Lievelingsrecepten uit Domburg DOMBURGS BADNIEUWS Pijrienburgs Hapje 2 plakken schouderham van ca. 100 gr. per stuk, een flinke scheut whisky, ca. 3 eetlepels bruine basterdsuiker, snufje kruidnagel, whiskysaus. Leg de ham in een diep bord, giet er een marinade overheen van de whisky vermengd met de suiker. Laat dit een middagje of langer staan, af en toe omdraaien. Bereiding: oven voorverwarmen op 250 C, ham aan beide zijden met een beetje kruidnagel bestrooien, op de bakplaat leggen (vuurvaste schaal mag ook), marinade erover gieten, in 20 30 mi nuten mooi bruin laten worden. Elke plak in ongeveer 10 stukjes verdelen. Met whiskysaus serveren. Lekker als borrelhapje. Koud vlees a la De Pagter Nodig voor 2 personen: 2 ons gaar koud rundvlees, uitje, 2 hardgekookte eieren, peper, zout, beetje maggi, olie-azijn. Snijd het vlees heel fijn, de ui en de eieren ook Meng dit door el kaar. Voeg olie, azijn en kruiden toe. Serveren op toast of casinobrood. Dit heerlijke pittige hapje maakte mijn moeder vroeger altijd met feestdagen. Mijn vrouw heeft dat gelukkig overgenomen en dit is haar recept. Ze mogen mij er 's nachts voor wakker maken; het is fantastisch lekker. Vaandragers Mosselen op Slakkenmanier Per persoon 1 dozijn verse grote mosselen (van het paalhoofd). De mosselen worden eerst op de klassieke manier gekookt: op een bedje van prei-wortel-ui-peterselie met flink vuur eronder, af en toe schudden, tot ze allemaal open zijn. Van elke mossel een schelp verwijderen en laten afkoelen.Dan op iedere mossel een lik kruidenboter smeren, als volgt gemaakt: Voor 24 mosselen 150 gr. boter, hierdoor roer je 1 fijngehakt sjalot je, 2 gehakte teentjes knoflook, 1 eetlepel gehakte peterselie, snufje zout en peper. Schuif de mosselen in een hete oven, enkele minuten zijn vol doende, tot de boter bubbelt. Tegen omvallen van mosselen: gebruik slakkenpannetjes of leg de schelpen op een dik met zout bestrooid bakblik. Uiensoep a la Frangoise Fruit 4 aan ringen gesneden uien in (olijf-) olie., strooi er zout en heel veel versgemalen zwarte peper over, schenk er vervolgens 1/4 I. witte wijn over. Laat dit enkele minuten zachtjes koken. Ver deel er 8 sneetjes stokbrood over, bestrooi deze (rijkelijk) met ge raspte kaas en voeg aan het geheel 1 1/41. kippenbouillon toe. Nog wat kaas erop, een paar flintertjes boter en laat de soep in een hete oven door en doorwarm worden. Voor 4 personen. Wagemakers Wortelsoep Voor 4 personen. 1 grote ui, 4 winterwortels, 2 aardappelen, plantaardige bouillon korrels, soepkruiden, olie, peterselie. De ui grof snijden, wortel in plakjes snijden en aardappelen in blokjes: samen in een scheutje olie laten stoven. 1 1/2 I. bouillon klaarmaken door aan het water bouillonkorrels toe te voegen en soepkruiden. Ook de groenten toevoegen, het mengsel even laten koken, dan fijnmixen (met staafmixer). Op smaak brengen. Bij het opdienen fijngehakte peterselie erover strooien. Bouwmeesters Gehaktbrood met Eiersaus 1 kg. gehakt h.o.h., 2 flinke uien, 1 eetl. mosterd, peper, zout, noot muskaat (evtl. andere kruiden zoals kerrie, paprika, oregano, ma- joraan enz.), paneermeel, 3 eieren. De uien fijnsnipperen en fruiten met weinig boter tot ze gaan kleu ren. Met het gehakt ineengrotekom doen en deze massa vermen gen met de eieren, mosterd, kruiden en paneermeel. Goed op smaak brengen (lekker pittig maken!). Een bakblik bestrijken met wat boter en de gehaktmassa daarin stevig aandrukken. Oven voorverwarmen op 160° C en het gehakt in ongeveer een uur gaar bakken. Uit de oven een beetje of geheel laten afkoelen, in dikke plakken snijden en garneren met (halve) schijfjes citroen. Voor de eiersaus die er apart bij wordt geserveerd is het volgende nodig: 1,5 dl. mayonaise, 1,5 dl. yoghurt, 1/2 citroen, 25 gr. gember (snip pers of nootjes), peper, zout, nootmuskaat, mosterd, worcester- sauce en 5 eieren. Eieren hard koken, pellen en fijnhakken. (Het is gemakkelijk om ze eerst door de ei-snijder te halen) Niet prakkenl Mayonaise en yoghurt vermengen, sap van de halve citroen, gem ber en fijngemaakte eieren erdoor mengen. Op smaak brengen. (Ik doe er graag een scheutje hot ketchup door) Chili con came a la Wisse Nodig voor twee personen: 1 pond tomaten, 1 pond gehakt, 1 rode paprika, 1 blik bruine bo nen, 1 chili con carne-tablet, 2 grote uien, 2 teentjes knoflook. Fruit de uien en de knoflook, voeg het gehakt toe met wat zout, pe per en chili-poeder, laat dit enige tijd doorbakken. Daarna de ges neden tomaten en de gesneden paprika toevoegen, laat dit een poosje sudderen. Na ca. 20 minuten de bonen erbij doen, het tablet gedurende 10 minuten in heet water weken en dan ook toevoegen. Het geheel nog een tijdje op een laag pitje laten slaan. Serveren met rijst. Hiermee kunnen we Bram Wisse op tijd aan tafel krijgen Pindaprut a la Labruyère 3 ons hamlappen, klontje boter, 1 ui, 1 eetlepel ketjap manis, 1 banaan. Voor de saus: 2 eetlepels pindakaas, 2 eetlepels ketjap manis, 1/2 dl. water, uienpoeder. Snipper de ui en fruit hem in het klontje boter. Voeg het vlees, klein gesneden toe, met de ketjap; niet te droog braden Maak de saus van de aangegeven ingrediënten, doe de saus bij het vlees en de ui, voeg er de aan schijfjes gesneden banaan aan toe en laat het geheel een minuut of 7 sudderen. Serveren met rijst en komkommersalade, sla, tomaten of spruiten. Marathon Havermoutschijf Voor 2 personen. 1 stukje ui, 40 gr. haver, 50 gr. geraspte kaas, 1 1/2 a 2 eetl. melk, 1/2 theel. paprikapoeder, 1/2 theel. basilicum, 20 gr. boter. Ui kleinsnijden. Alle ingrediënten (behalve de boter) met elkaar vermengen en 10 minuten laten staan. Twee platte schijven vor men, deze zeer langzaam gaar bakken. Erg lekker met puree en tomatensalade. Spaghetti met Spooriaanse fantasiesaus. Voor 3 a 4 personen. Spaghetti Voor de saus: 250 gr. gehakt, 1 grote ui, 1 grote paprika, prei, 1 blikje gepelde tomaten klein blikje tomatenpuree, 2 eetlepels pindakaas, rozijnen, evtl. restjes boontjes, erwten, worteltjes enz. Snij de ui, de paprika en de prei fijn. Fruit de ui in boter, voeg het gehakt toe, met een vork losmaken en braden. Peper, zout en an dere kruiden naar smaak toevoegen. Paprika en prei erbij en mee- bakken. Evtl. groenteresten toevoegen. Tomaten uit blik (+sap) en tomatenpuree erbij. Aanlengen met water tot de gewenste dikte. Daarna de pindakaas en de rozijnen erbij doen. Eventueel op smaak brengen met een beetje sambal en ketjap. Spaghetti en saus apart serveren. Dekkers Vliegensvlugge Perzikfricandeau Eén van de "lievelingsrecepten" van Jaap Dekker, vooral geliefd om de snelle bereidingswijze èn de weinige afwas. Prettige bij komstigheid is dat het nog zeer smakelijk is ook! Voor ca. 4 personen. 400 gr. varkensfricandeau in blokjes, 50 gr. margarine, 1 literblik perziken, 2 kleine blikjes tomatenpuree, 1 fijngesneden ui, sambal. Vlees in de margarine bakken, na ca. 10 minuten de ui toevoegen en even mee laten fruiten. Vlees uit de pan scheppen. Aan de ui de tomatenpuree de in blokjes gesneden perziken met het sap toevoegen en naar smaak de sambal. Goed warm laten worden en het vlees terug doen in de pan. Het gerecht serveren met gekookte rijst. Smakelijk eten! Van Houtum Schoteltje Nodig: restjes aardappelen, restjes groente of blikje maïs, 1 ei per persoon, 1 voile eetlepel geraspte kaas per persoon, 1 plakje bacon of ontbijtspek per persoon, margarine, zout, peper, maggi strooi-aroma, paprikapoeder. Meer kaas en bacon/spek mag ook. Per persoon een hoog ovenvast bakje licht met margarine invet ten. Vullen met een laag gekookte aardappeltjes, beetje maggi aroma erover strooienKlontje margarine erop leggenVervolgens een laagje groente of maïs, zout en peper toevoegen, ook hier weer een klontje margarine opleggen. Breek er nu een ei boven, strooi er een snufje paprikapoeder over, vervolgens een eetlepel geraspte kaas en leg er tenslotte een plakje bacon of ontbijtspek op. In een voorverwarmde oven (175°) verwarmen tot het ei is gestold, de kaas is gesmolten en de bacon knapperig is (ca. 15-25 min.). Met sla een volledige maaltijd. Lamsbout a la Nyst Een ovengerecht, zoals in Nieuw Zuid-Wales. Voor dit bijzonder feestelijk, maar gemakkelijk te bereiden gerecht moet U eigenlijk een lamsbout uit Australië of Nieuw-Zeeland zien te krijgen, maar laat U zich geen 'mutton' (schaap) in handen stoppen! Australiërs serveren de bout met stukjes pompoen en (hele) uien, maar U kunt de pompoen gerust vervangen door aardappelen. Wat U ook kiest: alles wordt in een keer tegelijk gebraden. Handig! Als U wat meer tijd heeft, dient U er dan eens een fijne puree van bruine bonen bij op: een openbaring. U heeft nodig: (hoeveelheden zelf bepalen; van het lam houdt U over) 1 lamsbout, aardappelen of pompoen in stukken ter grootte van een aardappel, pakje margarine of braadboter, uien, middenmaat (heel laten); 2 a 3 per persoon, kruiden naar smaak; basilicum en tijm voldoen mij 't best. Voor de bruine bonenpuree: gekookte bruine bonen, zeer klein gesneden en uitgebakken ontbijtspek, knoflook (niet te zuinig). Bereidingswijze: De bout overlangs ondiep inkerven voor het aanbrengen van de kruiden. Peper en (weinig) zout. In de braadslee leggen. Om de bout heen rangschikt U de pompoenstukken (aardappe len), de uien en de in stukken verdeelde margarine. Liefhebbers van niet al te gaar vlees hebben nu voldoende aan een braadtijd in de oven van 45 minuten op 190° C graden. Let op: U moet de pompoen en uien wél, maar het vlees niet be druipen (wel eventueel keren) Ik braad zelf altijd iets korter; Australisch lam is erg mals. De puree van de bruine bonen wordt luchtig geklopt; spekjes en knoflook erdoor en met de spuitzak als garnering aangebracht. Wel snel werken om afkoeling te voorkomen. De lamsbout aan ta fel in plakken snijden. Tally-ho! Pruimenmoes van Elsacker Voor 2 a 3 personen. 500 gr. gedroogde pruimen, 1 ei, 1/4 I. melk, ca. 3 eetlepels custard, kaneel en suiker, desgewenst wat bessensap. Pruimen niet te gaar koken. Ei kloppen, melk en custard toevoe gen, goed roeren. Dit papje bij de kokende pruimen voegen. Sui ker en kaneel naar smaak erbij. Kan zowel koud als iets warm wor den geserveerd. Op dezelfde wijze rabarbermoes, maar i.p.v. suiker wat stroop toevoegen. Dessert au Secretaire Voor 4 personen 1 kg. zure appelen, 4 eetlepels suiker, 1 theelepel kaneel, handje vol rozijnen, 1 citroen. 80 gr. amandelen (met schilletjes), 125 gr. bloem, 80 gr. suiker, 1 theelepel kaneel, 75 gr. boter of margarine. De appels schillen, klokhuis verwijderenen met ongeveer 4 eetle pels water opzetten, In een minuut of 10 gaar laten koken, suiker, kaneel, en rozijnen erdoor mengen. Leg het mengsel in een beboterde, ondiepe vuurvaste schaal en pers er een citroen over uit. Amandelen fijnhakken en in een kom mengen met de bloem, de suiker en de kaneel. De boter laten smelten en een beetje laten af koelen. Met een vork de boter door de droge ingrediënten men gen, de korrelige massa over de appels verdelen en de schotel 35 minuten in een hete oven (200° C° of stand 4zetten Lekker met blanke/vanille vla of saus. Diepenhorster Kinderchoco ladetaartjes Ca. 12, zonder oven. 115 gr. bittere chocolade, stukje boter/margarine, 3 theekopjes cornflakes, 2 eetlepels rozijnen. Een grote steelpan en een kom die er net bovenop past (om de chocolade in te laten smelten), een gewone eetlepel (geen hou ten), 12 papieren taartvormpjes. Vul de pan voor de helft met heet water en zet de kom erop. Breek de chocolade in de kom, doe er wat boter bij, zodat het een dun papje wordt. Dan de kom eraf en de cornflakes met de lepel erdoor roerengoed roeren, niet te vlug en voorzichtig - anders breken de cornflakes. Vervolgens de rozijnen erdoor mengen. Dan is het zo ver dat je eetlepels vol in de vormpjes kunt scheppen. Laat ze af koelen (ijskast) tot ze helemaal stijf zijn. Erg leuk om kinderen zelf te laten maken en op verjaardagen op school te laten tracteren. Van Schagen Tussendoortje Mijn vrouw leeft nog wel eens op met een kop van Houtens Cacao- chocolademelk en ik met een kopje koude melk of een brok Verka- de's reep. Schapekaes a la Secretarie Typisch Walcherse delicatesse, vooral zeer geliefd bij de oudere eilandbewoners en meestal door schapenhouders zélf gemaakt. Er zijn twee soorten: - natte schapekaes: smaakt een beetje naar kwark, maar is minder zuur. Men melke een schaap (oefening baart kunst), direct daarna moet de nog warme melk door een steriel doekje worden gezeefd ineen emmer of kom. Vermeng dan ruim 1 liter (gezeefde) melk met twee druppels leb (te koop bij de drogist; zuinig gebrui ken, want het is erg duur). Goed roeren. De emmer/kom 2 a 3 uur wegzetten (waar U maar wilt). In deze periode zal de melk strem men, U mag dan vooral niet meer roeren. Na stremming de melk overscheppen in een goed schoonge maakt houten kaasvat. (Is het vat niet goed schoon, dan is uw kaas in spé gedoemd te mislukken). Een houten kaasvat is een vierkant zonder bodem met daarin een los plankje met 5 gaatjes. In het vat worden de vaste bestanddelen van de melk gescheiden van het vloeibare deel. Het laatste wordt 'wei' genoemd, U kunt het naderhand weggooien. Vervolgens legt U op het kaasvat b.v. een theedoek ter afsluiting en laat U de massa ongeveer 12 uur in een koele ruimte staan (hoeft niet in de koelkast). Als U na aldeze handelingen nog steeds trek heeft in schapekaes. dan kunt U na deze 12 uur tot het eten ervan overgaan, Uw kaas is dan n.l. klaar. Enkele tips: eet het kaasje met een beetje zout. Ook radijs en ster- rekers smaken er uitstekend bij. - droge schapekaes (ook wel kroppertje genoemd, naar zijn ronde vorm): de bereiding hiervan is gelijk aan die van de natte kaas. Om de kaas droog te krijgen, moet U hem -na alle al om schreven handelingen - nog enkele dagen in een schaaltje op een koele plaats wegzetten. De kaas wordt dan zuur. Daarna de kaas doorprakkken met zout en peper en in een doek scheppende doek ophangen tot de kaas hard aanvoelt. De plaats waar U de kaas ophangt mag niet vochtig zijn en niet zonnig (in be paalde gevallen kan de waslijn een uitstekende plaats zijn!). De smaak en de geur van dit kaasje (U moet ervan houden) is pittig. Eigenlijk behoort het met reuzel te worden gegeten (bij veel Zeeuwse slagers te koop). Eet U smakelijk en vergeet U niet het schaap te bedanken!

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 5