ORANJE CACAO PETIT5 VELOURS MELKCHOCOLADE Een verlies voor Domburg. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE CACAOFABRIEK HELMOND Openbare Godsdienstoefening. Zondag 7 Juli. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 '/2 uur dhr. de Regt van Vlis singen. Nam. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hoobn. BADSTOELEN te huren tijdens den badtijd: gedurende den tijd, dat de huurder achter eenvolgend den stoel bezet houdt, 0,10 (roode kaarten), per week 1,(witte maand 3,(blauwe seizoen 6,(gele Het publiek wordt beleefd verzocht de Directie in het uitoefenen der contróle behulpzaam te zijn, door toe te zien, dat het op de kaart vermelde bedrag overeen stemt met het betaalde. MOOIE PRENTBRIEFKIIRTEN. 't Was in de zomer van 1889, dat de Koningin van Eoumenië en de vorstelijke familie von Wied gedurende ongeveer vijf weken alhier verbleven. Toen werd een photographisch portret der Koningin vervaardigd en van H. M. met de gansche familie en haar gevolg, gezeten vóór de villa Duinoord, waar H. M. haar intrek had genomen, eene afbeelding gemaakt. Photographien waren destijds te kost baar om een uitgebreid debiet te kunnen vinden en ook daardoor is het moeilijk de hier bedoelde nog te bekomen. Het is dus een goed denkbeeld geweest er afdrukken van te vervaardigen en deze als prentbriefkaarten in den handel te brengen, om alzoo eene merkwaardige bladzijde uit de geschiedenis der badplaats in herinnering te houden. Reisgelegenheden. Stoomtram Walcheren. Zomerdienst 1907. (Amsterdamsche tyd.) Vertrek van Domburg: 5,10 7,55 10,40 1,35 4,15 6,55 9,37 Aankomst Middelburg: 6,18 9,04 11,48 2,43 5,23 8,03 10,45 Aankomst Vlissingen station SS.: 6,21 9,07 11,51 2,46 5,26 8,06 10,48 Vertrek Vlissingen station SS. 6,37 9,20 12,15 2,55 5,35 8,15 11,15 Vertrek Middelburg: 6,40 9,23 12,18 2,58 5,38 8,18 11,18 Aankomst Domburg: 7,47 10,32 1,27 4,07 6,47 9,27 12,27 Gevonden voorwerpen. Een voile, terug te bekomen bij den kastelein van het Badpaviljoen. Een diamanten oorbel, terug te bekomen bij den Heer Vbeebubg, Badhotel. Waar schijnlijk het vorige jaar verloren. Zooeven ontvingen wij het bericht we hadden bijna gezegd het treurige be richt dat de Voorzitter van de „Vereeni- ging tot bevordering van de belangen van de badplaats Domburg" ons gaat verlaten. Niet dat wij den Heer P. C. Labbijn zijn promotie niet gunnen, integendeel van harte wenschen wij hem geluk daarmede, doch wij kunnen niet nalaten deze benoe ming ook uit een egoïstisch oogpunt te beschouwen, vooral als we denken aan al die baantjes, die de Heer Labbijn met zooveel ijver en nauwgezetheid vervulde. Als Voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van de belangen der badplaats Domburg, als Secretaris van het Comité tot regeling van zomervermaken, als Secre taris van de afdeeling Domburg van den Volksbond, als Voorzitter van de Schiet- vereeniging Domburg, als Penningmeester van de Eevolverschietvereeniging zullen wij hem zeer missen en zal hij moeilijk te vervangen zijn. Aan al die uiteenloopende belangen gaf hij zich geheel, schonk hij z'n tijd en werkkracht; al die vaak opgedrongen be- trekkingtjes vervulde hij met een toewij ding die waarlijk eenig was en die ons zijn vertrek doet betreuren als „een verlies voor Domburg". E. Om hare fraaie uitvoering in scherpen zwartdruk verdienen ze alle aanbeveling en een ruimen aftrek. K. 2> Domburg in 1907. Thans de Weststraat in, liefst met ver snelden pas, want we hebben nog 'n heele wandeling voor de boeg en wat doorstraling kunnen we ook wel velen. In 't voorbijgaan willen wij u er op wijzen, dat van gemeentewege een nette wachtkamer ten dienste van de patiënten gebouwd werd naast de woning van dokter Vaandbageb, hetgeen zeker door inwoners, zoowel als vreemdelingen gewaardeerd zal worden. Dan door de Weverijstraat, langs het nette nieuwe gebouwtje van A. Pbovoost en het huis van z'n naamgenoot J., dat ook al verbouwd en verbeterd is, het zoogenaamde Duinwegje in, dat ook al badgasten herbergt en nu weer aan meerdere bezoekers een rustige verblijfplaats kan bieden, daar ook W. Tbielleb een ge deelte van zijn nieuwgebouwde woning verhuurt. Het pad volgende, dat ons naar het duin brengt, zien we in de verte achter den hoogen hil een houten gebouwtje, atelier en woonhuis van Mej. van Maanen. Een heerlijk plekje, met prachtig uitzicht over zee, vroon en dorp, in een woord, 'n uitgezocht plektje voor een schilderes; maar wij die er nu eenmaal niet wonen, zijn er niet op vooruit gegaantot verfraaiing van ons mooie vroon draagt het gebouwtje niet bij, evenmin als de omheining waarmede Mevr. Elottt een gedeelte ervan omgeven heeft. Ongeluk kigerwijze moet nu eenmaal het mooie vaak opgeofferd worden aan het nuttige en geriefelijke. Het pad van den hoogen hil over 't duin, dat door de goede zorgen van de Ver eeniging tot bevordering enz. weer flink in orde werd gebracht, brengt ons naar 't Badpaviljoen. Op 't eerste gezicht schijnt ook hier weinig veranderd. Toch zijn dit jaar weer verschillende verbeteringen aan gebracht; zoo werd boven beide billards gaslicht aangebracht en het kleine billard van een nieuw laken voorzien. Ook werd de westelijke binnenbadkamer geheel ver nieuwd, verschenen rieten leuningstoeltjes in de voorveranda en zullen binnenkort een paar van de banken aan den zeekant van zonnetentjes voorzien worden. Ook op het badstrand is lang niet alles bij het oude gebleven. Voor het Strandhótel een prachtig verdediginswerk van gewapend beton dat wel een afdoend middel zal blijken te zijn om bedoeld hotel te beletten gevolg te geven aan het steeds in stilte gekoesterd verlangen naar een zeebad. Boven op dat werk een zestal badtenten die met den nieuwen man in 't rood uitmaken „het heerenbad." Daarnaast op 't oude heerenstrand nu de „bains-mixtes waar de zwembroek met de meeste gestrengheid als ware zij uit den booze zal worden geweerd en natuurlijk vervangen door de bekende zebrapakjes in dewelke de kuischheid is ingeweven. Aan de andere zijde van 't strand nog steeds „dames seules". Wij twijfelen er niet aan of de instelling van dit zoozeer gewenschte „familiënbad" zal door onze bezoekers gewaardeerd worden te meer, daar de prijs van een bad niettegenstaande de meerdere genoegens die de bains-mixtes ongetwijfeld bieden dezelfde gebleven is. En nu nemen we afscheid van 't strand om een blik te werpen op de nieuwge bouwde huisjes van J. Minderhoud die thans voltooid en ook reeds verhuurd zijn. Een paar fleurige, pretentielooze gebouwtjes die niet onaangenaam aandoen de groote veranda heeft er niet toe bijgedragen ze fraaier doch zeker wel geriefelijker to maken. Een flinke breede rijweg, aangelegd door den heer A. M. Tak als Rentmeester van de Ambachtsvrouwe, loopt langs het Pension Golfzicht en de nieuwe villatjes en geeft tevens toegang tot de verderop gelegen gebouwen. Thans gaan we naar ons uitgangspunt terug, waar aan onze aandacht ontsnapt is de opgetrokken woning van de Wed. Fbancke (tolhuis) en waar wij u tevens wenschten te wijzen op de verdwijning van het armhuis, uit welks assche verrezen zijn de timmermanswinkel en woning van S. de Jonge. Ook is op den hoek van Groentje en Wijngaardstraat een woonhuis, gebouwd door S. Louwerse, alwaar ook een paar kamers met keuken te huur zijn. Laat me u nu voor wij scheiden nog een en ander vertellen, dat buiten de- sfeer van het aanschouwelijk onderwijs valt. In de eerste plaats, dat dan toch. eindelijk de bestrating van 't Roosjeswegje z'n beslag gekregen heeft. Dank zij de bemoeiingen van dokter Vaandbageb werd eindelijk het door particulieren bij te dragen bedrag bijeengekregen; Gedepu teerde Staten adviseeren gunstig in zake het toe te kennen renteloos voorschot, dus de bestrating van 't Roosjeswegje is er door. En wat wil dat al niet zeggen? Dat wil zeggen dat tal van heerlijke tochtjes per fiets of rijtuig, vroeger bezwaarlijk, zoo niet ondoenlijk gemaakt door 't dikke zand van 't Roosjeswegje, nu binnen ons bereik vallen Domburg Aagtekerke, Oostkapelle Domburg; Domburg Aagtekerke Westkapelle Domburg?. Domburg Grijpskerke Oostkapelle Domburg enz. Bovendien een nieuwe en een prachtige weg naar Middelburg midden door de groote vlakke weihoek, die het lage middengedeelte van ons eiland vormt. Van daar heerlijke vergezichten naar alle zijden. In 't noorden de roode daken en de torentjes der Domburgsche villa's tusschen 't kreupelhout dat de duinen bestormt; in 't oosten de zware plompe kerk van Veere met 't fijne stadhuistorentje er naast, verderop de torenspitsen van Middelburg rustig, voornaam boven de huizen, dan die van Vlissingen meer stad van arbeid tusschen groote stoom- kranen, masten en schoorsteenen haast verloren. En in 't westen de hooge duinen rij van Biggekerke en Zoutelande, minia tuur bergketen afdalend tot Westkapelle, 'n gewriemel van lage huisjes met de groote vuurtorens trotsch daarboven. Nu we toch 't oog op die vuurtorens hebben, vragen we nog een oogenblik uwe aandacht voor den afzichtelijken mefisto, dien de Regeering goed gevonden heeft boven op den steenen toren te plaatBen. Doet z'n leelijke roode gestalte ons al onaangenaam aan, erger wordt het nog, als na zonsondergang z'n duivelsch oog: bliksemt over duin en veld. De Vereeniging tot bevordering enz. kreeg gedaan, dat aan de landzijde een klein scherm werd geplaatst doch voor ons, kustbewoners, helpt 't maar weinig; de rust van een heerlijke zomeravond aan zee wordt er nog steeds op ergerlijke wijze door verstoord. En meer zal er wel niet aan te doen zijn. Met den wenseh dat het geflikker van mefisto's blik uw oog niet zal verblinden voor 't schoon dat Domburg biedt, nemen wij afscheid, hopende dat 't seizoen 1907 in geen enkel opzicht zal onderdoen voor zijn voorganger. E. - .v. -_

Domburgsch Badnieuws | 1907 | | pagina 2