DOMBURGS BADNIEUWS GEMEENTE VARIA Zorg voor een onbezorgde vakantie Als u weet dat de meeste misdrijven die gepleegd wor den, kleine misdrijven zijn, en als u weet dat die vaak maar gepleegd worden omdat de gelegenheid zich voordoet, begrijpt u meteen wat u moet doen om mis drijven te voorkomen. Natuurlijk probeert de politie, zeker in de vakantiepe riodes, zoveel mogelijk misdrijven te voorkomen. Maar u kunt er zelf ook veel aan doen. Het voorkomen van misdrijven is immers een zaak van de politie en Hieronder staan een aantal zaken opgesomd waaraan u kunt denken om onbezorgd vakantie te houden: - sluit auto, caravan, hotelkamer goed af; - waardevolle voorwerpen, zoals autopapieren, paspoort, waardepapieren, fotoapparatuur e.d. niet onbeheerd in auto of caravan laten liggen; - waardevolle goederen of voorwerpen meenemen of in bewaring geven; - op plaatsen waar het druk is, het strand en de markt bijvoorbeeld, moet u zo min mogelijk bij u hebben. Vooral geen sieraden en overbodige waardepapie ren; - bewaar cheques en betaalpas altijd gescheiden; - draag uw tas tijdens een wandeling altijd aan de kant waar de huizen staan, iemand die langsrijdt komt dan niet zo snel in de verleiding; - laat niet iedereen zien wat u bij u heeft. Camera's, kijkers, radio's dus niet in 't zicht achterlaten; - waardepapieren, paspoort en geld bij u dragen, 'n Halstasje is daarvoor bij uitstek geschikt; - voor caravans, aanhangwagens, boottrailers en bui tenboordmotoren bestaan speciale sloten. Met het treffen van een aantal voorzorgsmaatregelen, kunt u veel ongemakken voorkomen. Oud-Archief voormalige smalstad Domburg Burgemeester en Wethouders van Domburg hebben besloten het oud archief stukje bij beetje te laten restaureren, mede op advies van de Prov. Archiefin spectie. Het oud-archief van de voormalige gemeente Dom burg bevindt zich in een zeer slechte staat. De schade aan de Domburgse archivalia is vooral te wijten aan de inwerking van vocht en schimmels op het papier. De gevolgen hiervan voor de kwaliteit van de informa tiedragers lopen uiteen van een lichte verkleuring van het papier tot het verlies van de vezelstructuur. De schade is zo ernstig dat een groot gedeelte van het histo risch belangrijke oud-archief niet raadpleegbaar is. Gemeente-Varia is een rubriek verzorgd door de gemeente Domburg ter informatie van haar gasten. De geschiedenis van het archief is te volgen aan de hand van de volgende boekwerken en verslagen: 1. In het boekje van H. Q. Janssens 'Domburg in het begin van de zeventiende eeuw' uit 1860, staat te le zen dat het archief op de zolder van de secretaris be rust, in wanorde, onder het stof en door ongedierte geschonden. 2. Het archief wordt in 1890 beschreven in een soort inventaris door H. M. Kesteloo en afgedrukt als bij lage H van diens werk, 'Domburg en zijn geschie denis'. 3. Informatie over het Domburgs archief vinden we ook in de jaarverslagen van de provinciale archief inspecteur, die vanaf 1920 verschijnen. Uit het jaarverslag over 1922 komen we te weten dat het archief, opgeborgen in enige kasten ter secretarie en in een kamer, tengevolge van de verschrikkingen ge durende de mobilisatie door elkaar is geraakt. In 1939 wordt in verband met de oorlogsdreiging om veilig heidsredenen het archief in kisten verpakt en overge bracht naar de kelders van het kasteel Westhove. In 1943 wordt het archief teruggebracht naar Domburg, waar blijkt dat er charters, waaronder het stadsrecht privilege van 1223, een aantal stadsrekeningen, het oudste bevolkingsregister en een zilveren beker tijdens het verblijf in kasteel Westhove zijn zoekgeraakt. Het archief, dat in een zeer vochtige staat verkeert, wordt te drogen gelegd op de zolder van het gemeentehuis. In het najaar van 1944 krijgt Domburg bij de bevrijding van Walcheren het zwaar te verduren door beschieting vanuit zee. Het gemeentehuis wordt zwaar beschadigd en de archieven, die open en bloot op zolder liggen lij den wederom waterschade. De secretarie vindt tijdelijk onderdak in Duinenburg en het archief komt - waar anders - in de kelder te liggen. Van daaruit wordt het nog in het zelfde jaar op aan dringen van de rijksarchivaris overgebracht naar het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg. Na het gereed komen van de verbouw van het gemeentehuis in 1954 keert het archief terug. In 1978 verhuisde het archief in dozen per vrachtauto weer naar Middelburg, omdat het gemeentehuis wordt uitgebreid. In 1979 kwam het weer terug, in een ongeordende en gehavende staat. Feiten Gemeentehuis: Markt 1, Domburg Geopend iedere werkdag van 9.00-12.00 uur en verder na telefonische afspraak. Telefoon: 01188-2710 Postadres: Postbus 10, 4357 ZG Domburg Politie: 01189-1910 Brandweer: 01184-14444 Ambulance: 01184-14444 Openbare werken: 01188-2710, toestel 30 (de heer A. Meeuwse) Vastgesteld moet worden, dat de archiefzorg en - be heer door de gemeente Domburg in het verleden - zo als ook vaak elders het geval was - aanzienlijk is ver waarloosd. Onzorgvuldige berging op de zolder heeft veroorzaakt, dat door ongedierte en schimmels vele ar chiefstukken zijn aangetast. Gemeten naar de inventaris uit 1890 en behoudens de zoekgeraakte stukken in de Tweede Wereldoorlog, is het archief nog redelijk compleet. Het oud-archief van Domburg kan met recht als cultu reel erfgoed worden aangemerkt. Het archief is belangrijk voor historisch onderzoek, maar kan ook een rol vervullen bij informatieve en educatieve activiteiten in de gemeente. Naast de ge noemde argumenten van culturele aard om tot restau ratie van het archief over te gaan, kent de archiefwet 1962 bovendien de verplichting tot zorg voor een goede materiële conditie van archivalia. De omvang van het te restaureren gedeelte van het oud archief bedraagt ca. 5 strekkende meters, waaronder ook nog een klein gedeelte oud-archief van de voorma lige gemeente Oostkapelle en waarvoor de kosten van volledige restauratie bijna 70.000,bedragen. De restauratie omdat de volgende handelingen: - schoonmaken van het oppervlak (leesbaar maken van de tekst); - ontzuren en desinfecteren (zuren en schimmels tasten de papiervezels aan); - aanvezelen (gaten in het papier worden aangevuld); - terugbinden in de oorspronkelijke staat (een groot aantal registers hebben een leren of perkamenten band); - losse stukken worden in zuurvrije omslagen en por tefeuilles geborgen. Burgemeester en Wethouders van Domburg hebben reeds 7.500,uitgegeven voor de restauratie, welke wordt uitgevoerd door de Gemeentelijke Archiefdienst Helmond. De bedoeling is dat de restauratie over een aantal jaren wordt uitgesmeerd. Zodra dit een interessante omvang heeft gekregen, zal ook bekeken worden hoe het oud archief voor belangstellenden toegankelijk kan wor den gemaakt. Ook nu reeds kunnen eventuele vragen hierover aan de gemeente worden gesteld. U gelieve zich te wenden tot de archivaris, de heer J. J. Nijsen, telefonisch bereik baar onder nr. 01188-2710, toestel 15.

Domburgsch Badnieuws | 1986 | | pagina 4