DOMBURGS MDNIEUWS L» I HÉ .li no (vervolg van pagina 1) Prachtig versierde paarden gaven het ringrijden een extra feeste lijk tintje. De wedstrijden werden om klokslag 12.00 uur onderbroken om plaats te maken voor de gaaischieters: met de stinge op de schou ders droegen zij hun Kapitein en Fourier door de baan en dat na een paar zéér zware dagen. Hulde, heren, aan Uw 'bevattings vermogen'! De 'Kapitein' ter stinge. De volgende prijzen werden bij het ringrijden toegekend: Wedstrijd ongehuwden: 1Lou Willemse (na kamp met Chris de Visser) 30 ringen; 2. Chris de Visser 30 ringen; 3. Jaap Brand 29 ringen; 4. Joost Dourleyn 29 ringen; 5. Hans van Eyzeren 28 ringen; 6. Christiaan Provoost 28 ringen; 7. Simon de Visser 27 ringen; 8. Ko Brand 25 ringen; 9. Mark Brassem 25 ringen; 10. Ko Jan Provoost 24 ringen. Bekers ongehuwden: Crommelin-beker: Christiaan Provoost. Tramhalte-beker: Jaap Brand. Bekers: Burg. Diepenhorst-beker: Jaap Brand. Trieller-beker: Lou Willemse. VVV-beker: Joost Dourleyn. Rabo-beker: Mark Brassem. De Pollepel was voor Chris de Visser. De Prijs voor de Gehuwden werd gewonnen door Cees de Visser. Cees de Visser. Domburg nu en Duinenburg toen De zomer is begonnen en met het inluiden van de kermis werd ook het hoogseizoen in Domburg ingeluid. Vandaar dat wij onze toekomstdromen even terzijde schuiven (ge beurt dat niet vaker?), een vorsende blik om ons heen slaan en ver volgens in Domburgs verleden duiken om zoals steeds te ontdek ken dat dat nog lang niet dood is. Domburg Een verregende junimaand en een goed begin van juli; beter weer lijkt ons eindelijk ten deel te vallen. Verlaten waren tot nu toe onze stranden, stil was het in de dorps kernen - waar waren al die vroege vacantiegangers? De kermis bood enig vertier, maar pas bij het gaaischieten en het ringrijden begon Domburg een vacantiebeeld te geven: drommen vrolijkkijkende mensen, trappelende paarden en (redelijk) volle terrasjes. In juli zullen al die mensen in Domburg en Oostkapelle hun hart kunnnen ophalen bij natuur-wandelingen, velerlei concerten, kle derdrachtenshows, filmavonden, sjeesjesrijden en ringsteken, de Wielerronde van Domburg, een ballonnenwedstrijd en nog veel SEPTEMSER-DAO O* WALCHEREN Als vlotgedreven van de kimmebanken Die 't alom duin met sneeuwen koppen kronen, Schuiven de wolken over 't blauw haar blanke, Langs weide en hout haar schaduwen schabionen, Op leêger akker laden statigrankc Boeren de bruine saamgeschoofde boonen: Gerucht en roep in hoorbre rust verklanken Den vreê van wie in wijde stilte wonen... Maar wazen verte scheuren schelle schreeuwen: Daar stuurt een grijze reus de ploegschaar door Het stoppelveld achter zijn stoere zeeuwerr Gierig naar 't aas in de opgesneden voor, Volgt waakrwiggend in het verschc spoor Gelijk een zilvren zog de zwerm der meeuwen. p.c. boutens Tekening van Jan Toorop, speciaal voor dit gedicht van Boutens Met dank aan de heer M. P. de Bruin. Speciale aandacht voor twee activiteiten Oostkapelle: Disco-avonden 'El Dorado' De VVV Oostkapelle organiseert in samenwerking met Oostkap- peler Hans Wattel 6 disco-avonden in ontmoetingscentrum 'De Halve Maan' te Oostkapelle. De verzorging is in handen van El Dorado drive in show uit Zoutelande, die over een grote muziek installatie en een volledige lichtshow beschikt. De volgende 6 zaterdagen dus vrij houden, disco-liefhebbers: 6, 13, 20 en 27 juli en 3 en 10 augustus, telkens vanaf 20.00 uur. Dorpsstraat Oostkapelle in vroeger tijden. Expositie Huisvlijt Oostkapelle Voor de 9e keer organiseren inwoners en VVV van Oostkapelle een huisvlijt tentoonstelling. Hoe men zijn vrije tijd creatief kan besteden, wordt op velerlei wijze en telkens weer anders getoond. Schilder- en tekenwerk in allerlei soorten en maten, borduurwerk, houtsnijwerk (waaronder stoven), miniaturen, Zeeuwse poppen, een eigen gemaakte klok, enz. zijn op 10,11 en 12 juli te bewonde ren in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat. Openingstijden: woensdag en vrijdag van 19.00 t/m 21.30 uur en donderdag van 15.00 t/m 21.30 uur. Entree volwassenen 1,—, kinderen 0,50. CTH+D Duinenburg Op 1 juli 1985 was het 100 jaar geleden dat de eerste steen van villa Duinenburg aan de (huidige) Domburgse weg werd gelegd. De legger was Willem Johan Sprenger en in handen van de familie Sprenger is het huis gebleven tot 1980, toen het aan de heer en me vrouw de Lange-van Elk werd overgedragen. Zij bewonen het huis nog steeds en proberen het zo veel mogelijk in de oude staat te behouden. Daarbij komen zij natuurlijk steeds in aanraking met het verleden en zo ontstond de gedachte een boekje samen te stellen over de (voor-) geschiedenis van villa Duinenburg. Op de dag af 100 jaar na het leggen van de eerste steen, overhan digden zij dit boekje aan de laatste Sprengers die het pand be woonden: mr. Willem Herman Sprenger, oud-burgemeester van Texel, en zijn echtgenote Clasina Regina Pool. De villa ontleent haar naam aan de buitenplaats Duinenburg, die hieronder is te zien op de voorgrond van een afbeelding uit Smal- legange's Kroniek van Zeeland (1696) en die tijdens de Franse overheersing in 1810 werd gesloopt. De buitenplaats, en later het grondgebied ervan, was in het bezit van de familie van W. J. Sprenger's echtgenote Henrietta Carolina Adriana de Bruijn. Domburg in Smallegange's Kroniek van Zeeland. De villa werd gebouwd als zomerhuis. In de tuin stond een badhuisje met een saunabad, dat met zeewa ter werd gevuld. Een gloeiend houtvuur zorgde vervolgens voor stoom. In het boekje wordt veel aandacht besteed aan het interieur van het huis. Hoewel in de loop der tijden het nodige werd gemoderni seerd, .is veel van het voor de villa karakteristieke bewaard gebleven. De tweede wereldoorlog is ook aan villa Duinenburg niet onge merkt voorbij gegaan en zelfs heeft de villa van december 1944 tot juli 1984 dienst gedaan als gemeentehuis van Domburg. Wie zonder dwaasheid leeft, is niet zo wijs als hij denkt, woorden van La Rochefoucauld, die de voorlaatste bewoners van villa Dui nenburg na aan het hart liggen en die ook de huidige bewoners zich eigen hebben gemaakt. Het is niet eenvoudig zo'n bijzonder huis in stand te houden, maar het is alleszins de moeite waard! il j m W rn- t - m m Villa Duinenburg. Het Gaoischieten op Domburg wortelt in tradities. Eén keer in het jaar heeft het plaats en wel op de le vrijdag na St. Jansdag (24 ju ni), tevens de vrijdag van de Domburgse kermis. 'Oorspronkelijk een spel, waarbij men met pijl en boog schiet op nagemaakte vogels (gaaien), die aan een hoge staak zijn bevestigd. In Domburg en Oostkapelle schiet men met een jachtgeweer". Er zijn mensen die zeggen dat het gaaischieten in de 16e eeuw is ontstaan, maar de juistheid daarvan valt niet meer te achterhalen. Mij lijkt het in elk geval eeuwenoud: toen ik vorige week vrijdag 's ochtends om een uur of vijf door zacht, aanhoudend tromgerof fel werd gewekt, waande ik mij even in de middeleeuwen. In een stadje bijvoorbeeld, waar op die manier de poorten werden geopend. Daarover mijmerend, lui liggend tussen 20e eeuwse lakens, besloot ik dat het een oer-geluid was, dat deed denken aan regel rechte jungle-tamtam. Zacht, dreigend en onontkoombaar. Als het al uit de 16e eeuw stamde, dan was het een lokroep om scheepsvolk te ronselen, waaraan je waarschijnlijk alleen maar kon ontkomen door de zinnen te benevelen hoewel het ver haal luidt, dat de zinnen pas werden beneveld na het sluiten van het ronsel-contract: tijdens een speciaal daartoe georganiseerd schuttersfeest, dat de voorloper zou zijn van het gaaieschieters- festijn. Meer over de achtergrond en toedracht van het gaaischieten op Domburg kunt U vinden in het DB van 23 juni 1984. F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1985 | | pagina 3