DOMBURGS BADNIEUWS 9 Heeft Domburg zijn kuren? II Vorige week hebben wij gezien dat Domburg aardig voldoet aan de eisen die men aan de gemiddelde badplaats in Nederland stelt. Maar ons stadje bleek meer te hebben: een grote rijkdom aan na tuurschoon en aan mogelijkheden tot rust te komen. Gekoppeld aan het herontdekken van de therapeutische waarde van het zeewater, kwam men halverwege vorige eeuw tot de con clusie dat het zeer geschikt was als kuuroord. ZEEBADEN. Het bad is geopend van des morgen ure tot zonsondergang. Prijs van een Zeebad 35 cent met gebruik van een badcostuum (voor dames en voor heeren die van het gemengde bad gebruik maken) of zwembroek en één handdoek By abonnement 30 kaartjes 10,— 100 30.— Voor het gebrnik van meer handdoeken zijn in de melktent op het strand kaartjes te bekomen a 5 cent per stak. Badkaartjes uitsluitend verkrijgbaar in de melktent. Abonnementen alleen in het Badpavil joen. Badkaartjes zijn geldig toor het geheele seizoen. De tijd toegestaan voor het nemen van een bad met inbegrip van uit- en aankleeden wordt^ gesteld op vijf en veertig minuten. Van hen die meer tijd noodig hebben, zal het nemen van een tweede bad- kaart gevorderd worden. Temperatuur van lucht en water wordt dagelijks op het strand kenbaar gemaakt. In het Badhötel en in het Badpaviljoen bestaat gelegenheid tot het nemen van koude en warme binnenbadeu. In dit opzicht beleefden wij rond de eeuwwisseling een korte, elitai re bloei: de eerste wereldoorlog maakte een einde aan Domburg's faam als gerenommeerde badplaats en na die tijd ontwikkelde de badgast zich tot wat later de 'massa-recreant' zou worden. De nadruk kwam te liggen op mogelijkheden van vrijetijds besteding en pas sinds enkele jaren speelt de op de gezond heid gerichte ontspanning weereen rol daarbinnen. Toeristenbeleid Weten wij dit in te passen in ons huidige toeristenbeleid? In 1984 vierden wij het 150-jarig bestaan van Domburg als bad plaats en aan het einde van dat jaar publiceerde het DB de mening van vijf (ex-)bestuurders van onze gemeente over de toekomst van Domburg. Allen waren er van overtuigd dat er iets moest gebeuren, in de eerste plaats aan de kwaliteit van het 'toeristenverblijf' in onze gemeente. Waar zoveel al door de natuur is gegeven, is het slechts nog nood zaak een aantal voorzieningen toe te voegen die Domburg het jaar rond aantrekkelijk zullen maken. Zoals een herboren badhotel, een vrijetijds- en gezondheidscen trum op het Hof Domburg, een nog schoner milieu en een beheer sing van de verkeersproblemen. Nogmaals Villach Een uitstekend voorbeeld van een kuur/vacantie-oord dat het hele jaar door goed functioneert, is de Oostenrijkse plaats Villach. In de stad zelf huist een groot internationaal bekend congrescen trum, de onder meer tot de gemeente behorende Ossiacher- en Faaker See trekken, voornamelijk 's zomers, de meeste camping- gasten en de meeste kuurders, maar tegenwoordig ook de op sport gerichte vacantiegangers, gaan het hele jaar door naar het Warmbad. Domburg en Oostkapelle Vergelijken wij nu het kleine Domburg en Oostkapelle met het grote Villach, dan valt in de eerste plaats op dat bij ons de tweede hui zen een veel grotere rol spelen dan in Villach. Daar treft men ze ook wel aan, vooral rond de meren, maar op zo grote schaal en zo geor- garganiseerd als bijvoorbeeld in Oostkapelle is het daar niet. Ver huur van deze huizen, zoals hier in beide kernen voorkomt, speelt geen rol van betekenis. N.H. Kerk te Oostkapelle. De campings liggen, net als in Villach, buiten de dorpskernen. Rond en in de dorpskernen liggen de kleinere hotels en pensi ons; als de plannen doorgaan, zal het Hof Domburg het kuur- en sportcentrum worden en, wie weet, zullen ooit het Badhotel, het voormalige Hotel de l'Europe en het Badpaviljoen - dichtbij de winkelvoorzieningen gelegen - weer internationaal bekende ho tels worden, met hun eigen kuurinrichtingen voor de gasten en uit gebreide mogelijkheden voor het houden van congressen Er zou dan ook een spreiding van de winkelvoorzieningen en de uitgaansmogelijkheden kunnen komen. Bij de camping vooral op kamperen, sport, spel en strand gerichte voorzieningen. Kuurgasten en congresgangers zouden dan in de eerste plaats in het centrum aan hun trekken kunnen komen. Een oudoom van mijn vader, bijgenaamd de Spaanse Ingenieur (hij heeft als bouwkundige spoorlijnen in Spanje aangelegd), bouwde in het begin van deze eeuw een rond huis bij Nunspeet op de Veiu- we. Rond moest hel onder meer zijn, omdat hij op elk moment van de dag de mogelijkheid wilde hebben de zon te zien. Zoals dal vaker gaal bij karakteristieke gebouwen, ontstonden er al gauw legenden over Het Ronde Huis en zijn bewoners. Heel duidelijk ligt hier een grens tussen massa-recreatie en indi viduele ontspanning: de mensen die het eerste zoeken, gaan naar de stad zelf en haar merengebied, voorstanders van het twee de - of een tussenvorm - zullen vooral naar het Warmbad gaan, dat ondanks haar nu bredere gerichtheid toch altijd de therapeuti sche vacantie als basis zal hebben. Onze heilzame natuurlijke bronnen De zee en de Manteling natuurlijk! Heel veel is mogelijk - met behoud van Domburg's charme als dorpse smalstad/badplaats in een prachtige omgeving. Het Ronde Huis. Nu bestaat het gebouw niet meer. Zoals ook dat wel vaker gaat, is hel op een gegeven ogenblik uit handen van de familie geraakt en uiteindelijk eind 50er, begin 60er jaren gesloopt. Om gasten de weg naar zijn huis gemakkelijker te laten vinden en voor het vervoer van hout, liet deze oudoom twee Decauviiie- spoorbaantjes (een naar station Nunspeet en een richting Vierhou ten) aanleggen. De enige herinnering daaraan is een open perso nenrijtuig, dal nu dienst doel als ponytram in het plaatsje Joppe. Toen men aan het eind van de 60er jaren het haastig slopen van vervallen oude gebouwen in ons land begon te betreuren, toen het besef opkwam, dat ook gebouwen van na 1850 beter beschermd zouden moeten worden, kwamen er veie stemmen op tegen de stoop van een zo bijzonder gebouw als Het Ronde Huis. Te laat Zo komt het, dat ik met weemoed in het hart langs het Badhotel loop, dat ik mij - ondanks het wèl beschermd zijn - zorgen maak over de toekomst van het Badpaviljoen, onder andere denkend aan de kosten van het behoud ervan F.L. Ging deze rubriek vorig jaar vooral over Domburg, de Domburgers en de Badgasten, dit jaar is het de bedoeling dat zij er door en voor hen is. Domburg is het onderwerp van de rubriek - in de meest ruime zin var het woord. Het staat een ieder - Domburger of niet - vrij her inneringen, anecdotes, opwellingen, suggesties, dromen over Domburgs toekomst, vragen en wat dies meer zij in te sturen. De redactie houdt zich het recht voor al dan niet of in verkorte vorm te publiceren. Voor alle duidelijkheid nog dit: deze rubriek is er alleen dan, als er ook bent! Rond de heilzame bronnen van het Warmbad zijn, zoals de hier boven geplaatste afbeelding laat zien, vele voorzieningen voor vele soorten ontspanning te vinden. Drie internationaal bekende gro te hotels staan op het gebied, met daar om heen talloze kleinere hotels en pensions, vrijwel allemaal met hun eigen solarium en sauna. 5 Ulir Iet: I lobbykursc Abrtrage GMtihiteVSandeiuiigeij Itemral Badckiir XlinJiltmaJ fcutriitenuitaÉ Wandem auf Rdmeroegen Het voormalige Hotel de l'Europe. Het Groentje in Domburg. Beeltenis Ik teken je gelaat uit korenaren: Jij was de glimlach van het zomerland En aan de fluisterende velden waren Je haren en je dromen nauw verwant. Ik teken je gelaat tegen het duin: Achter je ogen flitsen blauwe golven, Waar vogeltjes als vlokken sneeuwwit schuim Het zachte glooien van de kustlijn volgen. Maanlicht was 's nachts je zilveren profiel, Schaduw op dieper schaduw in je ogen, Verloren weemoed van je ziltgewaaide mond. Jij was 't volmaakte landschap van mijn ziel Met wind in graan en popels, en de hoge Zingende regen over mijn geboortegrond. Huns Warren

Domburgsch Badnieuws | 1985 | | pagina 3