Domburg in 1903. Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (l'/2 uur). Naar de manteling over het landgoed West- hove en door het overbosch van Duin vliet terug (3/4 uur). Naar het landgoed Schoonoord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3'/2 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Harmsworth Magazine. Hum. Album. Punch. Eigen Haard. L'llluatration. de Huisvrouw. Revue des deux mondes. Nederland. Le Rire. Aarde en haar Volken. Die Gartenlaube. De Huisvriend. Fliegende Blatter. De Natuur. Moderne Kunst. De Navorscher. Ned Spectator. Vragen van den dag. De Wereldkroniek. De Gids. Uilenspiegel. Hollandsche Revue. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. Indépendance. Utrechtsche Courant. Le Figaro. Nieuwe Rotterdammer. Kölnische Zeitung. Algemeen Handelsblad. Courier de Schéveningue. Weekblad Amsterdammer. Domburgsch Badnieuws. Haarlemsche Courant. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. jVienwc voorschriften voor Wielrijders. Elke vélocipède moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn, waar mede waarschuwingssignalen kunnen wor den gegeven welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar zijn en daar enboven, van een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang, van eene aan de voorzijde van de veloci pede bevestigde, naar voren helder licht uitstralende lantaarn. De geleider van een rij- of voertuig is bij het tegenkomen van eene bereden vélocipède verplicht, zoo de breedte van de rijbaan dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de wielrijder kan voorbij rijden. Hij is daartoe eveneens verplicht wan neer een van achter aankomende wielrijder door signalen tijdig zijn verlangen te kennen geeft om voorbij te rijden. De wielrijder is verplicht bij het tegen komen van een rij- of voertuig rechts, bij het van achteren voorbij rijden links uit te wijken. Wenken voor Wielrijders. Te Middelburg mag op de wandelwegen en paden (bolwerken) rond de stad, op de klinkerpaden en op het verhoogde gedeelte der Markt niet worden gereden. Te Vlissingen mag niet worden gereden op den Noordzee-boulevard en op de trot toirs. In de kom der gemeente Serooskerke (W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan. In Oost- en West-Souburg mag niet op de klinker- of zijpaden worden gereden. In de meeste gemeenten is voorgeschre ven, dat des avonds eene brandende lan taarn moet gevoerd worden. Wenkeu voor eigenaren van Automobielen, die in de pbovincje zeeland willen bijden. I. Yoor de wegen in beheer en onder houd bij het Rijk, is vergunning noodig van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Deze wegen zijn van Middelburg over den Sloedam, 's-Heer Arendskerke, Goes, Kloetinge, Kapelle naar Yersekendam; van Gorishoek (eiland Tholen) over Scherpenisse, Poortvliet naar Tholen; Van Breskens over Schoondijke, Oost burg, Aardenburg naar de Belgische grens. II. Voor alle andere openbare wegen is vergunning noodig van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Beide vergunningen moeten worden aan gevraagd op gezegeld papier van 15 cent (met opcenten van 22'/2 cent). In het verzoek moet worden opgegeven: 1. voor welke wegen vergunning ge vraagd wordt (het beste is, ze te vragen voor alle openbare wegen in de provincie); 2. het type der machine; 3. de grootste lengte van het rijtuig; 4. de grootste breedte van het rijtuig; 5. het totaal gewicht van het rijtuig; 6. de beweegkracht; 7. het totaal aantal paardenkrachten. Het is geraden de vergunningen tijdig, zoo mogelijk een drietal weken vóór men de reis onderneemt, aan te vragen. Bij de beschikkingen wordt als voor waarde gesteld o. m. dat aan de voorzijde en aan de achterzijde van het rijtuig de letter Z en een volgnummer in witte cijfers op zwarten grond of in zwarte cijfers op witten grond moeten aangebracht zijn dat de letter en het cijfer 12 c.M. lang en 6 c.M. breed moeten zijn; dat het rijtuig moet voorzien zijn van lantaarns, rem, bel of hoorn. Voorts worden enkele bepalingen gegeven betreffende maximum snelheid enz. De beschikking moet steeds in het rijtuig aanwezig zijn. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gele genheid. Naar wij vernamen bracht de hier dezer dagen gehouden collecte voor de weduwen en weezen der omgekomen Arnemuidsche i visschers f 326,op. Een mooie som, te meer omdat het bevolkingscijfer alweer bijna tot op winter- peil gedaald is. Werd door de meergegoeden flink op de lijst geteekend, ook de minder goed bedeelden bleven bij deze gelegenheid niet achter; in de bus die langs de kleine huisjes van 't zoogenaamde „nieuwe Dom burg" en elders van deur tot deur ging, werd niet minder dan 15,aan centen en dubbeltjes gevonden. E. (Vervolg.) Ook dit jaar trok Domburg weer heel wat vreemdelingen; volgens de wekelijksche opgaven in ons blaadje 1221, welk aantal als volgt verdeeld was over de verschil lende particuliere woningen, hotels en pensions In het dorp en verschillende villa's 417 In het Badhotel304 In het Strandhótel119 In het Schuttershof187 In het hotel de l'Europe 93 In het pension Duinoord 62 In het pension Wilhelmina 39 Te zamen 1221 Vergelijkt men dit getal met de over eenkomstige opgaven voor een zestal voorafgaande jaren, dan blijkt dat het seizoen 1903 althans wat het aantal bezoe kers betreft de eerste plaats inneemt. Het aantal badgasten bedroeg: in 1897 1200 1898 1117 1899 1170 1900 1203 19011107 1902 1184 en 1903 1221 dus nog een kleine twintig meer dan in het jaar 1900, dat tot nu toe de eereplaats innam. En dat, niettegenstaande het bijzonder ongunstige weer! men zou geneigd zijn te veronderstellen dat het bezoek aan onze badplaats toeneemt en niet stationnair blijft, zooals in de laatste jaren het geval was. Laten we hopen, dat onze veronder stellingen niet te optimistisch zullen blijken en 1904 ons in deze niet zal teleurstellen. Anders maar al onze hoop gevestigd op het jaar 1905, dat ons de tram en daarmee ongetwijfeld blijvende verbetering zal brengen. Ons strand, onze bosschen en heerlijk begroeide duinen trekken jaarlijks een groot aantal bezoekers; het gemis aan goede verkeersmiddelen echter heeft steeds de flinke ontwikkeling van onze badplaats in den weg gestaan, doch wij mogen met recht verwachten dat met de tram ook de vette jaren hunnen weg naar Domburg zullen vinden. Wacht ons van die zijde dus binnenkort een zekere aanwinst, van een andere dreigt ons een verlies, dat ongetwijfeld zeer zwaar zou blijken te zijn. Naar wij vernemen bestaat namelijk de mogelijkheid dat Dr. Mezgeb voortaan niet meer tot de geregelde bezoekers van onze badplaats zal behooren. Van harte hopen wij, dat onze vrees ongegrond zal blijkenHet adres dat nu in deze gemeente circuleert, zal hem opnieuw het bewijs leveren van de grooto waardeering van Domburg's ingezetenen. Moge Dr. Mezgeb ook daarin aanlei ding vinden, onze Badplaats nog vele jaren met zijn bezoek te vereeren Lang niet in overeenstemming met het aantal badgasten, was het aantal gebruikte zeebaden. Er werden tot heden genomen 1676 heeren- eu 1983 damesbaden, te zamen dus 3659. Steekt dit getal nog gunstig af bij het overeenkomstige voor 1902, uit de hier volgende opgave blijkt, dat het toch ver beneden het gemiddelde der laatste zes jaren blijft. Het aantal gebruikte baden was namelijk in 1897 3470 1898 3849 1899 4174 1900 4381 „19014168 1902 3424 en 1903 3659 Het weer dat van 't jaar al zooveel op z'n geweten heeft, draagt natuurlijk de verantwoordelijkheid voor dit lage cijfer. Ook de binnenbaden vonden weinig aftrek opfrissching, van welken aard ook, had men van den zomer niet noodig! er werden er 47 gebruikt, tegen 110 in 1902, en 46 in 1901. Naar de beschuttende strandstoelen echter was zeer veel vraag, en hoewel hun aantal gedurende de laatste jaren aanmerkelijk vermeerderd werd, kon in het volle van 't seizoen niet iedereen onmid dellijk tevreden gesteld worden. Ook het bezoek aan het Badpaviljoen was zeer bevredigend, en het aantal geno men toegangskaarten aanmerkelijk hooger dan voorgaande jaren. Wij besluiten dit overzicht met den wensch dat zij, die hier het volgend jaar wederkeeren, weer eenige zij het dan ook slechts kleine verbeteringen zullen kunnen constateeren en dat 1904 ons nu eens een' heerlijken ouderwetschen zomer zal brengen als vergoeding voor dien van 1903. E.

Domburgsch Badnieuws | 1903 | | pagina 2