Advertentiën en Adressen. Het Seizoen 1911. Voor zoover de voorraad strekt, zijn, uitsluitend bij den uitgever C. H. J. van Benthem Jutting, St. Pieterstraat F 33 Middelburg, nog verkrijgbaar: Complete jaargangen van het Domburgsch Badnieuws van af 1884. W. VREEKE, Station, Domburg., In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. London News. Eigen haard. London Magazine. Nederland. LTHn&tration. Aarde en haar Volken. Le Rire. De Natuur Die Woche. Vragen van den dag. Fliegende Blatter. De Gids. De Wereldkroniek. Hollandsche Revue. Elzeviei's maandschrift. Je sais tout. Buiten. Simplicissimns Uilenspiegel. Revue der Sporten. COURANTEN. Nieuws van den Dag met De Scherpschutter. Kindercourant. Indépendance. Utrechtsche Courant. Frankfurter Zeitung. Nieuwe Rotterdammer. Kölnische Zeitung. Algemeen Handelsblad. Daily Telegraph. Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue. Haarlemsche Courant. Domburgsch Badnieuws. Middelburgsche Courant. Uit het kastje met hoeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Hoe de lof te verkondigen van het seizoen 1911? waarlijk, het is men vergeve de afgezaagde uitdrukking boven allen lof verheven. Met gulden letters zal het opgeteekend staan in de annalen van diverse Zeebadinrichtingen; in nette dagboekjes van flirtende bakvischjes, in de weinig prententieuse boeken van eenvoudige pensionhouders zoowel als in de lijvige grootboeken van hoteleigenaars en bier brouwers, ja! vooral in die der bier brouwers! Ook te Domburg zal niet licht het seizoen 1911 vergeten worden; nimmer te voren nog mocht onze badplaats zich in een zoo druk bezoek verheugen. Reeds zeer vroeg in 't voorjaar kwamen de eerste badgasten en velen bleven tot laat in September. Het eind-crjfer van de wekelijksche lijsten in het Domburgsch Badnieuws is dan ook ongekend hoog nml. 2359 tegen: 1579 in het jaar 1905 1869 1906 1714 n 1907 1878 1908 1789 „mm 1909 en 1887 1910 Die ruim 2300 gasten waren als volgt verdeeld over de verschillende villa's en dorpswoningen resp. over de hotels en pensions In het dorp en verschillende villa's 1120 In het Badhótel526 In het Strandhótel136 In het Schuttershof337 In het hotel de l'Europe 122 In het pension Klein Duinoord 66 In het pension Wilhelmina 52 Te zamen 2359 Ook van de zeebaden werd hoofd zakelijk wel tengevolge van het heerlijke, warme weer enorm veel gebruik gemaakt. De 10,000 werd bereikt.' Een jaar of vijf geleden riepen we over de 6000 en juist twintig jaar geleden maakte het Domburgsch Badnieuws melding van feeste lijkheden gegeven ter gelegenheid van het nemen van 't 3000bad! Het totaal over 1911 beliep tot nu toe 10147 tegen: 4834 in het jaar 1905 6382 „1906 5869 1907 5661 1908 5768 1909 en 5961 1910 Over de verschillende stranden was dit aantal als volgt verdeeld: HeerenBtrand Damesstrand Gemengd strand 1962 3555 4630 Dat bij een dergelijke niet te voor ziene stroom van baadlustigen vaak geklaagd werd over 't gemis aan een vol doend aantal badkoetsen en bgdtenten is te begrijpen; aan die klacht geheel tege moet te komen is echter niet wel doenbaar zoolang het meerendeel der baders binnen den tijd van één hoogstens twee uren l (den hoogwatertijd) baden wil. Dit neemt niet weg dat het voorzeker overweging zal verdienen het aantal badkoetsen weder om met eenige te vermeerderen of op anderen wijze te trachten aan bovenbe doelde klacht tegemoet te komen. Niet alleen van een materieel stand punt beschouwd was het seizoen 1911 boven allen lof verheven; ook op ander gebied verschilde het merkbaar van z'n voorganger 1910. Moesten wij in no. 13 van den vorigen jaargang klagen dat „niettegenstaande het groot aantal badgasten de dansavonden op het Bad paviljoen slecht bezocht werden, aan zwem en andere wedstrijden doorslechts weinigen werd deelgenomen in een woord dat de ware stemming er niet was", thans was dit alles geheel anders. Het Paviljoen werd druk bezocht, jong en oud danste lustig zoodra de gelegenheid ertoe maar geboden werd; vossenjachten enz vonden weer aftrek en de ware stemming was er wel! Een goede, gezellige geest heerschte er, die ook velen onzer bezoekers uit den vreemde tot aansluiting bracht, die maakte dat men deelnam aan en genoegen schepte in de landelijke genoegens die Domburg biedt. Zulke badgasten, die het een voudige, intieme, gezellige van Domburg waardeeren zijn voor ons de ware. Te recht schreef „Ein deutscher Badegast" in het vorig nummer van dit blaadje: „es mochten nur solche Menschen hierher- kommen die durch ihren Karakter die Idylle und Behaglichheit des hiesigen Badelebens nicht beeintrachtigen". Al wat „mondain", wat opgeschroefd en on natuurlijk is hoort niet bij Domburg, kan niet bij Domburg hooren zoolang de voor uitgang van de badplaats gebaseerd is op de schoonheid van de natuur zelve een gezonde, sterke basis voorwaar! Een „drawback" had het seizoen 1911: de droogte. De behoefte aan een water leiding deed zich dezen zomer meer dan ooit gevoelen. Want al beweerden pension houders en kamerverhuurders met emphase dat hun drinkwater (ieder voor zich spre kende) uitstekend was, dat zij het steeds zelf dronken enz. enz de badgasten deelden die meening niet, integendeel, zij waren 't er onderling aandoenlijk over eens dat het water of stonk of bruin zag of deze beide loffelijke eigenschappen in zich vereenigde. En op hun stuk staande poetsten zij hun tanden met spuit- of Victoriawater! Ook over het overvloedige stof, vooral op de niet bestrate wegen, werd terecht geklaagd. Is het, onder deze omstandigheden, te verwonderen, dat de waterleidingplannen, die eenigszins in het vergeetboek dreigden te raken, weer opgerakeld werden? Zoo ooit dan is 't nu immers den tijd omi tot de zoo hoog noodige watervoorziening te gerakenook hier is het zaak het ijzer te smeden terwijl het heet is, dat begrij pen ook zij die zich in deze reeds zooveel helaasvergeefsche moeite gaven. Wederom zijn onderhandelingen met het gemeentebestuur van Middelburg aangek- knoopt; moge die ditmaal tot een goed einde leidenMiddelburg kan ons helpen in deze en waar de onmiddelijke nabijheid van een bloeiende badplaats voor de hoofd stad onzer provincie ongetwijfeld van groot belang, meenen wij op steun in deze te> mogen rekenen. Veel hoort men weer praten over bouw*- plannen, meest zijn 't echter vage „on dits";; zekerheid bestaat voor zoover on& bekend is alleen omtrent den bouw. van een villa voor Mejuffrouw van dee,' Harst en omtrent de verbouwing van het huis van Mejuffrouw C. van den Abends in de Weststraat. We schrijven „verbou-- wing" doch juister ware wellicht, ook, wat dit laatste betreft, te spreken vam „bouw", daar de beide bestaande huizen, naar wij vernemen, geheel gesloopt zullen* worden. De teekening van de nieuwe- woning belooft veel. Bij den rentmeester van het ambacht^ Domburg zijn ook wederom een paar aanvragen voor bouwgrond in het vroon ingekomen, of deze bouwplannen echter- tot verwezelijking zullen komen is ons.- niet bekend. Wij sluiten dezen jaargang van hefc Domburgsch Badnieuws met den wensch, een volgend seizoen velen onzer bezoe-- kers van 1911 weer te zien; dan zal het weer moge al wat minder medewer ken de zomer van 1912 in gezelligheids althans niet onderdoen voor dieD van 191£» E. Besteller. S. JESAIJES, Comm. S.S., Middelb., interc. telef. no. 7. Agent: „van Gend Loos". J. GOUDSWAARD, Bestelhuis Café SCHRIER, Domburg. Antiquiteiten (Delf'tsch Aardew., Porselein, Zilverw.) W. G. BAL, Middelburg, Krommeweele L 26-27. G. A. VAN BEIJNUM, Middelburg Segeerstraat H 79. Besteller Stoomtram "Walcheren, tevens BIERBOTTELARIJ en handel in MINERALE WATEREN. Bloemenhandel. H. BRAND, Singel D 13, DomburgfSnijbloemen in vele kleuren).'. J. A. WILLEKES DU BOIS, Middelburg, Wal B 42. A. BLAAS, Middelb., buiten de voormalige Dampoort T 46. Apotheek en Laboratorium. J. C. VAN DER HARST J Jz Firma Da Blakoke de Ligny Zoon, Middelburg, Kortedelft G 7. L. K. VAN DER HARST J.Jz Middelb ,PottenmarbtK412. M. J. VAN PIENBROEK, Markt C 3, Middelburg. Rlnpmpnmana7lin C. GUYOT, Lange Noordstr. L133,. DiutniiumiidydzijN v/h c j stomps, middelburg. AFGESNEDEN BLOEMEN, BOUQUETTEN, KRANSEN,-. BLOEMENMANDEN en alles wat tot het vak behoort. Bekroond met eerste en tweede prijzen in 1908 en 1910. Badstoelen en Rietwerken. H i/an ÏWI Langeviele K 390, Middelburg n. VdlJ UI Bini- en Rietenstoelen Fabrikant. Bode van Middelburg op Domburg v.v. I. GOUDSWAARD, Middelburg, Lomberdstraat C 53a.

Domburgsch Badnieuws | 1911 | | pagina 2