Advertentiën en Adressen. 2> Het Seizoen 1909. Een nieuw boek over Walcheren. Cath. H. FLEUMER, HEIL G YMHtAS Tl EK, Domburg, Badhuisweg A 32a. Directie in het uitoefenen der controle behulpzaam te zijn, door toe te zien, dat het op de haart vermelde bedrag overeen stemt met het betaalde. Voor het badseizoen zjjn nog te hnor: 2 kamers ooststr. G. Wisse. 4 kamers met pension id. J. Wisse. 1 kamer wjjn- gaardstr. wed. Pouwer. 2 kamers id. mej. de Wolf. 3 markt D. Bommeljé. 4 noordstr van Schagen. 2 weverij- straat J. Provoost. 5 markt wed.Hendrikse 3 bovenka mers- en 1 benedenkamer id. P. v. d. Meulen. 2 kamers w\jn- gaardstr S. Louwerse. 1 hnis met 2 slaapka mers, 2 zit kamers en keuken weststr. mej. Passenier, zuidstr. 3 kamers heeren straat mej. P. Passe nier. 2 weverij straat A. Dourleyn. 2 groentje M. Wisse. 1 hnis met 4 kamers, keuken en tuin zuidstr. mevr. Drabbe. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing; TIJDSCHRIFTEN. London New9. Bniten. London Magazine. Uilenspiegel. LTllnstration. Eigen haard. Revne des deux mondes. NederJand. Le Rire. Die Woche. Fliegende Blatter. De Wereldkroniek. Elzevier's maandschrift Aarde en haar Volken. De Natunr. Vragen van den dag. De Gids. Hollandsche Revue COURANTEN. Nieuws van den Dag met MiddelburgscheCourant Kindercourant. De Scherpschutter. Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro. Algemeen Handelsblad. Eölnische Zeitnng. Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue Haarlemsche Courant. Domburgsch Badnienws Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dut weder met eenige werken vermeerderd is. kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen li en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenlandsche munt speciën bestaat bij den heer H. M. Kbsteloo, Jlulppostkantoor, gelegenheid. Gevonden voorwerpen. Een wollen shawl. Verloren voorwerpen. Een binocle, verloren tusschen Westka- pelle en Domburg; terug te bezorgen bij den Directeur der Zeebadinrichting. Thans het aangekondigde ..zakelijk over zicht". Zooals wij reeds in het vorig nummer opmerktenreden tot klagen hebben wij niet We zijn in de laatste jaren niet verwend op 't gebied van zomer weer na 1906 slechts koude, natte zomers, drie achtereen en 1909 spande, wat dat betreft, wel de kroon. Niettegenstaande dat trok Domburg wederom een groot aantal bezoekers hetgeen we zeker in de eerste plaats te danken hebben aan het feit dat wil men in de maanden Juli en Augustus eenigszins behoorlijk onder dak komen, men geruimen tijd vooraf kamers moet bestellen en in de tweede plaats aan onze beschuttende bosschen die zelfs een verblijf bij slecht weer dragelijk maken. Volgens de wekelijksche opgaven in het Domburgsch Badnieuws bedroeg in 1909 het aantal bezoekers 1789, welk aantal als volgt verdeeld was over het dorp en de verschillende hotels en pensions: In het dorp en verschillende villa's 806 In het Badhotel300 In het Strandhótel103 In het Schuttershof211 In het hotel de l'Europe 241 In het pension Klein Duinoord 79 In het pension Wilhelmina 49 Te zamen 1789 Vergelijken we dit aantal met de over eenkomstige getallen van een zestal voor afgaande jaren, namelijk: in 1903 1221 1904 1379 1905 1579 1906 1869 1907 1714 en 1908 1878 dan blijkt dat de statistiek een kleine achteruitgang aanwijst, wat trouwens in aanmerking genomen dat wij wijlen Dr. Mezger's patiënten moesten missen wel te verwachten was. Die kleine vermindering in het aantal badgasten behoeft echter geen ongerust heid te wekkenallerlei factoren welke geen „vaste" zijn, hebben er het hunne toe bijgedragen om 't getal te verlagen 't slechte weer in de eerste plaats, doch ook en in niet geringe mate de cholera vrees, die verschillende families hun komst deed uitstellen (zullen wij maar hopen) tot een volgend jaar. Bovendien kan gerust gezegd worden dat de vreemdelingen wier namen in 't Bad nieuws werden opgenomen bijna allen „bona fide" badgasten waren; niet gasten van-een-nacht, doch families die voor geruimen tijd te Domburg vertoefden. In Juli was het bezoek dan ook grooter dan ooit te voren en in Augustus was vrij wel alles wat bewoonbaar was bezet. Ware dan ook het weer niet zoo buiten gewoon ongunstig geweest, zeer zeker had 1906 zich niet als recordhouder op 't gebied der baden staande kunnen hou den; een paar mooie weken in Augustus brachten dadelijk over de duizend baden per week aan, een aantal waarmede het weekrecord geslagen werd. Thans echter heeft 1909 slechts zijn voorganger kunnen verslaan, er werden namelijk gebruikt 5768 baden tegen: 3659 in 't jaar 1903 4651 1904 4834 1905 6382 1906 6869 1907 en 5661 1908 Over de verschillende badstranden was het genoemde aantal als volgt verdeeld: Heerenstrand941 Damestrand2104 Gemengd strand. 2723 te zamen 5768 Dat het Badpaviljoen in een groote be hoefte voorziet, bleek wederom uit het druk gebruik dat van deze gelegenheid, tot gezellig samenzijn en onderlinge kennis making werd gemaakt. Èn 's avonds èn> overdag (vooral bij slecht weer) was de- Societeit steeds goed bezocht, zelfs al was- er geen concert of bal als extra attractie. Van lees- en billardzaal werd een zeer druk gebruik gemaakt en de deelname- aan de billardwedstrijden was grooter dan. i het vorig jaar. Er werden dan ook gedurende het seizoen 1909 218 kaarten van lid maatschap en introductie afgegeven tegen 178 in 't jaar 1908. De meeste dezer- kaarten werden afgegeven voor meer dan een persoon, meest zelfs voor groot& families. Van de binnenbaden werd, mede ten gevolge van het ongunstige weer een nog. drukker gebruik gemaakt dan het vorig jaar. Even als gewoonlijk aan het eind van een seizoen ook nu weder allerlei geruch ten omtrent bouwplannen, zoowel van par ticulieren als van de Naamlooze Vennoot schap Bad- en Strandhótel. Wat de plannen van genoemde Ven nootschap betreft, vernemen wij, dat, be— houdens goedkeuring van commissarissen, een nieuwe dépendance van het Badhótel zal verrijzen naast de villatjes „Zee ea Duin". Het gebouw zal tusschen de dertig en veertig kamers bevatten terwijl een- ruime „hall" en veranda's de aantrekkelijk heid van het geheel zullen verhoogen. De aldaar vertoevende gasten zullen d& maaltijden in het Badhótel gebruiken, zoodat voor een eetzaal geen ruimte- gemist zal moeten worden. Het plan van de nieuwe dépendance is zoo gemaakt, dat het uitzicht op zee van de bovenkamers van het Badhótel behou den blijft. Mochten deze en andere plannen ter verwezenlijking komen, dan zal zulke^ ongetwijfeld den Domburgschen werkman, die als er niet gebouwd wordt den winter steeds met bezorgdheid tegemoet ziet, goed te stade komen. Van particuliere bouwplannen valt met zekerheid nog niets te zeggen er echter, ook op dat gebied, weer meer leven, hetgeen ongetwijfeld, als een goedl teeken, met vreugde begroet mag worden. Moge Domburg steeds geleidelijk in bloei toenemen, met dezen wensch beslui ten wij ons overzicht van het seizoen 1909. E. Binnenkort zal te Londen verschijnen een nieuw boek over Walcheren van de- hand van den Heer Chas. E. Dawson, die zich als schrijver van „Three vagabonds in Friesland" een zoo goeden naam heeft verworven. Het boek in questie belooft in alle opzichten aantrekkelijk te worden, niet het minst door de talrijke uitstekende illustraties naar fotographiën van den Heer Marshall, die op tentoonstellingen in Engeland bekroond werden. Domburg neemt in „Walcheren a Dutch Island", een zeer belangrijke plaats in„ en waar het bovengenoemde boek over Friesland een groot aantal Engelschen naar Friesland en de Friesche meren bracht, mogen we hopen dat ook het bezoek aan Domburg door deze nieuwe uitgave bevorderd aal worden. In het eerste nummer van een volgende jaargang hopen wij nader op dit werk terug te komen. E. Massage Berlijn. Agent: „van Gend Loos". I. GOUDSWAARD, Bestelhuis Café SCHRIER, Domburg. Antiquiteiten (Delftscli Aardew., Porselein, Zilverw.) W. G. BAL, Middelburg, Krommeweele L 26-27. J. A. WILLEKES DU BOIS, Middelburg, Wal B 42.

Domburgsch Badnieuws | 1909 | | pagina 2