DOMBURGS BADNIEUWS M 'Ergens in lijd/ruimle, of wal hel dan ook wezen mag 'Verwondering om de ruimte, die steeds ruimer om je heen wordt Besloten werd die ruimte op zaterdag 3 mei j .1.tijde lijk samengebracht in werken en woorden in "De Schotse Huizen" te Veere. Op die dag werd daar de tentoonstelling 'Unicadruk- ken van J. C. van Schagen' geopend door drs. K. Laansma, secretaris van het Comité van Schagen en werden 'Ik doe niet meer mee' (uitgeverij De Prom, Baarn), deel II van het Archief van Schagen en het boek 'Sarika Góth, een portret' (Bosch Keuning n.v., Baarn) ten doop gehouden. Links op de foto mw. G. W. van Montfrans-Hartman, zittend mw. J. van Schagen-Wezenaar en voor haar Sarika Góth. De heer Laansma begon zijn openingswoorden aldus: Vrienden van J. C. van Schagen, waarvan we vandaag een bescheiden expositie openen en straks een nieuw boek presenteren van Sarika Góth, die hier vorig jaar exposeerde en waarvan vandaag eveneens een boek ten doop wordt gehouden; van Jan Heyse, die op een volkomen vanzelfsprekende manier die van Schagen veel plezier zou hebben gedaan hier al met een expositie aanwezig is; vrienden ook van Veere, waar vandaag weer zoveel draden tussen mensen en gebeurtenissen, tussen verle den en heden bijeenkomen als de ware liefhebber zich maar kan wensen Het silhouet van Veere door Jan Heyse. In aanwezigheid van Sarika Góth en mw. J. van Schagen-Wezenaar en omringd door de werken van Jan Heyse spraken tijdens deze bijeenkomst achtereen volgens de heren mr. J. Visser, voorzitter van de stich ting De Schotse Huizen; drs. K. Laansma namens het Comité van Schagen; drs. M. Verburg, als voorzitter van het Comité; drs. A. de Visser, directeur van de Zeeuwse Bibliotheek; A. Oosthoek, chefredacteur van de PZC en publicist en tenslotte mw. G. W. van Montfrans-Hartman, burgemeester van Veere. Terwijl de zon door een hoog achterraam op de spre kers viel, werd een beeld geschetst van het culturele erf goed van Walcheren. Hoewel alle sprekers op persoonlijke wijze hun beeld daarvan vertolkter, leken hun woorden mij altijd weer terug te voeren tot een uitlating van van Schagen: 'In Veere moet de geest wel tot een zeker pantheïsme lei den'. Voor mij betekent 'in Veere' dan 'op Walche ren'. (En voor vele anderen ongetwijfeld 'in Zeeland'). Zo is het voor mij de schoonheid van Walcheren die misschien niet direct de kunstenaar inspireert, maar in elk geval wêl de vormgeving van zijn kunst bepaalt. Dat hebben van Schagen, Sarika Góth, Jan Heyse en vele andere kunstenaars gemeen: zij zijn allen onder in vloed geraakt van de betovering van Walcheren en heb ben die betovering in hun werk tot uiting gebracht. Een betovering die alomvattend is, die zowel grootheid als nietigheid in zich bergt en die zich deze middag van alle aanwezigen meester leek te hebben gemaakt. Zelfportret door Sarika Góth. Voor de glimlach van Veere schrijf je, zei van Schagen. Zoals mw. van Montfrans aanhaalde: "In Veere staat de tijd niet stil, goede lezer. Maar het leven vergaat er in zuivere evenmatigheid aan den gang der uren. Het vervult zich, stil en onontkoombaar, met het getij van het licht. Hier kan geen haasten zijn en geen vertra ging, hier is slechts simpele vervulling, van uur tot uur. Daarom kan hier wonen, wie zich aan zijn werk ver geet. Daarom wonen hier mensen, die zuiver werk ma ken, het weet niet meer dat mooi zo mooi is, maar het is daar, eenvoudig, en zo is het vanzelf en onbevangen schoon (van Schagen, 'Zeeuwse Reflexen en Complexen', 1982). Van Schagen aan het Domburgse strand. Foto: Wim Riemens. Of, indertijd, Oosthoek ('Ik ga maar en ben, dubbel beeld van J. C. van Schagen', 1971): "Ergaan veel lij nen in een kustlijn. Waar ze, in Domburg, samenko men tekenen ze het portret van J. C. van Schagen, dichter en schilder-graficus, beide. Hier was geen haasten, deze middag in Veere. maar simpele vervulling en velen namen een stukje van die vervulling mee in de vorm van twee prachtig uitgevoer de boeken. Mw. J. van Schagen-Wezenaar, Sarika Góth en André Oosthoek. Volgend jaar zal het derde en laatste deel van het Ar chief van Schagen worden gepubliceerd en dan zal het accent naar Middelburg en Domburg worden verscho ven. Hoewel van Schagen altijd zeer nauw met Dom burg verbonden is geweest en de gemeente Domburg grootse plannen heeft rond de uitreiking van het derde deel van het Archief, doet de plaats er eigenlijk niet toe. Van Schagen zei het zelf al: "hij zal suizen in de bladeren hij zal spreken in de zee, hij zal ademen in de nacht, hij zal roepen in de wind, hij zal wezen over tijd en wereld" En aan mijn dromen geef ik mij gedachtloos Over als bloem aan zon, als schuit aan winden, - Want tegen zon, wind, droom zijn mensen machtloos Uit: Kosmos Albert Verwey Maar dan komt, o Natuur, langs alle straten, Uw kracht, uw groei, uw dreiging, uw beloven Hoe klopt mijn hart van nieuw, van eeuwig leven Uit: Terugkeer Albert Verwey Hoe is alles gewoon, hoe draagt De wind mij geruchten thuis; Gerucht als gezang en ik hoor Elk ding als een toon daarin, Gelijk een veelstemmig koor, Vol van een verborgen zin; - Uit: Terugkeer Albert Verwey

Domburgsch Badnieuws | 1986 | | pagina 5