DE GROOT, Tentoonstelling van Oude Koperwerken Abdij, Middelburg. Faiences de Delft, poreelaines et meubles antiques, peintures, dinanderies etc. Specialité: Cabinets de Zélande. On parle f rangaisMan spricht Deutsch. English spoken Reisgelegenheden. Omnibusdienst tusschen Domburg en Middelburg. Vertrek van Domburg: voorm. 7,45 ure. nam. 8,30 Vertrek van Middelburg: voorm. 12, nam. 3,30 Vracht per persoon 0,75retour1, Van Serooskerke in beide richtingen f 0,25. Plaatsen zijn te bespreken a 0,05 in het Hotel Schuttershof (Domburg); in het Nederlandsch Koffiehuis, Markt (Middel burg). BADSTOELEN te huren tijdens den badtijd: gedurende den tijd, dat de huurder achter eenvolgend den stoel bezet houdt, 0,10 (roode kaarten), per week 1,(witte maand 3,(blauwe seizoen 6,(gele Het publiek wordt beleefd verzocht de Directie in het uitoefenen der contróle behulpzaam te zijn, door toe te zien, dat het op de kaart vermelde bedrag overeen stemt met het betaalde. besturen en particulieren stonden bereid willig hunne koperwerken hiervoor af, waarbij zeer kostbare en merkwaardige voorwerpen. Wij zijn de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Walcheren te Middelburg, die met eene Commissie van voorbereiding en inrichting deze expositie organiseerden, benevens de Heer J. A. Fbedebiks, wien de eer van de tentoonstelling toekomt, verplicht voor het bijeenbrengen van deze verzameling van kunstnijverheid. Zij bieden daarmede ook de tijdelijke bezoekers van onze badplaats de gelegen heid aan, eene rijke verzameling van koper industrie uit vroegere tijden te bewonderen. Veel belangstelling verdient deze ten toonstelling te ondervinden. i) ZEELANDS TUIN. AMUSEMENTEN. Domburg8che Revolver Schietvereeniging. Vreemdelingen worden als buitenleden aangenomen. Contributie1,per maand of per gedeelte van een maand. Informa ties worden verstrekt door den Directeur der Zeebadinrichting. Domburg Golf Club. Terreinen achter het Hoenderpark (West- kapelsche weg). Zomerlidmaatschap voor Heeren 7,60. Voor Dames/2,50. Intro ductie per dag /l,Inlichtingen worden verstrekt door HH. hotelhouders en door den kastelein op het Badpaviljoen. Aan de gasfabriek gelegenheid tot ber ging van clubs enz. Ballen, clubs en verdere benoodigdheden verkrijgbaar bij den Heer Scheijbeleb, tegenover het Bad paviljoen. Zeiltochten. Zoodra het aantal bezoekers voldoende deelneming waarborgt, zal van wege het „Comité tot het geven van feestelijkheden" gezord worden voor een hoogaars, waarmede badgasten, tegen een later aan te geven tarief, dagelijks bij gunstig weer een of meer tochtjes op zee zullen kunnen maken. Badgasten die voor een of meer dagen een hoogaars wenschen at te huren, kunnen zulks ook nu reeds doen doortusschenkomst van den Directeur der Zeebadinrichting. Vreemdelingen, die inlichtingen wen schen omtrent Walcheren, behoeven niet verlegen te zijn. Zij kunnen ze gratis be komen, hetzij schriftelijk van de besturen der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg en te Vlissingen, hetzij mon deling aan de informatie-bureaux dier Vereenigingen, gevestigd: te Middelburg: Groote Markt I 15; te Vlissingen: IJzeren Brug F 1-2. Tot het verstrekken van inlichtingen aan vreemdelingen zullen verder bereid bevon den worden de heeren G. van de Putte, secretaris van de Vereeniging tot bevor dering van de belangen van de badplaats Domburg, en J. W. Peebels, bode der gemeente Veere. Gevonden voorwerpen Een schaartje, een zilveren broche met blauwe steentjes. Terug te bekomen bij den kastelein op het Badpaviljoen. (Dinanderies) te Middelburg. Donderdag jl. werd te Middelburg eene tentoonstelling van oude koperwerken geopend. De bezoekers van onze badplaats ver zuimen niet deze interessante verzameling te gaan zien. Verschillende musea, gemeente- en kerk Walcheren is wel eens het prieel of de tuin van Zeeland genoemd en door Smalleqange wordt in zijne in het laatst der 17e eeuw uitgegeven kroniek er van gezegd: „De dorpen, heerlijke huijsen en lusthoven liggen soo dicht op mal kander, dat die den anderen als met een steen konnen bewerpen". Onder de gedeelten, waarop dit toepasse lijk is, behoorde vooral het grondgebied van Oostkapelle en in de eerste plaats de duinstreek. In no. 6 van den vorigen jaargang heb ik met een enkel woord melding gemaakt van buitenverblijven in de buurt van Domburg. Als vervolg daarop, wenschte ik nu het een en ander mede te deelen omtrent vroeger onder Oostkapelle bestaan hebbende en nog bestaande buitenverblijven, daartoe in staat gesteld door nasporingen in oude eigendomsregisters. Waar tegenwoordig het overbosch van Duinvliet is, werden in 1647 door Johan Baselieb, voornaam ijzerhandelaar en lid van het stadsbestuur te Middelburg, ver scheiden partijen land aangekocht. Hij stichtte daar een hof, als het JBaseliers-hof aangeduid op eene kaart, die den toestand van Walcheren in het laatste vierendeel der 170 eeuw voorstelt. De naam komt later niet meer voor en zal na den dood van den eigenaar verdwenen zijn. Schoon niet bepaald is van te geven wat, hadden verscheiden Middelburgsche families daar destijds bezittingen, als Veth, van de Pebre, Lampsins e. a. Eerst op de be kende kaart van Walcheren, door de Hattinga's in 1753 uitgegeven, heeft men eene duidelijke voorstelling. Loverendale, gedeeltelijk onder Domburg gelegen, Land- lust, Hoogduin en Duinvliet worden er met name aangewezen. Het eerste, op den grond waarvan het Badhotel is gebouwd, ging in 1755 uit de nalatenschap van Mr. Johan van de Pebre, te Middelburg, over aan diens zoon Johan Adbiaan, was toen ongeveer 5 H.A. groot en werd op eene waarde van f 2802,geschat. Het huis zal niet lang meer bestaan hebben, althans later wordt slechts gesproken van het bosch, genaamd Loverendale. Het onmiddellijk daaraan palende Land- lust wordt in 1759 eene hofstede genoemd met heerenhuis en tuinmanswoning en had eene oppervlakte van iets meer dan 3 H.A. De weduwe van den Middelburgschen burgemeester Apollonius Veth bemaakte deze bezitting aan haren neef Daniël Schobeb, griffier van den Raad van Vlaan deren te Middelburg. Nu hield Landlust weldra op eene afzonderlijke buitenplaats te zijn, want bij een verkoop van het oostelijk gelegen Hoogduin, in 1764, was de grond ten deele daaronder begrepen. Hoogduin heette toen eene buitenplaats met heeren-, tuinmans- en arbeiderswoning, had eene grootte van ongeveer 10 H.A. en werd door de weduwe van gezegden Schobeb overgedragen aan Paulus Ribaut, koopman te Middelburg. Deze scheen als handelsman geen goede zaken gemaakt te hebben, want zijne schuldeischers lieten Hoogduin in 1775 publiek verkoopen. Uit de verkoops-voorwaarden leeren wij, dat het „eene schoone, plaisante en extra wel-beplante buitenplaats" was „met wei- betimmerde heeren-huijsinge, stallinge, boerenwoninge en verderen timmer". Kooper werd Mr. Paulüb Ewaldus van de Pebbe, raad in het Hof van Vlaanderen te Middelburg, voor 8400,behalve nog f 1200,voor de „wingerkassen, persikekassen, de kolfbaan, de behangsels en schoorsteenstukken in het huis, de kaart van het hof enz." Het hooge duin waarvan de plaats haar naam ontleende schijnt den eigenaar nog niet hoog genoeg geweest te zijn, want er stond een toren op een houten getimmerte dat bij. den verkoop onder de losse goederen begrepen was en wellicht diende voor sterrekundige waarnemingen, voor welk doel er destijds ook een achter het kasteel Westhove gestaan heeft. Het huis van Hoogduin zal afgebroken zijn nadat genoemde van de Pebbe in 1776 uit de nalatenschap zijner ouders in het bezit gekomen was van de er naast gelegen buitenplaats Duinvliet, althans twee jaar later wordt Hoogduin eene gewezen buitenplaats genoemd en is er slechts sprake van hare plantage. De plaats, waar het huis gestaan heeft, is het nu met houtgewas beplante eilandje. Gezegde Mr. P. E. van de Pebbe deed Duinvliet in 1784 over aan zijn broeder Mr. Johan Adbiaan van de Pebbe „premier noble deser provintie" zooals hij gewoonlijk werd betiteld (de góe ge meente zei prume nobel) hoewel hij slecht® vertegenwoordiger van den eersten edele den Prins van Oranje in de vergadering der Staten van Zeeland en andere college® was. De bezitting was toen 89'/2 gemet groot. Na het overlijden van J. A. van de Pebbe, in 1790, werd diens broeder Mr. Mabtinus Johan Veth van de Pebbe heer van Westkapelle, eigenaar van Duin vliet en was alzoo in het bezit van alle bosschen van Domburg tot Westhove, waartoe ook behoorde het Vlissingsche bosch, aldus genoemd omdat het tot 1764 eene bezitting is geweest van genoemde stad en nu nog onder gezegden naam bekend is. Het huis der buitenplaats Duinvliet werd in 1815 gesloopt. Het eilandje, thans moestuin en kersenboom- gaard, duidt de plaats aan, waar het een maal stond. Westhove is zeer oud, maar wie zal het zeggen, dat de bewering waar is, dat daar eene vesting werd gesticht tegen de in vallen der Noormannen, die Walcheren tot in de 90 eeuw onzer jaartelling eene onveilige woonplaats maakten. Een andere overlevering maakt het tot eene bezitting der Tempelridders en dit is zeker onwaar schijnlijk, daar het reeds in 1277 aan de Abdij van Middelburg behoorde, terwijl genoemde orde eerst in 1312 werd op geheven. Het diende aan de rijke Middel burgsche abten tot zomerwoning en strekte daardoor menigmaal aan Zeelands graven en andere hooggeplaatste personen tot tijdelijk verblijf. Nadat Walcheren van het Spaansche juk was bevrijd geus geworden en alle kloostergoederen door 's lands bestuur ten algemeenen nutte in bezit genomen en meestal verkocht werden, kwam West hove in 1579 in particuliere handen. Het was sedert dien tijd achtereenvolgens het zomerverblijf van onderscheiden der voornaamste patricische families uit Mid delburg. In het begin der vorige eeuw had de eigenlijke buitenplaats eene grootte van 82 gemeten en werd op eene waarde van 420,het gemet (ongeveer 40 aren) geschat, behalve f 9000,voor de ge bouwen wel een bewijs, dat de boomen eene aanzienlijke waarde vertegenwoordig den, daar de bijbehoorende landerijen ruim de helft minder werden gewaardeerd. Het kasteel Westhove heeft altoos zeer de aandacht getrokken van hen, die belang stellen in geschiedenis en oudheidkunde,, zoodat het in tal van werken op dat gebied, zoo in woord als in beeld voorkomt. Het was daarom voor velen een verblijdend bericht toen de tegenwoordige eigenares het vóór 25 jaar uit sloopers-handen redde. Wordt vervolgd.)

Domburgsch Badnieuws | 1904 | | pagina 2