Koninklijk bezoek aan Zeeland. Visite Royale a la Zélande. SOCIËTEIT „LUCTOR ET EMERGO". Groote Zaal van het Badpaviljoen. DANSMUZIEK, YISSGHERSVLOOT -REVUE ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Zeeland. 2> LOVERENDALE. van het Hötel „du Commerce" -A.. C. BIJL. de l'Hötel „du Commerce" .A.. O. ZBICTXj, Propriétaire. AMUSEMENTEN. Zaterdag 31 Augustus 1907, voor kinderen tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 nnr. Leden en houders van introductiekaar- ten hebben vrijen toegang. Hulppost- en Hulptelegraafkantoor te Domburg. Het Hulppostkantoor is geopend'. tot en met 15 September. Op werkdagen 7,-12,30; 1,303, 5,30—7,—. Op Zondagen 7,- 8,30; 12,301,30. Het Hulptelegraafkantoor is geopend: tot en met 15 September. Op werkdagen 7,3012,30; 1,303, 5,30—7,30. Op Zondagen 7,308,30; 12,301,30. VERTREK DER POSTEN. 7,20; 1,— 6,20. Op Zon- en feestdagen alleen de eerste Terzending. Alles Spoor tijd. Reisgelegenheden. Stoomtram Walcheren. Zomerdienst 1907. (Amsterdamsche tyd.) Vertrek van Domburg: 5,10 7,55 10,40 1,35 4,15 6,55 9,37 Aankomst Middelburg: 6,18 9,04 11,48 2,43 5,23 8,03 10,45 Aankomst Vlissingen station SS.: 6,21 9,07 11,51 2,46 5,26 8,06 10,48 Vertrek Vlissingen station SS.: 6,37 9,20 12,15 2,55 5,35 8,15 11,15 Vertrek Middelburg: 6,40 9,23 12,18 2,58 5,38 8,18 11,18 Aankomst Domburg: 7,47 10,32 1,27 4,07 6,47 9,27 12,27 kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Domburgsche Revolver Schietvereeniging. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie ƒ1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. en tevens onze Vorstelijke bezoekers te zien passeeren. Ook deze tocht beloofd heel wat aan trekkelijks; een heerlijk reisje op de Zeeuwsche wateren, de feestelijke revue op de Zandkreek, eventueel een gemakke lijk bezoek aan het eveneens feestvierende Goes en last not least een gezellig samenzijn aan boord van de gezellig inge- richte boot. Laat daarom niemand zich laten afschrik ken door het vroege vertrekuur (6% uur van Middelburg) gedachtig aan een heer lijken Septembermorgen en aan het aloude spreekwoordDe morgenstond heeft goud in den mond. WANDELINGEN enz. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het pubiiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hötels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van hen bij wie zij logeeren, bij den Directeur der Domburgsche Zeebadinrichting tot wien ook ingezetenen van Domburg zich ter verkrijging van wandelkaarten, moeten wenden. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstellingsoord „voor kinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iederen „Woensdagmiddag yan Ö-4 „ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." BADSTOELEN te huren tijdens den badtijd: gedurende den tijd, dat de huurder achter eenvolgend den stoel bezet houdt, 0,10 (roode kaarten), per week 1,(witte maand 3,(blauwe seizoen6,(gele Het publiek wordt beleefd verzocht de Directie in het uitoefenen der contróle behulpzaam te zijn, door toe te zien, dat het op de kaart vermelde bedrag overeen stemt met het betaalde. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. London News. Eigen haard. London Magazine. de Huisvrouw. L'Illustration. Nederland. Revue des deux mondes. Aarde en haar Volken. Le Rire. De Huisvriend. Die Woche. De Natuur. Fliegende Blatter. Vragen van den dag. De Wereldkroniek. De Gids. Uilenspiegel. Hollandsche Revue. Hum Album. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. De Scherpschutter. Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro. Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung. Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue Haarlemsche Conrant. Domburgsch Badnieuws. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- De bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig Overbosch van Duinvliet) zijn voor het publiek gesloten. Voor badgasten te Domburg vertoevende, zijn echter wandelkaarten verkrijgbaar bij den Directeur der Domburgsche Zeebad inrichting. Ingezetenen van Domburg kunnen bij genoemden Directeur mede wandelkaarten bekomen. Wie herinnert zich dien heerlijken Sep temberdag in 't jaar'98, toen het Hollandsch diep het punt van samenkomst was voor het Nederlandsche volk? Velen, onge twijfeld maar zeker zij, die toenmaals den tocht naar de Moerdijk maakten met een der booten van de Middelburgsche Maat schappij van Stoomvaart, want waarlijk zulke aangename herinneringen blijven voortleven in 's menschen geheugen door alles heen. Wij, met z'n drietjes gezeten op de achtergalerij van het Badpaviljoen waren er ten minste nog vol van, we haalden alles nog eens op; het heerlijk weer, de prachtige tocht heen en terug, de bedrij vigheid overal en bovenal de gezelligheid aan boord van de „Middelburg I". Ja vooral die na-tafel gezelligheid, die zóó was, dat geen onzer ook maar de flauwste notie had van 't extra uurtje dat we voor de Veersche sluizen doorbrachten. Dat is de ware gezelligheid en de her innering daaraan deed ons besluiten een klein stukje ter opwekking te schrijven, toen wij vernamen dat ook ditmaal de gele genheid zou worden gegeven, aan boord van een der bekende „Middelburgsche booten" de visschersvloot-revue bij te wonen X, Y en Z. Hoe Loverendale in bezit kwam van Mr. Maetinus van Cbommon is mij ook niet gebleken, denkelijk door zijn huwelijk met Magdalena Elfsdijck, eene dochter van meergemelden Middelburgsehen burge meester. Beide heeren van Cbommon waren de een na den ander gedeputeerden ter Generaliteit, d. i. afgevaardigden naar de Staten Generaal. Door het huwelijk van Cathabina van Cbommon (MABTiNus-dochter)met Mr. Mae tinus Vbth, sedert 1678 heer van West- kapelle, werd deze bezitter van Loverendale. Hij muntte uit door rijkdom en domheid en werd daarom in pamfletten betreffende een hevigen partijstrijd te Middelburg als „de vette ezel" gescholden. Door het kinderloos overlijden, in 1755, van zijn zoon Mr. Maetinus Johan Veth, kwam de bezitting in de familie van de Peeee. Gelijk ik reeds in No. 1 van den jaar gang 1904 heb medegedeeld, zal het huie van Loverendale niet lang meer na het midden der 18e eeuw hebben bestaan en was Mr. Maetinus Johan Veth van de Peeee, heer van Westkapelle, het laatste mansoir dier familie, bezitter niet alleen van Loverendale, maar van al de bosschen van Domburg tot Westhove. Van het huis is, wat grootte en vorm betreft, niets bekend. Men moet zich daarvan zeker niet te hoogen dunk vormen, als men let op andere kleine zomerverblijven en in aanmerking neemt, dat het huis der oude buitenplaats Duinvliet, blijkens de nog aanwezige afbeelding, slechts van éóne verdieping was, kennelijk met twee kamers aan elke zijde van den gang en een zolderkamertje boven de voordeur. Een der erfgenamen van gezegden M. J. Veth van de Peeee verkocht in 1817 het bosch van Loverendale, dat toen weldra werd gerooid, waarna de grond tot weiland werd gemaakt. Het eilandje, waarop eenmaal het huis had gestaan, bleef steeds, te midden van een bijna verlanden vijver, zichtbaar. Ten behoeve van den bouw van het Badhotel, werd in 1864 een gedeelte der gronden van Loverendale aangekocht en de scheiding der terreinen juist over dat eilandje getrokken, zoodat daarvan nu nog een gedeelte is overgebleven, even achter de plaats, waar een zomerverblijf voor Mejuffrouw Tak van Poobtvliet in aan bouw is. Het oostelijk gedeelte werd door Dr. Mezgeb aangekocht en daarop in 1887 de villa Irma gebouwd. Hiermede zal ik eindigen en eene beschrijving van de nieuwgestichte villa, aan welke waarschijnlijk de oude naam Loverendale zal gegeven worden, overlaten aan den schrijver van het betrekkelijke artikel in het eerste nommer van dezen jaargang. Domburg, H M. Kesteloo. TE HUURPlaatsen op het balkon en voor de vensters tegenover het station te Middelburg, bij de aankomst en den intocht van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Peins deb Nederlanden in Middelburg op 12 Septenber 1907. Tijdige aanvragen worden ingewacht. Na afloop van den intocht, gelegenheid voor LUNCH. A LOUER: des places au balcon et aux fenêtres en face de la gare de Middelbourg a l'occasion de l'arrivée et de l'entróe de S. M. la Reine et S. A. R. le Pbince des Pays-Bas dans Middelbourg le 12 Septembre 1907. Prière de se reserver les places a temps. Quand le cortege est passé, occasion de prendre le DÉJEUNER.

Domburgsch Badnieuws | 1907 | | pagina 2