a ÏS DOMBURGS BADNIEUWS DOMBURBS BADNIEUWS DE TOEKOMST VAN DOMBURG r^-n-n "US-PLAJ- O O t U Herdenken is terugblikken. De geschiedenis van Domburg is op een rijtje gezet. Geschiede nis is om van te leren, om mee te nemen in het heden en in de toekomst. Het slot van het boek van Jan Warners dwingt eigenlijk tot een blik in de toekomst. Ook op dit punt wilde de Stichting 150 jaar Bad plaats Domburg een bijdrage leveren. Wij nodigden tien mensen, waarvan wij verwachtten dat zij vanuit hun werk of belangstelling met de toekomst van Domburg zijn begaan, uit om hun gedachten te formuleren. Dat gebeurde met deze brief: Regeren is vooruitzien. Vijf bijdragen kwamen binnen, alle van huidige of voormalige bestuurders van onze gemeente. Omtrent het uitblijven van de rest van de gevraagde reacties ont houden wij ons een oordeel. Kijkt en vergelijkt de voorspellingen en trekt de conclusie dat wij 1994 met een gerust hart tegemoet kunnen gaan. Op naar de toekomst, dus! Wij merken op dat de bijdragen geheel onafhankelijk van elkaar en op persoonlijke titel zijn geschreven OOM6o STICHTING 150 JAAR BADPLAATS DOMBURG '«34 ,«8* SECRETARIAAT: J. DE POURCKSTRAAT 11 4356 BD OOSTKAPELLE TELEFOON 01188 - 2312 BANK: RABOBANK OOMBURG, NR 31.44.31.268 Domburg, 23 oktober 1984. Geachte mevrouw/mijnheer, Het afgelopen seizoen zijn wij met een terugblik op de historie gestart: de uitgave van het boek "Domburg 150 jaar badplaats" geschreven door Jan Warners. De daarop volgende activiteiten in het jubileumjaar waren sterk gericht op het heden; zij moesten iets extra's bieden voor de hier verblijvende gasten. Wij zouden voor het jubileumjaar (tevens einde van onze stichting) geen beter slot weten, dan een poging te wagen om de blik op de toekomst van Domburg te richten. Wij stellen ons voor om daartoe ruimte te maken in een extra uit gave van het Domburgs Badnieuws, uit te brengen aan het einde van dit jaar. Het is de bedoeling dit te doen in de vorm van een collage van bijdragen rond dit thema van mensen, waarvan wij verwachten dat zij daarover ideëen hebben (of misschien wel moeten hebben). Wij nodigen in dit kader uit om uw bijdrage aan de toekomst van Domburg te leveren! Wij vragen u uw gedachten te verplaatsen naar het jaar 1994 (160 jaar Badplaats Domburg) en een antwoord te geven op de vraag, "Hoe moet het in 1994 gaan met: de recreatie - het wonen - het verkeer - het klimaat in de gemeente Domburg". De vorm waarin uw bijdrage wordt verwacht is geheel vrij, met dien verstande dat een begrenzing geldt in omvang tot één A-4 vel (teksten, tekeningen etc., alles is welkom). W(j verzoeken u om uw reactie te zenden voor 20 november a.s. naar het redactieadres van het Domburgs Badnieuws: E. van Dishoeckstraat 1 4357 BS DOMBURG Wij danken u bij voorbaat voor uw enthousiaste medewerking. Hoogachtend, namens het bestuur, r-t-rr-n USJAAJ- o O t Aan het verzoek van de Stichting 150 jaar Badplaats Domburg om na de terugblik op de rijke historie van Domburg, in het verlengde van het laatste hoofdstuk van het gedenkboek, 10 jaar vooruit te blikken, voldoe ik met plezier. Wij schrijven 1994. Het bestuur van de Stichting 160 jaar Badplaats is net geformeerd. De suggesties voor een grootscheepse viering van dit 160-jarig bestaan druppelen binnen Eén van de suggesties, die natuurlijk geheim worden gehouden, is om alle badgasten op vertoon van hun Kurkaart een coupon te geven voor het nemen van een gratis bad in het op het Hof Dom burg gebouwde fraaie recreatiebad, en daarbij tevens een reduc tie van 50% voor een barbecue aan de rand van het zeewater-basin. Sinds de bouw van het zwembad heeft de recreatie in Domburg een wending genomen De toeristenbelasting is in de afgelopen 10 jaar drastisch verhoogd. Het appartementen-complex Residence de l'Europe in de Noordstraat heeft na enkele jaren van aanloopproblemen een bloeiend bestaan. Het complex Badhotel geeft de door het toenmalige gemeente bestuur verwachtte stimulans. Samen met het zwembad is Dom burg hiermee een badplaats geworden die de aanvankelijk tanen de goede naam weer geheel kan waarmaken. Ook de plaatselijke middenstand en horeca heeft duidelijk van de ze nieuwe impulsen geprofiteerd De kern Domburg is levendig. De in 1984 al teruglopende leegstand is door verschillende oorzaken verder teruggebracht. Alleen in het inmiddels volledig volgebouwde bestemmingsplan Roosjesweg en in het voor 60% volgebouwde plan Brouwerij is leegstand te bespeuren, hetgeen het gemeentebestuur zorgen baart. In de kern Oostkapelle is het in het jaar 1994 bijna zover dat de rondweg met het tracé om de noord is gerealiseerd. De in oor sprong als recreatie-woningen gebouwde huizen in de parken Duinhelm en Huis ter Duine zijn vrijwel allemaal permanent be woond, zodat het aantal recreanten daar is afgenomen. Het accent is komen te liggen op de vele campinggasten die op de sinds 10 jaar aanzienlijk uitgebreide campings verblijven. In febru ari van het jaar 1994 besluit de gemeente toe te staan dat het aan tal staanplaatsen bij de in de gemeente nog aanwezige agrarische bedrijven, mag uitbreiden van 30 naar 40, met in het hoogseizoen een uitbreiding naar 50. De in de gemeente in het grijze verleden aangelegde rioolperslei ding ging zoveel mankementen vertonen dat de financiële lasten om telkens de zaak weer te repareren bijna niet meer op te bren gen zijn. In de kern Domburg zijn twee hoofdverkeersroutes: de oost-west route en de Singel route. In de afgelopen 15 jaar werd het éénrich- tingverkeer gemiddeld eens per twee jaar gewijzigd, zodat het vaak voor de recreanten boeiend was en is om te ervaren hoe ze weer door de kern worden geloodst. Een badgast die zich erop be riep al meer dan 25 jaar in Domburg te komen, moest ruiterlijk toe geven dat hij dit jaar (1994) door de gewijzigde verkeersmaatrege len toch ergens was gekomen in Domburg waar hij de voorafgaan de 24 jaar nog nooit was geweest. De meeste straten zijn 's zomers voor verkeer afgesloten, enkele andere zijn verkeers-luw ge maakt. De inwoners zijn inmiddels auto-schuw gemaakt. In verband met de in 1990 vastgestelde herziene nota Domburg Anno heeft de gemeente besloten ter hoogte van de inmiddels tot appartementen verbouwde watertoren een stuk strand te kopen van Domeinen. Op dit strand zal een jachthaven worden aange legd voor zeewaardige motor- en zeiljachten. Op die manier meent men een extra recreatie-poot onder het totale beleid te plaatsen. Zowel het gemeentebestuur als de Stichting Badplaatsbelangen Domburg, die deze jachthaven ook graag had willen aanleggen, zijn van mening dat dit plan de gemeenschap geen windeieren zal leggen. De middenstandsvereniging en de plaatselijke VVV's zijn, zoals reeds zovele jaren, ook over deze plannen intern sterk ver deeld. Over één zaak zijn beide organisaties het echter volstrekt eens. Dat is n.l. dat ze het niet eens zijn met het gemeentebestuur. U ziet: 'er verandert veel in 10 jaar'! P.A.D.H. Diepenhorst Als antwoord op de vragen die mij gesteld zijn door het bestuur van de Stichting 150 jaar badplaats Domburg, voor de toekomst van Domburg, wil ik het volgende antwoorden. In 1984 was de leus 'Domburg schoner dan schoon'. Hoe moet het gaan in 1994 met: 1 de recreatie: Mijn wens is dat dan gerealiseerd is, hetgeen waaraan we al jaren bezig zijn, n.l. het 'Badhotel' met een goede hotelaccommodatie. Dat de bestaande hotels en pensions, waar nodig, aangepast zijn aan de eisen van de tijd. Om dit te bereiken is alle medewerking van het gemeentebestuur noodzakelijk voor het particulier initiatief. De ruimte die er volgens de begrippen van nu nog over is voor uit breiding van de verblijfsrecreatie moet dan benut zijn. Een op ver antwoorde wijze organiseren van seizoensverlengende activitei ten die nu nog 'in de pen' zitten moet in 1994 en eerder zijn vruch ten opleveren. Particulier initiatief moet ook hier vooraan staan en gestimuleerd worden door het gemeentebestuur, zeker door een piositieve, mogelijk spontane medewerking. De kampeerterreinen moeten niet uitgebreid worden. 2. het wonen: Het wonen in Domburg moet aantrekkelijk blijven. Dit kan mede verkregen worden door Domburg een familiebadplaats te laten zijn en activiteiten die men niet wenst als Domburgers niet aan te trekken. Ook niet als de gasten dit wel willen. We willen graag gasten, maar als men iets zoekt wat in Domburg naar de mening van onze inwoners niet gewenst is, laten ze dan maar elders zoe ken. Ook moeten zoveel als mogelijk is groenvoorzieningen zijn aangeplant. Ook in de bestemmingsplannen van 1994 moet een ruime doch verantwoorde ruimte zijn voor groenvoorziening. 3. het verkeer: Alhoewel men niet moet overdrijven moeten er in 1994 wel enkele fiets- en wandelpaden zijn aangelegd. Er wordt wel veel tegen de auto 'geschopt' als de boosdoener van alles, maar hij is niet meer weg te denken en ook in 1994 zullen daar voorzieningen voor no dig zijn. 4. het klimaat in de gemeente Domburg: Het klimaat in Domburg kan door het streven naar hetgeen in de antwoorden 1-2-3 gesteld is, verbeterd worden. Tevens moet zo snel mogelijk worden overgegaan tot beschermen van de eigendommen van inwoners en gasten door het instellen van een bewakingsdienst zoals nu op de stranden. Dit werkt pre ventief. Om verdere verloedering tegen te gaan is streng optreden tegen de naaktrecreatie en handelaren in drugs nodig. Ook tegen het vervuilen van de straten door het wegwerpen van papier enz. moet worden opgetreden. Er zal dan wel een mentaliteitsverande ring plaats moeten hebben. Ook hier kan de overheid voorbeeld- gevend en verordenend optreden. Dan kan het klimaat in 1994 in Domburg nog aantrekkelijker zijn, of eerder, moreel en mentaal schoner dan schoon!!!! A. Wisse 'DOMB In het ja zoals he Gedurer toeristen en de ve wat Donr meer var Dombur De verbl gekenme Het Bad ling erv, gelden. Het voor weleer e drukken Zal in de aan de creatieg kingskra met daa z'n vele trum zal Het plaa Toeristis Dit DTB nemend buitenlai De plaat: pas. Het pror plaatselij jaar ongt: De onde verdwen het Dom den hebt De oude keeleme de kern t trum hee geheel e ontstaanj. Dit alles bestuur v L. Wattel.

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 10