DOMBURGS BADIIUWS MGEZOWBEM BR8EVEM LANDSCHAP Hoe kwijnt in 't ronde 't vogelengerucht, Nu de avond komt up vleuglen luw en loom - Daar zinkt de zon in de vergulde zoom Van 't verre ruim der ongerepte lucht. Breed vloeit, - zoals dit leven in een droom, - Het klare beeld van 't vredig gehucht, In de 'effen spiegel van de stille stroom, Waarop geen enkel vluchtig golfje vlucht Zó valt al wat daar sluimert, ver in 't rond, Gelijk een droombeeld in mijn kalm gemoed, En schijnt dit leven mij een droom te zijn, Zó klaar, dat, mijmrend, ik in deze stond Een wondre fluistering wel geloven moet, Die dromen leven noemt en 't leven schijn. - Jan Veth Eenzelvige uren lang volgde ik oude duinpaden in lang niet meer in zwang zijnde gedachten Wolken, heldere droomnomaden, bleven geleidelijk der wereld loop vertolken, volk na volk, rijk na rijk. A. Roland Holst Behandeling van dit jaar in het Badnieuws gestelde en nog niet beantwoordde vragen 1 Uit DB nr 2 Wat hield het 'Table d'höte precies in en was het rond de eeuw wisseling iets nieuws? 2 Uit DB nr. 4: Waarom worden de Domburgers ook wel 'zandvreters' genoemd? 3. Uit DB nr 6. Waarom werd de Weverijstraat vroeger de 'Schossenoek' of 'Schotse Hoek' genoemd? 4 Uit DB nr. 8 Was de muziektent die ooit op de Markt heeft gestaan dezelfde tent als degene die bij het Badpaviljoen heeft gestaan? Of wa ren er, meer muziektenten in Domburg en worden die nog wel eens gebruikt? 5. Uit DB nr 10: Zijn de paarden bij het ringrijden altijd ongezadeld en zijn het steeds Zeeuwse paarden of maakt het niet uit waar de paarden vandaan komen? 6 Uit DB nr 11: Wat was 'de Zeeuwsche koorts' en heeft het verdwijnen ervan misschien iets te maken met de geneeswijzen van dr, Mezger? Antwoorden 1. 'Table 'd höte' staat voor de gemeenschappelijke hoteltafel de open tafel in een hotel Men kan 'aanschuiven' aan de tafel van de gérant, eet dan wat hij eet (geen menukeuze). De redactie heeft niet kunnen achter halen hoe oud dit gebruik is. Zij is van mening dat het waar schijnlijk een eeuwenoude gewoonte is, zij het misschien niet onder deze naam 2 Heel eenvoudig omdat Domburg direct aan het strand en de zee ligt. Als het flink landinwaarts waait, dan 'hapt' men wel eens zand, 3. In de 18e eeuw vestigden zich uit Schotland afkomstige wevers in de straat. Zij exploiteerden ten NW van het dorp enkele weef getouwen Vandaar de naam 4 Nee. Het was niet dezelfde tent Er waren meer muziektenten in Domburg. Zij worden nu niet meer gebruikt. 5, Ja, de paarden bij het ringrijden zijn altijd ongezadeldHet doet er niet toe waar ze vandaan komen 6. De Zeeuwsche koorts was malaria, deze ziekte was indertijd in heems in Nederland door het bestaan van moerassen die nog met drooggemalen werden de malaria overbrengende muskiet kon zich daar handhaven. Sinds de jaren 50 van deze eeuw is malaria als inheemse ziekte geheel verdwenen In ons land kan zij nog wel voorkomen als importziekte. Heeft dus niets te ma ken met dr. Mezger. Was U deze zomer in Domburg? Heeft U één of meer evenementen meegemaakt? Zo ja, dan is de kans groot dat U uzelf tegen zult komen op de vele foto's van de reeks 'Domburg in foto-vlucht' - te zien in het Schuttershof op 29 december 1984 en in januari 1985 op de openingstijden van de fototentoonstelling. U kunt deze foto's nabestellen! 1834-1984 29 december 1984 SLUITING JUBILEUMJAAR 14 uur Schuttershof Uitslag fotowedstrijd en aanbieding foto-album "Domburg 1984 in foto- vlucht". U kunt daarvan foto's nabestellen! Openingstijden ten toonstelling: 2.4, 8 en 9 januari 1985 van 13-17 en van 19-23 uur. 3 jan. van 19-23 uur en 5 jan. van 13-17 uur. Op 8 en 9 jan. 's mor gens voor scholen in overleg met de beheerder.

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 12