Advertentiën en Adressen. VERJAARDAG van H.M. DE KONINGIN. TENTOONSTELLING Voor het badseizoen zijn nog te huur: villa •Duin zicht" 8 kamers en keuken September Schuttershof. 1 kamer weverij- straat C. Vreke. 8 kamers id. J. van Sluya. 4 id. na 1 Sept. idem. 1 kamer id. na 29 Aug. L. de Voogd. 2 kamers id. J. Provoost. 3 markt 1 Sept. H. Minderhoud huis met 7 kamers en kenken badstr. na 1 Sept. wed. de Visser 2 kamers wijn- gaardstr. na 28 Aug S. Louwerse. 5 station straat Jan Passenier. 3 ooststr. P. Louws. 3 id. H. Dekker. 1 kamer noordw. wed. Passenier 2 kamers en keuken schel- penweg. Sept. A. Roelse. 1 kamer id wed. P. Huijs- soon. 2 kamers ooststr. na 1 Sept. G. Wisse. 2 singel Rijkse 4 noordstr. na 1 Sept. mej. Florusse 1 kamer weverij straat wed. Dourleyn 6 kamers ooststr. na 28 Aug. J. Wisse. 1 kamer weststr. van Asperen Verven ne 2 kamers groentje S. de Jonge. 5 1 Sept. Parkzicht. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDöCHKiPTüN. London News. Eigenhaard. London Magazine. Nederland. Contry Life. Aarde en haar Volken L'Illustration. De Natuur. Le Rire. Vragen van den dag Je sais tout. De Gids. Die Woche. Hollandsche Revue. Fliegende Blatter. Simplieissimus De Wereldkroniek. Revue der Sporten. Uilenspiegel. Op de Hoogte. Het Leven. COURANTEN. Nieuws van den Dag met MiddelburgscheCouram Kindercourant. De Scherpschutter. Nieuwe Courant. Indépendance Nieuwe Rotterdammer. Frankfurter Zeitung. Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung Weekblad Amsterdammer. Daily Telegraph. Het Vaderland. Domburgsch Badnieuws Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. AMUSEMENTEN. SOCIËTEIT „LUCTOR ET EMERGO". Groote Zaal van liet Badpaviljoen. Zaterdag 30 Augustus 1913, DANSMUZIEK, voor kinderen tot 9 uur. Aanvang 7| uur. Ter viering van de verjaardag van H. M. de Koningin, zal het Domburgsch muziekgezelschap „Apollo" een concert geven in de muziektent op de Markt. Aanvang 8 nar. WANDELINGEN enz. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn Wandel- kaarten verkrijgbaar, bij den Directeur der Domburgsche Zeebadinrichting tot wien ook ingezetenen van Domburg zich ter verkrijging van wandelkaarten, moeten wenden. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstellingsoord „voor Hinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iedereu „Woeusdaginiddag' van 3-4 „ure maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." De toegang tot de gereserveerde laan tegenover het kasteel Westhove en het gereserveerde gedeelte rond het woonhuis op Berkenbosch is ook aan houders van kaarten verboden. De bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig Overbosch van Duinvliet) zijn voor het publiek gesloten. Voor badgasten te Domburg vertoevende, zijn echter op persoonlijke aanvrage wandelkaarten voor de manteling verkrijg baar bij den Directeur der Domburgsche Zeebadinrichting. Ingezetenen van Dom burg kunnen bij genoemden Directeur mede wandelkaarten bekomen. 1 ><>>115 L H O. In 't door Jan Toobop te Domburg opgerichte gebouwtje heeft voor het derde jaar de tentoonstelling plaats van verschil lende werken van Walchersche schilders en schilderessen. Wanneer we voor het eerst in Domburg komen, trekt het kleine blank-witte ge bouwtje, dat door de zon besproeid wordt, en waar omheen het ruischen van de groote blauwe zee waart, dadelijk de aan- dacht. Binnenin komt een groote rust ons tegemoet, die na de golvende zonne- schittering daar buiten, een groote stilte in ons doet ontstaan, zoodat we alles tot ons kunnen nemen, zonder afleiding of hin- j derlijke geluiden. Op de rechter-zijwand treft ons het werk van Mevrouw Ch. Febnhoüt-Toobop, die een cubistisch portret inzond, dat door de diep-tragische expressie, en de groote gelaten rust, als van een doode smart- huivring, opvalt. S. van Dam van Ibsblt geeft een stem ming weer van stilte en nevel in haar „Groote kerk te Veere", waarin de mane schijn blauw en dauwig langs de donkere muren waast. Verder „Uit mijn venster", met het aardige poortje en de rose- en lenteachtige bloesemtakken. Jan Toobop, die in groot rhytme van krachtige lijnen Paulus weergaf, zooals hij predikte op den areopaag over den onbe kenden God. Paulus' voorhoofd is als 't ware 't Evangelie, het Goddelijk Evan gelie voor de Wereld, zooals het met zijn vele rimpels en lijnen de wegen wijst, die de mensch bewandelt, voor hij tot God op kan gaan. De hand en de reusachtige wereld-arm van Paulus wijst omhoog, naar 't Eeuwige, niet in zachtheid, maar met een alles meeslepende oer-kracht, die de mensch met zich voert als in een wervel wind, en zijn ziel doet oplaaien in Goddelijk vuur en zich gelouterd doet offeren aan 't hoogste mysterie. „Christus en Johannes aan 't laatste avondmaal", waarin een wondere zachtheid, waar juist de grootste kracht in schuilt. Christus bewaakt met zijn stille zieners- oogen de wereld, de slapende wereld, Johannes, die tegen Hem aanrust. De Apostel der Liefde, de zoekende mensch, die als een moe kind zich tegen de Christus aanvleit, en droomtEn zijn geloken oogen zien werelden van stilte, sterren, waarover het Paradijs- ruischen trilt, als de stemmen der dor- vertreden bladeren in de Herfst, stemmen van weemoed, maar die hun gelouterde ziele-zachtheid doen opgaan als zoovele vlammende vreugde-vuren tot God. De kleine teekening „Kindeke Jezus, Maria en Jozef", waarin de Heilige Familie op een rots gezeten, te midden van het wereld-wezen hun wonder sereene kalmte doet neerdruppelen, als verstilde zonne- regen op dor-geblakerde heide. En om hen heen gaan de vele schepen over de stille waatren, staan de groote huizen der steden, waar de diep-bewogen levens ver klinken, en waar sterven de eenzamen en de kinderenom hen zijn de boulevards der groote steden, waar 't verderf waart als de Eeuwige wandelende, die nergens rust vindt. Ze zien niet, de menschen, dat achter hen de kruizen schijnen, de stille wachters, waar heen we allen eens zullen gaan. Eens zullen we rusten onder die treurboomen, en zullen de hagen der kerkhoven hun droef-toonige avond liederen over ons heen zaaien, zooals de wind in Mei de fijn gepluimde bloesems als lichte dons over de velden jaagt. Dan is 't voorbij, en de dood rijdt in zijn groote, zwarte wagen ons voor Eeuwig weg naar de Groote stilte. „Christus met zijne discipelen in den Storm", die met hunne gestrekte armen op het rhytme van den wind het opwaarts streven tot God weergeven. „Gewijde uren", het gaan van twee menschen tot Maria, menschen die zich van al 't aardsche vrij gemaakt hebben, en nog alleen hun Goddelijke Liefde in 't Bozevenster-licht, (symbool van Maria's reinheid) aan haar voeten leggen. „Meisje op een duin", dat met droomend- wachtende kinderoogen, het fijne kopje opgeheven, in de verte staart, terwijl om haar het ruischen van de zee en het door den wind bewogen zand der duinen waart. Vervolgens nog „kinderen Dr. van der Kamp", „Drie vrouwtjes", „Portret Profes sor Schrörs", in tintelende kleuren, en de pastelteekening „De Bijn", dat met z'n kleurige schaduw in 't water, en 't glijdende scheepje, een juichende zomerdag weer geeft. Mevr. Elout—Dbabbe wekt in „De Tuin" een grootsche en rustige stemming,, door de in Gothische vorm opgaande boomen, en 't neerregenen van de takken der treurboom in de verte, die als 't ware een zachtaanschrijdende weemoed in ons wekt. Een tuin, afgesloten van 't Leven door een haag van groote, geheimzinnig gevormde bladeren, en daar achter het sprookje, dat langs de Gothische boomen gaat, en verdwijnt in de verte, als een nevel. „Kind na ziekte" dat zoo rustig voor zich heen speelt, zoo zonder dartele speelschheid van een gezonden jongen, maar waar onder de neergeslagen wimpers de weldra weer keerende schalkschheid loert. Verder „Studie voor portret", fijn oude dames gezicht met glanzend witte haren; „De witte duinen", „Duinen bij de Eendenkooi", „Hoogduin" en „Penteeke- ning". In de laatste doet de stemming denken aan het fijne netwerk van slanke boomtakken tegen grijze herfstlucht. (Slot volgt.) Evocatie. O tracht niet te weerhouden in haar vlucht De beelden die gij voor uw oog zaagt [zweven r Sensaties slechts van het uitwendig leven. Voorbij u trekkend als in vogel-vlucht. Wen d'innigste gevoelens u begeven, Der ziele zelf ontweid, haar eigen zucht j En d' in haar zelf gekweekte bloeme-vrucht Verdort in een wegstervend blade-beven. Wen 'tgeen gij in uw Ziele hebt opgenomen. Haar diep verborgen eigen ziele-schat Uw greep ontglipt, als bij 't ontwaken [droomen. Wen gij hetgeen gij 't meest hebt liefgehad Uit wonden uwer Ziele u voelt ontstroomen Zoolang haar 't aardsche bindt, het kwets baar Vat. 1900. Agent: „Van Gend Loos". I. GOUDSWAARD, Bestelhuis Café SCHRIER, Domburg. Antiquiteiten (Delftsoh Aardew., Porselein, Zilverw.) JOHe. VREEKE, Domburg, Weststraat (in antiquiteiten). W. G. BAL, Middelburg, Krommeweele L 26-27. G. A. VAN BEIJNUM, Middelburg, Segeerstraat H 79. i.A.WILLEKES DU B0IS,Middelb.,SpanjaardstraatF8l.

Domburgsch Badnieuws | 1913 | | pagina 2