Fa. PETERSE „JDIIËSOH*® ECHTE ZEEUWSE BOTERBABBELAARS Taxi- en Garagebedrijf Ruime Stalling Tel. 295 Uw schoenenadvfseurs J. DE VLIEGER Co. VLISSINGEN, Telefoon 2443 ,Dolphijn' Hotel „The Wigwam" S5rS,18M75 Domburgs Badiiieuws Verschijnt iedere zaterdag gedurende het badseizoen en wordt in Domburg gratis huis aan huis bezorgd. Abonnementsprijs voor Nederland 1,50; voor het buitenland f 2,50. Losse nummers 0,15. Advertenties per mm 0,10; bij contract voor het gehele seizoen 0,05 (voorpagina 0,10). Bureau te Domburg bij Fa. de Kam, 't Groentje 6, telefoon 01188302, te Middelburg bij de Uitgevers, Drukkerij Fa. G. W. den Boer, Markt 51, telefoon 011803843 Redactie: Jhr. Ir. H. L. Boogaert, Herenstraat 10, Domburg, telefoon 01188277 De omvang van dit nummer is 8 pagina's SCHIETEN NAAR DE GAAI. Op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni a.s, is het weer kermis op Domburg. Bij die gelegenheid zal niet alleen worden ring gereden (op zaterdag, en dan voor ongehuwden), maar ook het Gaaischieten op vrijdag be hoort tot de spelen van de Dom- burgse kermis. En denkt U vooral niet, dat het hier zomaar een schietspelletje be treft dat op losse schroeven staat of dat het een soort wat luidruchtig onderonsje is, daar ginds in de dui nen bij de Hoge Hil! Weet dan, dat onder de Noor mannen deze sport reeds werd be oefend na de een of andere over winning; zij speelden dit spel toen als een soort overwinningsfeest, zij het dan nog niet met geweren. De sedert enkele jaren wederom herleefde gewoonte van het gaai schieten gedurende de Domburgse kermisdagen, is dan ook werkelijk de voortzetting ener oude traditie en het spreekt wel vanzelf, dat de deelnemers daarbij aan allerlei- voorwaarden moeten voldoen (de deelnemende schutters betalen b.v. een inleggeld) en dat er verder aan vele bepalingen de hand wordt ge houden. Zo is er dus een Bestuur, dat vooral op de dag dat er naar de Gaai wordt geschoten, de zaken re gelt. Dit bestuur bestaat uit een Ka pitein, die de algehele leiding heeft, alsmede uit een Foerier en een Bot telier. Alle bevelen en aanwijzingen door de Kapitein gegeven, moeten stipt worden opgevolgd. Daar hier met vuurwapens wordt geschoten, wordt aan het daarmede verbonden gevaar vanzelfsprekend veel aan dacht besteed (een speciale vergun ning van Burgemeester en Wethou ders is hiervoor b.v. vereist) en de Kapitein dient er zorg voor te dra gen dat geen ongelukken gebeuren. Ér gelden dan ook voor de diverse soorten gebruikte geweren uit vei ligheidsoverwegingen speciale voor schriften: er mag b.v. niet met meer dan één kogel worden geschoten terwijl gebruikers van een boven- laads geweer daarbij niet meer mo gen laden dan één pijpkop kruit en één kogel. Belangrijk is verder, dat een geweer niet van enig patroon of dergelijke mag worden voorzien voordat de schutter zich in de schietkuil bevindt; nog belangrijker is, dat het geweer bij het laden steeds gericht moet zijn naar de gaai! Bij overtreding van een dezer voorschriften heeft de Kapitein dan ook het recht verder schieten te verbieden. Op de dag van schieten, vrijdag Dc van ouds bekende Zeeuwse Specialiteit. Verkrijgbaar in luxe trommeltjes met stadsgezichten. Een blijvende herinnering aan Uw bezoek in Zeeland. Fa. J. B. DIESCH, Markt 23, Middelburg. Te Domburg bij Banketbakkerij van Zetten, Ooststraat A 113, verkrijgbaar. Banketbakkerij-Chocolaterie SS- tS Fangedelft 35-37, Tel. 2402 MIDDELBURG Hofleverancier Uw adres voor het echte Zeeuwse Profetenbrood verpakt in luxe doosjes een Zeeuws geschenk met cachet Te Domburg verkrijgbaar bij Fa. Bimmel Noordstraat A 6 Grote sortering Gebak, Bonbons en Chocolade Specialiteitstaart „Gateau Mariette" Shell Service Gazelle Rijwielen en Berini Bromfietsen Huishoudelijke artikelen Souvenirs en Strandartikelen MARKT, DOMBURG Depot Butagas Aanbevelend, JL. 3 vindt U op 70 passen van de Markt in Middelburg SCHOENMAGAZIJN FA. L. B VAN HOUT E ZN NIEUWE BURG 18 - MIDDELBURG Drinkt HEINEKEN'S BIEREN HERO RECHTENLIMONADES en Seven-Up Jt ff MIDDELBURG, Telefoon 2870 Hoofdagentschappen voor Walcheren Bodega-Restaurant SpecialiteitEspresso D-klasse DOMBURG t.o de kerk Telefoon 01 1 88-21 5 Directie J. F. Seydel D-klaèse dus, houden de deelnemers zich ver der aan allerlei traditionele regels: Een eerste appèl (er volgen er gewoonlijk nog vele) is voor alle deelnemers gesteld op 's morgens vroeg om 5 uur in café „De Roode Leeuw". Dit gaat steeds gepaard met het geluid van de trommel, waarbij de tamboer praktisch langs alle straten van het dorp trekt (U zult dat vrijdagmorgen in alle vroegte gauw genoeg gewaar wor den!). Verdere appèls worden door de Kapitein bekend gemaakt; wanneer een appèl wordt gemist, moet 50 of 25 cent boete worden betaald. Na het eerste appèl worden in de dui nen bij de Hoge Hil de tenten en de zgn. stengen geplaatst. De laat ste zijn de palen, waarop de houten tronken worden gezet welke moe ten worden afgeschoten; naast deze tronken bevindt zich ook een hou ten zeilscheepje en een houten pop, de een of andere persoon voorstel lende. Om 8 uur wordt met schieten be gonnen; het spel duurt tot ongeveer 7 uur 's avonds terwijl 's middags een rondgang door het dorp wordt gemaakt. De heer Chris Maas, .75 jaar oud, is zeker een der oudste deelnemers aan dit schietfestijn; hij nam reeds 35 jaren deel aan dit eeuwenoude spel, waarbij hij zich bedient van een voorlaads geweer uit ongeveer 1830; hij is dan ook herkenbaar aan de kruithoorn, welke hij op deze gaaischietdag draagt. Een iegelijk kan begrijpen, dat de gaaischieters, die vrijwel de ge hele dag in de duinen vertoeven, zich verder niet beperken tot het drinken van een flesje limonade. Duin en strand maken de kelen nu eenmaal dorstig. De Bottelier weet er echter wel voor te zorgen dat ieder zijn deel krijgt. De Kapitein, de Foerier en de Bottelier hebben deze dag een zwa re taak want op hen rust de ver antwoording. 's Anderendaags (op zaterdag dus) worden alle attributen weer opgeruimd (aan de trommel van de tamboer is een bepaalde prijs ver bonden) en onder de kerktoren op geborgen. Tot één der bijzonderhe den van die zaterdag behoort ver der, dat de Kapitein en de Foerier op zo'n steng gezeten en op die wij ze door de gezamenlijke gaaischie ters voortgedragen, nog naar de ring moeten steken bij het ringrij- den! (Wij betuigen hier gaarne onze dank aan degenen die ons de vele gegevens voor het bovenstaande stukje hebben verschaft). De mogelijkheid bestaat om de beroemde Sangerknaben vom Wie-

Domburgsch Badnieuws | 1957 | | pagina 1