SOCIËTEIT „LUCTOR ET EMERGO". Groote Zaal van liet Badpaviljoen. DANSMUZIEK, Afternoontea Concert, DANSMUZIEK FANCY-FAIR, „HET GROENE KRUIS" TENNIS-MATCHES, Kunst te Domburg. Gevonden voorwerpen. Een zilveren armbandje; terug te beko men bij den kastelein van het Badpaviljoen. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 18 Augustus. Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 9 Va uur Ds. G. J. Koldbwijn. Nam. 2 uur Ds. G. J. Koldbwijn. Gereformeerde Kerk. Voorm 9 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Boomsch Katholieke Kerk. Voorm. lO'/a de H. Mis. Voor het badseizoen zijn nog te huur: 7 kamers en keuken 1 kamer 3 kamera 4 1 kamer 3 kamera 5 kamera en keuken 1 kamer een huis met 7 kamers en keuken 1 kamer 1 2 kamera 1 kamer Villa Duin zicht westatr. na 1 Sept. na 20 Aug. na 16 Ang. na 20 Aug. znidstr. markt id. oostatr. Pension j chriati- I na na 20 Ang badstr. na 1 Sept. brouwe rij weg wevery- straat noordw i 1 Sept. badstr. na 31 Aug heeren- straat wijn- gaartstr.j weverij- straat wijn- gaartatr.l - AMUSEMENTEN. Zaterdag 17 Augustus 1912. voor kinderen tot 9 uur. Aanvang uur Introductie voor den ganscken dag f 1,— per persoon; tot 's namiddags 7 uur f0,50per persoon; na *s namiddags 7 uur f 0,50 per persoon. Voor den Zondag gelden de gewone bepalingen. PROGRAMMA'S deb AFTERN00NTEA CONCERTEN op 19, 20, 21, 22 en 23 Aug. 1912. Maandagmiddag 19 Augustus 1912. 1. Im Dienst. G. Bosey. 2. La ronde du soir. V. Scotto. 3. Strauss-revue. O. Fétras. 4. La Mascotte. E. Audran. 5. Vilja-lied. E. Léhar. 6. Eranco-Hollandaise. H. José. Dinsdagmiddag 20 Augustus 1912. 1. Poivre rouge. H. Lodge. 2. Wenn die Füschen sie heben. J. Gilbert. 3. Pique Dame (ouverture). E. v. Suppé. 4. La Baya. H. Christine 5. Thais (valse). H. Cromwell-Knox. 6. Tango Argentino. A. G. Villoldo. J. Scheele. vau Aspereu Vervenne. J. Sinke. D Bommeljc. Wiessner. J. Wi99e. mej. Quist. J. Vreke. A. Louwerse. C. Wisse, wed. D. Passe- nier. wed. de Visser H. van E\jzeren Almekinders. J. Provoost. J. Maas. Maandag 19 Augustus en volgende dagen tot en met Vrijdag 23 Augustus 1912, des avonds te 8 ure, CONCERT te geven door het Ensemble Symphonique d'Olman. Maandag 19 Augustus en volgende dagen tot en met Zaterdag 24 Augustus 1912, des namiddags te 4 ure, te geven doob het Ensemble Symphonique d'Olman. Woensdagmiddag 21 Augustus 1912. 1. La Petite Armée. P. Marchetti. 2. Wo die Citronen blüh'n. J. Strauss. 3. Operettenrevue. O. Eétras. 4. La Beine de Saba. Gounod. 5. Le cceur Tsigane. J. Vercolier. 6. Le Jongleur. G. Bosey. Donderdagmiddag 22 Augustus 1912. 1. Los Banderillero8. F. Volpatti. 2. La danse du Zambèze. Borel-Clerq. 3. Premier Sourire. A. Fredly. 4. Martha. Flotow. 5. La grand-mère. G. Lange. 6. Nevada. B. l'Estrange. Vrijdagmiddag 23 Augustus 1912. 1. The Handicap. G. Bosey. 2. O, du my darling. B. Nelson. 3. Eêve d'une jeune fille. S. Translateur. 4. La Grande Duchesse de Gerolstein. J. Offenbach. 5. Spanischer Tanz. Moskowsaki. 6. Badinage-mazurka. C. M. Withaegens. Zaterdag 24 Augustus 1912, voor kinderen tot 9 uur. Aanvang 7| uur. Dinsdag 20 Augustus 1912, ten bate van de Vereeniging TB DOMBURG. Gedeeltelijk geopend van "s morgens 11 uur tot "s namiddags 12V2 uur. Voorts van af 's namiddags 3 uur. Donderdag 22 Augustus 1912 en volgende dagen, open voor leden van de Sociëteit „Lnctor et Emergo". Inlichtingen worden verstrekt door de Heeren Jhr. Mr. J. J. E. van den Bban- deleb en Mr. J. Lohman. ORANJE-BLOEM. De verkoop van de Oranje-bloem, ten bate van de Militaire Tehuizen zal ook te Domburg plaats hebben. Daar, ten gevolge van het vertrek van een groot aantal badgasten vóór 31 Augustus, deze datum voor Domburg minder geschikt is, zal de Oranje-bloem waarschijnlijk op Maandag 19 dezer te koop worden aan geboden. Onder de verschillende voordeelen door welke deze badplaats zich van de andere Nederlandsche onderscheidt is de tentoon stelling van schilderijen zeker een zeer bizondere. Vooral ook om het gehalte. De Heer Toobop, geboren organisator, gaat steeds voort zijn beste krachten te wijden aan 't inrichten ervan, hierin bijge staan door een viertal wakkere collega's, wier degelijke samenwerking dit jaar weer een belangrijk geheel bijeenbracht. Met niet minder dan acht stukken laat Toobop zien hoeveel hij kan. Want welk een verbluffende verscheidenheid zoowel van sujet als van werkwijze. Zijn por tretten, hoe kloek gedaan, voornamelijk dat van van Schendel; de karakteristieke bizonderheden zuiver aangegeven, toch aan den algemeenen bouw juist ondergeschikt; zelfs in 't vizioenaire die maat houdend, waardoor zijn vaardige hand haast uitslui tend meesterwerk weet voort te brengen. In zijn religieuse werken behoedt zijn groote begaafdheid voor de eentonigheid die aan dergelijk werk vaak eigen is. Haast spelenderwijs zou men zeggen geeft hij ons 't innig sentiment van een rijken geest te genieten. En zijn landschappen. Met wat luchtige lichte weelde van fijne tinten toovert hij de zichtbare wereld op zijn doeken om, tot we er zijn geheel eigen ontroering in mogen zien. Hart Nibbbig neemt steeds met eere een geheel eigen plaats in. In zijn procédé is hij een positieve persoonlijkheid gewor den en hij laat ons hier eenige zeer geslaagde werken zien, die van zijn rijp talent een gelukkig getuigenis afleggen. De „Oude Zeeuwen" toonen hem als een karakteristiek portretschilder, die van de uiterlijke gegevens een gebruik maakt zooals alleen iemand van groote kennis dat vermag. Nog meer blijkt van die gedegen kennis in zijn „legende van Veith den vedelaar", waar hij vorm en kleur geeft aan het verre verleden. De inzending van Mevr. EloutDbabbe heeft de groote verdienste van 't sentiment dat er zoo duidelijk uit spreekt, 't Ware absurd te beweren dat men ooit bij 't zien van schilderijen z'n gemoed kan thuis laten. Toch zeg ik: neem hier vooral uw gemoed mee en zet 't voorop, en beschouw dan aandachtig deze dingen die voor alle» spreken van een schoone bèwogenheid en van groote toewijding. Vergeet ook 't vrouwenkopje niet, dat de catalogus niet vermeldt. Mevrouw FebnhoutToobop is wel 's vaders dochter in 't zien van 't vizioen. Een andere zijde van haar talent is hier niet vertegenwoordigd. En bescheidenlijk zij opgemerkt dat zelf 't ding te zien en 't voor anderen te verbeelden twee zijn. We weten 't; om dit goed te doen moet lang en veel gewerkt worden. Zij weet reeds dat zij wat te verbeelden heeft. Dat is veel; zij is jong, en ze is immers van zoo goeden huize. 't Cubisme of wil men de uiterste lin kerzijde, vindt in Schelfhout zijn ver tegenwoordiger. Men mag over de rich ting denken zoo men wil; 't gaat er om voor zich zelf uit te maken hoe er in gewerkt is. En dan is 't duidelijk dat Schelfhout een gevoel heeft voor kleur en lijn dat hem in welk procédé ook tot een verdienstelijk kunstenaar maakt. Meesterlijk van karakter en expressie is 't portret van Toobop, en in de „Teeke- ning" kan men niet anders doen dan het beteekenisvolle spel der lijnen zeer appre- eieeren. Ook Jonkvr. van Heemskebck van Beest heeft in 't cubisme de richting ge zien waarin zij zich thans bij voorkeur kan uiten. Den vorm is haar reeds zoo eigen dat zij hem zonder moeite hanteert, en met haar ijver en goeden wil zal zij ook de juiste kleur wel meester weten to worden. Mondriaan is niet alleen knap maar even gevoelig. Zijn lijn heeft 't zeldzame dat zij door de oogen heen zoo direct tot 't gemoed spreekt en ze vertelt niet alleen welk een degelijk kunstenaar hij is, maar ze zegt erbij nog zoo veel goeds van den men8ch Om niet te lang te worden moet ik mij beperken. Gaarne vermeld ik nog de keurige inzending van van Dam van Isselt. Direct en vaardig gedaan, raak en toch gemoedelijk in den besten zin. Hetse, een ernstig werker, van groote zuiverheid. Teekenaar van de beste soort, die gegevens genoeg heeft om goed uit te voeren wat hem dringt. Alleen dit: is hij misschien niet te consciëntieus P En is daaruit niet het te strakke te verklaren, wat hem soms in den weg zitP Schütz geeft zeer klare en goed gedane voorbeelden te zien van een andere wijze van schilderen, de meer gewone, zeggen we. In dienzelfden geest is de opvatting van de werken van Gbaadt van Boggen, Zwabt, Nijland, Bebgsma en van Manen. Ook hierbij zijn verscheiden stukken die goed weergeven het blanke fijne Walcher- sche landschap met zijn sierlijke figuurtjes van kinderen en vrouwen. Besumeerende kunnen we met genoegen constateeren, dat deze verzameling kunst werken de moeite der bezichtiging over waard is en de hoop uitspreken dat de tentoonstelling die nog tot 26 Augustus open biijft, nog bezocht mag worden door vele werkelijk in kunst belangstellende bezoekers. D. 15. 8. 1912. B.

Domburgsch Badnieuws | 1912 | | pagina 2