DOMBURGS BADNIEUWS Stichting Zeeuwse Schaapskudde Plonia Provoost en haar moeder na aanbieding van het ge meenschappelijke cadeau. De Volksbond Bibliotheek te Domburg Een klein, gezellig gebouwtje aan de Weststraat in Domburg herbergt al jaren de Volksbond Bibliotheek Domburg, een afdeling van de Koninklijke Algemene Vereniging Volksbond tegen drankmisbruik in Den Haag (en de enige bibliotheek van de vereniging!) De huidige Volksbondbibliotheek aan de Weststraat. Talloze boeken hebben er een plaats gevonden. De bi bliotheek is op vrijdagavond van 19.00-20.00 uur ge opend, iedereen is er welkom - Domburger en badgast. Het lenen van een boek kost 20 cent en de uitleenter mijn is een week. Vooral op het gebied van kinderboe ken is er veel te vinden. Per kwartaal worden er ongeveer 5.000 boeken uitge leend, in het zomerseizoen nog veel meer: de biblio theek floreert. Is dat altijd zo geweest? Wij laten de heer M. A. Romijn, jaren lang beheerder van de 'boekerij', aan het woord (Herinnering, 1948): Toen ik op 1 mei 1902 als onderwijzer te Domburg in dienst trad, bestond daar een kleine volksbibliotheek. Ze was het eigendom geweest van een intussen ontbon den afdeling van de Maatschappij voor het Nut van 't Algemeen. Een oud-lid, de heer G. v. d. Putte en de ge meentesecretaris de heer H. M. Kesteloo zetten het doel van het Nut nog enkele winters in daden om door op het gemeentehuis één avond in de week de boeken kosteloos uit te lenen. Slijtage, zoekraking en stopzet ting van aankoop brachten deze bibliotheek in verval; haar einde was in 't zicht. In 1903 ontstond, mede door toedoen van mej. Cle mentine Sprenger, de afdeling Domburg van de Volks bond (de Volksbond zelf stamt uit het jaar 1875) tegen drankmisbruik. Tezamen met de heer P. C. Labrijn, rijksontvanger te Domburg, wist zij een enorm leden tal te werven. Met het doel werkloze mannen uit het ca fé te houden, opende de afdeling Domburg in het zelf de jaar een koffiehuis op de Markt/hoek Zuidstraat. Op initiatief van de heer Labrijn verhuisden omstreeks 1906 de weinige nog bruikbare boeken van de Nutsbi- bliotheek naar het koffiehuis. Nieuwe aanwinsten zorgden ervoor dat er binnen korte tijd weer een aardig bibliotheekje op poten was gezet. Het koffiehuis was evenwel geen succes. De huur werd opgezegd en een nieuw onderkomen werd gevonden op het terrein van het Badhotel, bij de westelijke oprijlaan (in het voormalige café van de heer P. de Meijer). Het biljart en de bibliotheek verhuisden mee en blei-en beide in een behoefte te voorzien. Dit onderkomen was maar tijdelijk: het gebouw zou gesloopt worden. Tot opheffing van het koffiehuis had men al besloten, waarheen nu met de boeken? Van 1910 tot 1920 werd de bibliotheek ingericht in het huis van de heer Romijn (toen Weststraat E2I), van 1920 tot 1926 in de gereformeerde pastorie op de Markt. In 1911 werd de heer Labrijn overgeplaatst, in zijn plaats trad mw. R. Vaandrager-van de Griend en vanaf dat moment zijn Domburgs' doktersvrouwen bij de bi bliotheek betrokken geweest. Na mw. R. Vaandrager van de Griend was dat mw. M. Vaandrager-van 't Hoff en nu is het mw. C. J. Vaandrager-Recter, die zich zeer voor de bibliotheek inzet. In 1926 schonk mej. C. van den Arend, woonachtig op Weststraat 7, een stukje van haar tuin om een klein bi bliotheekgebouwtje neer te zetten. De kosten van de bouw werden grotendeels via een bazaar vergaard. Tot 1948 lag het beheer van de bibliotheek voorname lijk in handen van de heer Romijn. Daarna hebben de heer en mevrouw Provoost- Passenier jarenlang de aanschaf en uitlening van de boeken verzorgd. Hun dochter Plonia nam op 17-jarige leeftijd het werk van haar vader over. Om het feit te vieren dat zij dit nu al 25 jaar doet, hield men on- Walcheren werd wel eens omschreven als de tuin van Zeeland, Domburg als de parel van Walcheren. Dat ve le plekjes in Zeeland als juwelen schitteren is allang geen geheim meer, wèl misschien dat die flonkering al tijd schuilt in het oog van de waarnemer Je kunt bijvoorbeeld door de Zak van Zuid-Beveland reizen, in de ban raken van de landelijke schoonheid en tóch geen bloemdijk en geen schaap hebben gezien. Dat zij onmisbaar zijn voor het behoud van de natuur lijke samenhang, zal dan ook aan je voorbijgaan. Op zaterdag 24 mei j.l. hield de afdeling Zeeland van het Wereld Natuur Fonds in samenwerking met de Stichting Zeeuwse Schaapskudde een open dag in de Zeeuwse schaapskooi te Nisse. Deze schaapskooi biedt in de winterperiode en tijdens het lammeren onderdak aan ongeveer 150 schapen. Het vroegere Volkskoffiehuis op de hoek Markt/Zuidstraat. der trouwe lezers een inzameling voor een gemeen schappelijk cadeau. Dat cadeau werd een volslagen verraste Plonia in mei van dit jaar aangeboden als een kleine hulde voor het vele werk dat zij belangeloos verzet. De Volksbondbibliotheek - nog steeds een bloeiende vereniging. m Het Wereld Natuur Fonds is een van de donateurs van de Stichting en zo hadden WNF-leden uit Zeeland on langs het voorrecht een uniek stukje natuur 'in wer king' te zien. F.L. Tijdelijk onderkomen op het terrein van het Badhotel. Adres: Stenevate 11, Heinkenszand Tel. (01106) - 2192 De kooi is in oud-Zeeuwse stijl opgetrokken, een fraaie stal voor de schaapskudde, die begeleid door een her der met zijn honden over de binnendijken van Zuid- Beveland rondtrekt. Vroeger waren het altijd schapen, die deze dijken met hun vele bloemen als marjolein, kaardebol en hemelsleutel onderhielden; in onze tijd is zoiets bijna niet meer te doen. Het initiatief van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde verdient dan ook alle steun. Zij stelt zich letterlijk ten doel: 'Het in stand houden van bloemdijken en andere natuurterreinen in Zeeland d.m.v. een rondtrekkende schaapskudde'. Daar werden voordrachten gehouden, er werd een en kele tentoonstelling georganiseerd, er was een biljart en heel af en toe werd er gemusiceerd.

Domburgsch Badnieuws | 1986 | | pagina 5