Een Terugblik. Dombnrgsclie Revolver Sch iet vereen iging. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie 1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. WANDELINGEN enz. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hotels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van hen bij wie zij logeeren, bij den Directeur der Domburgsche Zeebadinrichting tot wien ook ingezetenen van Domburg zich ter verkrijging van wandelkaarten, moeten wenden. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstellingsoord „voor kinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iederen „Woensdagmiddag van S-4 «ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." De bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig Overbosch van Duinvliet) zijn voor het publiek gesloten. Voor badgasten te Domburg vertoevende, zijn echter wandelkaarten verkrijgbaar bij den Directeur der Domburgsche Zeebad inrichting. Ingezetenen van Domburg kunnen bij genoemden Directeur mede wandelkaarten bekomen. Uitstapjes te voet: Gaande door de manteling en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voor malig overbosch van Duinvliet) (l/2 uur). Gaande door de manteling en het landgoed Westhove en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig over bosch van Duinvliet) uur). Langs den straatweg tot aan bet landgoed Schoonoord, vervolgens links af, en door de bosschen van bet landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur). Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3/2 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Loadon News. Eigen haard. London Magazine. de Huisvrouw. L'Illustration. Nederland. Revue des deux mondes. Aarde en haar Volken. Le Rire. De Huisvriend. Die Woche. De Natuur. Fliegende Blatter. Vragen van den dag. De Wereldkroniek. De Gids. Uilenspiegel. Hollandsche Revue. Hum. Album. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant Zondagsblad. De Scherpschutter. Utrechtscbe Courant. Indépendauce. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro. Algemeen Handelsblad. Kölniache Zeitang. Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue. Haarlemsche Courant. Domburgsch Badnienws. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tussehen II en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenlandscbe munt speciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo, Hulppostkantoor, gelegenheid. Nummer 12 van het Domburgsch Bad- nieuws kondigt ons het naderend einde van het seizoen weder aan, hoewel het heerlijke zomerweer der laatste dagen ons bijna in den waan zou brengen, dat we de zomerdrukte nog voor den boeg hebben. Maar veler huizen oogen zijn gesloten, slechts hier en daar staan nog wat stoelen groepsgewijze over het strand verdeeld, gezelligheid zoekend nu zoovele hunner zusters reeds den winterslaap zijn ingegaan; het Badpaviljoen ligt 's avonds stil en verlaten op het duin, en dat alles wijst wel degelijk op den naderenden seizoen- dood. Waar ons badcourantje nog vóór het seizoen ten grave daalt, dienen wij ons „In Memoriam" wel te schrijven terwijl de patient nog zieltogende is. En wat zullen we van het seizoen 1907 kunnen zeggen P Het arme ding heeft het al hard te verantwoorden gehad en laten we nu eerlijk zijn vaak zeer ten onrechte. De zomer van 1907 is erg meegevallen. Er is veel geklaagd vooral in 't begin van 't seizoen, doch twee feiten vergete men niet: 1°. dat de mensch nu eenmaal geboren schijnt met een neiging tot klagen (ge tuige de pasgeborene, die niettegenstaande de beste zorgen steeds een klagend ge- krijBch noodzakelijk acht); 2o. dat er dit jaar tussehen de veertig en vijftig kamers bijgebouwd zijn. Een gevolg van dit laatste feit was, dat onze bezoekers ruimer keuze hadden, zoodat die nieuwe, meest frissche, net gemeubileerde kamers allen verhuurd wer den ten koste van eenige minderwaardige, pover gemeubileerde en vaak slecht geven tileerde vertrekken, die dus onbezet bleven. „De straf op de zonde", zou men kun nen zeggen, want men heeft op Domburg maar al te lang vastgehouden het idee dat ,,'t toch wel verhuurd zou worden" ook al liet de inrichting der kamers vaak heel wat te wenschen over èn wat netheid èn wat ruimte betrof. En ,,'t werd dan ook verhuurd", om de eenvoudige reden, dat men onderdak moest komen en er anders niets te vinden was. Doch die tijden zijn voorbij, zij die in den laatsten tijd bouwden hebben anders en verstan diger geoordeeld, de inrichting dier nieuw gebouwde huizen en kamers is over 't algemeen zeer netjes en geriefelijk, de eigenaars hebben begrepen dat voor goed geld goede waar geleverd moest worden, ze hebben niet het alleronderste uit de kan willen hebben. Zij die dat steeds wel gehad hebben en nog wilden hebben, zijn in eenigszins onzachte aanraking ge komen met het bekende lid, moge die les een goede blijken! Met dat al is er betrekkelijk maar weinig onverhuurd geblevende kamers „met pension" waren bijkans allen verhuurd, een drietal huizen echter bleven gesloten, terwijl ook enkele eigenaars van kamers die „zonder pension" verhuurd worden, moesten ervaren dat de kans om op die wijze te verhuren minder goed is. Yoor de huizen in 't dorp zijn de nieuw gebouwde in het vroon leelijke concurrenten gebleken de zeekant trekt en waar de prijzen gelijk staan is het alleszins te begrijpen dat de gebouwen in de onmiddellijke nabijheid van strand en Badpaviljoen de voorkeur genieten. Over 't geheel genomen mogen wij, Dom burgers echter niet klagen over het seizoen 1907; de invloed van een slechten zomer doet zich op Domburg nooit zóó sterk gevoelen als op andere, grootere bad plaatsen waar, zoo niet het meerendeel, dan toch zeker een zeer groot gedeelte der bezoekers slechts een kort séjour maakt. Het gemis van een groote stad in de onmiddellijke nabijheid onzer badplaats moge in zekeren zin een nadeel zijn, bet heeft echter dit voordeel, dat Domburg zijn badgasten grootendeels van verre trekt. Wij zijn niet afhankelijk van de drie- vierdaagsche bezoekers die een, in de nabijheid gelegen, groote stad ongetwij feld in grooten getale zou leveren, doch die we bij eenigszins ongunstig weer zou den moeten missen. Bijna al onze bezoe kers komen voor minstens veertien dagen,, de meesten echter voor vier, vijf weken op Domburg; het logis wordt dan ook meestal geruimen tijd te voren besproken en goed of slecht weer men komt, want men heeft gehuurd. Op het aantal badgasten heeft de weinig zomersche zomer dan ook bijna geen in vloed gehad de cijfers die wij, uit den aard der zaak, eerst in het laatste nummer van het Badnieuws kunnen geven zullen het bewijzen. De uitbreiding welke aan de Zeebadinrichting gegeven werd, bleek dan ook lang niet overbodig; niettegen staande aan de bestaande badkoetsen een zestal nieuwe badtenten toegevoegd werd, viel het vaak menigeen moeilijk een koets of tent te bemachtigen voornamelijk daar een ieder er op gesteld is tijdens hoog water te baden. Om te trachten aan dit bezwaar tegemoet te komen werd een paard op het strand gestationeerd, ten einde de koetsen op gemakkelijker wijze dicht aan* den waterkant te brengen en de bad gasten te bewegen ook op laag tij te baden. Over 't algemeen werd echter van de geboden gelegenheid niet voldoende gebruik gemaakt om de groote drukte tijdens hoog water eenigszins te verminderen. De* menschen zijn conservatief aangelegd en aan 't baden op hoogwater te lang gewend geweest; we hopen echter dat 's in de toekomst wennen zal en onze badgasten zij het dan ook langzamerhand zullen leeren inzien dat de zee te Domburg bij. laag tij een even verfrisschend en even gezond bad biedt, als wanneer ze tot tegen de strandstoelen staat. (Slot volgtJ ZOMER-NACHT'LIJK WOUD. Als over 't donker Woud haDgt de Ge dachte Neêrdrukkend als een zorgen-zwaar gewicht; Op 't vluchtend pad blijft 's wandlaars [blik gericht, Tot plotsling schijnt het ogen-onver- De wijde Hemel in vol-glanzend licht Van nachtelijken luister heil'ger Nachte; De reine ruimte zingend plechtig-zachte Haar ziel-bevangend God-gewijd gedicht. Zóó is het leven; duister gaan vaak de [uren Over de aardsche wegen, zwaar en dof, In een gedwongen naar-omlage-turen. Tot plots, opvangend licht van Hemelsch [Hof, De Ziele haar last niet langer kan ver duren Dien zij zacht-zingend afwerpt in het stof. Juli 1905. BOERDERIJ. Een boomengroep afsluitend 't vast be haalde t Nuchter beleid en lijdelijke moed; Klein Koninkrijk, gedreven vroom en vroed. Naar 't Eene Boek, het ééns voor goed [vertaalde. Geesten van stelligheid die nimmer dwaalde Bij 't droom-licht van verbeeldings beelden- [stoet; Naar buiten eng, maar vast het vrij gemoed, In zelfbeheersching die de zielen staalde. Geslachten gaan zoo heen: geen Romantiek Had vat op hen, noch 't schoolsch gedoe der Tijden, Geen ijdle zin die buigt voor clubje of [kliek. Zij zetten leuk de bakens naar 't getijde; Als voegt bij 't daaglijks volgen der Kliniek Gegeven door Natuur op d'open weide. Mei '07.

Domburgsch Badnieuws | 1907 | | pagina 2