DOMBURGS BADNIEUWS 30 APRIL 1984: OPENING JUBILEUMJAAR EN AANBIEDING GEDENKBOEK t^WOOlfi [H'fil&JftS STRANGEPRA0T EVENEMENT VAN DE WEEK RIENGKRIEËN AANGEKOMEN VREEMDELINGEN Op deze aan feestelijkheden zo rijke dag luidde een eresaluut van gaaischieters en trompetters het Badseizoen '84 in. Bij 'den Walcherschen Dolphijn', op de zonovergoten Markt van Domburg, arriveerde 's middags om 16.00 uur een ouderwetse badkoets, waaruit voor de ogen van de vele toegestroomde belangstellenden het boek 'Domburg 150 jaar Badplaats' en het eerste nummer van het Domburgs Badnieuws 1984 tevoorschijn werden gehaald. Voorzitter Joost Hoogendoorn van de Stichting 150 jaar Bad plaats Domburg sprak in zijn openingswoord de wens uit dat De heer en mevrouw Diepenhorst en de heer W. Warners bekijken het gedenkboek. Op de achtergrond de heren J. Hoogendoorn en drs. A. J. van Houtum. iedere Domburger er aan mee zou werken van dit speciale jaar een succes te maken. Binnen heette de voorzitter alle aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan de heer Wim Warners, het bestuurslid van de Stichting, dat zich in de eerste plaats met de verwezenlij king van het boek heeft beziggehouden. Veel werd er, aldus deze spreker, in de loop der jaren over Domburg geschreven. De fraaie omgeving heeft altijd al dichters, schilders en schrijvers getrokken. Een boek dat de geschiedenis van Domburg als badplaats beschreef ontbrak evenwel. Journa list Jan Warners heeft een overzichtelijk, informatief en erg prettig te lezen boek over die geschiedenis geschreven, de lay-out was in de kundige handen van de heer Harry Bouwmees ter, Den Boer Middelburg verzorgde de druk, de Rabobank Domburg stelde zich garant, mevrouw Molkenboer-Mezger schreef het voorwoord en de Stichting 150 jaar Badplaats Domburg gaf het boek uit. Vele anderen voorzagen de schrijver van informatie en foto's. Het Gedenkboek werd de wens meegegeven dat het een bijdrage aan de toekomstige ontwikkeling van Domburg zou mogen leveren. Herdenken betekent immers ook: denken aan de toekomst. Met deze woorden werd het boek aan burgemeester Diepenhorst van Domburg overhandigd. Aankomst badkoets en badnieuws Het strand van Domburg rond 1900 Meistormen over Domburg: de badgasten herkenbaar aan hun regenpakken, de boeren aan hun glimlach. Wedergeboorte van het Domburgs Badnieuws: vele waren de pijnen om het weer te laten verschijnen. Zoiets komt niet zomaar van de grond. Het wordt gedragen door adverteerders en hoe krijgt men die? Wij kregen ze door onze plaatselijke ondernemers te bestoken met een idee voor iets dat in die vorm nog niet bestond en ze vervolgens over de streep te trekken. Bij die advertentiewerving kwam er heel wat los; veel is goed maar ook veel slecht in onze gemeente. „Moet je daar als ondernemer nog iets aan toevoegen?"zo vroegen enigen zich af. „Houd toch op met al die blaadjes, het helpt (me) toch niets", zeiden sommigen. „Leuk dat het Badnieuws weer verschijnt", hoorden we gelukkig vaak genoeg om dat idee dan ook te kunnen verwezenlijken. De leukste (revolutionaire) reactie was (en wat ons betreft een prijsje waard): „Vooruit, ik doe mee, maar dan alleen om het historische feit te vieren dat nu iedereen van het strand kan genieten en 150 jaar geleden alleen de jonkers en welgèstelden". Voorwaar de tijden zijn wel veranderd! Hoewelvolgens een bepaalde interpretatie van de politiever ordening is het in Domburg verboden zowel geheel ongekleed als geheel gekleed op het strand te verblijven! Een Engelse bij het zien van het Domburgs Badnieuws: „So what's the good news?" Wist u dat er eens abrikozen en vijgen groeiden op Walcheren? Mevrouw E. E. Sprenger schrijft in haar herinneringen aan Domburg („When we were very young"): „Pauw de Voogd was de groenteman, die elke morgen op zijn ronde de villa van mijn grootvader voorzag van prachtig fruit en groente; kleine mandjes met frambozen en Japanse wijnbes; op Walcheren groeiden toen ook abrikozen en vijgen. Als kinderen mochten wij méérijden op de bok van die boerenwagen; het knechtje mende het paard, De Voogd met zijn zwarte pet op en de blauw gestreepte boezeroen met de gouden knopen, liep er dan naast en tilde ons weer van zijn wagen af bij het kleine hekje; mijn grote broer mocht soms wel meerijden tot aan het Groentje". De eerste fikse onweersbui woedde dezer dagen over vele hoofden. Ook ik werd er door overvallen, schuilde met een aantal marsmannetjes (bij nader inzien Duitse vakantiegangers) onder een zonnescherm, besloot 't er toch op te wagen, bereikte mijn huis voor ik doornat was en zat veilig achter mijn schrijfmachine met een kopje thee naast me, toen er een auto voor de deur stopte en er een paraplu uitstapte: copij voor het Domburgs Badnieuws. De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Ook al zijn er dan gelukkig veel mensen enthousiast voor het DB, de problemen zijn nog legio. Maar daar hebben we het al over gehad. Waar we hier nog eens extra de aandacht op willen vestigen is onze nieuwe rubriek 'Ingezonden Brieven'. Als u een antwoord op gestelde vragen heeft of over Domburg kwijt wilt, schroomt u dan niet de redactie een briefje te sturen. Er valt nog zoveel over Domburg te zeggen en dit is wel een heel leuke manier om er achter te komen wat men zou willen weten en wie daar iets over kan vertellen! Citaat van de week: Uit het DB van zaterdag 31-08-1889: O Domburg, duld, dat ik mijn' hulde U wij! Want gij, O vlek, zoo schoon, zoo blij! Eerwaardig zijt ge mij. A. F. Sifflé, Aan Domburg, 1839. De volgende namen werden bij de redactie gemeld: Hotel 'Duinheuvel' Fam. Koppfen, Bodegraven. Fam. Nuiswinkel, Bodegraven. Fam. Dr. H. Fitz, Essen (BRD). Fam. E. Busch, Münster (BRD). Fam. K. Wilke, Remscheid (BRD). Fam. W. Schweitzer, Solingen (BRD). Hotel 'The Wigwam' Dieter Ahr, Meerbusch (BRD). Fam. Cassing, Parijs (Fr.). Fam. Katz, Rotterdam. Mevr. Van Bodegom. Brielle. Fam. Esser. Fam. Stadhouders, Rotterdam. Fam. Ten Donkelaar, Losser. Fam. Wilming, Breda. Fam. Beth, Aken (BRD). Fam. Oberdordeck, Nottunl. (BRD). Fam. Van Beek, Zeist. Fam. Verhagen, Zeist. Dames Borger, Duiversman, Bouman, Emmelot, Geelhoed en Wessels, Utrecht. Fam. Gemmink, Hilversum. Mevr. Jolink en mevr. Rens, Purmerend. Fam. De Haan, Rotterdam. Fam. J. Derksen, Zwolle. Fam. G. Derksen, Zwolle. Mevr. B. Derksen, Zwolle. Mej. Van Driel, Leeuwarden. Mevr. Van Barneveld, Amersfoort. Fam. Wiegman, Rotterdam. Mevr. Kok, Rotterdam. Fam. Westendorp. Hotel 'Wilhelmina' Dhr. en mevr. Wernicke, Düsseldorf (BDR). Dhr. en mevr. Rhein, Solingen (BRD). Fam. Fuss, Aken (BRD). Dhr. en mevr. Rülling, Essen (BRD). Fam. Bergmans-de Roij, Deurne (B). Dhr. en mevr. dr. med. Leckner, Mönchengladbach (BRD). Dhr. en mevr. Honig, Mönchengladbach (BRD). Fam. Henrichs, Korchenbroich (BRD). Dhr. en mevr. Nuss, Avon (Fr). Dhr. en mevr. Dahmen, Düsseldorf (BRD). Fam. 'Romahn' Dhr. en mevr. A. Düster en fam., Erfstadt-Friesheimm (BRD) En voorts: Dhr. en mevr. Th. Lamers en fam., Vught. Dhr. en mevr. ir. P. Tritthart en fam.. Aken (BRD). Dhr. en mevr. mr. F. F. X. Cerutti en fam., Den Haag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zoals de traditie wil jaarlijks voor het eerst op 3e pinksterdag en deze keer in Oostkapelle. Het ringrijden te paard is een oud volksspel, waarbij de deelnemers (meestal boerenjongens uit de omgeving; een enkele badgast waagt zich er maar aan. Zie rechtsboven!) gezeten op een ongezadeld, met linten getooid paard in volle vaart en wilde kreten slakend over een met palen afgezette baan afstormen op hun doel: een aan touwen opgehangen ring, waar zij een houten lans door moeten zien te steken. Voorwaarde is dat het paard galoppeert bij het steken. In Domburg is het gemeentewapen aan de bovenzijde van de ringpalen in hout uitgesneden. In vroeger tijden lag er een lijst ter intekening (de rolle) in de dorpsherberg en werden uit het inleggeld de prijzen gekocht en de onkosten betaald. Poedelprijs was een pollepel. Tegenwoor dig wordt er vaak na afloop van de Wedstrijden een extra wedstrijd om de pollepel gehouden. De winnaar wordt dikwijls gejonast. Eertijds werd hij op een ladder rondgedragen en ging op zijn kosten de sukerkomme rond (een kom brandewijn met suiker waarin zoute bolletjes dreven). Meestal zijn er evenveel prijzen als deelnemers. Het traditionele boerenpak heeft wel plaats gemaakt voor een witte broek met sporthemd en oranje sjerp, maar aan kleurrijkheid heeft het ringsteekfestijn nog niets verloren! Domburgs Siep de Visser in actie. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll vanaf 26 mei 1984 LOF VAN WALCHEREN Daar is geen land dat zo verliefd door het water wordt omarmd als tussen Westerschelde en Sloe van Walcheren het strand. Dat moet, toen God de wereld schiep, die dag zó zijn geweest, dat Hij het opriep uit het niets als weldaad voor de geest; een handvol grond, waaraan het oog had zijn lieve lust, een groen juweel, een flonkersteen, i domein van stilte en rust. Men reize waarheen men ook wil, de verste kaap voorbij, maar nimmer treft men zulk een land als Walcheren in de mei. Wie oren om te horen heeft hij luistere naar het lied, dat in de meidoornhagen leeft en hij vergeet het niet. Wie ogen heeft om nog te zien zal, als hij Walcheren ziet, die sluiten voor een wijl misschien maar hij vergeet het niet. En zelfs de voorjaarswind, die vaart langs zee en dijk en duin houdt de bewogen adem in boven Gods liefste tuin met zijn meidoornhagen in bloei en 't wieg'lend wegelkruid en keert weerom en vaart nog eens, verliefder dan een bruid. Daar is geen als dit mijn land besloten tussen zee en strand. O palm van Gods hand... (Verzamelde gedichten) Jan Campert

Domburgsch Badnieuws | 1984 | | pagina 3