Zeeuws Profetenbrood PETERSE Ixnd- Echte Zeeuwse Boterbabbelaars ENIG ECHTE en Garagebedrijf TEL. 2 9 5 „DOLFIJN" Hotel „De Wigwam" PROFETENBROOD ió onze oude ópecialiteit Verschijnt iedere Zaterdag gedurende het badseizoen en wordt in Domburg gratis huis aan huis bezorgd. Abonnementsprijs voor Nederland 1,50; voor het buitenland 2,50. Losse nummers f 0,15. Advertenties per mm f 0,10; bij contract voor het gehele seizoen 0.05 (voorpagina f 0,10). Bureau te Domburg bij Fa. de Kam, 't Groentje A 101, telefoon K 1188302, te Middelburg bij de Uitgevers, Drukkerij Fa. G. W. den Boer, Markt 51, telefoon K 1180-3843 Redactie: P. J. Elout, Directeur Domburgse Zeebadinrichting, Badpaviljoen, Domburg, telefoon K 1188 233 Domburqs Badnieuws 63ste Jaargang No. 2 - Zaterdag 4 Juli 1953 DOMBURG IN 1953 II Van het recreatie-terrein naar het gedeeltelijk nieuwgebouwde en gedeeltelijk grondig gerestaureerde gemeentehuis, is maar een stapje, dus willen wij U vragen om ons daarheen te vergezellen, en U la ten zien dat de voormalige Pastorie van de Gereformeerde Kerk plaats gemaakt heeft o.a. voor de Secreta rie en de entrée feitelijk toegang geeft tot wat vroeger de woning van de Gereformeerde predikant was. Door de voordeur binnengaande komen wij in een ruime gang met hal en trappenhuis en, rechts af slaande, aan een tweetal loketten ten dienste van het publiek en langs deze loketten gaande door een deur in de westelijke Secretarie-wand, komen wij in de ruime, zeer prak tisch ingerichte Secretarie welke geheel brandvrij is gebouwd en in wendig, gezien de stalen meubelen, ook brandvrij is. De grote brand kast welke voorheen los op de vloer stond is nu in de achterwand van het gebouw ingemetseld in gewa pend beton, terwijl stalen archief kasten tot opberging van een ge deelte van het archief dienen. De oudere archieven zijn geborgen in een afzonderlijke archiefkamer waartoe een deur in de noordelijke Secretariewand toegang geeft. Wat zou onze reeds lang over leden oud-Secretaris H. M. Kes- teloo, gelukkig geweest zijn als hij nog had kunnen zien, hoe goed er voor zijn geliefd archief gezorgd wordt! De Secretarie staat in verbinding met de kamer van de Secretaris, welke eveneens voorzien is van sta len meubelen en een uitgang heeft op de gang. Die gang overstekende zien we de nog in het nieuwe gedeelte ge legen eenvoudig ingerichte bur gemeesterskamer en komen we een paar treden opgaande in het oude gedeelte van het gemeentehuis en wel de oude Secretarie, die nu is in gericht voor het houden van raads vergaderingen en het sluiten van huwelijken. In deze zaal geen stalen meube len doch een zware eikenhouten ta fel en dito stoelen, meer in stijl met de oude gevel waarop dit ge deelte van het gebouw nog bogen kan; er ligt een parketvloer op de grond en enkele oude schilderijen sieren de wand. Een dubbele deur geeft toegang tot de gang hetgeen de Secretaris, die ons rondleidde, aanleiding gaf tot de opmerking dat nu de jong gehuwden elkaar ten minste niet behoefden los te laten na in de echt verbonden te zijn, doch gearmd het stadhuis konden verlaten. Dat is dan echter maar een bij komstig voordeel; het grote belang ChocolaterieFirma J. B. Diesch Markt 23 - Tel. 3256 - Middelburg Te Domburg bij Hotel Rosendaal, Ooststraat A 113 verkrijgbaar het typisch Zeeuws gebak, hetwelk door onze firma reeds meer dan 90 jaren wordt ge leverd en in ruime kring dan ook bekend is als het Banketbakkerij Langedelft 37, Tel. 2402 Hofleverancier MIDDELBURG Ruime Stalling Shell Service Rijwielen en Huishoudelijke artikelen MARKT, DOMBURG Aanbevelend, jt. AkUudaa* B o d e g a-R estaurant Tel. 215 - Domburg le huis ter plaatse recht t o. de kerk Klasse D Herenstraat Tel. 275 - Domburg Café-Restaurant „VERGENOEGING", Middelburg DEZELFDE DIRECTIE (Verpakt in een gezellig trommeltje) Onze voorgangers waren Hofleveranciers van wijlen H.K.H. de Prinses von Wied, geb. Prinses der Nederlanden, H.M. de Koningin van Rumenië en van H.M. de Koningin der Nederlanden. Banketbakkerij-Tearoom M. H. DE VOS, N. Burg 12. Middelburg, Tel. 2791 van deze afzonderlijke trouwzaal is wel dat de Secretarie niet telkens voor een groot deel ontruimd moet worden en geruime tijd voor ande re doeleinden onbruikbaar blijft, als een trouwplechtigheid moet plaats hebben. Alvorens de bovenverdieping van het gemeentehuis te gaan bezichti gen, willen wij nog even een blik werpen in de vroegere burgemees terskamer, gelegen aan de overzijde van de tweede (oude) gang en die door de tegenwoordige funetion- naris naar wij vernemen o.a. uit piëteitsoverwegingen weer in ere hersteld zal worden. Alvorens de brede trap op te gaan welke ons naar de bovenver dieping zal voeren willen wij nog wijzen op de van uit de Secre tarie bereikbare gelegenheid om thee te zetten enz., waar tevens toi letten en garderobe zijn onderge bracht. Op de ruime bovenverdieping vinden wij een flinke vergaderzaal voor B. en W. die echter zo ruim is, dat er zo nodig ook andere vergaderingen kunnen plaats heb ben. Voorts zien wij daar ook nog een lokaal waar grote voorraden di verse soorten papier zijn opgebor gen en waar gelegenheid bestaat tot het maken van stencils. Ook is op deze verdieping nog een kamer te vinden welke ten dienste staat aan de opzichter van Bouw- en Woning toezicht. Zo heeft dan eindelijk ook Dom burg een goed geoutilleerd en bruikbaar gemeentehuis gekregen, niet echter zonder moeite, zonder vele en langdurige besprekingen en zorgen. Reeds vóór de laatste oorlog was door de bouwkundige Neugebauer het plan voor een nieuw gemeente huis opgemaakt, terwijl later na de oorlog door de architect P. M. Briët achtereenvolgens twee plan nen werden ingediend waarvan het ene uitbreiding in de Ooststraat (ook door aankoop van de pastorie) beoogde, terwijl volgens het andere uitbreiding zou plaats hebben in de Noordstraat door aankoop van het pand van de winkelier P. Adriaan- se. De nieuwbouw kon, volgens dit laatste plan, geschieden geheel in de stijl van het oude gebouw en was wel zeer attractief, doeh kon van wege de hoge bouwkosten niet tot verwezenlijking gebracht wor den. Ten slotte werd aanvaard 't plan van de bouwkundige J. J. P. de Smit te Souburg en ontstond het te genwoordige gemeentehuis. E. (Wordt vervolgd). De activiteit van Burgemeester W. Crommelin heeft ten gevolge ge had, dat we de bekende Oranje wa gens gedurende een drietal dagen ir. het seizoen 1953 op Domburg zul len zien. De tentoonstelling van „voorwer pen uit het Koninklijk Huisarchief, afgestaan door H. M. de Koningin, zal op 14, 15 en 16 Juli a.s. te be zichtigen zijn in de Herenstraat naast de Gereformeerde Kerk. De vergoeding, welke geheel ten bate komt van het Koningin Julia- na-fonds en het Prins Bernhard- fonds bedraagt voor volwassenen 40 cent, voor kinderen 15 cent met dien verstande dat voor kinderen in klasseverband 10 cent berekend wordt. De tentoonstelling zal ge opend zijn van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur. Wij hopen in een volgend num mer op deze tentoonstelling terug te komen. E. Zondag HOOGWATER 5 Juli v.m. 7.58 Doodtij Maandag 6 9.09 Dir.sdag 7 10.26 Woensdag 8 11.34 Donderdag 9 n.m. 12.03 Vrijdag 10 12.58 Zaterdag 11 2.04 NM

Domburgsch Badnieuws | 1953 | | pagina 1