DOMBURGS BADNIEUWS P m ae< Sjeesjesrijden in Domburg Het vuurwerk van 29 juli was bijzonder geslaagd: in groten getale stroomden de mensen toe om - ondanks de harde wind - heel wat kleuren en vormen de lucht in te zien gaan. Hoewel het de afgelopen dagen geen écht strandweer was, hier toch een waarschuwing aan de zonaanbidders onder ons: het is niet alleen verboden, maar ook levensgevaarlijk om diepe kuilen of putten op het strand te graven. Dit verbod is er niet voor niets; er zijn in het verleden hele nare ongelukken met dergelijke kuilen gebeurd. Es ist nicht nur verboten, sondern auch lebensgefahrlich um tiefe Gruben oder Löcher auf dem Strand zu graben. Bij het ter perse gaan van dit nummer staan wij aan de vooravond van 3 bijzondere evenementen: op 1 augustus de lampionop tocht, op 2 augustus de Film van Ome Willem en op 5 augustus het Jubileum van muziekvereniging Apollo. Vakantie Bijbelclub in Schuttershof In de week van 4-11 augustus organiseert de jeugdevangelisatiegroep Vonk een vakantiebijbelclub in Domburg. Voor kinderen tussen 6 en 11 jaar op de jeugdzolder van het Schuttershof, Ka- nonweistraat 30. Dinsdag-, woensdag- en donderdagochtend van 9.30-12.00 uur allerlei activitei ten (kleien, toneelspelen, spelletjes) in het kader van een bijbelonderwerp. Bij drage 2- per kind per ochtend. NH-kerk Domburg, Markt 8 4 augustus: 10.00 uur ds C. A. Wester veen 19.00 uur ds G. van Halsema (gez. dienst). NH-kerk Oostkapelle, Waterstraat 4. 4 augustus: 10.00 uur ds N. Don 19.00 uur ds P. G. Klijnsma. Geref. kerk Domburg, Noordstraat 13. 4 augustus: 10.00 uur B. J. Oldenhuis. 19.00 uur gez. dienst in NH-kerk. Geref. kerk Oostkapelle, Duinweg 36a. 4 augustus: 10.00 uur ds F. de Jonge. 19.00 uur idem. Geref. Gem. Oostkapelle, Noordweg 34. 4 augustus: 10.00 uur ds C. Harinck 15.00 uur idem. RK-kerk Domburg, Badhuisweg 4. 3 augustus: 19.00 uur pater onbekend. 4 augustus: 10.00 uur pater onbekend. Bij goed weer zondagsdienst op Recreatieterrein Ooststraat. DOMBURGSE MUZIEKVERENIGING "APOLLO" 85 JAAR Wij laten Apollo's voorzitter, de heer H. J. Bouwmeester,aan het woord. De Domburgse Muziekvereniging "Apollo" werd opgericht op 13-1-1900. Dit jaar wordt dan ook de respectabele leeftijd van 85 jaar bereikt. Zo'n jubileum dient natuurlijk niet ongemerkt voor bij te gaan, al staat de viering eerder in het teken van overleven en bouwen aan de toekomst, dan van een geldverslindende feestvie ring. Integendeel, "Apollo" hoopt aan de jubileumviering de noodzakelijke fondsen over te houden voor dringende vernieu wingen aan het instrumentarium. Maar daarover later. Eerst even terug naar de 13e dag na de eeuw wisseling tot de oprichting van "Apollo" werd besloten. De contributie werd vastgesteld op 0,15 per week, wat ons nu, gezien de weekgelden die toen verdiend werden, helemaal niet zó laag voorkomt. Men had het er kennelijk voor over! Men zag kans een bedrag van 500,- bijeen te brengen door de uitgifte van 20 aandelen aan z.g. gegoede burgers. De toenmalige burgemeester, Baron van Hardenbroek, nam 2 aandelen, 18 ande re sympathisanten ieder één. Aan sympathie en meeleven heeft het "Apollo" nooit ontbroken. De eerste donateurslijst (1901) telt 21 namen die goed waren voor een gezamenlijk bedrag van 106,50. De eerste dirigent was de heer D. H. Scheele (tot 1903), M. A. Ro- mijn volgde hem op en onder zijn leiding werd in 1904 de eerste uitvoering gegeven. Men ging dus blijkbaar niet over één nacht ijs, en deze serieuze aanpak en opstelling ten opzichte van het muzi kale doel leeft ook vandaag nog onverminderd in het orkest. Feestelijkheden waren er ook. Al direct in 1905 bij het eerste lustrum werd een rijtoer over Walcheren gemaakt waarvoor maar liefst 89,27 moest worden neergeteld. - Burgemeester van Voorthuijzen bood de vereniging een vaandel aan. "Apollo" werd in de volgende jaren steeds belangrijker in het plaatselijke culturele leven, en ter gelegenheid van de onafhanke lijkheids feesten van 20 augustus 1913 werd een eigen muziektent in gebruik genomen die het lieve bedrag van ƒ470,31 vergde. Iets meer dan de helft hiervan werd als giften ontvangen, 213,81 bleef voor rekening van de vereniging staan. 1918 is een belangrijk jaar. De gemeenteraad besluit de vereniging een subsidie (toen ook al) te verlenen van 50,-. In 1921 werd de subsidie verhoogd tot f200- terwijl de burgemeester het initi atief nam een lijst te laten circuleren voor aanschaf van nieuwe in strumenten, wat 300,- opbracht. In 1919 werd men lid van de Zeeuwse Bond van Harmonie en Fan fare. Evenals in 1985 in de bedoeling ligt, werden in 1929 en in 1931 z.g. bazars gehouden die respectievelijk 1100,- en 570,- opbrachten, van welk geld het in 1929 in gebruik genomen eigen verenigingsgebouw werd gefinancierd. Apollo in de dertiger jaren De dertiger jaren, crisisjaren, brachten ook voor "Apollo" kom mer en kwel. De gemeentesubsidie werd (alweer ook toen al!!) ver laagd tot 180- en een jaar later tot 100,-. We schrijven dan 1935. De dirigent de heer M. A. Romijn verlaagde zijn eigen sala ris met 20% van 250,- naar 200,-. De bezettingsjaren brachten moeilijkheden mee. In 1941 werd di rigent, toen "directeur" genoemd, Romijn opgevolgd door de heer P. H. Broerse. In de notulen van 29 augustus 1945 staat voor het eerst onze Beschermheer vermeld. Het is de jonge, pas ge trouwde burgemeester Jhr.Ir. H. L. Boogaert, die op de steiger bij de molen aan land stapt - met zijn echtgenote - en daar mede door "Apollo" wordt ontvangen. De Heer Willem Brand, in 1940 voorzitter geworden leidt de vere niging bekwaam, en de Domburgers zijn steeds paraat om uit komst te geven als er geldzorgen opdoemen. Zo werd in maart 1956 alweer eens een "bazar" gehouden ten behoeve van de aan schaf van uniformen. Reeds in juli werden deze bij een rondgang gedragen! Hoe duur een gemeenschap een eigen Muziek Vereniging komt te staan, wordt misschien het best geïllustreerd door een rijtje jaar getallen waaruit blijkt wat Gemeentebestuur zowel als burgerij zoal in de loop der jaren voor hun "Apollo" hebben over gehad. 1958 Er moeten nieuwe instrumenten komen, kosten 10.360,-. De Gemeente koopt de muziektent voor 8.340,- 2.020,- worden verkregen door het plaatsen van aan delen bij de burgerij. In 1959 speelt men op de nieuwe instrumenten. 1960 Bij het 60-jarig bestaan biedt de burgerij 3 dieptrom- men met toebehoren aan. 1965 Het cadeau van de Domburgers voor de 65-jarige bestaat uit een stel pauken, triangel en tambourijn, met daarnaast nog een spaarbankboekje met 1000,- voor het uniformfonds en 500,- voor het instrumenten fonds. 1970 "Apollo" kreeg een nieuw vaandel aangeboden. 1972 Er werd van Fanfare overgeschakeld op Brass-band. jzgszzz.. Apollo in de vijftiger jaren De benodigde 18.000,- worden door Anjerfonds, Gemeente en de Domburgers bijeen gebracht. En dan nu 1985 De Brass-band bestaat 85 jaar. Nog steeds wordt met evenveel inzet en talent gemusiceerd als 85 jaar geleden. En dat alweer sinds 1955 onder de bezielende leiding van de diri gent, de heer A. L. van Wallenburg. De jeugd, op wie op zoveel ge bied een wissel wordt getrokken en die al zó actief kan zijn in aller lei clubs en verenigingen, heeft de weg naar de beoefening van de kunst van het muziek-maken-op-niveau kennelijk weer gevonden, en deze jeugd wordt met grote zorg en vakmanschap begeleid en opgeleid door onze bekende René Passenier. Nog vorig jaar promoveerde "Apollo" na een voortreffek voering, waarbij in het concours het hoogste aantal punten vergaard, naar de afdeling "Uitmuntenheid". En was eei plaats denkbaar dan de Stads Gehoorzaal te Middelburg te doen Men zit niet stil, en de voortgang kost geld, veel geld. Immers, meer leden betekenen méér instrumenten, méér ui men Andere bronnen van inkomsten dan contribui meentesubsidie en donaties zijn er niet. De muziek is er gemeenschap; bij de zomeravondconcerten, de v uitvoeringen, op Koninginnedag, bij de intocht van Sink bij het openen van een weg of park en U hebt kunnen lez veel overheid en burgers daarvoor over hebben. uit- erd tere dat itor- ge- r de iter- aas, boe- Op 5 augustus houdt "Apollo" ter gelegenheid van het 85-iarig bestaan een Feest-Actie dag in het openluchttheater aan de Ooststraat. Er zijn koopjes te halen, prijzen te winnen, men kan smullen van de barbecue en de dorst lessen aan de consumptietent en bovenal kunt U, Domburgers, door allen mee te komen feesten, een bijdrage leveren aan het groeien en bloeien van uw eigen mu ziekvereniging "Apollo" Een eerste donatie, groot 1000,- mochten wij al in ontvangst ne men. De gever, die onbekend wenst te blijven, willen wij toch dan ken en wie weet heeft hij anderen op een idee gebracht IK EN MIJN LAND (Uit In de Koorts van het Kortstondige) 1 Waar de wind door 't loofhout uxxlt, Waar de golf door 't zandhelm spoelt Waar de ronnevlagen Wolkenschaduws jagen, Ken ik mijn verkoren land. Steeds bewogen, Steeds bevlogen Door een samenspel van krachten In hun wisselend verband, Horen wij bijeen, Water plant en Jteen En ikzelf, maar ik bewust Van de rusteloze rust Die zich beeldt in mijn gedachten, Die ik buiten mag bëachten, Worstiend-vaste werklijkheid, Landschap-spiegel van mijn tijd. Albert Verwey Wat doe je als badgast in üombuig op zo ii dag ai* v anUaag Déze wolkbreuk is niet meer te trotseren! Was het iets minder geweest, dan zou je, in regenpak en zuidwester vermomd, de zilte zeelucht kunnen opsnuiven langs het kolkende water en in de grillige manteling om je dan later bij een kop koffie of een drankje zeer voldaan zo niet heel gezond te voelen. Maar hier is niets tegen opgewassen! Nu moet je je heil binnenshuis zoeken. Nu is je enige redmiddel de gemeenschappelijke ruimte in je hotel/pension/camping of een spurt naar één van de vele eet- en drinkgelegenheden die Dom burg rijk is. Hoewel, als je wilt, is er vast nog wel ergens een tentoonstelling die je kunt bekijken en in elk geval is een bezoekje aan het Zeeuws Bi ologisch Museum zeer de moeite waard. Natuurlijk is Middelburg er ook nog; een winkeldagje bijvoor beeld. Vergeet dan niet even de Abdij en het Zeeuws Museum bin nen te lopen! Zoek je het dichter bij huis, dan zou het leuk zijn als je zou kun nen kiezen tussen een jodiumbad, zoutwaterbad, enz. in het be haaglijke ruime kuurcentrum. Sauna, solarium en wie weet nog wat massage. Dan een ontspannend drankje, liefst bij knapperend haardvuur en na monstering van de tijdschriftentafel en boekenkasten. Een babbeltje met gelijkgestemde zielen, ach ja, misschien tot. slot nog een stoombad. Terwijl dan alle gedachten aan regen en wind verdampen, kun je vast liggen mijmeren over waar je lekker zult gaan eten vanavond. Zover is het nog niet in Domburg, maar het is wel leuk om er al naar uit te kijken! Zeker op zo'n dag als vandaag! 1 F.L. Baron van Hardenbroek De eerste'aandelen Apollo 1984

Domburgsch Badnieuws | 1985 | | pagina 3