DOMBÜRGS MDNIEUWS TENTOONSTELLING GEORGANISEERD DOOR DE WERKGROEP NATUUR EN MILIEUEDUKATIE WALCHEREN Groenling Een gro: ma« getr en kun Een de s dez( plar en j tati< de s tie t ge Een eigen gebiedje Een gebiedje een jaar lang volgen, wat leuk is dat! Maar.... hoe gaat dat dan? Natuurlijk kiest ieder zijn eigen manier, maar meestal gaat het ongeveer zo: 1Je zoekt een plek: niet te ver weg (je wilt er regelmatig heen) onbekend (spannend) of juist bekend ('nu ga ik eens echt opletten') waar de natuur nog een beetje z'n gang kan gaan die niet te groot is en je vraagt toestemming aan de eigenaar! 2. Je beg'nt: met kijken, luisteren, ruiken, voelen soms met hulpmiddelen: vergrootglas, verrekijker, cassetterecorder je let op grote gehelen: water, lucht, grond, akker en/of op de kleintjes je let op planten, dieren, dingen of op alles je schrijft op, je tekent, meet, fotografeert van elk bezoek wordt de datum genoteerd, het weer en de tijd van de dag je belooft jezelf regelmatig te gaan kijken; niet steeds op hetzelfde tijdstip. 3. Je onderzoekt, ontdekt: verschillen, verscheidenheid, overeenkomsten structuren, vormen, kleuren je zet een onderzoek op over een bepaald dier of een plantesoort je maakt een verzameling en ordent die je verzorgt levende wezens en bestudeert ze je speelt in en met de natuur je probeert relaties te vinden, ook tussen de levende en dode natuur (grond, water, lucht); misschien ontdek je kringlopen. En als je helemaal gegrepen bent door je gebiedje: 4. Je verdiept je verder: door je te specialiseren op een onderwerp door boeken te lezen, films te bekijken door naar musea te gaan en lezingen bij te wonen door lid te worden van een natuurvereniging. 5. Je voert aktie: je onderhoudt je gebied (meestal door niets te doen) je signaleert ongewenst beheer of stuurt aanbevelingen naar de eigenaar/gemeente je maakt plannen voor verder onderzoek of uitbreiding van je gebiedje. Cursus Natuur- en milieu-educatief medewerker '86-'87 Walcheren. In de natuur heeft alles een doel. De Werkgroep Natuur- en Milieueducatie Walcheren organiseert in samenwerking met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie cursussen van anderhalf jaar die opleiden tot natuurgids. De eindtoets is dit jaar afwijkend van voorgaande jaren, vertelt cursusleidster Janke Kruithof-Bak: geen traditioneel examen meer. Eindprojecten van de cursus die nu, zomer 1987wordt afgesloten zijn het beschrijven van een wandeling langs het natuurpad Klarenbeek (Middelburg), een excursie samenstellen en begeleiden door het Nollebos (Vlissin- gen), een wandeling en fietstocht ontwerpen bij Mid delburg (met rondleiding op de voormalige buiten plaats Ter Hooge) en tenslotte: een jaar lang een zelfge kozen gebiedje volgen in zijn ontwikkeling en daar in een werkstuk verslag van doen. Deze werkstukken zijn t/m 28 juni in het Zeeuws Mu seum voor Natuurhistorie in Oostkapelle te bezichtigen. De tentoonstelling is schitterend opgezet: met aan dacht voor details gemaakte posters; bakken met van alles uit de natuur erin. Je mag het allemaal aanraken, op je hand wegen, ermee spelen. Er is een diaserie met (dieren)geluid. Niet alleen van foto's en tekeningen maakten de cursisten gebruik, ook vele 'natuurlijke' materialen zul je in hun werkstukken tegen komen. Het gaat dan ook niet alleen om het kijken naar plant jes en beestjes; na verloop van tijd ontdek je samen hangen. Die samenhangen - het biologisch evenwicht - duidelijk maken, daar is cursusleider en museumcon servator W. J. Phaff, vooral op uit.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4