Taxi- SO-jjarig ^Jubileum *&lout van iSoeterwoude Zeeuws Profetenbrood PETERSE A jt. AUUeedaas HisMigimg 15 Augustus vail 20-21 uur, Badpaviljoen ENIG ECHTE en Garagebedrijf TEL. 2 9 5 „DOLFIJN" Hotel „De Wigwam" PROFETENBROOD ió onze oude ópecialiteit M. H. DE VOS, 2° ZCig men It et voor 25 jaar Echte Zeeuwse Boterhabhelcscsrs HET FEEST VAN ELOUT. Het Dorp dat Zichzelf bleef. De Ongekroonde Koning van Domburg. (Door Mr. C. P. van Rossem). Ik ben misschien wel wat laat met deze copy, maar de herinnering is nog zoo scherp en dwingend. Dom burg, Augustus 1928. Mijn gedach ten gaan 25, 30 jaar terug: een zin delijk schoongewasschen dorp in de negentiende eeuw, rustig, echt bui ten, landelijk. Prinsen en Groother togen werden er geknepen door Dr. Mezger, badgasten huisden in klei ne dorpskamertjes, mannen en vrouwen zorgvuldig gescheiden baadden er in lange hansoppen en in een primitief Pavillioen kwam de gezelligheid te zamen. Lange jaren zijn over deze omgeving heengestre- ken, het dorp sliep rustig voort en voort in een vorige eeuw die steeds verlengd werd. De kinderen van 1898 werden kaalhoofdige mannen, ze brachten de kinderen van 1928 aan en niets was er veranderd. Nog altijd zaten de menschen in de kleine dorpskamertjes, sommige kleerenkasten in de hotels waren heel oud geworden, de waschkom- metjes leken al heel oude bekenden, nog altijd was er geen waterleiding, de bedden schenen wel eeuwig mee te gaan, het befaamde Pavillioen was rijp om in een antiquarisch museum te worden opgeborgen. En de kinderen van 1898 drukten er el kaar de hand, en we wezen elkaar vol trots den ouden rommel en ze zeiden: ,,Dit is de laatst bruikbare badplaats van Europa". En dan gingen ze naar de kinderen van 1928 en ze zeiden: „Alles wat jullie nu hebben, dat hadden wij ook; we hadden de snipperjachten en de lampioncortèges naar den Kuil in het bosch en de linten wedstrijden en de kinderbals en de forten-wed strijden en weet ik al wat". Hier zijn honderden gezellige herinnerin. gen aan onze kinderjaren, die nog altijd waarde voor ons hebben. Ook voor jullie is het nog altijd het kin derparadijs. En waarom is het een kinderparadijs? Omdat het nog al tijd onbedorven is en gezond, omdat het niet modern en snobbish is ge worden, omdat er nog altijd de at mosfeer is van één groote familie, omdat de kinderen er altijd zoo prachtig geamuseerd worden, om dat hier een kostbare traditie is. En omdatEn de kinderen zullen uit één mond antwoorden: „Omdat mijnheer Elout er is!" ChocolaterieFirma J. B. Diesch Markt 23 - Tel. 3256 - Middelburg Te Domburg bij Hotel Rosendaal, Ooststraat A 113 verkrijgbaar het typisch Zeeuws gebak, hetwelk door onze firma reeds meer dan 90 jaren wordt ge leverd en in ruime kring dan ook bekend is als het Banketbakkerij Langedelft 37, Tel. 2402 Hofleverancier MIDDELBURG Ruime Stalling Shell Service Rijwielen en Huishoudelijke artikelen MARKT, DOMBURG Aanbevelend, Bodega-Restaurant Tel. 215 - Domburg le huis ter plaatse recht to. de kerk Klasse D Herenstraat Tel. 275 - Domburg Café-Restaurant „VERGENOEGING", Middelburg DEZELFDE DIRECTIE (Verpakt in een gezellig trommeltje) Onze voorgangers waren Hofleveranciers van wijlen H.K.H. de Prinses von Wied, geb. Prinses der Nederlanden, H.M. de Koningin van Rumenië en van H.M. de Koningin der Nederlanden. Banketbakkerij-Tearoom N. Burg 12, Middelburg, Tel. 2791 Elout is de ongekroonde Koning van Domburg, hij is er de princeps sinds vijf en twintig jaren, hij is wethouder, baddirecteur, vader van alle vacantie-kinderen, bout en train, strand-tyran, voorganger der lampen-optochten, jager-meester, societeitspresident, manager van alle feestelijkheden en weet ik al wat. Aangezien Domburg sinds vijf en twintig jaar niet veranderd is, is Elout ook niet veranderd. Het is nu eenmaal de traditie hier dat ui terlijke veranderingen niet worden getolereerd. Het groote feest van Elout vond plaats in Augustus 1928; het was een mooi feest, ja zelfs ont roerend. Het was een ontroerend feest, omdat het zuiver was en ge deeltelijk door het enthousiasme der kinderen werd gedragen. Het was zo zuiver omdat er niets gewilds was, maar een noodzakelijkheid van al ge meene en volle sympathie het ju bileum had afgedwongen. Derge lijke dingen te schrijven is altijd ge. vaarlijk, ze rieken te veel naar de dagelijksche reportage; iedere amb tenaar is na vijf en twintig jaar voor een enkelen dag een ge slaagd en verdienstelijk mensch. Maar de publicist die een waar derend artikel zóó uit het hart kan schrijven is een gelukkig mensch. En in deze versierde paviljoen-zaal, op dezen Augustus avond, heerschte een van de mooiste atmosferen die ik ooit heb aangevoeld. Vele oudere en grijze kinderen waren opgeko men om den man te danken die, vroeger en ook later, hun de kunst van de vacantie had geleerd. Hier kon geen jaloezie zijn of broodnijd of de gedachte van: het moet nu wel, maar is hij het eigenlijk wel waard? Een stroom van sympathie, gedragen door een basis van zon nige en prettige herinneringen, wolkte door de zaal en schiep dat onzegbare dat door het hart als iets zeldzaams en kostbaars wordt aan gevoeld. En de kleine kinderen, op genomen in deze stemming, kwin keleerden klaterend: „Vanavond is het Elout-feest, We zijn nog nooit zoo blij geweest! Hoezee, hoezee, hoezee!" Haagsche Post 25 Augustus 1928. TENTOONSTELLING JAN SLUYTERS (Kunstmuseum Middelburg) In de catalogus zijn een paar bladzijden getiteld: „Sluijters aan het woord". Hij vertelt daarin van zijn ont wikkelingsgang als kunstenaar, en van zijn levensloop die begonnen is in 1881 ts 's-Hertogenbosch. Aan 't slot schrijft hij o.a. „Over het werk zelf wat te vertellen lijkt mij overbodig. De weinige mensen die gevoel voor kunst hebben en zelfstandig een oordeel kunnen vor men hebben geen nadere uitleg no dig en voor de velen die nog niet aan een eigen oordeel toe zijn, lijkt me iedere „gebruiksaanwijzing" eer der verwarrend dan verhelderend. Wel is 't nodig, dat de beschouwer zonder vooropgestelde principes met heel veel „goede wil" en concentra tie de schilderijen gaat bekijken. Domburgs Badnieuws Verschijnt iedere Zaterdag gedurende het badseizoen en wordt in Domburg gratis huis aan huis bezorgd. Abonnementsprijs voor Nederland 1,50: voor het buitenland 2,50. Losse nummers 0,15. Advertenties per mm 0,10; bij contract voor het gehele seizoen 0,05 (voorpagina 0,10). Bureau te Domburg bij Fa. de Kam, 't Groentje A 101, telefoon K 1188302, te Middelburg bij de Uitgevers, Drukkerij Fa. G. W. den Boer, Markt 51, telefoon K 1180-3843 Redactie: P. J. Elout, Directeur Domburgse Zeebadinrichting, Badpaviljoen, Domburg, telefoon K 1188 233 ^^■naBBiuMMiaaMMMiiiiiwiiM——nn—n— i HI i nu 11 w m I 63ste Jaargang No. 8 - Zaterdag 15 Aug. 1953

Domburgsch Badnieuws | 1953 | | pagina 1