ACCENT VAN DE WEEK Strangepraot RlRAtïr m'A Wat heb je liever - een lampionoptocht in de regen of een lampionoptocht in zonneschijn? 'Historisch', een Herinnering van Een Domburger. „Dezer dagen, nu de nostalgie in Domburg hoogtij viert, ontkwam ook ik niet aan deze 'ziekte', zij het dat een en ander zich niet 150 jaar, maar slechts ruim 20 jaar geleden afspeelde. Plaats van handeling: een Domburgse tuin met daarin zo'n heerlijke zandbak. Het was echt zo'n ouderwetse zomerse avond, waarop ouders tegen elkaar zeggen: „Laat de kinderen nog maar even genieten, 't bed komt straks wel". Nu, dat deden 'ze' dan ook! Vanuit mijn luie stoel, niet echt verdiept in wat vakantielektuur, hoorde en zag ik het gedoe in de zandbak aan. Hoofdpersoon was ontegenzeggelijk de 7- a 8-jarige Pascale, Zwitserse en Franstalig! Ze was wat je noemt een 'moeder-dametje'. M'n vermoeden dat 'vadertje en moedertje spelen' internationaal (althans westeuropees) is, werd hier beves tigd. Roldoorbrekende patronen werden niet opgevoerd, hoewel ze voor 'die tijd' al wat feministische trekjes vertoonde. 'Vader' was de 'tot op zekere hoogte' meegaande Domburger Gerrit-Jan, circa 6 jaar oud. Het duurde even eer ik de rol van de iets jongere Heinz uit Essen vastgesteld had. Eerst dacht ik dat het overblijvende grut - behalve Heinz nog 3 kleintjes - allen als 'kindertjes' aangemerkt konden worden. Maar dat liet de pienterogende Heinz zich niet aanleunen! Hij wist aan de kleintjes erg duidelijk te maken dat hij beslist 'Onkel Heinz' genoemd wilde worden. Op een bepaald ogenblik probeerde moeder Pascale aan de kleine Brigitte - zusje van Heinz - duidelijk te maken dat ze 'om een boodschap moest'. Hoewel Brigitte wel begreep wat werd bedoeld, stribbelde ze tegen. Nu moest vader Gerrit-Jan zijn gezag laten gelden en dreigde: „Me mochte Brikietje mè 'n stuitje bie de keu in 't kot stekel!" Voor Pascale bleek dit koffiedik, want hoewel niet op haar mondje gevallen, keek ze nu vragend rond. Of het nu kwam omdat Heinz intuïtief aanvoelde dat z'n zusje bedreigd werd, of omdat hij een fenomenaal talenwonder was, weet ik niet, maar hij barstte tegen Gerrit-Jan uit: „Du Schweinhund". Ze begrepen niet waarom die man in z'n luie stoel plotseling in lachen uitbarstte. Is dit het roepen van de morgenWinden en doorklonkene geuren zeggen het, en friste komend uit de bomen met de zoete overrijpe geur der linde. Herman Gorter De Wijngaardstraat ontleent haar naam ongetwijfeld aan het feit dat er in de 17e eeuw veel weldragende wijngaarden aan lagen. Maar wist u dat de straat in de vorige eeuw in de volksmond 'de Karnemelkstraat' heette? De oude naam is echter al lang weer in ere hersteld. Een grote eer viel mijn man en mij ten deel: tijdens het dorpsfeest van 11 augustus j.l. riep Burgemeester Diepenhorst ons uit tot 'Badgasten van het jaar' en overhandigde ons de ebbehou- ten totempaal ('wisselbeker') en een fraaie oorkonde. Deze onderscheiding, zo lieten wij ons vertellen, wordt sinds 1977 jaarlijks uitgereikt aan die badgast of inwoner die zich zeer voor onze gemeente heeft ingezet. Heel erg blij verrast zou ik alleen nog willen zeggen: wat kan je anders met zo'n bijzondere gemeente in zo'n bijzonder jaar dan je er volledig voor inzetten...!?! F. L. DE STICHTING BADPLAATSBELANGEN DOMBURG ^=-5£5ss==». De schoonste, best verzorgde, Stichting best bewaakte stranden van Wal cheren liggen in Domburg. Dat zegt niet alleen een chauvinisti sche Domburger maar ook me nig badgast. Hoe komt dat? Om dat te achterhalen moeten we de geschiedenis induiken.... de gemeente Domburg kent namelijk een uniek stukje geprivati seerd overheidsbedrijf in de vorm van de SBD... Wij doen dat aan de hand van een vraaggesprek met de voorzitter van de SBD, de heer L. Wattel. „De SBD is de voortzetting van de NV Zeebadinrichtingen Domburg. Aan het eind van de 40-er jaren leidde deze NV een kommervol bestaan. Op 21 november 1950 werd de SBD opgericht met als doel de exploitatie van de stranden, die Domburgs grootste trekpleister vormen. Een "algemeen belangfunctie" dus! Het toenmalige bestuur, waarin ook mensen van buiten de gemeente zitting hadden, bestond uit 7 leden; inmiddels telt het na een herstructurering 12 leden en deze 12 komen allemaal uit Domburg: het moet een Domburgs gebeuren zijn, aldus de heer Wattel. Sinds het midden van de 50-er jaren bestaat de Camping Domburg, die ook onder het beheer van de SBD valt. Wat is anno 1984 'algemeen (recreatief) belang;? Wat moet het eventueel meer zijn dan de zorg voor de stranden en de camping? De heer Wattel verwijst naar een marktonderzoek dat in 1985 zal worden gehouden. Er zijn grote plannen met het Hot Domburg, als alles naar wens verloopt zal dat een miljoenenproject zijn. Wat zijn de mogelijkheden en wat wil men? Van groot belang is volgens de voorzitter van de SBD een evenwicht in toerisme: de een wil zijn vakantie in een hotel doorbrengen, de ander op de camping of in een pension. Het accent is de laatste jaren steeds meer op de camping komen te liggen, waardoor de hotelaccommodatie enigszins in het gedrang is gekomen. Wattel: Het is belangrijk dat het evenwicht bewaard blijft; denk aan het Badhotel! Niet alleen moet de hotelfunctie worden gestimuleerd, ook - en misschien wel in de eerste plaats - het lichamelijk welzijn moet meer aandacht krijgen. Dr. Mezger maakte eind vorige eeuw de geneeskundige werking van het zeewater bekend. Domburg is een uniek plekje om 'even bij te komen': de geneeskracht van het water, de frisse zeelucht, de uitgebreide wandelmoge lijkheden door de schitterende bossen en duinen, dit alles maakt Domburg bij uitstek geschikt als 'kuuroord'. En juist dat element is jaren blijven liggen. Hier ziet Wattel met het oog op het Hof Domburg een belangrijke functie voor de SBD weggelegd. In het achterhoofd heeft hij de ontwikkeling van het Duitse Kurort en in verband daarmee denkt hij ook aan de zgn. Kurtaxkaart: mensen die toeristenbelasting betalen, zouden zo'n kaart en daarmee allerlei voorzieningen tegen sterk gereduceerde prijs moeten kunnen verkrijgen. Dat de toeristenbelasting belangrijk is voor Domburg staat buiten twijfel. Te weinig zichtbaar is evenwel wat men er voor krijgt: de afdeling Openbare Werken van de gemeente is constant in touw: het plaatsen van dranghekken bij evenementen, het verzorgen van bloembakken (die nogal eens worden beschadigd door 'enthousiaste' bezoekers), het onderhoud van de straten en plantsoenen; een recreatie-gemeente heeft extra zware taken. Daarnaast gaat een deel van de toeristenbelasting naar de VVV's. Dagjes mensen betalen geen toeristenbelasting, wel parkeergeld. De SBD is helemaal self-supporting, aldus de heer Wattel, en haar taak is in de eerste plaats een regulerende (geen dwingende). badplaatsbelangeri domburg De 'Badmannen' anno 1884 Badmannen waren er vanaf het moment dat 'de plezierduik in zee' werd ontdekt: de taak van de eerste badmannen evenwel was gericht op het comfort van de enkele zonnebader en zwemmer, de badman van nu heeft door de massa-recreatie bijna de taak van 'verkeersagent' gekregen. Zij zijn dan ook herkenbaar aan hun rode outfit met SBD-embleem! De camping vroeger De Camping Domburg. De camping telt ongeveer 250.000 overnachtingen per jaar. Beheerder K. Minderhoud vertelde ons dat de ANWB de camping 4 sterren en 5 vlaggen toekent; het maximum is 5 sterren (sanitair) en 5 vlaggen (algemene voorzieningen). De camping heeft dan ook vele voorzieningen: een EHBO-post, scherpe bewaking, goede verlichting, een streng geregeld onderhoud, enz. Alle administratie is geautomatiseerd en sinds jaren kan rpen plaatsen reserveren. Daarmee trek je een iets ander publiek: mensen die 'plannen', families die een rustige vakantie willen. De ontwikkeling van de laatste jaren was dat steeds meer 'bonTiefooiers' naar de camping trokken en dat waren toch wel vaak mensen die minder rekening met anderen hielden - zoals je ze nu bijvoorbeeld nog wel eens op de overloopterreinen aantreft. Veel mensen komen naar Domburg voor rust en door reserveren mogelijk te maken biedt je daartoe meer gelegenheid. Aan de andere kant zie je steeds weer dat mensen elkaar opzoeken: waar het druk is wordt het altijd nog drukker! Niet alleen is de Camping Domburg uitstekend georganiseerd, ook biedt zij in het hoogseizoen een keur van activiteiten aan haar bezoekers: het recreatie.-team van de camping organiseert veel en in de eerste plaats voor kinderen. De Stichting 150 jaar Badplaats Dom burg werd bijzonder verrast door een geschenk van mevrouw W. van Vis vliet uit Middelburg: een prachtig gekantk/ost kleed in het kader van 150 jaar badplaats. Het zal te bezichtigen zijn op de jaartentoonstelling, die wij in decem ber 1984 hopen te houden in het gemeentehuis! De Badmannen Oostkapel Ie anno 1984 Citaat van de week: Uit DB van 18 augustus 1883. Eenvoudig en lief gelegen is Domburg, juist een geschikt verblijf voor ieder die rust zoekt; tegelijk met gezonde frissche zeelucht. Die niet wenscht de wereld en hare begeerlijkheid te zien krioelen, gs naar Domburg en zal er getroffen worden door iets eigenaar digs en oorspronkelijks, dat grootte vermaarde badplaatsen niet hebben. Mevrouw Bosboom-Toussaint in 'Het Kasteel Westhove' Hart en Land De camping nu De camping ligt ideaal: op 500 m van zee en zij beschikt over vele faciliteiten; wij noemen de supermarkt, een zwembad, sportvelden, een restaurant, speeltuinen, een wasserette en een kinderboerderij. Vele gasten komen dan ook elk jaar terug. Onder hen de familie Mees, vanaf 1954 logeren zij op Camping Domburg. Zij hebben meegemaakt hoe de 'landelijke' camping zich ontwikkelde tot het gigantische bedrijf dat het nu is. De heer Mees: „In Domburg kan ik 100 jaar worden!" HET ZEEHOSPITIUM ZONNEVELD Het zeehospitium werd in 1909 door de Middelburgse Lize van den Broecke gesticht om onderdak en herstelmogelijkheden te bieden aan kinderen uit alle milieu's die aan tuberculose of aanverwante ziekten leden. Het gebouw was geschikt voor de verpleging van ongeveer 20 kinderen. Waterleiding, gas- en elektriciteitsvoorzieningen en gemeentelijke riolering ontbraken: water werd opgepompt met behulp van een achter het gebouw staan de ijzeren windmolen en een benzoiedgasinstallatie en septictank werden geplaatst. Twintig jaar lang heeft mej. Van den Broecke samen met dr. Bastiaan Vaandrager als behandelend arts en huisarts te Domburg en een gediplomeerd verpleegster het zeehospitium beheerd. In die periode werden er ongeveer 700 kinderen verpleegd. De behandeling bestond in de eerste plaats uit rust, goede voeding, frisse lucht en zonnebaden, bij de juiste temperatuur ook zeebaden. Om het voortbestaan van het zeehospitium te verzekeren, riep Lize van den Broecke in 1929 bij notariële acte een stichting in het leven, waaraan zij de eigendom van grond en gebouwen benevens een kapitaal overdroeg. In de loop der jaren werd het zeehospitium enorm uitgebreid en in 1946 werd er een school aan toegevoegd. In de jaren vijftig was het aantal tuberculosepatiënten door de ontwikkelingen op medisch gebied sterk verminderd en de polio-epidemie van 1956 bracht plotseling een nieuwe categorie patiënten naar Zonneveld. Revalidatie en de behandeling van kinderen met primair motorische handicaps werd de nieuwe taak van het zeehospitium. In 1957 besloot men de revalidatie-inrichting in de eerste plaats ten dienste te stellen van de behandeling van spastische kinderen. Nu - in 1984, 75 jaar na haar ontstaan - is Zonneveld een enorm complex; er staan paviljoens, een zusterhuis, een centraal gebouw, een school, een administratie-afdeling en een instructiebad. Een geheel vernieuwd Zonneveld, zowel een kinder-revalidatiecentrum als - in dit kader - een ziekenhuis en een mytylschool, omringd door een prachtige tuin en (onder andere dankzij veel stagemogelijkhe den) goed uitgerust voor haar belangrijkste taak: gehandicapte kinderen de mogelijkheid te bieden een normaal leven te leiden in de Zeeuwse samenleving. v Mijn hart wou nergens tieren En nergens vond het vree Dan tussen uw rivieren Nabij uw grote zee, Mijns harten eigen groene land Dat voor mij dood en leven bant. De wind zong door de bomen Tot in mijn stille huis De stemmen uwer stromen, Uw volle zeegeruis: Da ar brak mijn hart in zangen uit. Daar werd de stem van 't bloed geluid. Wel hebt gij mij gegeven Al wat ik andren bood. Ik zong van dood en leven, Van liefdes rijke nood: Des harten tederste ademhaal, Hij werd verstaanbaar in uw taal. Al dieper zoeter wonder Fluistert uw stem mij voor. Laat mij niet sterven zonder Uw levenwekkend koori De wind die in uw lover luwt, Is 't afscheid dat mijn hart niet schuwt. P. C. Boutens/Bezonnen verzen/Verzamelde Lyriek, Polak Van Gennep. Uitg. mij, Amsterdam, 1968. V4 INGEZONDEN BRIEVEN Een leder kan vragen stellen of beantwoor den via het redactieadres. De redactie houdt zich het recht voor al dan niet te publiceren. M. H. Professioneel geïnteresseerd in kin deren viel het mij tijdens mijn verblijf in Domburg op dat daar zo weinig strandspe- len voor kinderen worden georganiseerd. Ook kinderen zijn (belangrijke) badgasten. Overigens mijn complimenten voor de uitstekende lampionoptocht, die was groots! Madeleine Everard Baarn. De Badmannen Domburg anno 1984 De stranden De fraaie Domburgse stranden worden schoongehouden door de Badman nen: er zijn 3 hoofdbadmannen en circa 25 hulpbadmannen (vakantieperso- neel, vaak jarenlang dezelfde jongens en meisjes). De hoofdbadmannen zijn het hele jaar in dienst, zij zorgen voor het herstel in de winter, alle onderhoudswerkzaamheden. Samen met de Domburgse Reddingsbrigade houden zij de wacht over de zwemmers en zonnebaders. In de winter van dit jubileumjaar zullen zij weer proberen de stranden vrij te houden van aangespoeld vuil en de duinen in perfecte staat te houden.

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 3