3 DOMBURBS BADN1BVWS Gaoischieten EVENEMENT VAN DE WEEK Strangepraot BORDEAUX JL-^i Vin de 15.00 uur weer terug naar de schietbaan. Nu wordt er geschoten op het 'schipje' en vervolgens op het 'poppetje'. Voor het publiek wordt (tegen betaling) de 'vrije baan' geopend. 's Avonds om een uur of acht is het afgelopen en om een uur of negen worden de geweren ingezameld, na een grondige controle op de schietbaan. Voor degenen die nog genoeg conditie bezitten wordt na een uitgebreide 'wasbeurt' en een hapje tot in de kleine uurtjes het feest voortgezet op de Kermis met alles wat daar alzo bijhoort. De volgende ochtend evenwel moeten alle deelnemers om 09.30 uur weer acte de présence geven in 'De Rode Leeuw'. 'Achter de trommel' lopend wordt dan weer de gang naar de schietbaan gemaakt en daar wordt de al opgemaak te rekening gepresenteerd en voldaan. De 'stingen' worden vervolgens op de schouders genomen en met de nodige 'rustpauzes' teruggebracht naar de kerktoren. Voordat dit eind doel is bereikt, moeten de 'Kapitein' en de 'Fourier', elk gezeten op een 'stinge', door de baan der ringrijders worden gedragen. Deze tocht is niet afgelopen voor zij elk een ring hebben gestoken. Onder de toren aangekomen wordt traditiegetrouw een 'kalken pijp' gerookt en om ongeveer 13.00 uur wordt de hele zaak in café 'Veldzicht' officieel ontbonden door de 'Kapitein'. Met dank aan de heren P. de Pagter, A. Riem ens en D. Jongepier. 'Oorspronkelijk een spel, waarbij men met pijl en boog schiet op nagemaakte vogels (gaaien), die aan een hoge staak zijn bevestigd. In Domburg en Oostkapelle schiet men met een jachtgeweer". Het 'Gaoischieten op Domburg' wortelt in tradities. Eén keer in het jaar heeft het plaats en wel op de 1e vrijdag na St. Jansdag (24 juni), tevens de vrijdag van de Domburgse Kermis. Volgens sommigen is het Gaaischieten ontstaan in de 16e eeuw, of dat juist is valt niet meer te achterhalen. In die tijd stuurden aan de rede van Domburg gelegen marineschepen hun officieren aan land om scheepsvolk te ronselen. Hieraan werd een schuttersfeest verbonden en daaruit zou het Gaaischieten zijn voortgekomen. De nog steeds gebruikte benamingen als 'Kapi tein', 'Bottelier' en 'Recruut' pleiten ook hiervoor. Dat dit schuttersfeest van toen een waar festijn was, blijkt wel uit de wijze waarop het nog wordt gevierd: drankjes zijn even onontbeerlijk als het geweer! Bergt u: het gaaischieten is in aantocht! ...Geldt die waarschuwing ook niet zo nu en dan voor de wandelpaden langs de Golf? Uit: 'Wat de haan van de Domburgse toren zag' van M. Steijn /f iet uitzicht op die hoogste stand tl is verrukkelijk en zeer frappant. Rondom Walcheren: het hoge duin beschuttend 't moois van Zeelands tuin. Al is vaak storm, mist, ijzel en sneeuw m'n buit, ik steek maar altijd mijn snavel recht vooruit. Van Vlissingen zie ik de contouren en op het veld de ploegende boeren in 't noorden is de oneindige plas zoals het altijd is en was. 'k Kijk over het mooie Domburgse strand Van Schagen dichtte: daar is 't 'plezant'. Je ziet er soms exoten jawel, soms geheel ontblootten. Regenwolken en zonneschijn voor 't oog, dan zie ik de kleuren van de regenboog. Ook zag ik prachtige zonsondergangen, door de oneindige horizon omvangen. Ik zag de schepen doemen uit de mist, naar de vaargeul, ze hebben zich zelden vergist.' 'Wat het zonlicht is voor het landschap, dat is het ideaal voor het leven; het verspreidt ook over de meest alledaagse voorwerpen een betoverende glans'. Carmen Sylva Wist u dat Carmen Sylva het pseudoniem was van Prinses Elisabeth von Wied, koningin van Roemenië?. Onder deze naam schreef zij verhalen en gedichten. In 1889 logeerde zij enkele weken in 'Villa Maria', naast het Badpaviljoen gelegen en toen in het bezit van de Duitser Erbschloe. Na haar verblijf veranderde de naam van de villa in 'Carmen Sylva'. Zoals zovele andere beroemde en hoogmogende mensen was het gezin Von Wied Dr Mezger naar Domburg gevolgd. Over hem een volgende keer meer! De Domburgse ondernemers zitten niet stil, nee, zij doen hun naam alle eer aan. In het kader van 150 jaar Badplaats Domburg verschenen niet alleen mooie spandoeken in de Oost- en Weststraat, maar ook etiketten voor tal van artikelen, en zelfs een aantal zeer bijzondere poppen. Her en der over deze bladzijden verspreid ziet u daar voorbeelden van. 1983 rf- d/ fponj/sw.) i par M. G. J Proprtétaire du Restaurant 'D N ROEMER' DOMBOURG Alc Geh. U'S MOOUCEOf HtMU 75cl Al is het dan geen mei meer, de meidoorn laat net als de rhododendron de mooiste kleuren zien. Van Domburg richting Oostkapelle fietsend, ruik je de zoetste geuren. Het mooie weer van de laatste dagen geeft een volheid aan alles die je plotseling doet beseffen dat het bijna zomer is. Westhove ligt lommerrijk verscholen. Daar afstappend, met de ogen het spel van licht en schaduw volgend - hier een net ontloken, daar een half vergane bloem - komt bij het zien van die in elk seizoen weer anders ogende omgeving de gedachte aan de vergankelijkheid van alles in me op en vraag ik me af of meer mensen dat op deze plek ervaren... denk ik aan wat Jacob Israël de Haan eens dichtte: Verlangen, genot, gemis is alles, alles, één wat onvergankelijk is is vergankelijkheid alleen. Niets duurt: het gaat er dus maar om dat je weet te waarderen wat je hebt op het moment dat je het hebt. i F. L. Citaat van de week Uit: DB 4 aug. 1888 Er is in den omtrek van Domburg veel te wandelen, vooral op de rondom liggende buitenplaatsen, die voor eiken stillen wande laar en ook voor families, openstaan. Liefhebbers van bloemen en zeldzame gewassen vinden daar zeer veel schoons... Kortom 't is te Domburg en in hare omgeving eene schone en rijke natuur, die veel kan bijdragen, om het hart te verheffen.... E. Gerdes,. Scheurkalender 8 juli 1888. Zolang ik gaan kan, naar waar van d'einder golven zich storten, waat'ren zich wentelen tot aan mijn voet; .^olang ik horen kan deinende dreuning, machtige maatzang van brede branding diep in mijn bloed; Het schieten heeft plaats in de duinen, men schiet op tronken van essehout, die jaarlijks uit het bos worden gehaald; 's middags schiet men op een compleet opgetuigd zeilscheepje (traditie) en een 'poppetje' (een ironische afbeelding van een of ander voorval in de gemeente). De afstand bedraagt ongeveer 20 m. Traditioneel zijn ook de uitgebreide 'voorbereidingen'. De 'Kapitein' moet ervoor zorgen dat de burgemeester toestemming voor het 'spel' geeft, de scheepjes, poppetjes en loden kogels moeten ruimschoots van te voren worden gemaakt. En dan de 'feestelijke' dagen. Vrijdags 2 weken voor het Gaaischieten wordt in één der cafés de eerste vergadering belegd voor het 'Rollen maken'. De regels en voorschriften worden voorgelezen en de deelnemers schrijven zich in. De dag erna worden de tronken geboord, d.w.z. van een gat voorzien om ze op een 'stinge' te kunnen plaatsen (een lange paal met een stalen drietand aan het uiteinde). In de week daarop worden 'patronen gevuld' en de woensdag voor de Kermis heeft het 'Rollen sluiten' plaats. De volgende dag, donderdag, wordt naar oude traditie de Kermis 'ingetrommeld': de deelnemers aan het Gaaischieten verlaten - 'Kapitein' en 'Tamboer' voorop - om klokslag 20.00 uur café 'De Rode Leeuw' en doen de ronde, vanzelfsprekend langs diverse café's. Na het 2e café moet de 'Kapitein' het gezelschap verlaten om ze om 22.00 uur precies •weer te 'ontvangen' op de stoep van 'De Rode Leeuw'. Al naar gelang het 'uithoudingsvermogen' van de deelnemers wordt er daarna nog iets gedronken. De volgende dag (vrijdag Kermisdag) begint men al om 05.00 uur met het 'opbouwen van de nodige voorzieningen'. Om 08.00 uur volgt de tocht met de geweren naar de schietbaan. Daar worden de deelnemers opgewacht door Domburgs burgemeester die na het houden van een kort (soms vermanend) toespraakje en een welkomswoord van de 'Kapitein' het eerste schot lost. Om 12.00 uur komt men weer samen in 'De Rode Leeuw', 's Middags zijn alle deelnemers in het wit gekleed. Eventuele nieuwelingen (Recruten) worden voor 'De Rode Leeuw' door de 'Fourier' van een zwarte snor voorzien, die niet mag worden verwijderd voor het 'schipje' is afgeschoten. Een rondgang langs de café's brengt het gezelschap (meestal in vrolijke stemming) om ongeveer Brooddeegpappen bij 'De Nabelaer'. Stormvloed Zolang ik zien kan vogel der vrijheid, meeuw van mijn kusten, zwenkend en zwevend rondom mijn hoofd; Deert mij de wereld niet, nekt mij het noodlot niet, breekt mij het leven niet, worstel en rijs ik toch weer omhoog! Mea Mees-Verwey/Gerda van Beveren 'De Stem van het hart' (1934)

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 3