AMUSEMENTEN. Domburgsche Revolver Schietvereeniging. Vreemdelingen worden ale buitenleden aangenomen. Contributie f 1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. Domburg Golf Club. Terreinen achter het Hoenderpark (West- kapelsche weg). Zomerlidmaatschap voor Heeren7,50. Yoor Dames J 2,60. Intro ductie per dag 1,Inlichtingen worden verstrekt door HH. hotelhouders en door den kastelein op het Badpaviljoen. Aan de gasfabriek gelegenheid tot ber ging van clubs enz. Ballen, clubs en verdere benoodigdheden verkrijgbaar bij den Heer Scheijbelbb, tegenover het Bad paviljoen. Uitstapjes te voet: Gaande door de manteling en terug door het overboseh van de buitenplaats Duin vliet C/2 uur). Gaande door de manteling en het landgoed Westhove en terug door het overboseh van Duinvliet (3/4 uur). Langs den straatweg tot aan het landgoed Schoonoord, vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (IV2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur). Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terugde zeedijk en lichttoren te bezien (3Va unr). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. The London News. Hom. Albnm. Le Rire. Eig(n Haard. Harmsworth Magazine, de Huisvrouw. The Sketch. Nederland. L'Illustration. Aarde en haar Volken. Revue des deus mondes. De Huisvriend. Die Woche. De Natuur. F liegende Blatter. De Navorscher. Moderne Kunst. Vragen van den dag. Ned. Spectator. De Gids. De Wereldkroniek. Hollandsche Revue. Uilenspiegel. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. Indépendance. Utrechtsche Courant. Le Figaro. Nieuwe Rotterdammer. Kölnische Zeitung. Algemeen Handelsblad. Courier de Schéveningue. Weekblad Amsterdammer. Domburgsch Badnieuws. Haarlemsche Courant. Dit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Yoor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Gevonden voorwerpen. Een dames dasspeldje. Terug te beko men aan het bureau van dit blad te Domburg. 4) INTONIÜS EN CLEOPlTRi. En dan dien Bomeinschen neus (Wel bezien een voorbarige Bourbon- neus. Antonius ook hierin gelijk aan Erans I die, ofschoon geen Bourbon, ook den Bourbon-neus reeds droeg). Die Bomeinsche neus, goed op een munt, mooi doend op een parade, bij eene openbare redevoering, bij eene plechtige ontvangst, in 't algemeen bij officiëele gelegenheden, maar niet in de intimiteit; een neus, goed voor het ambtelijke, maar niet voor het gewone, dagelijksche leven; iets voor de open lucht, niet voor het boudoir; een treurspel-neus (en dan op z'n mooist), -een épisehe neus. wat gij maar wilt, zelfs een heroï-komische neus; maar geen neus voor sentiment of lyriek. En nu ziet zij in dien autoritairen Overheids-neus het karakteristieke dier B-omeinen. Als die neus altijd koud, streng, deftig: juristerig, allen advocaten die eene zaak bepleiten, heen en weer, vóór en tegen, altijd verhandelend, en plechtig als auguren, zonder een spier te vertrekken, ook over de scabreuste zaken met een gewichtig air, hoog-ernstig debatteerend. Als die neus op het aardsche gericht: proza-luidjes, terre-a-terre; en zoo heelemaal niet mystisch aangelegd, met hun décora tieve goden-galerij van zoo'n publiek-rech- telijk cachet, voor den vorm en enkel profiel O dat koude, zakelijk-zelfgenoegzame dier Romeinen die zij voelt dat op haar aankomen, onverbiddelijk op haar aandringen 1 O dat dilemna: Cesar of de dood: alles of niets! En nu denkt zij aan het praalgraf dat zij zich heeft laten bouwen bijna voltooid. Daar zich op te sluiten met hare twee vrouwen en haar schatten. Daar hem afwachten Cesar en verder zien Wat het leven betreft, de proeven zijn genomenzij zal weten te sterven, niet bevreesd voor den dood, mits hij mooi zij, in hooge elegantie. En bij dat alles doet hare onverstoor bare rust en koninklijke houding toch wel zien wie zij is: de hooge, Koninklijke, Representatieve Vrouw. Cleopatra On-virginale Sapho. Koninklijke bloem van bekoring, diepe kelk- en beker-bloem met het bloedige hart; bloeiend bij nacht voor zich zelve; ontloken oostersch-doornigen monster-stam (van-Looysche cactus, veelmaal ceder groot geworden); doodend die uit de diepe kelk haar geuren dronkenbloem die bedwelmt in maatloos-hoog astrale over- heersching; geurend aan den Egyptischen hemel over de Middellandsche, Ionische, Euxinische tot de Hyrcanische zeeën. Bloem van licht, ten hemel reikend pharus, stralend van Gallië, de Parthen voorbij, tot ver in Klein-Azië, door het hart van het eeuwige Rome. Scheba-bloem van Oostersche wijsheid, ontsproten aan de in eeuwen wegdeinende geslachten van Pharaös, vorstelijke hooge- priesters en dichter-wijsgeeren; bloem van eeuwen-eeuwen-oude, plechtige, mysterie volle wijsheid der groote geïnitieerden, van Rama door Krishna tot Hermes, zóó hoog bloeiend en schijnend dat het lage haar niet raakt. Lotus-bloem die geabsorbeerd heeft de uit geheimzinnige diepten opgestengelde wijsheidhaar uitglanst van de sereen en immucabel uitgespreide bladeren, maar ook haar verbergt, bedekkend haar gemeenschap met den stillen, diepen bodem van oor sprongen en eerste oorzaken: Isis zelve in algemeenheid van bevatting: het goede en booze dooréén als in den kosmos; en alles blijvend beneden den zoom van haar kleed. Eeuwen-eindsche bloem van essentie der zoo aproximatieve Napoleontische eeuwenvolmaakt-voltooid, onnavolgbaar decadenten-type van feminisme, waarvoor al het mannelijke knielt en zich overwonnen geeft. Bloem van almacht, bloeiend in satra- pisch-ongenaakbare opgeslotenheid van heerschappij en natuurlijke wreedheid, in aziatisch „never-mind" van onbewogen indolentie, en toch met al het spontane in mooi belijnde elegantie eener moderne Parisienne: onweerstaanbaar en „hors concours" meer nog door bevalligheid dan door schoonheid; met het zilveren geluid eener Sarah Bernhardt, stem zoo rijk aan timbre dat zij symphonie wordt, keur van instrumenten, orgel welks register omvat al wat door vrouwen ooit gezongen, ge fluisterd, gesproken, gesmeekt of getoornd is, gaande van het teederst gevlei tot het koud-doodelijk bevel, van lichte ironie tot deftigen pathos, van de zwevende scherts tot den hoogvliegenden treurspeltoon, met onberispelijke overgangen, in nooit falenden rhythmus, en in alle talen en tongen der aarde. Gecompliceerde bloem der gecompli ceerde beschaving van het gecompliceerdst Cultuurvolk, dat met zelfbewuste fierheid in zich ronddraagt het fluisterend uitge sproken wachtwoord van God en het Maar bovenal de Vrouw-bloem, die het hoogste geeft alleen het leven waard de Liefde Want ziet, zij zullen opkomen in dichte drommen, de jongelingen en mannen die zij bezield en tot het ideale opgevoerd heeft, tegen den barbaar die haar deze kroon van het hoofd zou willen lichten. En zij zullen vóór haar getuigen: de dichter-wijsgeeren, naneven der Pantaoersf de Harmachissen, koninklijke Hoogepries- ters en krijgsliedende helden, de kunste naars die zij bezield heeft met hooge geestdrift van kunst en daad, geplaatst heeft op de toppen van het mensche- lijke: zij allen voor wien zij was de uitverkorene van 't eeuwig-vrouwelijke, van 't machtig-mysterieu8e, in z'n mysterie aan het godlijke verwant. Op dien éónen voor wier hare liefde de ontwijding was, zullen zij minachtend wijzen; o dat beider levens-lijnen niet paralel liepen noch loopen konden in het mooi-hoogeen dat conflict bij hem tusschen passie en plicht! en, getuigend tegen den Romein, zullen zij u bewijzen dat de held niet onderging door haar, maar door zich zeiven: ten volle zeed'lijk verant woordelijk voor zich, en in het minst niet bezweken aan opgelegde criminaliteit a 1'inBtar van Lombroso. En toppunt van climax dat het vorige overbodig maakt Antonius zelf voegt zijne stem bij de hunne, neemt die ver antwoordelijkheid op zich en knielt weer als te voren aan de voeten van Cleopatra. Het tragische en tevens ideale in de- Liefde o Shakespeare wist het wel ligt in haar onherroepelijkheid, in 't onweer staanbare van hare macht en in het machtige van hare uitwerking: in den blinde treffend, wondt zij onverwacht en voor eeuwig; en weet wel dat, om zoo klein te kunnen worden door de liefde als Antonius, men groot geweest moet zijn als hij). Nogmaals en voor 't laatst zal Antonius het met Cesar wagenen in weerwil van tegenspoed en teleurstelling meer en meer teekent zich de eenzaamheid om hem bezielt hem weer iets van 't oude vuur, heeft zijn soldatennatuur weer iets van de oude veerkracht herkregen. Voor hij te velde trekt, wil hij Cleo patra nog een schitterend feest ten afscheid bieden. De toebereidselen zijn gemaakt; en nu, even voor het zal aanvangen, op het door den pharus beschenen eiland, onder den klaren, nachtelijken hemel van Egypte (hemel van zoo plechtige stemming; de sterrenbeelden al zoo oud met onverflauwden dienstijver, trouw op hun post, hun' altruïstische plichten vervullend), in de eenzaamheid daar aan zee, voelt hij iets als een lichte zweem bij zich opkomen van de melancholie, den christelijken weemoed der modernen. Zijne oogen gaan over de Middellandsche zeehet Bomeinsche Mare-Internum. Groot meer, haast overal omsloten door Romeinsch gebied (straks sluit zich de kring; zal hij zich sluiten is de groote vraag). De Middellandsche zee met hare zoo kosmopolitische golven, rakend al die toch vreemde gewesten en volkenlegendarische, mythologische zee vol herinneringen, toch zoo modern daar liggend onder het voor 't laatst ontstoken feestlicht; vijver voor helden-spelevaart waarlangs de heerbaan gaat van Hannibal en de Punische oor logen in alle richtingen doorkruist met de overzet-veeren waarlangs, uit Rome, de deftig-strenge, stramme landvoogden en bevelhebbers zich naar hunne bureelen begeven, van Hispanië en Gallië tot Judea en Mesopotamië. Italië met den gekothurnden voet en Rome waar hij zijne weelderige jeugd doorbracht; daarna zijn gejaagd, onrustig leven van kuiperij en veel wagen, in roekeloos optreden, met al de heftige bewegingen van eerzucht, toen nog alleen heerschend in zijne ziel. Ginds Gallië waar hij, geïnspireerd door Cesar (den ouden) en diens vriendschap, zijn volle maat heeft gegeven; om na die uiterste inspanning in extaze van zelfbeha gen weer dieper dan ooit terug te vallen in teugelooze losbandigheid (rol van heroïsch doordraaier die hij denkt dat hem van rechtswege toekomt). (Slot volgt.)

Domburgsch Badnieuws | 1905 | | pagina 2