Advertentiën en Adressen. BESPIEGELINGEN n. Cath. H. FLEUMER, HEIL G Y MY AS Tl EK Domburg, Badhuisweg A 32a. Verloren voorwerpen. Een gouden armband met drie diamanten, verloren tijdens de Vossenjacht; terug te bezorgen bij den Heer Hijneb, Golfzichfc. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 29 Augustus. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. ÖV2 uur Dr. A. Tboblstba van Utrecht. Nam. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 uur Lezing. Nam. 2 uur Lezing. English Reformed Church (at the Burgomaster's house, villa Nehalennia, Badstraat.) 10,30 a. m. Rev. A. Wellesley Pba- teb M. A. from Courtrai. Roomsch Katholieke Kerk. Dagelijks voorm. 8V2 uur de H. Mis. Zondags voorm. 8 Va en 10'/2 uur de H. Mis. Hulppost-, Hulptelegraaf- en Hulptelefoonkantoor te Domburg. Het Hulppostkantoor is geopend: tot en met 15 September. Op werkdagen 8,00-1,00; 2,00-3,30; 6,00-7,30. Op Zondagen 8,00 - 9,001,00 - 2,00. Het HulptelegraaJkantoor is geopend: tot en met 15 September. Op werkdagen 8,00-1,00; 2,00-3,30; 6,00 - 8,00. Op Zondagen 8,00 - 9,001,00 2,00. VERTREK DER POSTEN. 7,20; 1,20; 6,40. Op Zon- en feestdagen alleen de eerste verzending. Het hulptelegraafkantoor is op de aan gegeven uren ook geopend als hulptele foonkantoor. (HERNIEUWDE POGING) DOOR J. DIERKENS. Het duistere associatieproces onzer her senen kan ons toch wonderbare parten spelen I In mijn slotwoord, de vorige maal, gaf ik aanleiding tot de meening, als zouden het de paalhoofden geweest zijn, welke mij van de afgehouwen hoofden der Hoofden van Lebak deden droomen. Doch billijk heidshalve wil ik hier eene aanvulling aan toevoegen; mogelijk dat zij meerder licht in deze raadselvolle materie brengt. Den dag, voorafgaande aan dien, waarop ik mij tot bespiegelen zette, had ik het bericht eener macaabre gebeurtenis gelezende guillotineering van een achttienjarigen moedermoordenaar te Parijs. Dit feit ontroerde mij hevig en telkens stelde ik mij de vraag, of ik, eventueel daartoe in de gelegenheid zijnde, zulk eene terecht stelling zou wenschen bij te wonen, (waar omtrent ik met mijzelven nog niet in het klare ben). Het merkwaardige schuilt nu voor mij hierin, dat ik een paar maan den geleden in den kring eener familie, ergens in Gelderland, Havelaabs toespraak heb voorgelezen, heusch niet vermoedend, dat deze daad zulke verstrekkende gevolgen zoude hebben. Want het kan niet anders, of deze voordracht leidde, via de Parijsche executie, tot mijn akelige cauchemar inzake de paalhoofdenIs het niet buitengewoon geheimzinnig, het innerlijke raderwerk van den menschelijken geest F Nu ben ik echter bij een punt aangeland, dat ik niet stil zwijgend mag voorbijgaan. De doodstraf. Was ik er vóór, of was ik er tegen P Ziedaar een vraag, die mij ernstig kwelde. Bergen lektuur heb ik verzwolgen over dit onderwerp, met het gevolg, dat ik mij thans een eigen meening heb gevormd en in staat ben, terdege beslagen op het ijs te komen, (weer zulk een belachelijke beeldspraak: in de hondsdagen op het ijs!) En het is voor het eerst sedert de schep ping der wereld, dat een badnieuws zich onbevooroordeeld in deze brandende kwestie stort, eene gebeurtenis, waar ik met sterk gebaar de aandacht op vestig. Eere aan het Domburgsch Badnieuws, dat het zijne kolommen voor een pittige, weloverwogen en alles doorwroetende beschouwing over de doodstraf beschikbaar stelt! Het is bijna ongelooflijk en getuigt wèl van de adelaarshoogte, waarop het orgaan der badgasten zich in den loop der tijden heeft weten omhoog te werken. Nu ter zake. De idee der doodstraf (de uitvoering staat op het tweede plan) is onweerspreeklijk prachtig, wijl zij haar tegenvoeter, de levens-zegen, in het helderste licht plaatst. Deze stelling spreekt voor zichzelve. Zon der de dooc\straf géén levens-z^». De doodstraf is de grondlegster van het opti misme; want zoo de dood eene straf is, dan moet het leven een zegen zijn. Als optimist verklaar ik mij dt4arom vóór de straffe des doods. Deze reeks van maximen (stellingen) zijn gloednieuw en zij werpen een verblijdend licht op de zaak. Als ik zegde Heer is mijn Herder, dan is dit wel juist en evenzeer helder als kristal, maarniet zóó nieuw als mijne stellingen aangaande de doodstraf. Zij zijn ook verrassend in hare (van de schijnbare logica afwijkende) consequenties. Want: wie het leven gering acht, hij zij eerlijk en verklare zich tegen de doodstraf. Ik ben er onherroepelijk vóór, om boven aan gevoerde redenen. En hiermede stap ik van de guillotine af (in overdrachtelijken zin, wijl ik nimmer op hare bascule lag). Het Spekje. Het spekje is een fijn, geelkleurig strand- gebak; men babbelt er op, men knabbelt er op, men zabbelt er op. De Strandvloo. De strandvloo heeft een ongelooflijk fijnbesnaard zenuwenstelsel, zij is uiterst gevoelig voor indrukken; oogenblikkelijk nadat men den voet op haar zet, bezwijkt zij. De Melktent. Deze tent is het domicilie van het spekje, gelijk de hemeltent het domicilie van Onzen lieven Heer. Dat men haar hardnekkig en bij voortduring melktent blijft noemen, is eene aangelegenheid, welke mij niet regardeert. De Zee. De zee is een eindelooze plas zeewater. (Dit lijkt oud nieuws; maar ik geloof niet, dat ooit iemand het begrip der zee zóó> zuiver, zóó pakkend en zóó gecondenseerd heeft weten te geven als ik thans te- dezer plaatse doe). TEGENSTELLINGEN. I. Het is mij wel gebeurd, dat ik, staande- op een der stranden, in de verte de mast van een wrak zag omhoog steken en den» afstand er heen schatte op hoogstens tien minuten gaans. Wat kwam ik bedrogen uit! Ik deed er vijf en twintig minuten» over. Met het leven is het precies omge keerd. De weg vóór ons lijkt ons zeer lang; doch we zijn er al, eer we het goed weten. De verklaring hiervan volgt onder. II. Het tegengestelde van leven is nevel. Doordien nu het leven eeuwenlang: op een nevel heeft zitten te turen, is het ten slotte zelve iets nevelachtigs geworden. Mysterie Eergisteren regende het. De eerste- druppel viel om ongeveer half vijf de& namiddags; de laatste circa tien minuten over vijf. Ik heb spijt als haren op mijn hoofd, niet te weten, hoeveel druppelen daartusschenin zijn gevallen. Misschien wel juist zooveel als er haren op m'n- hoofd zijn; doch dit zou me toch niet verder brengen, wijl het aantal hiervan slechts aan Eén bekend is. A monsieur Deibier. De zielen der bekeerde, berouwvolle- geguillotineerden gaan per se heelhuids naar den hemel. Daarom is de priester op het schavot te beschouwen als een geestelijke heelmeester. Tot zoover. Ik staak nu het bespiege len, om het denkvermogen van den lezer onder niet al te hoogen druk te brengen. Wat mij aangaat, ik heb zulke spankrach- tige hersenen, dat ik nog best uren zou kunnen voortgaan. Toch kan ik nu reeds met meer voldoening op m'n arbeid terugzien dan de vorige maal. In een kort bestek heb ik over de meest uiteen- loopende onderwerpen nieuwe gedachten geformuleerd. Zoo heb ik het gehad over de paalhoofden, over de kwal, over de doodstraf, over het spekje, over de strand vloo, over de melktent, over het leven, eene ongemeene verscheidenheid, welke, zoo al niet van groot talent (nu ja!), dan toch gewis van ernstige studie en van een zeldzame algemeene ontwikkeling blijk geeft. Ziehier dus een aardig voorbeeld van het bizondere in het algemeene. Mijne beschouwing over de doodstraf is het breedst opgevat, weshalve ik haar aan de spits heb gesteld, terwijl de somberheid van dat subject vindingrijk wordt gecom penseerd door de leukheid in de belich ting er van. Diebkens trotseert, ten slotte, elke critiek, wat niet uitsluit, dat hij zijne meeningen gaarne voor betere geeft. 17/8 '09. Massage Berlijn. Agent: „van Gend Loos". I. GOUDSWAARD, Bestelhuis Café SCHR1ER, Domburg. Antiquiteiten (Delftsoh Aardew.,Porselein,Zilverw.) W. G. BAL, Middelburg, Krommeweele L 26-27. J. A WILLEKES DU BOIS, Middelburg, Wal B 42. Apotheek en Laboratorium. J. C. VAN DER HARST J.Jz., Eirma De Büeczb db Liont Zoon, Middelburg, Kortedelft G 7. 1. E. VAN DER HARST J.Jz., Middelb., PottenmarktK412. Badstoelen en Rietwerken. Hvnn rinial Langeviele K 890, Middelburg. VaII UI ICljManden-, Bad-en Rietenstoelen Fabrikant. Besteller. Besteller Stoomtram Walcheren, tevens BIERBOTTELARIJ en handel in MINERALE WATEREN. S. JESAIJES, Comm. S.S., Middelb., Interc. telef. no. 7. Bloemisterij. A. BLAAS, Middelb., buiten de voormalige Dampoort T 46. bloemenmagazijn. voorheen Vlasmarkt L 23, UU ll/lj C. J. STOMPS, MIDDELBURG. AFGESNEDEN BLOEHEN, BOUQUETTEN, KRANSEN, BLOEMENMANDEN en alles wat tot het vak behoort. Bode van Middelburg op Domburg v.v. I. GOUDSWAARD, Middelburg, Lomberdstraat C 53a.

Domburgsch Badnieuws | 1909 | | pagina 2