DOMBDMS BADNIEUWS EVENEMENT VAN DE WEEK DOMBURGSE MODE Strangepraot \r De zon schijnt. De zomermode loopt door de straat. Fleurige pakken, broeken, broekjes of nog kleinere niet te benoemen stukjes textiel kuieren door het dorp, luieren op het strand, hangen in een café. Het doet denken aan die dagen in april, waarop de twee Domburgse modekoningen de Karna en de Nobelaer hun voorspellingen deden middels fraai verzorgde modeshows. Mode met pit, mode meteen intieme relatie met zon, strand en zee, kleren waarin men zich thuis voelt, meldde de krant. Het is waarhet is nu allemaal aan levende lijven te zien. We zijn al bijna weer benieuwd naar een presentatie van de wintermode! Mode bij warenhuis Karna Mode bij De Nobelaer Het NCRV-radioprogramma LosVast live vanuit 'De Halve Maan' te Oostkapelle! Zaterdag 14 juli 1984 van 12.00-14.00 uur. Zaal open 11.30 uur. Toegang gratis. 24 juli in Het Badpaviljoen. Van 10.00-15.00 uur. TESSELSCHADE ARBEID ADELT Op 24 juli a.s. houdt de afdeling Breda van de Alg. Ned. Vrouwenvereniging 'Tesselschade-Arbeid Adelt' haar jaarlijkse verkoopdag van mooi handwerk en andere met de hand gemaakte artikelen in het Badpaviljoen te Domburg. De oudste Nederlandse vrouwenbeweging (opgericht in 1871) dankt haar naam aan Maria Tesselschade, de kunstzinnige dochter van Roemer Visscher, en aan de opvatting van Betsy Perk, de oprichtster: 'Werken voor loon is geen schande, integendeel, arbeid adelt'. Het streven naar onafhankelijkheid voor vrouwen lag ten grond slag aan deze vereniging. Nu bezitten de meeste vrouwen in Nederland de onafhankelijkheid die hun voorgangsters voor ogen stond, maar nog altijd zijn er situaties, komen er omstandigheden voor, waarin dat niet zo is daar probeert T.A.A. te helpen. Een van de manieren waarop de vereniging dat doet is aan huis gebonden kunstzinnige vrouwen de mogelijkheid te bieden thuis te werken. Daartoe verstrekt zij materialen om artikelen te maken, zij koopt die artikelen en verkoopt ze zonder winst vanuit haar depot of winkel en op speciale verkoopdagen. Er zijn luxe- en gebruiksartikelen, steeds van prima kwaliteit. Ook cadeaubonnen zijn in het hele land verkrijgbaar. Al 'ns een duik genomen in het Badnieuws? Heel verfrissend! Uit: 'When we were very young", Herinneringen aan Domburg van mevrouw E. E. Sprenger. „Toen was de afgang naar het eerste strand een breed duinpad, vanaf Strand holm; daar kwam elke morgen Pietje Peyl, Pietje van de melktent, met een juk op de schouders, één emmer met gekookte melk, één emmer met rauwe melk, naar haar melktent; daar verkocht zij behalve een glas melk ook gevulde heren, cocosmacronen en chocoladerepen. Aan de andere kant van het pad was de vruchtentent van Vrouw de Pagter, met kartonnen bakjes met druiven, pruimen, appels of peren. Er waren twee badvrouwenKeetje was blond, Maatje was grijs; voor het badkaartje kreeg iedereen een badpak en een handdoek te leen. Er stonden twee grote houten kuipen, gevuld met zeewater, waarin de badpakken en handdoeken werden schoon gespoeld, opgehangen aan lange drooglijnen, om te drogen in de zon. Sinke en Provoost heetten de badmannen, gekleed in rode baaien broek, met een pet op waarop het woord 'badman'; er was ook iemand met een pet waarop 'Strandpolitie' stond. Twee aan twee mochten wij ons uitkleden in één badkoetsje. Bij terugkomst uit zee stond er dan een grote emmer schoon water in het koetsje om de zandvoeten af te spoelen. Die emmers waren rood van binnen en groen aan de buitenkant, met een koperen hengsel. Als de kinderen van de vacantie-ko/onie Westhove of van Zonneveld kwamen zwemmen (op het tweede strand), dan ging de badman mee in zee, compleet met baaien broek". (Vlet: Highway Caroline Tower Debby De Dijk En in Nederpop live: The Shorts Jan Rot De Losvast Band «met Albert West The Thunder Storm Willem Duyn NCRV's 'Los Vast' bestaat al zo'n elf jaar en wordt sinds februari 1974 op Hilversum 3 uitgezonden, daarvóór op Hilversum 1. Het programma is de laatste jaren ongetwijfeld uitgegroeid tot het populairste live-radioprogramma van Nederland. Zo populair zelfs dat met gemak tot tweemaal toe meer dan tienduizend jongeren werden binnengehaald tijdens live-uitzendingen in de RAI te Amsterdam (in 1982 tijdens de Firato) en het AHOY' Sportpaleis te Rotterdam (in 1983). Bovendien nam de luister dichtheid van het spektakel sinds mei 1982 met bijna één miljoen luisteraars toe tot drie drieëneenhalf miljoen. Het besluit om met 'Lost Vast' het land in te gaan is daar zeker debet aan. Oók de toegenomen populariteit en de betere kwaliteit van de Nederlandse artiesten hebben natuurlijk invloed gehad op de populariteit van 'Los Vast'. Iedere week selecteert samensteller/ presentator Jan Rietman vele, voornamelijke nationale artiesten, die in 'levenden lijve' aanwezig zijn om hun hits te vertolken. Verder kan men steeds twee uitgebreide live-optredens verwach ten van bekende Nederlandse popgroepen en -bands (in de rubriek 'Nederpop-live'). Veel hilariteit verwekt iedere week de 'persoonlijke' aanwezigheid van Ome Joop, de populaire figuur uit de befaamde 'Dik Voormekaarshow'. De Domburgse muziekvereniging 'Apollo' geeft op maan dag 16 juli a.s. om 20.00 uur een zomeravondconcert in het Openluchttheater te Domburg. Naast bekende brass- classics brengt de vereniging o.a. een nieuwe selectie van Beatles- en Abba-melodieën. Aan dit concert werkt het Zeeuws Koperkwartet mee: trombonist René Passenier, trompettisten Huug Steketee en Ab Brouwer (alle drie na een conservatoriumopleiding werkzaam als docent mu ziek: Steketee is daarnaast als solotrompettist verbonden aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest) en trombo nist Henk Kramer (student bij Passenier en als solist zeer succesvol). Dit concert belooft een muzikaal hoogtepunt te worden, aldus de heer H. J. Bouwmeester, voorzitter van 'Apollo'. Thuiskeer in Zeeland Hart van mijn land ik ben terug in 't waaien van uw volle zomer, lig lui en languit op mijn rug, weer thuis en nog dezelfde dromer. Ver als de blik gaat, ver als wolken ruisen de popels ijl en licht; als water koeren duiven onder het bloesemdek van uw gezicht. Ik ben terug, ik lig te rusten in 't bruidsbed van uw welig kruid en luister: nooit was ik bewuster van onze eenheid van geluid, 't Vernis van licht om alle halmen, het boomscherm dat de einder sluit, de klokken, wier verwaaiend galmen tegen de zilte hemel stuit - klank, geur en kleur, zinlijk herken nen: de karper op de waterplas, ■het hooi, zingende Zeeuwse stem men, de zoete bonen, 't prille vlas - Ik lig, ik ben terug, ik droom uw dromen in een blijde schemer; ik werd weer kind, ik werd een boom, een plant, een lied, een stukje hemel. Hans Warren 'Verzamelde Gedichten 1941-1981' Uitgave Bert Bakker, Amsterdam Wist u dat er een april-grap aan de opening van de Stoomtram 'Walcheren' is verbonden? Een fraaie uitnodiging tot het bijwonen van de opening van het tramstation bracht de commissaris van de koningin, de burgemeester en wethouders van omliggende gemeenten op 7 april 1906 samen in Middelburg tevergeefs! Er reed geen tram. De echte opening was op 14 juni van dat jaar. De massa is veranderlijk als de zee; zij draagt u naar gelang van de weersgesteldheid. Carmen Sylva Voor 't eerst me weer eens overdag op het strand gewaagd. Zondag 09.00 uur, een luie stoel, een kopje koffie en pen en papier. In de verte een meeuw en om me heen het prille begin van het dagelijks gevecht om het territorium. Onze buren zijn er nog niet, hun schermen wel - een waar stilleven. Twee in het rood geklede badmannen vegen het zand van de trappen, achter hen gebeurt iets dat op ochtendgymnastiek lijkt. Er gaat maar een lichte rimpeling door de zee, een zachte klots is hoorbaar waar zij het zand raakt. De eerste ijsjes worden al gegeten en terwijl de badmannen zich nu over het strand verdelen, zak ik onderuit in mijn stoel om een uurtje (of iets meer) in de zon te baden voor ik het veld ruim voor de échte zonaanbidders. Om een uur of elf, op de terugweg naar huis, werd de al overvolle omgeving uit haar lome zondagsrust opgeschrikt: aan de voet van de Hoge HU was tijdens een gevaarlijk spel van een paar jonge vakantiegangertjes met kranten en lucifers een brandje ontstaan dat snel om zich heen greep, maar dankzij kordaat optreden van de Domburgse brandweer nog vrijwel in de kiem gesmoord kon worden. Wij kunnen het niet vaak genoeg zeggen, zeker bij dit warme weer: VOORZICHTIG MET VUUR! VORSICHT MIT FEUER! p L Citaat van de week. Uit: DB van 21 juli 1883 Domburg, Eene badplaats die in natuurschoon ontegenzeggelijk de kroon spant boven alle zeebaden van ons land. Men vindt er tot aan den voet der duinen, lommerrijke wandelingen, die men kronkelende prieelen zou kunnen noemen. Kan men der natuur geen invloed op de gesteldheid van den mensch ontzeggen, dan moet men van het arcadisch Domburg getuigen, dat hier de plaats is om naar lichaam en ziel gezond te zijn. Mr B. W. A. E. Sloet tot Oldhuis Jan Rietman „Hééé Jij ook hier?!?" De Badgasten treden zes maal voor u op: 13/14, 20/21 en 27/28 juli om 21.00 uur in het Badpaviljoen te Domburg. INGEZONDEN BRIEVEN Een ieder kan vragen stellen of beantwoorden via het redactieadres. De redactie houdt zich het recht voor al dan niet te publiceren. M. H.- In het Domburgse Badnieuws van 30 juni j.l. zag ik tot mijn grote verrassing in uw rubriek 'Mooie Plekjes' een foto van 't Groentje in vroeger tijden, waarop ik samen met mijn zuster sta. Is het mogelijk een afdruk van die foto te krijgen? Mevr. J. Jobse, Oostkapelle Daar zal de redactie graag voor zorgen I ltWooïg phkfts Hoek Domburgse weg/Molenweg te Oostkapelle in vroeger tijden.

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 3