i DOMBURGS BADNIEUWS 1 -1984 G tij m Een speelplaats der elite J langs de jPJH §s EEN JAARVERSLAG HET JUBILEUMJAAR Wij schrijven het jaar 1984. Dit was het jaar waarin wij het dertigste lustrum van de recreatie in Domburg vierden. Of anders gezegd 150 jaar Badplaats Domburg Gedurende het zomerseizoen 1984 is op velerlei wijzen getracht aandacht te vragen voor dit histori sche feit. Men probeerde het seizoen extra kleur te gevenDat was wel nodig ook, want de weergoden lieten het te vaak afweten. Zo mer in Zeeland was voor vele van onze gasten helaas eerder Re gen in Domburg! Toch kwamen ze ook dit jaar weer in groten geta le. En als de zon dan doorbrak, dan zat men meer dan massaal op onze stranden. Een telling op een piekdag wees uit dat er wel 35.000 mensen konden zijn. Terug naar het jubileumjaar. We zijn nu weer onder elkaar en dienen samen het feestjaar af te sluiten. Dat kan niet zonder terugblik. En daarom is in deze specia le laatste editie van het Domburgs Badnieuws daarvoor ruimte geschapen De Stichting 150 jaar Badplaats Domburg blikt terug en legt daarmee een stuk verantwoording af voor haar werkzaam heden. HET IDEE Zoals bij wel meer zaken is het allemaal begonnen met een min of meer toevallig idee. In de zomer van 1982 staan gemeenteraadslid Wim Warners en gemeentesecretaris Ed Haaksman te kijken naar een toeristisch evenement- Zij vragen zich af hoe lang zulke activiteiten nu al worden georga niseerd en realiseren zich dat het in 1984 honderdvijftig jaar gele den is dat de eerste dames een pootje baadden, althans als onze geschiedschrijver Kesteloo gelijk heeft. Dat moet worden gevierd vonden zij en in het najaar werden ideëenbussen in de gemeente geplaatst en verenigingen aangeschreven. Ideëen waren er ge noeg, zo bleek het en bereidheid om mee te werken ook, zo leek het. Er waren suggesties om stickers te maken, surfwedstrijden te organiseren, er was een ontwerp voor een erepoort, iemand stelde voor om een 'uniek' recreatiecentrum in Domburg te bouwen en iemand anders vond dat ter gelegenheid van het feest de contai ners in de parken een milieuvriendelijke kleur moesten krijgen! Al deze ideëen moesten worden beoordeeld, er moest vorm wor den gegeven aan activiteiten en wat doe je dan?.... juist, men richt een stichting op. DE STICHTING Op 9 juni 1983 werd de Stichting 150 jaar Badplaats Domburg op gericht bij notariële akte verleden door notaris Vegter te Middelburg. De doelstelling werd als volgt omschreven: 'Het herdenken van het eenhonderdvijftig jarig bestaan van Domburg als badplaats, het organiseren van festiviteiten in en het vestigen van aandacht op Domburg ter gelegenheid daar van, ondermeer door het uitgeven van publicaties, alsmede het verrichten van al hetgeen daartoe in de ruimste zin bevor derlijk is'. Ja, daar sta je dan; daar kan men werkelijk alle kanten mee op en er moest dus in de eerste plaats een gezelschap mensen worden gevonden om daar aan mee te werken. Dat was in het begin soms een probleem, want om uiteenlopende redenen viel een aantal mannen van het eerste uur af: eerst Haaksman (wegens vlucht naar het hoge noorden), verder ook W. A. Jacobse, H. de Pagter, L. Wattel, A. Kuyvenhoven en P. Overmeen. Uiteindelijk ont stond een vaste ploeg bestaande uit de volgende personen: J. Hoogendoorn, K.J. Wiessner, W. Warners, L.P. Dolk, F.L. van Houtum- van Vloten, H. Schoolkate, F. Bakker en A. J. van Hou- tum. Dit bestuur kwam vanaf september 1983 maandelijks biieen. DE UITGANGSPUNTEN De taken zoals vermeld in de doelstelling vallen in drie delen uit een: herdenken, propaganda maken en festiviteiten organiseren. Het bestuur van de stichting koos als uitgangspunt om de eerste twee taken voor eigen rekening te nemen en de derde taak aan an deren over te laten. Met name werd bij dat laatste eraan gedacht er een hoofdaccent van te maken door 'traditionele' organisatoren van activiteiten (verenigingen e.d.nu eens de kans te bieden om datgene te organiseren wat ze al jaren wilden (maar door b.v. geld gebrek nooit konden) doen Moesten alle activiteiten erop gericht zijn meer toeristen naar onze gemeente te lokken? Niet in de eerste plaats: zij moesten dienen om het verblijf van onze gasten te veraangenamen en daarmee de binding met de badplaats te vergroten. Het bestuur wilde de activiteiten stimuleren en coördineren en had als laatste uitgangspunt om ook Oostkapelle in de viering te be trekken, hoewel dit uit historisch oogpunt onjuist was. HET BOEK. De opdracht om te 'herdenken' heeft de stichting vervuld door het uitgeven van een boek. Op 30 april 1984 werd het boek 'Domburg 150 jaar badplaats' ten doop gehouden en daarmee werd tevens het startsein voor de opening van het jubileumseizoen gegeven. In opdracht van de stichting heeft de oud-Domburger Jan Warners een uitstekend verhaal over de historie van het (bad)leven van Domburg ge maakt, rijk geïllustreerd met fotomateriaal. De stichting heeft het boek in een oplage van 2000 exemplaren laten drukken, waarvan er op voorintekening 771 waren verkocht. De verkoop loopt nog steeds uitstekend, reden om deze voort te zetten tot en met het vol gende seizoen. Immers, het boek vertegenwoordigt een blijvende waarde met zijn vastlegging van de historie. Trouw BINNENLAND Het boek is aanleiding geweest tot aandacht in de landelijke pers voor de Domburgse geschiedenis en zo heeft het 'herdenken' ook een breder draagvlak gekreg'en dan het lo.kale. DE PROPAGANDA Door de stichting werd op een viertal fronten wervende publiciteit gegeven aan het jubileumjaar. In de eerste plaats werd in het jaar 1983 een 30.000-tal folders ge maakt en verspreid via VVV's e.d. met informatie over het daarop volgende seizoen. Daarnaast werden aan invalswegen van Domburg vlaggemasten geplaatst en een reclamebord gezet, in het seizoen gevolgd door spandoeken (een welkom initiatief van de ondernemers). Het past hier om de verdienste te vermelden van de maker van het vignet dat alle publicaties van de stichting sierde: Harry Bouwmeester. Deze kunstenaar is erin geslaagd met zijn werk een prachtig her kenningsteken te ontwerpen! Vervolgens werden de media benaderd. Bij kranten werd aan dacht gevraagd voor het boek, de televisie en radio werden uitge nodigd om met hulp van de stichting programma's vanuit of liever over Domburg te maken. Resultaat hiervan was het volgende: TROS -16 april - Herman Emmink/Schuttershof NCRV -14 juli - LosVast/Halve Maan Radio Walcheren -14 juli - Ziekenomroep KRO - 27 juli - Spelen Maar/Camping Domburg NOS - 5 september - Van Gewest tot Gewest Tenslotte werd een volstrekt eigen propagandamiddel ter hand ge nomen: de heruitgave van het Domburgs Badnieuws. Met de ver zorging daarvan werd belast het bestuurslid Francisca van Hou tum - van Vloten. Na een in april uitgebracht eerste nummer met een overzicht van alle activiteiten, werd in samenwerking met de vroegere uitgever van het Badnieuws, drukkerij Den Boer te Mid delburg, gekozen voor de meest effectieve en uitgebreide wijze van reclame maken: wekelijks rolde gedurende het zomerseizoen in een oplage van 60.000 exemplaren het Badnieuws van de per sen, ingevouwen in de Rekreatiekrant. In alle recreatiegemeenten van Midden-Zeeland werd het verspreid. Op deze wijze werden re creanten in buurgemeenten geattendeerd op Domburg en haar activiteiten. Uit reacties is vast komen te staan dat het doel volledig werd bereikt. Een vaste structuur gaf het Badnieuws al snel een herkenbaar gezicht: een overzicht van de komende evenementen in des betreffende week, de gastenlijst, een historisch verhaaltje, een verslag van een afgelopen evenement en een gedicht (voor het merendeel geïllustreerd door H. Bouwmeester). De stichting wil zich beijveren om ook in de komende jaren dit me dium voortgezet te zien. Daarbij dient de medewerking te worden verkregen van de adver teerders, want door hen werd het mogelijk gemaakt deze produc tie tot stand te brengen. In ieder geval is voor het afgelopen jaar dank verschuldigd voor hun 'bijdragen'. DE ACTIVITEITEN DOOR DERDEN Op 4 november 1983 was een groot deel van het gemeentelijk ver enigingsleven bijeen in de raadszaal van het gemeentehuis. Aan hen werd door het bestuur van de stichting het aantrekkelijke voor stel gedaan om voor 1 januari 1984 wilde plannen in te leveren. Dat 'wilde' bleek al snel erg mee te vallen, sterker nog in sommige gevallen moest de grootst mogelijke moeite worden gedaan om iets van de grond te trekken. Naarmate de tijd verstreek (en ook herhaaldelijke schriftelijke oproepen weinig resultaat opleverden) kwam het zomerseizoen steeds dichterbij. De stichting moest con cluderen dat haar uitgangspunt om het zwaartepunt van de activi teiten bij de 'basis' te leggen niet zou slagen. Toch kwamen er een 16-tal activiteiten georganiseerd door vereni gingen e.d. tot stand. Dat bleken de doorbijters te zijn, die vaak met veel inzet en uithoudingsvermogen hun organiserende taken ver richtten. Hulde aan hen, zij gaven blijk aan het belang van hun ac ties voor de recreatie te hechten! De stichting ondersteunde deze activiteiten met een van bestuurs- wege aangewezen coördinator, met het beschikbaar stellen van subsidie en van prijzen. Deze activiteiten waren de volgende: Opstelwedstrijd - scholen Domburg/Oostkapelle Voetbalwedstrijd - VV Oostkapelle Lampionoptocht - VVV Domburg Prestatielopen - Dynamo Surfwedstrijd - Zuidwest 7 Reddingen uit zee - D.R.B./Mariné Godin Nehalennia - Dispuut Nehalennia Ringrijden - r.v. Domburg/Oostkapelle Tennis - LTC de Sprink en Domburg Gymnastiek - Gymn. ver. Domburg Fotowedstrijd - P. D. Pieterse Kleiduiven - C. J. Flipse Bridgedrive - Commissie Zomeravondbridge Parasailing - Bader Para Team Vliegerdemonstratie -Ondern. ver. Domburg Zwitserse kl. show - VVV Domburg Voor reau gram tenia: kings DE EIGEN ACTIVITEITEN Het zwaartepunt kwam dus bij de eigen activiteiten van de stich ting te liggen. Zij trachtte een programmering op te zetten die voor 'elk wat wils' bevatte. Zo werd aan de Utrechtse cabaretière Carolien Somerwil de op dracht gegeven om een liedjesprogramma samen te stellen rond het wel en wee van onze badplaats. Dat werd de voorstelling 'Héee jij ook hier?!! die op 13/14, 20/21 en 27/28 juli in het Badpaviljoen door de Badgasten werd gegeven. Het succes was groot, waarbij met name de slotavond in herinne ring komt toen de vele bezoekers werkelijk tegen de muur 'geplakt' moesten worden! Excuses voor degenen die er toen niet meer in konden. Van vele zijden werden de Badgasten verzocht om in het komende seizoen nogmaals Domburg aan te doen. GRO Zoor gen nieti Schu avon even ken met zocht avon: namë laatst lukte en vo te krij Het be te het zicht t draaic van d< dente ze me DE F De st gestei 1984 Domb dies(v bed ra gelijk den entree een 'o Ie plai DE Gl Niet or ten he De her ham/E

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 2