e DOMBURGS BRDNIEUWS tZv/,'/ //4 /V Z' De Domburgse watertoren, die voor de waterdruk in de regio zorgde, is sinds vorig jaar buiten gebruik. Be gin van dit jaar werd de toren door een makelaar uit Goes gekocht. Het pompstation in Oranjezon regelt nu niet alleen de watervoorziening, maar ook de waterdruk. De toekomst van de toren moge onduidelijk zijn, het verleden ervan komt in onderstaand verhaal zeer dui delijk tot leven: 'n Toren bie 't Strand - otel door A. de Pagter (I) Eindredactie: F. L. van Houtum-van Vloten Dat sprak tot de verbeelding, vooral van de am bachtslui, waarvan Vader er één was. Het gaf op d'n tol dan ook ruime gespreksstof. Een water toren t.b.v. de waterleiding in Domburg waartoe in 1932 definitief besloten was, is een flinke karwei, 't Was midden in de crisistijd en bij velen hing de lamp meestal voorover. De tijd, dat er nog geen toren was. Links het Strandhotel, daarvoor 't Stoelenkot', de schuur waarin rieten strandstoelen en loopplan ken werden opgeborgen. De grote villa rechts is de villa Sommer- hoff, in de verte de houten villa van de familie Bouvin, middenin rijs bout voor de paalhoofden. Ieder hoopte eraan te kunnen werken. Het karwei werd aangenomen door een aannemer uit Dordrecht, dhr C. van Prooyen, voor de som van ƒ25180,30. Hij bracht zelf enkele mensen mee, maar ook verscheidene Dom burgers hebben er korter of langer gewerkt. De archi tect was Ir. H. Sangster uit Den Haag. De grond werd gekocht van de N.V. Bad- en Strandhotel: 400 m2 a ƒ5,Toen een aardige prijs voor een stukje duin zand. Bestek, bestektekeningen en aanbestedinggege- vens zijn in de archieven van Domburg thans niet meer aanwezig. Voorgeschiedenis Er was al lang gepraat over de watervoorziening in Domburg. In de Badkrantjes van juli 1933 doet dhr P. J. Elout, in die tijd directeur van de sociëteit Luctor et Emergo een en ander uit de doeken. Hij schrijft, in 't kort hier weergegeven, dat het de 'Vereeniging tot Be vordering van de Belangen van de Badplaats Dom burg' geweest is die reeds in 1906 Ir. Nagtglas Versteeg verzocht proefboringen te doen in duinen ten Westen van Domburg. Dit leverde geen resultaat op. Het jaar daarop trad men in contact met de gemeente Middel burg om inlichtingen over aansluiting op hun waterlei dingnet, maar ook dat liep dood. wmmm In 1911 overweegt men proefboringen te doen ten oosten van Domburgjwaarschijnlijk niet doorgegaan) en in 1912 wil men zelf polderwater 'ozoniseeren'. Maar in 1913 wordt weer contact gezocht met Middel burg: alles bleef bij het oude. Dan houden de activitei ten van de 'Vereeniging tot Bevordering van de Belan gen van de Badplaats Domburg' op. Er zal ondertussen wel het nodige besproken zijn, maar pas in 1922 wordt door de gemeenteraad van Domburg een commissie ingesteld, die opnieuw de zaak moet on derzoeken en voorstellen doen. P. J. Elout en P. v. Sluys hadden hierin zitting als wethouder en de heren C. M. Ghysen, D. H. Scheele, dr. B. Vaandrager en B. V. Westenburger. In 1925 was het zover dat er water uit Middelburg zou komen, als er 200 aansluitingen konden worden gerea liseerd. De handtekeningen kwamen er, maar het wa ter door allerlei omstandigheden niet. Ook in 1930 weer een plan dat de gemeente Domburg op een investering van ƒ180.000,zou komen en, u raadt het al, niet doorging. Maar het leeed was bijna geleden, want in de raads vergadering van 12 september 1932 werd in principe tot de aanleg besloten en in de vergadering van 8 October werd aansluiting verplicht gesteld voor alle percelen bin nen 40 m. van de hoofdbuis. Daar waren de meeste in woners die niet verhuurden nu weer niet gelukkig mee. aÉÉlSffl De tentoongestelde collectie bestaat uit schilderijen, te keningen, aquarellen, etsen, litho's en drukken. Haar werk omvat in de eerste plaats stadsgezichten, stille vens en bloemen. h,. -r ï}L,iL vkoamu*"- v <a.* Panorama op Veere (II) door Lucie van Dam van Isselt (ca. 1908-1910) De bijzondere Zeeuwse lichtval speelt, zoals bij zoveel 'Zeeuwse' schilders, ook bij Lucie van Dam van Isselt een grote rol; daarop gebaseerde 'grijzen'en 'witten' zal men regelmatig in haar werk tegenkomen. MEIZOENTJE ca 1945 Sarika Góth exposeert in augustus van dit jaar in Knokke. Van 7 tot 27 augustus kan men (behalve op dinsdag en woensdag) in de Belgische badplaats schil derijen, collages en monotypes van haar hand bewon deren (Galerij A.S., Zeedijk, Knokke-Heist). De vroegere pomp voor het stadhuis te Domburg Ze hadden immers allemaal een regenbak en vonden dat ruim voldoende. Er waren immers ook nog 6 pom pen op Domburg de kerkebak. Maar een uitgebreid stelsel werd niet verplicht, als er maar één tappunt bin nen was. Bij ons was dat in de gang achter de voor deur, die maar net open kon zonder de kraan te raken. Natuurlijk werden door de meesten de voordelen er van snel ondervonden en werd de leiding uitgebreid. De waterleiding was in 1933 dus nog geheel een gemeen telijke aangelegenheid. Ze bleef dat ook vrij lang. In 1936 werd de Waterleiding Mij. „Midden Zeeland" (WMZ) opgericht en geleidelijk traden gemeenten toe. Domburg pas in 1953. Er waren toen 700 abonnees. WMZ nam toen alles over, incl. de toren. Sarika Góth Sari Góth werd op 29 maart 1900in Wenen geboren. In 1914 was zij met haar ouders in België. Bij het uitbre ken van de eerste wereldoorlog trok het gezin naar Ne derland. Domburg zou hun woonplaats worden en vanaf 1928 Veere; daar - en 's winters in Amsterdam - woont Sarika Góth nog steeds. Haar leerschool was veelzijdig en internationaal, haar werk is dat ook. "Ik heb vannacht zo'n mooi schilderij gemaakt ik hoef het alleen nog maar te schilderen. Eén van de typerende uitspraken van Lucie van Dam van Isselt. In 'Het Markiezenhof' te Bergen op Zoom is tot 31 au gustus ('s maandags gesloten) een keuze uit haar om vangrijke oeuvre te zien. Lucie van Dam van Isselt werd op 15 juni 1871 in Bergen op Zoom geboren, ze stierf op 7 juni 1949 in Den Haag. De stad Veere komt regelmatig in haar werken voor: Lucie was een nicht en vriendin van Mies Elout-Drabbe, die sinds 1903 in Domburg woonde en werkte. Ze kwam al vroeg af en toe in Zeeland en in 1907zou zij zich in Veere vestigen. WÊÊSBÊÊÊÊÊÊÊM Stilleven (1983) door Sarika Góth Aanvankelijk maakte zij vooral naam als schilderes van kinderportretten, in later jaren verschoof het ac cent naar vrij werk. Het resultaat daarvan kan men in Knokke bezichtigen. X P. J. Elout, geschilderd door zijn echtgenote Mies Elout - Drabbe Lucie van Dam van Isselt door Jan Toorop Ze nam regelmatig deel aan de zomerexposities die Toorop vanaf 1911 in Domburg organiseerde; in 1933 verhuisde ze naar Den Haagwaar ze tot haar dood zou blijven wonen. Veere door Sarika Góth Een boeiende verzameling werken van een zeer bijzon dere kunstenares. F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1986 | | pagina 5