Wandelkaart van Domburg en Omstreken. van ij EEN DORPSROMAN. Prijs 75 cent. Te Domburg verkrijgbaar bij J. SOHEIJBELER. Hulppost- en Hulptelegraafkantoor te Domburg. Geopend tot 15 September: Op werkdagen 7,3011,30; 12,302,30; 5,30—7,30. Op Zondagen 7,308,30; 12,301,30. Vertrek der posten 7,25; 1,6,20. Aankomst 7,40; 1,20; 6,35. Des Zondags alleen de eerste verzending en aankomst. Bodeloop LomburgOostkapelle. Alleen op werkdagen na aankomst van post 6,35. Alles Spoortijd. Zeiltochten. Door bemiddeling van den Directeur der Zeebadinrichting kunnen zeilvaarttui- gen besteld worden. Aanmelding minstens één dag te voren. Domburgsche Revolver Schietvereeniging. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie 1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TlJD&UHKlFTjSN. London News. Eigen Haard. London Magazine. de Huisvrouw. L'Illustration. Nederland. Revue dea deux mondes. Aarde en haar Volken. Le Rire. De Huisvriend. Die Woche De Natuur. Fliegende Bliitter. De Navorscher. Ned. Spectator. Vragen van den dag. De Wereldkroniek. De Gids. Uilenspiegel. Hollandsche Revue. Hum. Album. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant Zondagsblad. De Scherpschutter. Utrechtsche Courant. Indépendancc. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro. Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue Haarlemscho Courant. Domburgsch Badnieuws. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. WANDELINGEN enz. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hotels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van hen bij wie zij logeeren. bij den Directeur der Domburgsche Zeebadinrichting tot wien ook ingezetenen van Domburg zich ter verkrijging van wandelkaarten, moeten wenden. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herst elling>ioor<l „•voor* ltiiiclei-eni daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iederen Woeupitlagimdiiag van S-4 „ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „band zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." De bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig Overbosch van Duinvliet) zijn voor het publiek gesloten. Voor badgasten te Domburg vertoevende, zijn echter wandelkaarten verkrijgbaar bij den Directeur der Domburgsche Zeebad inrichting. Ingezetenen van Domburg kunnen bij genoemden Directeur mede wandelkaarten bekomen. Gevonden voorwerpen. Een gouden broche met brillanten, Een zilveren broche. Een kindermuts. Terug te bekomen door bemiddeling van den Directeur der Zeebadinrichting. Uitstapjes te voel: Gaande door de manteling en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voor malig overbosch van Duinvliet) uur). Gaande door de manteling en het landgoed Westhove en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig over bosch van Duinvliet) ('4 uur) Langs den straatweg tot aan het landgoed Schoonoord, vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (1' uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3 /a uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. „Pff" zei de oude Pieb Schuiten terwijl hij in een sierlijke boog op de met zand bestrooide vloer van de herberg spuwde. Daarop schoof hij z'n pruim van zijn rechterwang naar de linker en legde z'n zware hand op de arm van de jongen dominé „Ja", dominé, dat is 'n oude geschiedenis, 'n heel oude, die wij hier aan de water kant al van jongs af kennen". „O jaP!" „Wis en waarachtig! En wat u daar nu zegt, heeft de vorige dominé ook precies zoo gezegd, maar die domme men- 8chen nemen het niet aan!" Er klonk een vuistslag op de tafel „alle donders" riep Kees Harmsen tegen den ouden Schuiten, maar hij verontschuldigde zich dadelijk tegenover den dominé en zei! „Ja, zoo'n beetje vloeken moet u bij ons op den koop toenemendat brengt de zeelucht nu eenmaal mee. Maar waar de oude Schuiten van domme menschen heeft gesproken, daar heeft hij, met respect gezegd op mij gedoeld." „Och, wat!" zei Schuiten, maar z'n lachen bewees dat Habmsen gelijk had. „Jawel" ging Habmsen voort, „dat is zoo, dominé, dat gezondbidden is de roode lap, die hem dol maakt; maar al praat iemand er twintig knoopen in 't uur over, ik geloof er vast en zeker aan. En daar mee basta!" Kees Habmsen was onder het spreken woedend geworden en zijn verweerd, ge rimpeld gezicht gloeide rood, als een smidsvuur, uit den krans van witte haren, die het omgaf. De dominé keek de beide zeerobben verwonderd aan. Hij had hun willen vertellen van iets, dat nu de groote wereld in beweging bracht en waarvan het gerucht nauwelijks tot dit afgelegen visscbersdorp had kunnen doordringen. Nu merkte hij zeer tegen zijn verwachting niet alleen, dat men er van wist, maar dat Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenlandscbe munt speciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo, Hulppostkantoor, gelegenheid Verloren voorwerpen Een gouden horloge, Calnalli-Adonnin. Terug te bezorgen aan het Strandhótel. men er zelfs vastgestelde opinies over op na hield. Wat verweg de geesten in beroering bracht, had hier in zijn parochie, waar hij voor eenige dagen was aangekomen, reeds lang geleden een strijd verwekt die nog steeds voortduurde. „Dus men heeft hier in de streek ook al aan het gezondbidden gedaan P" vroeg hij. „Jawel, dominé en de oude vrouw, die het doet, loopt hier nog rond en vindt nog domme menschen genoeg „Wat bliksem! Je hebt een valluik voor je kop, als je iets niet gelooven wilt dat zoo goed opgerold is als een ankertouw^ Ze heeft meenigeen gezond gemaakt" „Jou verstand dan toch niet." „Lieve vrienden, maakt toch geen ruziet Vertel me liever eens van die vrouw. Wat doet ze eigenlijk P" „Wat ze eigenlijk doetP Kijk m'n beenen eens. Die waren eens zoo slap als 'n zeil, als er windstilte is; en nu, op m'n twee-en-zeventigste jaar, klim ik, als 't moet in de bramsteng van 'n oorlogschip! Beteekend dat soms niets P" „Dat zou ik denken. Maar wat heeft het gezondbidden daarmee te maken P Heeft men u gezond gebeden P" „Wis en waarachtig" riep Kees Habm sen vol overtuiging en hij dronk zijn glas leeg, om z'n keel te smeren voor een lang verhaal. Voor hij echter zijn lippen met den rug van zijn hand had kunnen af vegen, had de oude Schuiten hem weer geërgerd. „Jawel" zei deze, „z'n onderstel is weer vlot geworden, maar daarvoor heeft ze hem dan ook leelijk bij z'n neus gehad." „De duivel hale je! Dag dominé." Kom, blijf toch, beste Habmsen! Je vriend meent het zoo kwaad niet met je." „Hij is 'n oud wijf en als hij eens begint, dan weet hij niet van ophouden. Hij kan u nu de geschiedenis vertellen, een andere keer doe ik 't, dan hebt u twee verschil lende verhalen, maar 't mijne zal 't kortste zijn." En daarmee stapte Habmsen met z'n groote zeelaarzen de deur uit van de oude visscherskroeg „de Schokker". Schuiten had nu vrij vaarwater. Hij vertelde den jongen dominé dan ook een langen, langen dorpsroman, zonder zijn geduldigen toehoorder ook maar de minste bizonderheden te besparen en wel met een gewicht als had hij er zelf een rol De vrouw, die de menschen gezond bad en door enkele dorpelingen ook wel eens heks werd genoemd, heette Louise Vinan en had in ditzelfde huis, met den ouden scheepsnaam, haar jeugd doorgebracht. Bij de stad, die eenige mijlen ver lag en een sinds lang verzandde haven had, was in het begin der vorige eeuw een Fransch- schip vastgeloopen, waarvan de bemanning en daaronder een zieke matroos, was gered geworden Het schip kwam weder vlot en zeilde weg. De zieke matroos, George Vinan scheen door het ongeval nog zieker te zijn geworden en een schoenmaker hield hem voor een klein kostgeld ter verpleging bij zich. De schoenmakersfamilie bestond uit den man, vrouw en een volwassen, maar zeer leelijke dochter; alle drie hadden den naam van zeer vroom te zijn en hun gebeden zouden zieken kunnen genezen. Zij baden dagelijks ook meermalen aan het bed van den zieken Franschman, voerden hem daarbij aftreksels van ver schillende en zeldzame kruiden en binnen korten tijd was bij gezond. Of hij zelf aan de geneeskracht van het gebed heeft geloofd, moet worden be twijfeld, want zijn later leven was al heel weinig vroom. Hij bewees de schoen makersfamilie daardoor zijn dank, dat hij met de leelijke dochter trouwde. Men meende toen, dat het uit dankbaarheid was geschied, maar begon er anders over te denken toen het na den dood van den schoenmaker en zijn vrouw, die kort na elkaar stierven, bleek dat ze heel wat opge spaard hadden. (Slot volgt.)

Domburgsch Badnieuws | 1906 | | pagina 2