tienets twens Setter Set „DE CAMPVEERSE TOREN" Montaan-van Dijk nylons voor 1EN 2 Gedachten naar aanleiding van de tentoonstelling „Jan Toorop in Zeeland" in het gemeentehuis te Domburg Als je, acht maanden oud, in de tuin van het Schuttershof werd bin nen gereden en op een kussen in de lommerrijke tuin werd neerge legd als je als kind met je vader ieder jaar de tentoonstelling van de Zeeuwse schilders in' het houten ge bouwtje bezocht, als je Jan Toorop persoonlijk mocht bezoeken samen met je ouders in het langgerekte, ondiepe huis op de Markt en als je dan later zelf in de bosjes van het Schuttershof in je zomerhuisje woont, kan het dan anders dan dat door een bezoek aan de kleine ten toonstelling van Jan Toorops wer ken je Zeeuwse jeugdherinneringen plotseling gaan herleven? Terwijl het doek van mevrouw Elout-Drabbe je ontroert door de bijna Oosterse in zichzelf gekeerde beeltenis van de schilder, ziet je herinnering Toorop als een bruinvis zwemmen, ondanks zijn been-euvel. „Het Domburgse strand" een klein schilderijtje tovert je de strandhuisjes van de „grote lui" voor en waarlijk daar staat weer de melktent van Lijntje en de rijzige badman met grijze bakkebaarden in rood baai de badkoetsjes het damesbad kortom, het voorname Domburg. Daar ligt het Vroonpad onder aan de Hoge Hil; het hele dorpje ligt eigenlijk aan de voet van het „Plateau" zoals ze vroeger de Hoge Hil noemden. Daar hangen de Apostelkoppen of beter: de Apos telen zijn aanwezig. Wat is het toch, dat Toorop juist die strakke, Calvinistische koppen koos voor zijn apostelfiguren? Zijn deze Walcherse boeren zielverwant aan die van de vissers aan het meer van Genesareth? Hun koppen geven de indruk van een rots: de Rots van het Geloof? Waarom ontstond zijn schoonste werk op Walcheren? Is het, omdat dit eiland uitverkoren werd door de evangelist Willibrord? Is het de uitstraling van de Blijde Boodschap, die ons geliefde Wal cheren met dat uitzonderlijke licht omgeeft, dat schilders en schrijvers inspireert? Was het niet een Beunke, een Campert, een Viruly, een De Bree, die hier tot hun letterkundige schep ping kwamen? Wij kunnen het alleen vermoeden. Maar zeker is het, dat iets van de prilheid en ongereptheid van onze jeugd in de zee, aan het strand en in de Manteling te bespeuren blijft. In de Domburgse raadzaal herleeft het Domburg van de heer Elout, van generaal Drabbe, van de Zeeuwse schilders Hart Nibbrig, Bergsma, Toorop en vele anderen, die hier hun jaarlijkse tentoonstelling hiel den in een foei-lelijk gebouwtje. Het Domburgse gemeentehuis is een veel waardiger plaats voor deze doeken. Mogen we hopen, dat hier meer tentoonstellingen volgen net zo als vroeger? J. L. NIETJWENHUIS- VAN LOON De Jan Toorop-tentoonstelling blijft op alle werkdagen tot en met 4 augustus geopend (van 10-17 uur). GEBRUIKTE BADEN Ooster- strand woensdag 18 juli 313 donderdag 19 juli87 vrijdag 20 juli 273 zaterdag 21 juli304 zondag 22 juli 202 maandag 23 juli 457 dinsdag 24 juli543 Totaal 2179 Op het Westerstrand werden over hetzelfde tijdvak totaal 738 baden gebruikt. Specialiteit in verse garnalen verse kreeft verse tong verse paling Restaurant Hotel Café VEERE - Telefoon (01181) 2 91 ANNEX kelder café terras in „den STRUYSKELDER" onder het museum en Schotse huizen Sieraden in houi, keramiek, emaille enz. Hollandse potterie Oud Hollandse blauwe tegels Handbedrukte stoffen Houtsnijwerk Mosa-serviezen Kunsthuis «De Vier Windekes Korte Delft 1, Middelburg - Telefoon (01180) 4200 Voor Uw gedistilleerd, dranken en wijnen het speciaal- adres. For your spirits, strong liquors and wines to the select address. L'adresse spéciale pour vos liqueurs, vins et autres boissons. Spezialadresse für Spirituosen, Getranke und Weine. LANGE DELFT 47 - TELEFOON 2325 MIDDELBURG IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Internationaal assortiment Delicatessen Reformvoeding: Engelse thee, olijven, gember, paté, Franse saucen, Kempinski wijnen, Wostfalisches Landbrot enz. Vitol, gerstaal, Donathsappen Waldkraft, Duitse Reformjam Weleda-artikelen, müesli,Assis orange- en grapefruitjuices delicatessenhuis KLEINEPIER Rotterdamse Kade 13 Middelburg - el. (01180) 28 74 VERLICHTING WASMACHINES, INSTALLATIES OP ELK Middelburg - Markt 73 - Tel. 2587 Vlissingen - Walstraat 4 Tel. 2814 Bezoekt de ringrijderij te paard op zaterdag 4 augustus 1962, aanvang 7.30 uur v.m. op de Markt te Domburg Programma: 10.00 uur: Verrijden van een wisselprijs geschonken door de heer W. Brand te Domburg: 11.15 uur: Verrijden van een wisselbeker door de alhier vertoevende vreemdelingen. Deze wisselbeker is geschonken door de weled. heer Charro. 12.00-13.00: Pauze 13.00 uur: Verrijden van een prijs door de ongehuwde ringrijders. 15.30 uur: Verrijden van wisselbekers. verschillende 18.00 uur: Prijsuitreiking op het Badpavil joen. Gehuwde personen, die aan deze ringrijderij wensen deel te nemen, kunnen zich hiervoor opgeven tot en met 2 augustus, bij de heer W. Provoost Jzn., Kanonweistraat 6, al hier. Te Domburg verblijvende bad gasten van 15 jaar en ouder kunnen zich eveneens persoonlijk opgeven tot en met 3 augustus, 's avonds van zeven tot acht uur bij de heer W. Provoost Jzn., voornoemd. Inschrij vingsgeld bedraagt 1,per deel nemer. Prijzen voor deze ringrijderij wor den gaarne in ontvangst genomen door de heer L. Dourleijn, Noord straat 5 te Domburg. Voor tieners: speciaal Voor twens in de nor- Setter Set kwaliteit, maakte pasvorm. Verkrijgbaar bij 9 9 lm M\ 1VIM De Bijenkorf van Domburg 't Groentje 6 Telefoon 302

Domburgsch Badnieuws | 1962 | | pagina 2