DOMBURGS BADNIEUWS Gekozen werd voor de meest uiteenlopende 'gebied jes'. Zo kun je bijvoorbeeld het onderzoek van een ou de dijk in de buurt van Vlissingen volgen; niet alleen vertoeven er wel kauwen, torenvalken en zwaluwen, maar ook kun je er plotseling tegen een bijzonder plantje aanlopen, zoals je dat wel eens in oude muren of langs spoorwegen aantreft. Zo is er nog veel meer. Deze tentoonstelling kenmerkt zich niet alleen door een bijna onvoorstelbare rijkdom en verscheidenheid aan gegevens; maar vooral ook door de grote aandacht en liefde waarmee zij in elkaar werd gezet. U moet er dan ook beslist een kijkje gaan nemen! ,7 Torenvalk Een cursist onderzocht een stukje 'vergeten' gemeente grond bij Middelburg, dat nu weliswaar verwilderd is, maar toch nog getuigt van menselijke invloed. Natuur getrouwe tekeningen van de vlinders, slakken, spinnen en lieveheersbeestjes die je er onder meer nog tegen kunt komen begeleiden het verhaal. Een andere cursist verdiepte zich in de bloemdijken en de schaapskudde in en rond Nisse. Voor 1950 werden deze dijken door boeren beheerd. Bomen werden ge plant, veel knotwilgen; de dijktaluds werden gehooid en gemaaid. In die tijd ontstonden er weelderige vege taties van grassen en bloemen. Met het verdwijnen van de schaapskudden in de jaren zestig - door mechanisa tie en automatisering - werd ook het lot van de prachti ge bloemen vegetatie bezegeld. Sinds ongeveer 1970 HONDSDRAF zetten natuurbeschermingsorganisaties zich in voor het behoud en herstel van de landschappelijke en natuur wetenschappelijke waarde van zoveel mogelijk bloem dijken. De beste vorm van beheer blijkt dan weer te zijn: de oude schaapskudde in ere herstellen en daar is men dan ook mee bezig. Velen zijn U al voor geweest; in het 'gastenboek' staan na 2 dagen al de prachtigste notities. Ik vond het heel leuk hoor, van Japie en mij. Kamperen in de regen daar kunnen wij wel tegen vooral als er zulke leuke musea zijn. 't Was leuk en interessant maar we moeten nu weer naar v het strand. -O- - i Ik vind het hier erg leuk vooral die veel spelletjes en dat van die geraamtes het is ook knap dat jullie al die beesten op kunnen zetten. Aan deze laatste bezoeker is kennelijk noch het mu seum zélf, noch de tentoonstelling 'Aai eens een kroko dil' voorbij gegaan! Een heel andere kijk kun je krijgen op het Veerse Bos. Wist U dat U daar - om maar iets te noemen - bergeen den, ijsvogels, waterhoentjes, meerkoeten, wulpen, dodaarzen, groenlingen, ransuilen, kneuen en visdief- jes kunt tegen komen? En de cursisten zelf? Wij laten enkelen van hen aan het woord. Toen we de opdracht aan het begin van de kursus kre gen, een jaar lang een gebiedje te volgen, werden be paalde dingen aangeraden: Neem het niet te groot; 't moet makkelijk bereikbaar zijn, zodat je regelmatig kunt gaan kijken. Schrijf ook regelmatig wat op. Beter lx per week een paar regels, dan lx per maand een hele pagina. Kortom, iets beginnen wat je een jaar lang vol kunt houden. En ja, nu mijn ervaring. Ik had een weiland genomen met aangrenzende sloot. Ik moest hier tenslotte toch iedere dag heen om schapen bij te voeren en drinken te geven. Dat leek me goed te combineren dus. Maar nee, het weiland op zich kon ik al snel verge ten. De slootkant kon ik langer volhouden, maar uit eindelijk ben ik enkel naar de schapen gaan kijken (hun gedragingen b.v.). Toegeven: 'k heb het niet volgehou- 'den. Maar ik heb wel door hoe ik het een volgende keer zal doen (wat ik wel van plan ben). Regelmatig foto's of schetsjes maken, eventueel dingen drogen of verza melen, zodat je daaromheen een verhaal kan 'breien En dan direkt een kleiner gebiedje. Je kunt het dan nóg zo uitgebreid maken als je zelf wilt. Neem b. v. de sloot met oever erbij, dan kun je je verdiepen in: waterplan ten, oeverplanten, kikkers, visjes, vogels, het zoutge halte (hier op Walcheren), de vervuiling, 't water bij bepaalde w eersomstandigheden (heel veel, heel weinig, bevroren). En waarschijnlijk zijn er zo nog een aantal dingen op te noemen. Ik heb ondanks dat ik al jaren iedere dag op ditzelfde gebied kom, toch afgelopen jaar anders leren kijken. Bewuster, ook voor kleine dingetjes. Al sta je maar even stil bij een steen, bekijk de vorm, het soort, til 'm eens even op, kijk eens naar de mosjes die er eventueel op groeien.... Belangrijk is erover te praten met anderen om je eigen kennis te vergroten of juist om anderen ook bewust te maken van hetgeen er oms ons heen in de natuur (vaak al heel dichtbij) gebeurt. Want ook al gaat de vooruitgang zo hard, komt de 'be schaving' op een hoger peil, 'ontw ikkelen' we 3de we reld landen: zonder bomen, planten, schoon drinkwa ter (dus een natuur in evenwicht) komen we op den duur niet verder, maar gaan we achteruit! Petra Kas Voordat mijn vrouw en ik anderhalf jaar geleden met de cursus Natuurgids begonnen, hadden we een nogal oppervlakkige kennis van de natuur, het landschap en alles wat daarmee samenhangt. Gedurende de cursus kregen we naast de normale lessen en excursies boven dien nog lessen van gastdocenten die hun onderwerpen op 'n boeiende manier wisten te brengen. Mede door gesprekken met medecursisten hebben we geleerd de natuur met andere ogen te bekijken. Deze cursus heeft ons dichter bij de natuur gebracht. Bep en Wim van Beek Al jaren ben ik met -recht een vroege vogel. Weer of geen weer trek ik er dan op uit de natuur in. Dan als de vogels ontwaken en hun lied ten gehore gaan brengen, ontwaak ik mee! Een aantal maanden lang worden er strand- en/of duinwandelingen gemaakt, dan weer een half jaar lang bos'wandelingenIedere keer verleg ik mijn 'stekje' naar elders, want ik had al gauw door dat door diverse keren terug te komen naar eenzelfde plaats je veel meer gaat zien. Zo ontdekte ik de 'Buiten dijk en de 'Oude Dijkmet hun polders die liggen tus sen Nieuwland en Arnemuiden. De wandeling over de ze dijken duurt gewoonlijk anderhalf uur lang als men goed doorstapt. Later gingen ze langer duren naarmate je ontdekkingen deed. Wekelijks liep ik deze wande ling wel een keer. Soms ook wel meermalen. Dit gebied ging me steeds meer boeien en ik heb toen al fotografe rend dit gebied 'in kaart gebracht'. Eind 1985 ontstond de mogelijkheid je voor de Natuur- gidsencursus te laten inschrijven. Die gelegenheid heb ik te baat genomen en ik heb toen het hierboven be schreven gebied gekozen als 'gebiedje,dit een jaar lang te volgen. Veel te groot natuurlijk, want de natuur had ik altijd heel ruimtelijk gezien en de cursus leerde mij dat die ook héél dichtbij is en ik leerde details zien. Zo ging ik de globale waarnemingen doen van de hele wandeling en de eerste honderden meters ging ik inten sief bestuderen! Ik ontdekte relatief veel soorten plan ten, die elders op Walcheren niet voorkomen. Op de grote brokken puin, die er liggen zijn vaak de mooiste korstmossen te zien en vele andere blad- en levermos sen. Op de door de wind gevelde Italiaanse populieren, die rond de boomgaard staan, ontstaan diverse zwam men. Dan ontdek ik weer een groot aantal scherven van oude potten en pannen, die door fikse regenbuien bloot gespoeld worden. Een stuk gebit van een varken met grove knobbelkiezen etc. etc. Door de les geologie, een onderdeel van de cursus, leer ik dat deze dijk een stuk is van de eerste en enige bedijking van Walcheren en dan komen deze vondsten ook niet meer vreemd voor! Dit alles maakt je dan razend enthousiast en dan pro beer je voor jezelf een voorstelling te geven van hoe het toen was. Dat de zee veel gaf en ook weer veel nam en hoe dat door deze dijk tot staan is gebracht. Niet alleen mensen namen en nemen bezit van het land. Zo ook ve te planten en dat gaat nog steeds door. En laten wij ho pen nog heel veel jaren lang, zodat nog vele nageslach ten hiervan mogen genieten! Karei Begeer. T/m 28 juni 1987 'Een stukje natuur het jaar rond' in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle. Dagelijks van 10.00-17.00 uur.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 5