Wandelkaart van Domburg en Omstreken. De Stoomtram „Walcheren". HET SCHUTTERSHOF TE DOMBURG, 3) zijn bezitters en bewoners. Prijs 75 cent. Te Domburg verkrijgbaar bij M. J. SCHEIJBELER. Hulppost- en Hulptelegraafkantoor te Domburg. Geopend tot 15 September: Op werkdagen 7,30—11,30; 12,302,30; 5,30—7,30. Op Zondagen 7,308,30; 12,301,30. Vertrek der posten 7,25; 1,6,20. Aankomst 7,40; 1,20; 6,35. Des Zondags alleen de eerste verzending en aankomst. Bodeloop DomburgOostkapelle. Alleen op werkdagen na aankomst van post 6,35. Alles Spoortijd. Dombnrgsche Revolver Schietvereeniging. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie 1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. WANDELINGEN enz. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hotels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van hen bij wie zij logeeren, bij den Directeur der Domburgsche Zeebadinrichting tot wien ook ingezetenen van Domburg zich ter verkrijging van wandelkaarten, moeten wenden. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstellingsoord „voor kinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben lederen „Woensdagmiddag van 3-4 „ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." De bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig Overbosch van Duinvliet) zijn voor het publiek gesloten. Voor badgasten te Domburg vertoevende, .zijn echter wandelkaarten verkrijgbaar bij den Directeur der Domburgsche Zeebad inrichting. Ingezetenen van Domburg kunnen bij genoemden Directeur mede wandelkaarten bekomen. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. London News. Eigen Haard. London Magazine. de Huisvrouw. L'Hlustration. Nederland. Revue des deux mondes. Aarde en haar Volken. Le Rire. De Huisvriend. Die Woche- De Natuur. Fliegende Blatter. De Navorscher. Ned. Spectator. Vragen van den dag. De Wereldkroniek. De Gids. Uilenspiegel. HollandBche Revue. Hum. Album. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. De Scherpschutter. Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro. Algemeen Handelsblad. Köloische Zeitang. Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue Haarlemsche Courant. Domburgsch Badnieuws. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Uitstapjes te voet: Gaande door de manteling en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voor malig overbosch van Duinvliet) uur). Gaande door de manteling en het landgoed Westhove en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig over bosch van Duinvliet) uur). Langs den straatweg tot aan het landgoed Schoonoord, vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (1% uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3/2 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Verloren voorwerpen. Een broche, terug te bezorgen bij den kastelein van het Badpaviljoen. Een bruinlederen portemonnaie, inhou dende papier- en zilvergeld, gaande van 't strand te Domburg, naar de bosschen en van daar naar de Hooge Hil. Tegen belooning van 10,terug te bezorgen bij den Heer L. C. Breebaabt, Bogaard straat, Middelburg of bij Mevr Bijndbbs, Weststraat, Domburg. Gevonden voorwerpen. Een zilveren vingerhoed. Een metalen beursje, te bevragen Direc teur Zeebadinrichting. De Stoomtram „Walcheren" vervoerde in de maand Augustus 38638 pas sagiers. Zij is er, hoor, en rijdt wat goed Door Zeeuwsch Arcadie heen, Verbindt veel dorpen met elkaar, Die misten dit voorheen. Zij rijdt en dit is óók veel waard Zeer zacht en toch zeer snel, Haar wagens zien er netjes uit 't Is alles goed en wel. De „Walch'ren" laat ons Walch'ren zien In al zijn schoon en pracht! Wie had zoo iets nog kort geleên Op Walch'ren wel gedacht? Verdwenen is de hobbelkar, Die naar de badplaats reed En passagiers als rommelzoo Steeds door elkander smeet. Het kostbaar rijtuig en de tol Zijn goed voor rijke liên, Maar minder rijken willen ook Zeer gaarne wel wat zien. En Domburg met zijn „Manteling" Zijn een bezoek wel waard, Geen wonder dus dat men daarvoor Zeer graag twee kwartjes spaart. Dorpen aan de tram gelegen Boept met ons voor 't Comité, Dat de tram ons heeft gegeven, Een herhaald en luid: „Hoezee"! P. A. J. (Slot.) Tot den tijd, waarin genoemde schetsen vervaardigd werden, maakten verscheiden eigenaars goede zaken en zal het spit een kustwerk voor zijn tijd, in de koopakten bij name vermeld in de drukke Zomerdagen niet veel rust gehad hebben om de talrijke bezoekers van het toen zeer gewilde gebraad van speenvarkens te voorzien. De overlevering wil dat, om de menigte dier diertjes, die hier verorberd werden, inplaats van een haan een speen varken op den toren geplaatst was, maar weet niet te zeggen, zooals dit meer met overleveringen gebeurt, wanneer dit plaats had. In officieele stukken vond ik er nooit gewag van, op de zoo even genoemde schets is er kennelijk later een bijgeteekend en zoo ziet men ook op de prentbriefkaart iets aan de spits van den toren, dat meer op een borstelig dan op een gevederd dier gelijkt In het laatst der 18e eeuw kwam voor de bewoners van het Schuttershof een kwade tijd aan. In Middelburg was na genoeg alle handelsdrukte verdwenen en. daarmede de welvaart, de groote bron van vertier te Domburg. De Fransche tijd gaf daaraan als het ware den nekslag en bleef het een kwijnende toestand ook daarna. De buurman uit De witte leeuw was zelfs de baas geworden en herbergde de menschen van den eersten rang. De kleine luiden waren voor het Schuttershof. De badinrichting, in 1834 tot stand gekomen, deed voor het Schuttershof betere dagen aanbreken, bracht te weeg, dat het gebouw in 1838 tot logement werd inge richt, ook door het aanbouwen van boven kamers, in het geheel uit zijn vervallen staat opgeheven en eene verjonginskuur onderging, waarbij de straks genoemde schoorsteen, als minder dienstig voor eene zomerlokaliteit, werd weggeruimd; zijn tuin de groote aantrekkelijkheid der inrichting een beter aanzien kreeg. Sedert dien tijd moge de zaak nu eens met meer, dan met minder succes gedreven zijn, verval heeft ze niet meer gekend. Zooals ik reeds mededeelde, was ze in 1777 in het bezit gekomen van Jan Boude- wijnse, wiens dochter, Catharina, gehuwd geweest met Pieter Sinke, ze in 1807 overnam uit den boedel harer moeder, om ze in 1822 over te doen aan hare dochter Maatje Sinke wed. Lourense. Deze heeft het Schuttershof dus in diep verval gekend, maar tevens het genoegen gesmaakt het door vlijt en geschiktheid voor de zaak tot eene onderneming op te heffen, die haar de middelen verschaft heeft voor een onbezorgden ouderdom. Bij velen was zij dan ook om hare goede hoedanigheden bekend en gewaardeerd. De Middelburgsche dichter Altorffer sprak dus ongetwijfeld in veler geest, toen hij haar in den eersten jaargang van ons i Badnieuws, op haar 90 jaardag (18 Sep tember 1883) bezong Beed8 in 1863 had zij het Schuttershof aan haar zoon (Jan Lourense) verkocht, doch bleef het nog jarenlang met hem en zijne vrouw (Antje) bewonen en in de zaak behulpzaam. Zeker zal de nieuwe eigenaar de Nimrod der streek bij de jachtliefhebbers in lang niet uit het geheugen gaan. Ook hem was de onderneming toever trouwd en de fortuin genegen, zoodat hij in 1881 zijne zaak kon overdoen aan zijne beide neven, de heeren gebroeders Scheele. Dezen zijn er al spoedig op uit geweest, gedrongen door de behoefte, het gebouw te vergrooten, door bijbouw eener ruime eetzaal en opbouw van een aantal logeer kamers en zij hadden succes want, nu drie jaar geleden, lieten zij de exploitatie over aan hun neef, den heer D. H. Scheele, die thans de zaak drijft. Dat hij niet alles ik meende haast te zeggen bij het oude maar ik zal zeggen bij het bestaande zal laten, bewijst de nieuwe inrichting der buffetkamer, naar oude gegevens. Hij ga zoo voort en oogste, als zijn voorgangers, een rijken oogst van een goeden arbeid Domburg. H. M. Kebteloo.

Domburgsch Badnieuws | 1906 | | pagina 2