GROOT KINDERFEEST SOCIËTEIT „LÜCTOR ET EMERGO". Oroote Zaal van het Badpaviljoen. DANSMUZIEK de Wilhelmina Kapel, Extra Dansavond. Muziek der ffilhelminakapel, CONCERT de Vlissingsche Kurkapel, van den Verjaardag- van H. M. de Koningin. COITCEBT Comité tot regeling van Zoiuervermaken. Vrijdag 31 Augustus 1906. Viering van den Verjaardag van H. M. de Koningin. den Heer D. Th. SCHRAMADE, HET SCHUTTERSHOF TE DOMBURG, 2» zijn bezitters en bewoners. Hulppost- en Hulptelegraafkantoor te Domburg. Geopend tot 15 September: Op werkdagen 7,3011,30; 12,302,30; 5,30—7,30. Op Zondagen 7,30—8,30; 12,301,30. Vertrek der posten 7,25; 1,6,20. Aankomst 7,40; 1,20; 6,35. Des Zondags alleen de eerste verzending en aankomst. Bocleloop DomburgOostkapelle. Alleen op werkdagen na aankomst van post 6,35. Alles Spoortijd. Voor het badseizoen zijn nog te huur: 4 kamers station straat na 27 Aug. J. Gabriëlse. 1 kamer heeren straat na 31 Aug. wed. de Jonge. 1 buis met 6 kamers en keuben weststr. na 4 Sept. P. Janse. 1 kamer weverij- straat na 23 Aug. van de Ameele. 1 ooststr. G. Wisse. 1 kamer noord str. na 5 Sept. wed. Hendrikse. 5 kamers en keuken ooststr. na 2S Aug. J. Wisse. 1 kamer singel Jan Lourense. 3 kamers wijn- gaardstr. na 21 Aug. Almekinders. 1 huis met 4 kamers en 2 keukens weststr. na 31 Aug. A.M. Romein. 4 kamers noordstr. na 27 Aug. mej. Florusse. 1 gemeubil. buis weststr. na 27 Aug. J. Scbeele. 1 kamer znidstr. na 20 Aug. J. Sinke. 1 station straat na 20 Ang. G. Prevoost. 2 kamers weverij- straat na 2 Sept. J. van Sluys. Dombnrgsche Revolver Schietvereenfglng. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie 1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. AMUSEMENTEN. Zaterdag 25 Augustus 1906, te geven doob Directeur de Heer E. BEKEEK. Voor kinderen tot 9 uur. AanvaDg 7 uur. Dinsdag 28 Augustus 1906, Directeur de Heer R. B EKKER. voor kinderen tot 9 uur. Aanvang 7 uur. Woensdag 29 Augustus 1906. te geven doob Directeur de Heer E. BEKEER. Aanvang 8 ure. Vrijdag 31 Augustus 1906, TEE GELEGENHEID te geven doob de Vlissingsche Kurkapel, Directeur de Heer R. BEKKER. Aanvang 8 unr. Na afloop gelegenheid tot Dansen. Uitsluitend toegankelijk voor leden van de Sociëteit „Luctor et Emergo" en voor geïntroduceerde vreemdelingen. Inlichtingen omtrent voorwaarden van lidmaatschap en introductie verstrekt de Kastelein. Des namiddags te 2\ ure in de Groote Zaal van het Badpaviljoen, te geven doob Hof-Artist van Rotterdam. Toegankelijk voor alle school kinderen van Domburg. Leden van de Sociëteit „Luctor et Emergo" hebben vrijen toegang. Zeiltochten. Bij goed weer zal een hoogaars voor het badstrand gestationeerd zijn. Dagelijks (uitgezonderd Dinsdags en Vrijdags) zullen bij gunstig tij en goed weer twee tochten gemaakt worden ieder van c.a. 2 uur. Kaarten te bekomen bij den kastelein op het Badpaviljoen tegen betaling van EEN GULDEN per persoon. Dinsdags en Vrijdags kan bet vaartuig voor den ganschen dag worden afgehuurd. Aanmelding bij den Directeur der Zee bad inrichting vóór half tien 's morgens op bovengenoemde dagen. Kaarteü te bekomen bij den kastelein op het Badpaviljoen tegen betaling van TIEN GULDEN (per dag). Wordt het vaartuig Dinsdags en Vrijdags niet afgehuurd dan worden de gewone twee tochten gemaakt. In dat geval zal een rood met witte vlag worden geheschen aan de mast bij bet Badpaviljoen. Uitstapjes te voet: Gaande door de manteling en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voor malig overbosch van Duinvliet) ('/s uur). Gaande door de manteling en het landgoed Westhove en terug door de bosschen en duinen van Hoogduin (voormalig over bosch van Duinvliet) uur). Langs den straatweg tot aan het landgoed Schoonoord, vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (V/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk §n lichttoren te bezien (3'/2 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Gevonden voorwerpen. Twee broches. Dr. Moens verkocht zijne bezitting aan Pieter van der Burcht, voor wiens naam in stukken in het gemeente-archief het praedikaat van jonkheer pronkt. Of hij alleen door mijn ambtsvoorganger in het secretariaat van Domburg geadeld werd kan ik niet bewijzen. Een naamgenoot van hem was van 16271643 secretaris van Middelburg. Hij overleed hier in 1682 of 1683 en om zijn lijk naar elders ter begraving te voeren, werd honderd gulden aan de stad betaald. Daarna werd eigenaar Abraham Wijckaert, dien Smallegange, in zijne kroniek van Zeeland, als tollenaar en licentmeester van Arnemuiden, onder den naam Wicart ver meldt. Hij Het het na aan zijne dochter Catharina Cornelia, die hier ongehuwd overleed. Haar erfgenaam Jeremias Yer- wout Noiret, pensionaris van Middelburg, verkocht het gebouw in 1738 in het open baar, en schoon het omschreven wordt als een groot heerenhuis, met koetshuis, stalling, groote erve en drie gemeten bosch, bracht het slechts 61 366.op. Kooper was Eeuwout van Dishoeck, die in 1732 heer van Domburg geworden was. Deze was in 1725 uit Indië terug gekeerd, alwaar hij van wege de Oost- Indische Compagnie directeur in Bengalen geweest was en als zoodanig, volgens dfr overlevering, een fabelachtigen rijkdom had verzameld. De man deed dan ook, of hij geen raad met zijn geld wist. Te Middelburg bewoonde hij het prachtige huis in de Noordstraat, waar Jhr. van Reigersberg Yersluija later eene andere woning stichtte, te Vlissingen deed hij voor zijn eenigen zoon het huis bouwen, dat nu voor stadhuis dient; hij bezat o. a. bet Slot ter Hooge en het Hof te Domburg. De nieuwe eigenaar liet aan het gebouw eene belangrijke vertimmering doen, die hem ongeveer f 1600 kostte en richtte het tot herberg in. Toen werd vermoedelijk het gedeelte aan de achterzijde gebouwd, daar het vroeger te zien was, dat het gedeelte aan den straatkant een oudere bouw was. Schoon het nooit een schutters-gezel- schap huisvestte, kreeg het toch den naam van Het Schuttershof, doch had alleen dit met dergelijke inrichtingen ge meen, dat het diende tot het aanrichten van maaltijden en andere partijen, waar toe ook de schuttershoven in de steden, om hunne ruime zalen, destijds reeds meer gebezigd werden dan voor wapen oefeningen. Met deze stichting werd denkelijk in eene behoefte voorzien, daar er te voren, door opheffing van andere, slechts éène inrichting van gelijken aard. De witte leeuw, bestond. Deze herbergen dienden toen bijna uit sluitend voor dagbezoekers in den zomer, zeker niet het minst in den tijd, dat de vroeger veel voorkomende smelt gevangen werd en 't was ongetwijfeld iemand, die op de smeltvangst uitgeweest was, die int eene glasruit in het Schuttershof het tweede couplet schreef van het Klinkdicht uit de Walchersche Arcadia, II 257. De vreemdling staat verrukt, waar dat hij [richt zijn schreden, Men vangt hier visch te paard, men grijpt [die met de hand; 't Ploegijzer is ons net; men vischt hier [in het zand; De spae verrast den smelt, die wegschiet [naar beneden. De herberg Het Schuttershof werd aan vankelijk verhuurd, doch na het overlijden der weduwe van Dishoeck, in 1750 in het openbaar verkocht voor f 1866 aan Jan de Potter, die misschien vroeger huurder was geweest, zeker sedert jaren te Dom burg woonde. De Potter was hier een man van zeker aanzien en gezag, want hij werd schout der heerlijkheid Domburg buiten, ongetwijfeld door bemiddeling van den ambachtsheer van Dishoeck, een ambt evenwel, waarvan de waarneming hem niet in den weg zal gestaan hebben voor de behartiging der beroepszaken. De Potter behield de zaak tot zijn dood en zijne weduwe verkocht ze in 1774 voor 2280 aan Anthonie Dreijmer, die ze drie jaar later voor 2460 overdeed aan Jan Boudewijnse en daarvandaan heetten latere eigenaressen tot op onzen tijd, hoe ook haar eigenlijke naam was, bij vele bezoekers steeds „vrouw Bouwens.'1" In BachieneVaderlandsche Geographies een werk waarin plaatjes voorkomen, naar schetsen die in 1791 en 1792 vervaardigd werden, vindt men eene afbeelding van de achterzijde van bet gebouw met het plein, ruim gestoffeerd met rijtuigen en bezoekers. De heer Hildernisse te Middel burg bezorgde daarvan eene mooie repro ductie, en zond die als prentbriefkaart, vóór een paar jaar, de wereld in, zoodat men kan zien, hoe Hot Schuttershof op het laatst der 18® eeuw en nog lang daarna er uitzag, denkelijk zooals van Dishoeck het had laten vertimmeren. Op de plaat van Domburg, bij vogelvlucht, in Smallegange's kroniek van Zeeland, die minstens eene eeuw ouder is, ziet men het gebouw aan de straatzijde. (Slot volgt.) Het Bestuur der Domburgsche Spijs- uitdeeling vermeldt met dankbaarheid de ontvangst van f 563,SO, zijnde de netto opbrengst der op 7 Augustus jl. gehouden Eancy Pair. Namens het Bestuur L. H. DRABBEBoogaebt.

Domburgsch Badnieuws | 1906 | | pagina 2