Ixnci- De afénd Cltaiissiires sélectes Fa. PETERSE en Garagebedrijf Domburgs Badnieuws Verschijnt iedere zaterdag gedurende het badseizoen en wordt in Domburg gratis huis aan huis bezorgd. Abonnementsprijs voor Nederland 1,50; voor het buitenland 2,50. Losse nummers 0,15. Advertenties per mm 0,10; bij contract voor het gehele seizoen 0.05 (voorpagina 0,10). Bureau te Domburg bij Fa. de Kam, 't Groentje 6, telefoon 01188302, te Middelburg bij de Uitgevers, Drukkerij Fa. G. W. den Boer, Markt 51, telefoon 011803843 Redactie: Jhr. Ir. H. L. Boogaert, Herenstraat 10, Domburg, telefoon 01188277 Dil nummer besiaai uil 2 bladen. DOMBURG In het dagboek van Dr. J. H. Vernhout, geb. 24 Oct. 1866, over leden te Domburg 3 Aug. 1955, le zen we veel over Walcheren en niet in het minst over Domburg. Zijne moeder stamde uit een oud en be kend Walchersch geslacht en hij zelf bracht een groot gedeelte van zijn jeugd in Middelburg door en kwam in zijn verdere leven gere geld op Walcheren terug, meest lo- geerende op Veldzigt bij Middel burg of Moesbosch bij Koudekerke en in de heerenkamer op 't Hof Domburg, totdat hij zijne laatste ja ren, eerst op Oostkapelle en ten slotte vlak bij Domburg doorbracht. Zijne herinneringen beginnen in 1877 en zijn veelal geheel geschre ven „onder den indruk van den be- korenden invloed van Domburg". „Domburg was nog een rustig, eenvoudig dorp, waar des zomers geen groot aantal badgasten ver toefde. Er waren slechts twee ho tels: het toen nog kleinere badhotel en het Schuttershof met zijn mooie groöte stalgebouwen en bosch. De wegen waren nog niet ontsierd door tal van moderne huizen en winkels, de duinen nog ongerept. De ver binding met Middelburg had plaats door een omnibus, die (naar hij meende) alleen des Donderdags (Middelburgsche marktdag) reed. Een uitstapje naar Domburg was voor de meeste Middelburgers een onvolprezen genot". Van Vlissingen, Koudekerke, Vee- re enz. reed men per rijtuig, per boerenwagen of per muilezelrijtuig je dan wel per ezelwagen en nie mand achtte die wijze van verkeer langzaam. „Aan het strand stonden aan den voet der duinen rieten tentjes voor de ouderen. Het eenige gebouw op het duin was het oude, witte bad paviljoen. Op het damesbadstrand was de badvrouw Laurine; Sinke was badman op het heerenstrand. In de duinen waren nog geen hin derlijke versperringen en geen bordjes met „verboden toegang". Rond de pomp van het raadhuis waren banken, des Zondagsmiddags de vereenigingsplaats voor de man nen. Bij zeer laag water kwam bij Berkenbosch een oude begraaf plaats droog met fragmenten van doodkisten, menschenbeenderen be vattende. Burgemeester van Domburg was de heer Elout (de vader van den onlangs overleden heer Elout van Soeterwoude). Me vrouw Elout had een getemden zee hond". De meeste wegen op Domburg waren nog schelpwegen, voor het loopen vrij wat aangenamer dan de mDIESCIH** ECHTE ZEEUWSE BOTERBABBELAARS De van ouds bekende Zeeuwse Specialiteit Verkrijgbaar in luxe trommeltjes met stadsgezichten. Een blijvende herinnering aan Uw bezoek in Zeeland. Fa. J. B. DIESCH, Markt 23, Middelburg. Te Domburg bij Banketbakkerij van Zetten, Ooststraat A 113, verkrijgbaar. Banketbakkerij-Chocolaterie Langedelft 35-37, Tel. 2402 MIDDELBURG Hofleverancier Uw adres voor het echte Zeeuwse Profetenbrood verpakt in luxe doosjes een Zeeuws geschenk met cachet Grote sortering Gebak, Bonbons en Chocolade Specialiteitstaart „Gateau Mariette" Ruime Stalling Shell Service Gazelle Rijwielen en Berini Bromfietsen Huishoudelijke artikelen Souvenirs en Strandartikelen MARKT, DOMBURG Tel. Depot Butagas 235 Aanbevelend, SCHOENMAGAZIJN FA. L. B. VAN HOUT E ZN NIEUWE BURG 18 - MIDDELBURG Meec keuó ïm. inadu-cLaenm IIKINEKEA'S THEREIN Drinkt j^. HERO VRIJCHTEINLIMOINADES en Se veis-Vp Hoofdagentschappen voor Walcheren c.v. J. J. DE VLIEGER&Co. MIDDELBURG, Telefoon 2870 VLISSINGEN, Telefoon 2443 Bodega-Restaurant Spécialité D-klasse „Dolphfjn" DOMBURG l.o. de kerk Telefoon 01 188-215 Hotel „The Wigwam" S™,8«75 Directie J. F. Seydel D-klasse bestratingen van nu. 's Zomers verscheen dikwijls Car men Sylva, de Koningin van Roe menië. Het deed Dr Vernhout goed een oranjeprinses, toen eene der weinige uit dit huis, te zien. Hij groet Carmen Sylva beleefd en is blij met een groet terug. Hij betreurt wel zeer het ver dwijnen van aardige plekjes in het dorp en schrijft „beeld van de ge schiedenis der menschheid". Hij zal ook wel gevonden hebben, dat de moderne hiensch te vlug gereed is met veranderingen als noodzakelijk te beschouwen. Over Walcheren schrijft hij; „het heeft wel iets van een groot park, waarin bosch, weiland, bouwland, boschjes en schilderachtige dorpjes om hunne mooie oude kerken, el kaar afwisselen." Ook voelt hij zich zeer thuis aan zee en uit zich aldus: „Er is haast niets zaligers, dan aan het strand te zitten onder het geruisch der golfjes". Geestdriftig beschrijft hij het be zoek van Koningin Emma en de jonge Wilhelmina in 1894. Hij ver telt hoe het publiek op straat bij die gelegenheid zich zoo ordelijk ge droeg; maar dat was van Zeeuwen niet anders te verwachten! Hij (V.) ging dien avond ter ruste met een bede voor het aanvallige Konings kind en hare Moeder. De Heer Vernhout schrijft verder over het „goddelijke" Domburg: „Een ieder, die dit plekje kent, die het liefheeft, die er de gouden droo- men zijner kindsheid heeft ge droomd, toen het leven nog als een rooskleurige morgenschemering was, helder en onbewolkt, die weet wat het zeggen wil, dit plekje weer te zien na het (zoals hem gebeurde) in 2 jaren niet beschouwd te heb ben". Velen zullen Dr. Vernhout, de laatste jaren voor zijn overlijden, wel opgemerkt hebben, de markante figuur met den grooten baard, veel wandelende in de bosschen van Berkenbosch en Duinbeek en rond ziende in Domburg. Diep ging hij gebukt onder de „ontluistering" van Walcheren gedurende de wereld oorlog; het gevlieg der auto's op de nu rechte en kale wegen was hem een gruwel. Hij is op zijn wensch in Domburg begraven, waar hij, naar hij zeide „het goed heeft gehad". H. A. KAN. Bij voldoende deelname zal op donderdagavond 9 augustus op het sportterrein een handbalwedstrijd (alleen voor dames) worden gehou den. Opgave hiervoor kan tot dins dagavond 7 uur geschieden op het Badpaviljoen en bij W Brand, Noordweg 24.

Domburgsch Badnieuws | 1956 | | pagina 1