DOMBURGS BADNIEUWS Na het vertrek van de Romeinen zijn er eeu wenlang geen sporen van bewoning. In de 9e eeuw moet Domburg een versterking zijn geweest, omringd door een aarden wal en gracht, een zgn. burg. Vanaf ongeveer 1000 na Chr. is het duin zand landinwaarts gaan waaien en heeft het hele gebieden overstoven. Bij opgravingen in 1986 op het terrein van het Badhotel - eens en binnenkort weer Domburgs visitekaartje - heeft men een zeer dikke bewoningslaag met overwegend aar- dewerkscherven uit de lleen 12e eeuw aan gesneden. Hieruit blijkt dat dit gebied in die tijd zeer intensief werd bewoond. de groothertog van Baden, koningin Sophie van Zweden zijn dan niet meer in het zand te lezen, men vindt hun namen nog wel terug in oude gastenlijsten! Ook de kunstenaars ontdekten Domburg. Jan Toorop (1858-1928) kwam aanvanke lijk op uitnodiging van generaal Drabbe en diens dochter, de schilderes Mies Elout- Drabbe (1875-1956), echtgenote van de di recteur van de Domburgsche Zeebadinrich ting P. J. Elout. Hij zou hier jaarlijks schil derijententoonstellingen organiseren die al gauw naam maakten. baden en verwarmde jodiumbaden. Naast een therapeutisch deel zal het toekomstige kuuroord ook een recreatief gedeelte om vatten, met onder meer een groot zwembad. Accommodatie zal worden aangepast en als dan ook de plannen rond het voormalige Hotel de l'Europe aan de Noordstraat en het Badhotel aan de Domburgseweg bin nenkort zullen zijn verwezenlijkt, dan zal Domburg mét behoud van zijn eigen karak ter en stille charme in dr. Mezgers woorden weer ,,een prinses onder de badplaatsen" zijn. Domburg, één van de oudste steden van Walcheren en de oudste badplaats van Zeeland. Domburg, de parel van Walcheren. Zeer rijk aan natuurschoon en aan recreatiemo gelijkheden. Prachtig gelegen aan de noord westkust van Walcheren, met een heel eigen karakter - onder meer terug te vinden in de vele jaarlijks georganiseerde traditionele evenementen - en een heel eigen charme. Domburg, familiebadplaats van oudsher. Een ruim strand, enerzijds door grillige dui nen, anderzijds door het zuiverste zeewater van Nederland begrensd; prachtige bossen die verkoeling kunnen brengen (Domburgis één van de zonnigste plekjes van Neder land!) en, vanaf de Hoge Hil, een schitte rend uitzicht over heel Walcheren. Geen wonder dat de Europese elite, dat de schilders, dichters en schrijvers toestroom den, toen Domburg eenmaal als badplaats was ontdekt! Dat gebeurde halverwege de 19e eeuw. Een mijlpaal in de ontwikkeling van Domburg. De oudst bekende geschiedenis van Dom burg gaat terug tot het begin van onze jaar telling. In die tijd was Domburg een Ro meinse legerstede. Uit archeologische vondsten - sinds 1647 door duinafslag te voorschijn gekomen - heeft men kunnen achterhalen, dat Domburg aan of vlakbij de monding van de Schelde heeft gelegen en dat hiervandaan handel met Engeland (toen Britannia) werd gedreven. Resten van een tempel en altaarstenen, door de Romeinen aan de inlandse godin Nehalennia gewijd, Nehalennia In de laatste twee decennia van de vorige eeuw onderging Domburg een ware gedaan teverwisseling. Overal verrezen grote villa's en hotels, dure rijtuigen reden af en aan; Domburg werd een badplaats van allure. De voetsporen van Carmen Sylva (koningin Elisabeth van Roemenië), vorst Stroganoff, Velen hebben ontdekt dat het er niet alleen in de zomer mooi is: het natuurlijke duin landschap, de altijd weer anders lijkende zee en de oude bossen die de dorpskernen omzomen, zijn in alle jaargetijden de moei te waard! Daarnaast is men bezig met het realiseren van elk weer voorzieningen: de kuurgedach- te speelt een grote rol in Domburgs toe komstplannen. Zeker nu is gebleken dat het Domburgse zeewater van een uitstekende kuurkwaliteit is! In de toekomst zal men zien dan ook op het terrein van het voormalige Hof Domburg kunnen ontspannen in sauna's, zoutwater- Hotcl de P Europe in i roeger lijden Niet alleen tijdens een wandeling door de vrij toegankelijke wandelterreinen van de buitenplaatsen Hoogduin. Westhove en Berkenbos of langs de vele statige buitens, langs bezienswaardigheden als het Gemeen tehuis (1567), de NH kerk 14e/15e eeuw), de korenmolen 'Weltevreden1817) en het kasteel Westhove met in zijn Orangerie het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie zal men het eigen karakter van Domburg proe ven; ook in de oude tradities als ringrijden, gaaischieten, sjeesjesrijden, in de lampio noptocht en de klederdrachtenshows zal het verleden tot ons blijven spreken. Domburg, dat nu zo'n 4000 vaste inwoners telt, verspreid over de kernen Domburg en Oostkapelle en dat zijn belangrijkste bestaansbronnen vindt in landbouw, am bachtelijke bedrijven en toerisme. Domburg, de badplaats die met zijn tijd meegaat en tóch zichzelf blijf' werden gevonden. Men kan ze nu nog be zichtigen in het Zeeuws Museum te Middel burg. Van het oude Domburg zelf weten we heel weinig. Het moet meer naar het westen hebben gelegen en de inheemse bevolking moet in hoofdzaak van landbouw, veeteelt, jacht en visserij (en altijd afhankelijk van het water) hebben geleefd. Er zijn aanwij zingen dat de kustbevolking bedreven was in het winnen van zout, indertijd een zaak van groot belang. Tijdens de Middeleeuwen diende het aan de rand van de bosstrook de Manteling gelegen kasteel Westhove als vakantieverblijf voor de abten van Middelburg. Kasteel Westhove Domburg verwierf stadsrechten in 1223 en nog valt in het patroon van Domburgs straatjes de eeuwenoude karakteristieke stadsindeling waar te nemen: kerk met markt en daarvan uitgaande oost-, west-, noord- en zuidstraat. In 1834 werd hier over het Domburgse strand de eerste badkoets naar zee getrok ken en de eerste plezier-duik in het zilte nat gewaagd. Voor Domburg het begin van een nieuw tijdperk, waarin het zich van dorpse smalstad tot florerende badplaats ont wikkelde. In het droge zand de tienduizend voetsporen wie weet hun namen? schreef de Domburgse dichter/graficus J. C. van Schagen (1891-1985). Zijn grootste bloei als gerenommeerde bad plaats beleefde Domburg rond de eeuw wisseling. In het kielzog van Domburgs beroemde arts, dr. J. G. Mezger( 1838-1909), kwamen vele vorstelijke personen en kunstenaars naar de plaats, waarvan Mezger zei: Domburg vindt als gezondheidsoord in Europa zijns gelijken niet. Geen plaats aan de kusten der Noordzee, noch aan den At- lantischen Oceaan is er mede te vergelijken. Alleen enkele plaatsen aan de Engelsche kust kunnen in de schaduw staan van de Walcherse badplaats. Domburg is nog steeds de Asschepoester onder de badplaat sen, doch verdient een prinses te zijn. Mezger was het ook die de nadruk legde op het belang van zeebaden, het belang van Domburg als kuuroord. Het tentoonstellingsgebouwtje van Toorop Hem volgden onder meer Otto en Adya van Rees, Cornelis Spoor, Maurice en Sarika Góth, Ferdinand Hart Nibbrig, Jacoba van Heemskerck, Jan Heyse, Lucie van Dam van Isselt, R. N. Roland Holst, de compo nist Geert von Brücken Fock, de schrijver Arthur van Schendel, de dichter Boutens en de criticus Plasschaert. En Piet Mondriaan (1872-1944) maakte hier de grootste ontwik keling in zijn schilderkunst door. Mondriaan De eerste wereldoorlog maakte een einde aan Domburgs bloei als badplaats. Het werd stil in de tuin van Europaeen stilte die tot na de tweede wereldoorlog duurde. c In de jaren vijftig begon Domburg aan een nieuwe fase als badplaats voor een nieuwe badgast: de kampeerder en de zonaanbidder. Domburg, de familiebadplaats door de ja ren heenis een geliefd vakantieoord voor binnen- en buitenlanders. Het Badhotel in vroeger tijden

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 3