DOMBURGS BADNIEUWS wzws ah atee^ volgende bestemming aan: 'Westhove is dezen zomer een vriendelijk verblijf voor kinderen van ouders, die ergeene buitenplaatsen op na houden, van ouders, die met hunnen kinderen geen badplaatsen kunnen bezoe ken, maar wel van kinderen die lucht en beweging en goed voedsel nodig hebben. Prinses Wilhelmina op Westhove. In een inmiddels al ver verleden, in augustus 1894, bracht prinses Wilhelmina - vergezeld van regentes Emma - een bezoek aan Westhove; op 16 mei 1986 liep een ander lid van het Koninklijk Huis langs dezelf de lindeboom. Op die dag kreeg het gebouw weer een nieuwe bestemming: mr. P. van Vollenhoven opende er een jeugdherberg. Artikeltjes in het Domburgsch Badnieuws van vorig jaar brachten hem vervolgens naar mij en met een koel drankje voor onze verhitte gezichten hebben wij op het terras van het Badpaviljoen over vele zaken van ge dachten gewisseld. Uitkijkend over een rimpelloze zee, een overvol strand en felle zomerkleuren, ontvouwde zich voor onze ogen een beeld van datzelfde strand in (naar huidige begrip pen) bijna verlaten toestand. Ook een zomerse dag, maar dan aan het begin van deze eeuw. Badkoetsjes, strandkorven, de melktent van Pietje Peijl, de bad mannen en de badvrouwen (Tante Kee) en 's avonds verzamelden de gasten van het Badhotel zich dan in het paviljoen, dronken er iets, lazen er tijdschriften, luisterden naar een concert Mr. Pieter van Vollenhoven op Westhove. Foto: Ruben Oreel. In de Orangerie van het kasteel is nu al weer jaren het Zeeuws Biologisch Museum/Museum voor Natuur- historie gehuisvest. We hebben ons wèl met de promotie van Domburg be zig gehouden de afgelopen dagen! Allereerst kasteel Westhove als zandkasteel in een Ne derlands tv-programma en vervolgens een interview met de Japanse televisie. Daar zal men in september starten met een reeks kunstprogramma's. Het eerste zal zijn gewijd aan Mondriaan. 'Mondorian Moyo' (letterlijk 'in de stijl van Mondri aan is daar op dit moment een rage, vertelde men mij. Met de heer Rudie Kagie op het terras van het Badpaviljoen. Vanzelfsprekend kwamen wij op van Schagen en op de plannen voor de uitreiking van het derde deel van het Archief van Schagen volgend jaar. Op die stralende zomerdag werd het verleden naar de toekomst getild en toen ik enige tijd later afscheid nam van de heer Kagie bij het achter rijen auto's verborgen Badhotel, waren het dan ook woorden van van Scha gen die mij door het hoofd zweefden - "zo komt het dat je wel eens wat verneemt als de wind je medeneemt van wat niemand meer zal weten als je straks ook bent vergeten zo van verre vergezichten die iets moeten dóórberichten naar adressen lang vergaan of die lang nog niet bestaan Bij testamentaire beschikking werd het kasteel in 1926 omgezet in de Stichting Herstellingsoord Westhove, onder leiding van een bestuur, bestaande uit mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, de burgemeester en een wethou der van Oostkapelle en de burgemeesters van Dom burg, Middelburg en Vlissingen. Het herstellingsoord was bestemd voor zwakke kinderen uit Middelburg en Vlissingen. De Tweede Wereldoorlog liet haar sporen na rond Westhove, maar na de restauratie van 1976 ligt het kasteel weer vredig in haar mooie omgeving en binnen haar poorten staat nog steeds, eeuwen torsend, een ou de lindeboom. Met de heren Mitsuo Koizuka en Takeshi Gotoh in den Walcherschen Dolphijn. schilderkunst door! Een volgende keer meer hierover. De derde bijzondere promotionele activiteit was een ontmoeting met Rudie Kagie, journalist bij NRC Handelsblad. De heer Kagie publiceert op dit moment in de NRC een reeks artikelen over oude hotels in Nederland. Het Badhotel in Domburg staat ook op zijn lijstje en zo kwam hij op een snikhete zomerse dag naar onze ge meente om daar onder meer te praten met mensen die het wel en wee van het Badhotel van dichtbij hebben meegemaakt. Tekening: F. A. Broeksma. Over de oorsprong van de vesting is niets bekend. Vele verhalen doen de ronde. Westhove zou al in de 9e eeuw hebben bestaan. Zeker lijkt in elk geval dat het kasteel is gesticht om zijn bewoners een veilige schuilplaats te bieden tegen invallen van buitenaf. De Orangerie van het kasteel. In de 13e eeuw wordt Westhove voor het eerst in ge schriften genoemd. In die tijd fungeerde het als zomer verblijf voor de abten van Middelburg. Het is niet moeilijk je dat voor te stellen. Westhove ligt immers aan de rand van de Manteling, een smalle strook bos die een beschutting vormt tegen invallende noordelijke winden en die niet alleen één van de oudste maar ook één van de mooiste bossen van Zeeland is. De Mantelingen te Domburg. Bij restauraties is enige overeenkomst in stijlkenmer ken tussen de Abdij in Middelburg en Westhove gebleken. Op grond hiervan vermoedt men een uitbreiding van Westhove in de 16e eeuw en wel voordat - later in die zelfde eeuw - de Geuzen de vesting in brand staken. Waarschijnlijk is het gebouw vöör de brandstichting vaker vergroot, maar dat is allemaal niet meer te ach terhalen. In 1572 gingen de Watergeuzen de Spanjaar den, die op Westhove zaten, te lijf en daarbij werden grote delen van het gebouw onherstelbaar verwoest. Na herbouwing deed Westhove in de eerste plaats dienst als buitenverblijf voor verscheidene Middel burgse families. Het kasteel werd in de 18e eeuw uitge breid met een Orangerie annex koetshuis en stalling. Kasteel Westhove Van 1880 tot 1889 stond het gebouw leeg. Het was in middels aangekocht door de douairière De Bruijn- Boddaert en in het laatstgenoemde jaar gaf zij er de Natuurlijk zal Domburg in dit programma een grote rol spelen - hier immers maakte Mondriaan een be langrijke, zo niet de belangrijkste ontwikkeling in zijn F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1986 | | pagina 5