DOMBURGS BADNIEUWS GEMEENTE VARIA DE KLAPBANK Gemeenle-Varia is een rubriek verzorgd door de gemeente Domburg ter informatie van haar gasten. Gemeentehuis: Markt 1, Domburg Geopend iedere werkdag van 9.00-12.00 uur en verder na telefonische afspraak. Telefoon: 01188-2710 Postadres: Postbus 10, 4357 ZG Domburg De gemeente als badplaats Domburg leeft voor en door de toeristen. Hoe belangrijk zij zijn tonen enige feitelijke gegevens. De gemeente (de kernen Oostkapelle en Domburg) heeft ca. 4.000 permanente inwo ners, doch in de zomer groeit dit aantal met ca. 20.000 (tijde lijke) inwoners! De gemeente is er trots op als badplaats zo'n aantrekkingskracht te hebben, en doet - naast natuurlijk de ondernemers en instellingen - erg haar best om dat zo te houden. In het voorseizoen worden alle zeilen bijgezet om de gemeente een fraai aanzien te geven en worden de stranden door de Stichting Badplaatsbelangen Domburg (een gemeen telijke stichting) klaargemaakt voor de ontvangst van de badgasten. Ieder jaar weer sleutelt men aan de verkeersvoorzieningen, teneinde de grote drukte in goede banen te leiden. Kort ge zegd komt het er op neer dat de gemeente de voorwaarden wil scheppen om uw verblijf in Domburg geslaagd te doen zijn. Domburg wil een familiebadplaats zijn. Dat betekent dat wij elkaar rust moeten gunnen om ongestoord van de natuur te genieten, dat betekent dat wij elkaar moeten respecteren in onze 'zomerse gedragingen' en dat betekent tenslotte dat wij een beroep op u doen om u aan de weinige spelregels die wij als gemeente stellen, te houden. Let op de regels op het strand, houdt u aan de verkeersaanwijzingen en gun elkaar een ongestoorde vakantie. Bereikbaarheid politie Omdat in Domburg en Oostkapelle geen politiebureau is, bestaat soms verwarring over de bereikbaarheid van de rijkspolitie. Domburg en Oostkapelle ressorteren onder het groepsbureau dat gevestigd is in Serooskerke (W), Burg. Dregmanstraat 21. Het telefoonnummer van het bureau is 01189-1910. Het groepsbureau is dagelijks voor het publiek geopend tus sen 9.30 en 16.30 uur. Buiten deze uren is het bureau ook vaak bezet. Hier zit echter geen regelmaat in. Is het bureau niet bezet, dan wordt u telefonisch automatisch doorverbonden met de centrale meldkamer van de rijkspoli tie in Zeeland, de meldkamer is 24 uur per dag bezet. Via een mobilofoon is rechtstreeks verbinding met de surveillance auto's in de regio. Musea Fossielen museum 'Molenwijk' aan de Molenweg 36 te Oost kapelle is elke maandag en woensdag geopend van 10.00-12.00 uur en tevens elke eerste en derde zaterdag van de maand van 14.00-17.00 uur. Het Zeeuws Biologisch Museum is gevestigd in de Oranjerie van Kasteel 'Westhove' aan de Duinvlietweg 6 te Oostkapel le. Het museum is dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. De molen 'Weltevreden' aan de Roosjesweg 4 te Domburg is iedere zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur te bezichtigen. en gri ree At we in D< ge Terzijde van ons dorpsplantsoentje We noemen 't maar gewoon: het Groentje Daar is 't, aan 't hoofdeind van de straat, Dat onze Bank der Ouden staat. De witte koppen, daar gezeten, Dat zijn de mannen, die het weten. Beneden zeventig is hier niet bij, Het is een zeer eerwaarde rij Van Vreeke's, Pagters, Passenieren, Provoosten, Sinke's en Carlieren, De Voogden, Labruyères, Steinen, Klopmcijers, Mazen, Kallemijnen, Van oude, Vlaams-Germaanse namen En zwarte Hugenoten, die zo samen De wortels wrochttten van 't geslacht, Dat hier vanouds te jutten placht. Namen en koppen, 't is van 't hout, Dat Frankrijks Kathedralen heeft gebouwd. Geen ander land, dat zulke koppen brouwt, Zó taai, zó stijf, zó hard, zó zout! Dit is géén bank van conversatie, Eer een Gerecht, in meditatie. Wie hier passeert, passeert kritiek, Gestreng en lichtelijk Gothiek. Bedeesd breng je den Raad je groet En voelt: je bent niet zoals 't moet. Waarschijnlijk kan alleen hij deugen, Wiens Grootvaders de Bank nog heugen. Wie hier voorbij gaat, wordt gewogen; Nog nooit heeft zich de Bank bedrogen En wijl dat zwaar is, zuiver wegen, Wordt hier voornamelijk gezwegen. De jeugd, die komt hier dan ook niet, Doe dal ft bij de patat te friet Op 't hoekje van het Marktplein. Daar moet je als jonge kerels zijn. De meisjes, die wel graag verkeren, Die zie je daarlangs bamboesjéren, Daar wordt gelachen en gedaasd En is 't niet raak, dan is 't ernaast. De reputatie is ernaar, Die plek, die heet: de Leugenaar! Van 't Groentje blijft dit alles verre, Zover als 't frietkraam van een sterre. Hiér troont de wijsheid en het recht, Wat waar is, dat wordt hiér gezegd. Soms wil een van die oude knapen Tijdens de zitting wel eens slapen; Dat hindert niet, daar U wel weet, Dat Père Homère dat ook wel deed. 't Is niet voor niets, dat hun Senaat Juist daar zit, waar het Tolhuis staat. De centjes-tol is opgeheven, Maar naar den geest is 't Tol gebleven. Komt Gij dus uit den vreemde hier, Brengt hun Uw cijns en groet met zwier! Asl stadsmens met een boel pretentie Weet U zo niet van deferentie. Zo'n haastig wezen op een fiets Weet meestal van een ander niets En wie met slee of motor brommen, Hun kan een dorp nog minder bommen. Toch kan het werkelijk geen kwaad, Als U eens even stille staat Bij wat die oude koppen daar bewaren Van vechten, zweten, stropen, varen! Er zit een ziltig stuk historie Daar op die bank met dat memorie Van dijkbreuk en van brandewijnen, Van feesten, oorlog en konijnen, Van Atjeh, paarden, vissen, bouwen, Van kleineguus en malse Vrouwen, Van pijn en moeiten en een leven, Dat meer beloven zag dan geven, Van ziekte, honger, zwarte tijden, Van delven, heien, rooien, rijden. Ze hebben al-met-al misschien Een kleinigheidje méér gezien, Dan U aan Uw bureau vermoedt. Daarom is het toch wel eens goed, Dat U die oude kerels groet. Dat U ze pittig salueert, 't Is niet zo zwaar, 't is gauw geleerd: Wees óók eens mens en zeg maar "Goeie!' En let nü op: voelt U niets gloeien? ar g£ vc hi kt ni Deze pagina wordt aangeboden door de gemeente Domburg RIJM EN PRENT VAN J. C. VAN SCHAGEN. EIGEN UITGAVE.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4