Uit de oude doos. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 13 September. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 '/2 uur Ds. C'. v. d. Hoeven Jr. Nam. 2 uur Ds. C. v. d. Hoeven Jr. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hoobn. Roomsch-Katliolieke Kerk. Voorm. half tien uur. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hotels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van hen bij wie zij logeeren, bij den Directeur der Domburgsche zeebadinrichting. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstellingsoord „voor liindereii daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iederen „Woensdagmiddag van S-4 „nre, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken". Voor de wandelingen op Hoogduin (voor malig Overbosch van Duinvliet) zijn de in het vorig jaar verstrekte toegangskaar ten ook nu geldig. Bezoekers van en tijdelijk verblijfhou- denden te Domburg kunnen een toegangs kaart bekomen persoonlijk of door bemid deling van hen bij wie zij inwonen, bij den heer J. A. Fbedebiks te Middelburg of bij den Directeur der Domburgsche Zeebadin richting. Ingezetenen van Domburg moeten zich ter verkrijging eener kaart wenden tot den boschopzichter Lous Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (l'/2 uur). Naar de manteling over het landgoed West hove en door het overbosch van Duin vliet terug uur). Naar het landgoed Schoonoord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3 Z% uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Harmsworth Magazine. Hum. Album. Punch. Eigen Haard. L'lllustration. de Huisvrouw. Revue des deux mondes. Nederland. Le Rire. Aarde en haar Volken. Die Gartenlaube. De Huisvriend. Fliegende Blatter. De Natuur. Moderne Kunst. De Navorscher. Ned. Spectator. Vragen van den dag. De Wereldkroniek. De Gids. Uilenspiegel. Hollandsche Revue. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. Indépeudance. Utrechtsche Courant. Le Figaro. Nieuwe Rotterdammer. Kölnische Zeitung. Algemeen Handelsblad. Courier de Schéveningue. Weekblad Amsterdammer. Domburgseh Badnieuws. Haarlemsche Courant. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gele genheid. Nieuwe voorschriften voor Wielrijders. Elke vélocipède moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn, waar mede waarschuwingssignalen kunnen wor den gegeven welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar zijn en daar enboven, van een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang, van eene aan de voorzijde van de véloci pède bevestigde, naar voren helder licht uitstralende lantaarn. De geleider van een rij- of voertuig is bij het tegenkomen van eene bereden vélocipède verplicht, zoo de breedte van de rijbaan dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de wielrijder kan voorbij rijden. Hij is daartoe eveneens verplicht wan neer een van achter aankomende wielrijder door signalen tijdig zijn verlangen te kennen geeft om voorbij te rijden. De wielrijder is verplicht bij het tegen komen van een rij- of voertuig rechts, bij het van achteren voorbij rijden links uit te wijken. Wenken voor Wielrijders. Te Middelburg mag op de wandelwegen en paden (bolwerken) rond de stad, op de klinkerpaden en op het verhoogde gedeelte der Markt niet worden gereden. Te Vlissingen mag niet worden gereden op den Noordzee-boulevard en op de trot toirs. In de kom der gemeente Serooskerke (W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan. In Oost- en West-Souburg mag niet op de klinker- of zijpaden worden gereden. In de meeste gemeenten is voorgeschre ven, dat des avonds eene brandende lan taarn moet gevoerd worden. Wenken voor eigenaren van Automobielen, die in de pbovincie zeeland willen bijden. I. Voor de wegen in beheer en onder houd bij het Rijk, is vergunning noodig van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Deze wegen zijn van Middelburg over den Sloedam, 's-Heer Arendskerke, Goes, Kloetinge, Kapelle naar Yersekendam van Gorishoek (eiland Tholen) over Scherpenisse, Poortvliet naar Tholen; Van Breskens over Schoondijke, Oost burg, Aardenburg naar de Belgische grens. II. Voor alle andere openbare wegn iB vergunning noodig van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Beide vergunningen moeten worden aan gevraagd op gezegeld papier van 15 cent (met opcenten van 22 '/2 cent). In het verzoek moet worden opgegeven 1. voor welke wegen vergunning ge- 1 vraagd wordt (het beste is, ze te vragen voor alle openbare wegen in de provincie); 2. het type der machine; 3. de grootste lengte van het rijtuig; 4. de grootste breedte van het rijtuig; 5. het totaal gewicht van het rijtuig; 6. de beweegkracht; 7. het totaal aantal paardenkrachten. Het is geraden de vergunningen tijdig, zoo mogelijk een drietal weken vóór men de reis onderneemt, aan te vragen. Bij de beschikkingen wordt als voor waarde gesteld o. m. dat aan de voorzijde en aan de achterzijde van het rijtuig de letter Z en een volgnummer in witte cijfers op zwarten grond of in zwarte cijfers op witten grond moeten aangebracht zijn dat de letter en het cijfer 12 c.M. lang en 6 cM. breed moeten zijn; dat het rijtuig moet voorzien zijn van lantaarns, rem, bel of hoorn. Voorts worden enkel© bepalingen gegeven betreffende maximum snelheid enz. De beschikking moet steeds in het rijtuig aanwezig zijn. (Slot.) Op eene andere wijze bieden die water gangen een gemeenschapsweg aan, n.l. wanneer de wintervorst zijn lusten den toom viert en met ijsschots het meer en den stroom bedelct, zooals de volksdichter Tollens eenmaal zong, en dan zwiert er menig schoon Elsje en knappe Koenbaad, ai dragen ze hier andere namen, langs de gladde baan. In vroeger tijd was daar voor nog ruimer gelegenheid toen, tot vóór omstreeks eene halve eeuw, een groot deel van de lage landen in Walcheren 's winters onder water stonden. Deze drassige gron den zullen ongetwijfeld eene der kweek plaatsen geweest zijn van de zoo beruchte en gevreesde Zeeuwsche koorts, die tot genoemden tijd menig jeugdig bewoner teisterde, doch die gelukkig tot de geschie denis behoort, sedert eene betere lozing van het landwater is tot stand gekomen. De veronderstelling is misschien niet te gewaagd, dat de kreek, waarvan zooeven werd gesproken hier, tal van eeuwen ge leden, in gemeenschap stond met de zee en alzoo tot haven diende. Langzamerhand werden de visschers, die van hier uit hun bedrijf uitoefenden, genoodzaakt elders eene aanlegplaats te zoeken, eerst in eene kreek bij het z g. Breezand, ten noorden van Vrouwepolder; maar in het midden der 16e eeuw voeren zij reeds af van Veere.- Hetzelfde deed zich toen hier voor als in onzen tijd met de visschersbevolking van Arnemuiden, die hare geboorteplaats wel blijft bewonen, maar het bedrijf te Vlis singen uitoefent. In 1713 was er tusschen het plaatselijk en het polderbestuur geschil ontstaan over de plaats, waar het straks genoemde halen van zand kon geschieden met het minst© gevaar voor de duinen, en om aan te toonen, dat de gebruikelijke plaats geen bezwaar opleverde, deed eerstgenoemd bestuur de breedte, der duinen op verschillende pun ten meten. Het daarvan opgemaakte stuk, dat nog in het gemeente-archief berust, leert ons, dat menigeen zich die breedte veel te groot voorstelt. Achter het tegen woordige hotel Het Schuttershof hadden ze eene breedte van 288 Meter, van den Masthil tot op het strand. Nu is die plaatsaanduiding wel niet zoo heel duide lijk, maar de Masthil was een heuvel, waarop eene seinpaal stond. Wel waren de duinen dus toen aanmerkelijk breeder dan nu, maar niet zooals sommigen di© droomen, nl. dat men nog in het begin der vorige eeuw wel een half uur te loo- pen had uit het dorp om de zee te berei ken. Het best kan men er zich eene voor stelling van maken, als men weet, dat in het laatst der 18® eeuw vóór het plateau nog een heuvel lag, daarvan door een dal gescheiden. Bij de vermindering van de breedte der duinen, moet men er ook nog rekening mede houden, dat zij zich door verstui ving, hier meer, daar minder, naar mate ze door helmbeplanting of mosbedekking beschermd waren, landwaarts hebben ver plaatst. Een duidelijk bewijs daarvan, vindt men juist op de aangeduide plaats achter het Schuttershof, waar men aan de landzijde tegen de helling van het duin, boomgewas ontmoet, waarvan de wortels ongetwijfeld, diep onder het zand, in vrucht bare aarde voedsel vinden. Van het Schuttershof gesproken, dat is juist eene plaats, waar sints meer dan anderhalve eeuw vele hongerigen gespij zigd en dorstigen gelaafd worden. Adieu tot wederziens! K.

Domburgsch Badnieuws | 1903 | | pagina 2