PETERSE L. AUUwdaas Zeeuws Profetenbrood Echte Zeeuwse Boterbabbelaars ENIG ECHTE en Garagebedrijf TEL. 2 9 5 „DOLFIJN" Hotel „De Wigwam" PROFETENBROOD ió onze oude ópeciaLiteit Domburgs Badnieuws Verschijnt iedere Zaterdag gedurende het badseizoen en wordt in Domburg gratis huis aan huis bezorgd. Abonnementsprijs voor Nederland 1,50; voor het buitenland 2,50. Losse nummers 0,15. Advertenties per mm 0,10; bij contract voor het gehele seizoen 0,05 (voorpagina 0,10). Bureau te Domburg bij Fa. de Kam, 't Groentje A 101, telefoon K 1188302, te Middelburg bij de Uitgevers, Drukkerij Fa. G. W. den Boer, Markt 51, telefoon K 1180-3843 Redactie: P. J. Elout, Directeur Domburgse Zeebadinrichting, Badpaviljoen, Domburg, telefoon K 1188 233 „VAN JULIANA TOT JULIANA". In No. 2 van deze jaargang kon digden wij de komst aan van de rijdende tentoonstelling „van Julia na tot Juliana" en namen wij ons voor in een volgend nummer op deze tentoonstelling terug te ko men; wij vonden echter de heer M. R. Bartels, die zich met de leiding van de tentoonstelling belast heeft, bereid, de lezers van het „Dom burgs Badnieuws" hierover het een en ander mede te delen, hetgeen wij hier laten volgen; het vervolg van „Domburg in 1953" zal dus een week later verschijnen. De rijdende Tentoonstelling „VAN JULIANA TOT JULIANA" Een belangwekkende expositie van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief. Velen onzer, die aan of dicht bij de waterkant wonen, herinneren zich nog de „Gouden Koets", die in 1949 een tournée door ons land maakte. Die tocht kon slechts drie maanden duren, doch in deze be trekkelijk korte tijd hebben 300.000 landgenoten deze prachtige koets gezien en hebben zij meegeleefd met het „sprookje van de Gouden Koets". Nu gaat er een nieuwe, ditmaal een rijdende tentoonstelling door ons land, waardoor heel wat meer plaatsen kunnen worden bezocht. H. M. de Koningin heeft goed ge vonden, dat een schat van voorwer pen uit het Koninklijk Huisarchief beschikbaar wordt gesteld om daar mede deze nieuwe tentoonstelling te organiseren. De opbrengst daarvan komt dit keer niet alleen ten goede aan het Koningin Juliana Fonds, het Nationaal Fonds ter bevordering van maatschappelijk werk, doch ook aan het Prins Bernhard Fonds, Nationaal Fonds voor Culturele Be langen. Deze beide fondsen, hoewel volkomen zelfstandig in de uitvoe ring van hun arbeid, werken samen op het gebied van tondsenwerving. Deze rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" nu, komt op 14, 15 en 16 Juli a.s. in Domburg. Haar naam heeft zij te danken aan Juliana van Stolberg, de stam moeder der Oranjes, zoals zij werd genoemd, tot Juliana van Oranje Nassau, onze tegenwoordige Konin gin. Hij vindt zijn oorsprong in een foto, welke tijdens het verblijf van H. M. de Koningin te Parijs werd gemaakt en waarop wij Haar in diepe aandacht verzonken, een oud schilderij zien bekijken van Juliana van Stolberg, de Moeder van de Vader des Vaderlands, Prins Wil lem I. Direct als wij de tentoonstelling binnentreden, zien wij deze zo sprekende foto hangen. Er zijn helaas geen voorwerpen, die Juliana van Stolberg gebruikt heeft, bewaard gebleven. Wij vin- ChocolaterieFirma J. B. Diesch Markt 23 Tel. 3256 - Middelburg Te Domburg bij Hotel Rosendaal, Ooststraat A 113 verkrijgbaar het typisch Zeeuws gebak, hetwelk door onze firma reeds meer dan 90 jaren wordt ge leverd en in ruime kring dan ook bekend is als het Banketbakkerij Langedelft 37, Tel. 2402 Hofleverancier MIDDELBURG Ruime Stalling Shell Service Rijwielen en Huishoudelijke artikelen MARKT, DOMBURG Aanbevelend, Bodega-Restaurant Tel. 215 - Domburg le huis ter plaatse recht t o. de kerk Klasse D Herenstraat Tel. 275 - Domburg Café-Restaurant „VERGENOEGING", Middelburg DEZELFDE DIRECTIE (Verpakt in een gezellig trommeltje) Onze voorgangers waren Hofleveranciers van wijlen H.K.H. de Prinses von Wied, geb. Prinses der Nederlanden, H.M. de Koningin van Rumenië en van H.M. de Koningin der Nederlanden. Banketbakkerij-Tearoom M. H. DE VOS, N. Burg 12, Middelburg, Tel. 2791 den er echter een fotocopie van een brief, die zij op 16 Juni 1573 dat is dus bijna vijf eeuwen geleden! aan Prins Willem I heeft geschre ven. Het origineel daarvan wordt in het Koninklijk Huisarchief be waard, omdat het mede in histo risch opzicht, te kostbaar is dan dat het uit de archieven zou kunnen worden genomen en aan deze ten toonstelling toevertrouwd worden. In chronologische volgorde vin den wij verder een groot aantal voorwerpen, welke allen aan Oran jevorsten, hun gemalinnen of hun kinderen hebben toebehoord of door hen zijn gebruikt. Het is de meest bonte verscheidenheid welke men zich maar kan denken. Niet minder dan ruim tweehonderd voorwerpen zijn tentoongesteld. Wij noemen slechts een jachthoorn van Prins Maurits, eetgerei voor zien van het stadhouderlijk wapen, een sabel, die de Prins van Oranje, die later Koning Willem II heeft ge dragen in de slag bij Waterloo in Juni 1815. Bij dit beeld van strijd een beeld van huiselijkheid: een paar kleine schoentjes, het eerste paar dat Ko ning Willem I (17721843) heeft gedragen. Zo wisselen steeds de eenvoudige dingen van het huise lijk leven der Oranjes af met beel den van het officiële leven, de staatsmanstaak en de strijd voor en met de Nederlanden. Welk een charme gaat er uit van zo'n balboekje uit de 18e eeuw, een fraai bewerkt huisje met een aantal kaartjes. Er liggen er drie; een van Prins Willem V, een van zijn ge malin, Frederika Sophia Wilhelmi- na van Pruisen, en een van hun dochter, Prinses Louise. Het zijn vaak de eenvoudigste voorwerpen, een bril, een zakdoek, een beurs, een heel gewone sigarenkist, welke onze aandacht boeien en ons een beeld geven van de tijd, waarin de ze zaken werden gebruikt. Daar staat de loopfiets, waarop Koning Willem III en zijn broers als jongens in de tuin van het pa leis Soestdijk hebben rondgereden. En dan zien wij weer met enige ontroering een jasje van rood flanel met een zwart fluwelen kraagje en met drie rijen vergulde knoopjes, door deze Koning als kind gedra gen; een rammelaar met belletjes, met een fluitje en met een benen bijtsteel, waarmede de tweede zoon van Willem III, Prins Maurits, die op 7-jarige leeftijd gestorven is, in de wieg heeft gelegen; het eerste paar schoentjes van de derde zoon van deze Koning, Prins Alexander; de schaatsen, waarop Koningin Wii- helmina als meisje heeft gereden. De tegenwoordige tijd. Zo komen wij langzamerhand in de tegenwoordige tijd. Prachtig is de doopjurk, welke gebruikt werd bij de doop van Koningin Wilhel- mma, Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Marijke. Wij zien ook de aangifte-jurk, sedert 1851 gebruikt bij de aangifte van de geboorte van een Koningskind bij de Burgerlijke Stand. In een grote vitrine staat in alle eenvoud de japon, welke Koningin Juliana heeft gedragen op de dag van Haar inhuldiging, 6 September 1948. Begrijpelijkerwijze missen wij hierbij de prachtige Koningsmantel en de juwelen, welke deze japon sierden. Wel wordt de japon opge luisterd door de versierselen van de Militaire Willemsorde le klasse. Al meldt de naam van de ten toonstelling ook „tot Juliana", de expositie zou niet compleet zijn wanneer daarin ook Prins Bernhard en de vier Prinsessen niet vertegen woordigd zouden zijn. Van de Prins zien wij een aantal voorwerpen, welke betrekking hebben op zijn arbeid, in het bijzonder in oorlogs tijd. Zo ligt daar het logboek van de Prins als vliegenier uit de oor logsjaren. Opengeslagen ligt het verslag van de tocht in Afrika en Italië van Juli 1944.

Domburgsch Badnieuws | 1953 | | pagina 1