Een Zeeramp. SOCIËTEIT „LUCTOR ET EMERGO". (jiroote Zaal van het Badpaviljoen. DANSMUZIEK» CONCERT WIENER SCHRAMMEL MUZIEK- EN ZANGGEZELSCHAP. Comité tot Regeling van Zomervermaken. FORTENWEDSTRIJD Strand voor het Strandhötel. Het geheim der Parsees. Voor het badseizoen zjn nog te hnnr: 2 kamers noordstr. na 16 Aug. mej. Florusse. 3 kamers en keuken id. na 16 Aug. wed.Schoonen- boom. 1 kamer heeren straat tot 1 Aug. H. v. Eijzeren 2 kamers weverij- straat A. Dourleijn. 1 kamer id. tot 10 Aug. J. van Sluijs. 4 kamers weststr. wed. Jac. Min- derhoud. 3 station straat D. Trieller. 3 id. tot 1 Aug. J. Gabriëlse. 5 p id. P. de Meijer. 1 kamer zuidstr. J. Sinke. 7 kamers id. na 3 Aug. D. Bommeljd, 2 id. id. 2 p noordstr. wed.Hendrikie. 6 kamera met pension ooststr. J. Wisse 4 kamers id. H. Dekker. 5 p noordw. wed.P.Francke 2 wijn- gaardBtr S. Louwerse. 2 t id. tot 10 Aug. J. P. Almekin- ders. 2 id. mej. de Wolf 1 huis met 4 kamers eu keuken weststr. na 15 Aug. G. Passenier. 4 kamers met pension markt na 15 Aug. H. Minderhoud 2 kamers en keuken badstr. L. de Visser. 6 kamers en keuken noordw. W. Kesteloo. 2 kamers weverij- straat J. Provoost. 1 kamer weststr. C. Schout. 1 huis met 5 kamers en keuken station straat I. J. de Groot. 2 kamers weststr. na 15 Aug. C. Corré. 2 p ooststr. G. Wisse. 3 kamers en keuken groentje A. de Kam. AMUSEMENTEN. Maandag 27 luli en Zaterdag I Augustus 1908, Toor hinderen tot 9 nur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 uur. Leden en houders van introductiekaarten hebben rrij en toegang. Donderdag 30 Juli 1908. te geven door het Entrée 50 cent. Aanvang 8 uur. Leden en houders van introductiekaarten hebben vrijen toegang; houders van dag kaarten met bijbetaling van 25 cent. Zaterdag I Augustus 1908, ter viering Tan den 50S,(I> geboortedag ran H. M. de Koningln.Moeder. op het Mededinging VRIJ voor alle te Dom burg wonende of aldaar tijdelijk vertoe vende jongens en meisjes van af 5 tot en met 15 jaar. Aanmelding tot deelname bij den Heer P. C. Labbijn (naast bet postkantoor); sluiting der lijst Vrijdag 31 Juli 1908, des namiddags te 4 ure. Voor de drie sterkste forten zoowel als voor de twee fraaiste wordt aan iederen deelnemer (of deelneemster) in den ploeg een prijs toegekend. Samenkomst op bet strand te l'/2 uur 's namiddags. Aanvangr des namiddags te 2 ure. Prijsuitdeeling onmiddellijk na afloop (des namiddags 4 ure). De zon stond boog in 't blauw, al woei [de wind wat krachtig, De golven sloegen neer, en spoelden naar [het Btrand Een schelpenzee, en schuimden vorstelik [en prachtig. Een dame in badcostuum van blauw, Wipte uit haar kleedhok Dat wèl op wielen stond maar vast Gelijk een steenblok. Dies liep ze barvoets over 't strand De golven tegemoet, En wijl de afstand lang haar leek Gebruikte ze wat spoed. Ze was er in! Geen klaarder zee Omspoelde met zijn spel Aan Hollands strand, van zuid tot noord, Ooit badend mens zó wèl. Maar toen ze uit de zee zich ophief [om te gaan, Sloeg daar van achteren een schuimkop [tegen aan, En hief haar op, en smakte haar weer neer, Voorover op het strand. Haar knieën [deden zeer! En vóór ze vruchtloos poogde op te staan [en gauw Te lopen wat ze kon, kwam daar een [tweede douw, En trok haar weer omlaag, en sleurd' [haar over 't strand. Krampachtig greep ze met haar vingers in het zand; Een derde kwam reeds aan, het eind was [niet te zien! Van schrik verlamd, spierwit, trachtte ze [nog te vliên. Vergeefs! geduwd, gesmakt, geslingerd [heen en weer, Lag daar, soms worstlend, soms ontdaan, [de arme dame neer. Van 't strand snelde men toeMen kreet! [men was ontdaan! Een mensendrom stond klaar, om, mocht [ze soms vergaan, Het schouwspel aan te zienmen wrong [de handen saam. Het hele badpubliek beklaagde luid de [omgevallen daam. Maar neen! Niet ieder schouwde toe zo [werkloos en verlamd Reeds sleepten Kees en compagnon de [reddingsboot langs 't strand. En stortten zich met vuur, hoe nat ze [ook nog waren Van 'fc waden met de badenden, met ['t vaartuig in de baren Eidoch te schielik was dees kloeke [daad geschied. Het scheepje dreef goddank als reddings boot om niet. Want na een laatst gepoog komt d'arme dame aan land, Geheel beschelpt en pijnlik van dat wentelen [in 't zand, En als ze zich naar 't strand begeeft in [angstige galop, Gaat onder 't opgelucht publiek een blijde [juichkreet op. Domburg, 16 Julie. (Slot.) De Badstraat doorrijdende zag ik aan beide zijden schoone villa's en het tegen woordige „Pension Golfzicht" was nu een hotel van vier verdiepingen gewordende tram maakte nu een bocht en beschreef een halve cirkel aan de voet van het duin waarop nu het „Strandhötel" staat; dit laatste was veranderd in een groot hotel met 400 kamersde passagiers uit de tram werden met electrisehe liften naar boven geheschen. Weer gingen wij verder en kwamen nu op „de Oranje Boulevard" een prachtigen breeden weg, geheel met mozaik-tegels belegd, van bloemperken voorzien en 's avonds met gekleurde booglampen helder verlicht. De boulevard liep nu recht uit naar de „Hooge Hil" en op zee uitziende merkte ik tot mijn bewondering en ver bazing dat alle paalhoofden verdwenen waren, want de zeewering was nu één. solide gemetselde muur geworden, bestand tegen de zwaarste zeëen. Ik keek al uit of ik „het Paviljoen" niet zou zien, maar o neen dit was ver dwenen en in plaats er van stond nu een prachtig Kurhaus waar vele gasten juiBt aan het lunchen waren. Ik stapte hier uit en vroeg naar den Directeur. Door marmeren gangen, met fraaie beeldhouwwer ken versierd, heen schrijdende kwam ik. aan diens prachtig bureau, waar de heer E. over een staf van dertig kantoorbeambten het commando voerde. Een beetje ver ouderd was de Directeur, maar anders volmaakt de zelfde en zijn hond „Black" liep alhoewèl eenigzins verstijfd nog steeds kwispelstaartend rond. De Directeur gaf mij allerlei inlichtingen; op de vijftig meter hooge toren, waar een „champagne knijp" (bier was uit de mode) was gevestigd, dronken wij te zamen, zooals de heer E. zeide: op de toekomstige bloei van Domburg!" Goede Hemel! dacht ik, is het nu nog al niet mooi genoeg?! Wij wandelden nu te zamen verder over de Oranje Boulevard. Op het terrein achter „Duinoord," zag ik een fraai hotel met verandahs „American style" en nu kwamen wij bij de „Hooge Hil", waar de Boulevard zich omheen slingerde. De bekende „Hooge Hil" was er nog, maar ook geheel veranderd, in een solide massa herschapen, op welks top zich een zeer vreemd gebouw bevond. Mijn leidsman deelde mij in 't voorbijgaan mede, dat dit het nieuwe station voor luchtscheepvaart was, juist geopend en een directe ver binding openstellende metde ge- heele wereld! Het schemerde voor mijn oogen en ik werd er stil van. Vlak daar achter bevond zich nog een groot somber uitziend gebouw. Dit was het groote „Water station" waar, uit zee water, het heerlijkste drinkwater werd getrokken en van waar uit een waterleiding met annex rioolsysteem op uitmuntende wijze in een lang gevoelde behoefte voor zag. Onzen weg voortzettende zag ik nu ook het eind-station van de „Electrisehe" de beroemde „Domburg Pier". Deze pier was de langste der wereld en twee kolos sale „breakwaters", ver in zee zich uit strekkend, gaven toegang voor groote zeebooten om veilig hunne passagiers en goederen te landen Een menigte stoom en zeiljachten, waren aan de vele steenen en boeien geankerd en wiegelden droomerig op en neer. Ten westen van de groote pier werden nu de baden gebruikt en honderden dames, heeren en kinderen voerden elegante ronde dansen in het water uit, waarbij speciaal gecomponeerde, zoogenaamde water muziek hen begeleidde, voortgebracht uit een vreemd instrument dat zich op de pier bevond. Verder onze wandeling voortzettend, zag ik dat de pier zich tot halfweg Westkapell& uitstrekte. Het „Franken's boschje" dat door een groote internationale maatschappij, met een zekeren heer Vbijbebger aan het hoofd, was opgekocht, was nu herschapen in een reuzen „Palace Hotel" met 1200 kamers en een wandelpark dat zich tot de Oranje Boulevard uitstrekteen „het Vroon" was onherkenbaar door de rijen groote en kleine villa's die een onderkomen gaven aan de duizenden badgasten die Domburg jaarlijks bezochten. „En de manteling en de bosschen Vroeg ik met beklemd hart, want deze^ zouden toch zeker niet meer bestaan, dacht ik. „Dat zaakje is prachtig in orde gekomen", was het antwoord; „die zijn door de vroegere eigenaren aan de gemeente Dom burg als schenking aangeboden onder voor waarde dat die nooit mochten worden veranderd en steeds voor het publiek moesten openblijven." Deze mededeeling was zoo heerlijk, maar tevens zoo onverwacht, dat de daardoor ontstane schok mij uit mijn droom deed ontwaken! Maar het was ook genoeg en door de wetenschap, dat de droom, door de fameu8e Parsee poeders opgewekt, steeds een getrouw beeld van de toekomst schildert, weten alle vrienden van Domburg nu, wat de toestand van ons dorp zal wezen over vijftien jaren Dbaniem.

Domburgsch Badnieuws | 1908 | | pagina 2