DE GROOT, Groote Zaal van liet Badpaviljoen. Zaterdag 23 Juli en Zaterdag 30 Juli 1904. BANJSüyitlK, Comité tot regeling van Zomcrvcrmaken. GOTsT OOTTIKLS Yan versierde Parasols, Wandelstokken en Pijpen Ringrijden met VERSIERDE Rijwielen CONCERT Een Calicot-Bal. 2) ZEELANDS TUIN. Abdij, Middelburg. Faiences de Delft, poreelaines et meubles antiques, peintures, dinanderies etc. SpeeialitéCabinets de Zélande. On parte f rangais. Man spricht Deutsch. English spoken. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 24 Juli. Nod. Herv. Gemeente. Voorm. 9 '/2 uur Ds. G. A. van deb Hoopt, Bediening H. Avondmaal. Nam. 2] uur Ds. D. Wüstenhoff van Sassenheim. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Voor liet badseizoen zijn nog te lmur: 1 kamer west9tr. C. Schout. 4 kamers en kenken id. van 1 Aug. Jacs. Minder- houd. 1 kamer zuidstr. tot 1 Aug. J. Sinke. 3 dorpstr. Jan Minder- houd. 3 markt P. v. d. Meulen 6 kamers en keuken straatw. W. Kesteloo. 2 kamers heeren straat A. Bosselaar. Verloren voorwerpen. Een roode badmuts verloren, gaande van den tol naar het badstrand. Terug te bezorgen bij den kastelein op het Bad paviljoen. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenlandsche munt speciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gelegenheid. AMUSEMENTEN. Toor kinderen tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 nnr. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Vrijdag 29 Juli 1904, 's namiddags 2 unr9 op het terrein van het Badpaviljoen. NA AFLOOP DER KEURING: voor Heeren en Dames. Aanmelding bij den Heer P. C. Labbijn, Secretaris van het Comité. >s AVONDS 8 UUR: te geven door de Heereu KOENE, POL VLIET, DE HAAN en VAN RAPPARD, Cadetten der K. M. A. te Breda. in de Groote Zaal van het Badpaviljoen. In de pauze (pl. m. 9 uur) PBIJSUITDEELING CONCOURS. programlmaTconcert. 1. Wien Neêrlandsch Bloed. 2. Rial to Marsch J. Ellis. Piano, Mandolines, Fluit. 3. The Honey duckle and the bee. Piano, Mandolines, Fluit. 4. PolonaiseChopin. Piano. 5. Valse Bleue. Mandolines. 6. ErühlingGriep. Piano, Mandoline. PAUZE. 7. MarcheJ. Potvliet. Piano. 8. Unter deinembezanbern- den BliekN. Mandoline, Fluit. 9. Valse brillante Af. Moszkowski. Piano. 10. Glühwürmchen Lincke, Mandolines, Piano, Fluit. 11. A Erancesa. Mandolines, Piano, Fluit. 12. Nocturne (op. 2) H. Potvliet. Piano. 13. Wilhelmus. Zeiltochten. Van af Maandag 25 Juli 1904 zal bij goed weer een hoogaars voor het badstrand gestationeerd zijn. Dagelijks (uitgezonderd Dinsdags en Vrijdags) zullen twee tochten gemaakt worden ieder van c.a. 2 uur. Kaarten te bekomen bij den kastelein op het Badpaviljoen tegen betaling van EEN GULDEN per persoon. Dinsdags en Vrijdags kan het vaartuig voor den ganschen dag worden afgehuurd. Aanmelding bij den Directeur der Zeebad inrichting vóór half tien 's morgens op bovengenoemde dagen. Kaarten te bekomen bij den kastelein op het Badpaviljoen tegen betaling van TIEN GULDEN (per dag). Wordt het vaartuig Dinsdags en Vrijdags niet afgehuurd dan worden de gewone twee tochten gemaakt. In dat geval zal een rood met witte vlag worden geheschen aan de mast bij het Badpaviljoen. Dom biirgsche Revolver Schietvereenigiug. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. Domburg Golf Club. Terreinen achter het Hoenderpark (West- kapelsche weg). Zomerlidmaatschap voor Heeren 7,50. Voor Dames2,50. Intro ductie per dag/1,—Inlichtingen worden verstrekt door HH. hotelhouders en door den kastelein op het Badpaviljoen. Aan de gasfabriek gelegenheid tot ber ging van clubs enz. Ballen, clubs en verdere benoodigdheden verkrijgbaar bij den Heer Scheijbelep, tegenover het Bad paviljoen. t Op de lijst der vermakelijkheden, welke dezen zomer gedurende het badseizoen te Domburg zullen plaats hebben, komt voor een zoogenaamd „Calicot-Bal". Daar het Comité tot regeling van zomer- vermaken reden heeft, om te gelooven dat sommigen misschien niet geheel op de hoogte zijn van de beteekenis van zulk een Calicot-Bal, meent het hier nog even u een nadere omschrijving te moeten geven. De naam zelve drukt eigenlijk reeds alles uit: ieder deelnemer, hetzij dame of heer wordt verwacht in de balzaal te verschijnen, gekleed in een costuum van calicot (een soort gekleurd katoen). Hierbij kan men de meest fantastische kleuren-combinaties maken. Ook in de keuze van voorstellingen behoeft men niet gebonden te zijn. Alles leent er zich toe geschiedkundige personen, verschillende nationaliteiten, en, om bij 't meer gewone te blijven bloemenmeisjes, jockey's, enz. alles, mits 't costuum van calicot vervaardigd zij. Het geheel dus te samen genomeD, zou men kunnen zeggeneen Calicot-Bal is een gecostumeerd bal, waarbij slechts één stof-calicot, mag gebruikt worden. Gewoonlijk wordt voor het fraaiste of origineelste dames- en heerencostuum een prijs uitgeloofd. Namens het Comité, M, S. Wij hebben slechts een paar passen te doen om ons op het landgoed Berkenbosch te bevinden. Het bestaat reeds meer dan 2'/2 eeuw en wordt in 1644, toen het aan Jacob Bobbel, raad der stad Middelburg behoorde, eene hofstede genoemd, met 17 gemeten bosch, land en plantage. In 1717 werd het verkocht „met de twee huizen, schuren, bosschen, dreven, hoven en vijvers", zoodat men moet veronderstellen, dat 't eene samensmelting van twee buitenverblijven is geweest. De plaats van het eene huis wordt nog aangewezen door het overblijf sel van een vijver; het andere maakte een veertig jaar geleden plaats voor het nog bestaande. Gedeeltelijk draagt de aanleg een ouden stempelrechte lanen, overblijf sels van geschoren hagen en sterrebosschen. Berken bosch vormt als het ware een geheel met het er naast gelegen Duinbeek. Daarvan kan men gerust zeggen, dat de oorsprong zich in den nacht der eeuwen verliest. Zeker is het evenwel, dat het reeds in 1350 bestoud en het eigendom was van Wolfebd yan Boessele, heer van Yeere, aan wien het door den graaf met dezelfde rechten was opgedragen als de stad Veere, blijkens den daarvan nog aanwezigen merk- waardigen giftbrief; zoodat de eigenaar op eene uitgestrektheid van iets meer dan drie gemeten een stedelijk bestuur kon benoe men, zelfs het halsrecht uitoefenen en andere fraaiigheden meer. Duinbeek bleef in het bezit der heeren. van Veere tot het in 1568 uit den insol- venten boedel van Maximiliaan van Boüb- qondië verkocht werd en is, evenals het geheele platteland van Walcheren in 1573 en 1574 der verwoesting prijsgegeven. Het huis werd afgebroken en bij een verkoop in 1696 is er sprake van een stuk zaailand, genaamd DuiDbeek, met daarin gelegen vijver en het opperhof. Nu kwamen evenwel betere dagen aan. In 1715 werd het nl. aangekocht door den Middelburgschen bur gemeester Abbaham Duvelaeb, die waar schijnlijk het nog bestaande huis bouwde en reeds in genoemd jaar octrooi verwierf tot bezanding van den weg, die toegang verleent naar den reeds vroeger bezanden weg bij de tegenwoordige buitenpaats Schoonoord. Gedurende de 17® eeuw was de grootste waarde het recht van zich vrijheer van Duinbeek te noemen, waarvan de eigenaars dan ook gebruik maakten. Dit werd trou wens vooral toen van nog nietiger bezittin gen gedaan. In 1895 was er ernstige twijfel, of Ber- kenbosch en Duinbeek wel zouden blijven bestaan, tengevolge van het overlijden van den eigenaar Mr. J. G. Spbengeb. Geluk kig zijn beide plaatsen toen aangekocht door eene combinatie van eenige dames en heeren en worden nu beide bewoond, het geen met Duinbeek sedert jaren niet het geval was geweest. Den straks genoemden weg overstekende, bevinden wij ons in de hoofdlaan van 't Huis ten Duine, waarvan ik in 1660 als kooper aantrof Gillis van Wondebgem, welke naam mij echter te boersch klinkt, om te kunnen denken, dat de drager d© bezitter eener buitenplaats was. Of het goed toen slechts eene boerderij was, kan thans niet worden uitgemaakt. In 1678 was het een buitengoed en behoorde aan Anna van dee Stbinge, die in een ver- bandbrief, de gemalin genoemd wordt van den kolonel Caspae de Maubegnault. Evenals van vele buitenplaatsen, komt van 't Huis ten Duine eene fraaie plaat voor in Smallegange's kroniek van Zeeland, die kort vóór de uitgaaf van dat werk moet vervaardigd zijn. Wie lust had zijne be zitting daarin te zien prijken, kon zich die weelde veroorloven, mits hij, volgens het prospectus, eene afbeelding inleverde en er 42 gulden bijvoegde, wanneer ze in kopergravure werd opgenomen. Het huis werd in 1852 grootendeels ge sloopt en is alzoo alleen eene uitgestrekte beplanting overgebleven, als een heerlijk verblijf voor het konijn. Hier eindigt de onafgebroken rij van bosschen en beplantingen en bestaat een open terrein tot bij de Oranje- vroeger ge noemd Prinsenbosschen, die met de uit gestrekte beplantingen van Zeeduin en Overduin een geheel vormen. (Wordt vervolgd

Domburgsch Badnieuws | 1904 | | pagina 2