69N6EJIT Weener Dames Orchest, DANSMUZI E K, PROGRAMMA BLOEMENCORSO Kunst en Genoegen. Vrijdag 14 Augustus 1903, te geven dooe het ondeb dibectie van Fraulein Henriëtte Dürnberger. Entrée f 0,50. Aanvang 8 uur Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Houders van dagkaarten met bijbetaling van 25 cent. Zaterdag 15 Augustus 1903, voor kinderen tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 uur. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. van het te houden op Dinsdag II Augustus 1903, voor het Badhotel TE DOMBURG-. Van 10'/2 tot 12 ure voorm. keuring van sportkarren, kinder- ezel- en bokken wagens. Prijs-uitdeeling onmiddellijk na afloop. Van 1 tot 2 ure namidd. keuring van rijwielen, rijtuigen en automobielen. Te 2 ure namidd. optocht door het dorp van alle versierde voertuigen sport karren, kinder-, ezel- en bokken-wagens daaronder begrepen. Onmiddellijk na afloop van den optocht gymkhana-races. De prijs-uitdeeling dezer races geschiedt onmiddellijk na afloop en is te 5 ure geëindigd. Te 8 ure des avonds Concert op het Badpaviljoen, in de pauze prijs-uitdeeling voor rijwielen, rijtuigen en automobielen. VUURWERK. I tlocHien-t Jorso. Langzamerhand komen de inschrijvingen in. Ook het door de vreemden zoo gewaar deerde Walcherschc costuum zal niet ont breken. Hier en daar ziet men de jeugd zich reeds oefenen in het ringsteken. "Wij hebben zoo iets gehoord van een „groep". Heden deed de Commissie van aankoop der prijzen de ronde in Domburg en slaagde zeer naar wensch. De Commissie, die deze taak zoo bereidwillig op zich heeft genomen, bestaat uit de Dames Labkijn, van Wijckebheld Bisdom, Eloüt, Geel ach van St. Joosland en Freule E. van Reigebsbeeg Vebslüijs. Terwijl in Baarn het Corso niet kan doorgaan door gebrek aan bloemen, is dat hier gelukkig niet het gevalde om streken van Domburg zullen voldoende opleveren. Wel eigenaardig is het dat uit Middel burg slechts één bloemist zich opdeed en nog wel pasEn dan wordt nog daar geklaagd dat men zooveel uit Holland ontbiedt! Wat eene unique gelegenheid om te toonen dat ook in Middelburg bloemisten wonen met smaak en met energie! Domburg, 4 Aug. 1903. A. Z. De openbare vermakelijkheden te Dom burg komen los erkend moet worden dat zij gelukkig gekozen en goed in elkaar gezet zijn. Daar verraste onze volijverige Bad- Directeur ons Vrijdag 31 Juli j.l. b.v. met een honden-wedloop. De zaak sloeg ineen tiental mede dingers was weldra bijeen op de fluks met vlaggen versierde strand-baan. In het midden daarvan aan een dwarsch- touw de hindernisheerlijke worst en lever menige viervoet kreeg er geeuw honger van Als slot 's avonds op het Paviljoen prij8-uitreiking aan de bazen der drie winners, respectievelijk aan de Heeren H. A van Adbichem Boogabet voorHertha, C. X. Eloüt voor Hein, P. C. Labbijn voor Paddy, terwijl Dolly van den Heer Sommebhoff haar meester nog met een „poedel"-prijs verraste (tackel-prijs ware hier juister). De photograaf Heldee heeft tijdens den wedloop menig spannend oogenblik aan de vergetelheid ontrukt; men verzuime vooral geen bezoek aan zijne uitstalling! Maandags 3 Augustus weer iets anders, een „Smoking Concert" zonder „Smoking" en zonder „Concert", zooals de snaaksche „chairman" aankondigde. 'i Bleek evenwel dat hij ons beet had, want wij kregen keurige vocale en instrumen tale muziek te hooren, waaronder van hier wel bekende krachtentevens van hier nog onbekende, doch daarom niet minder gewaardeerde talenten Een viertal negers, blijkbaar rijk geworden in Klondijke, al beweerden zij het tegendeel, had enorm succes. Wij mogen niet eindigen zonder een woord van eerbiedige hulde aan Professor Boldini, wiens snelteekenkunst even weer galoos is als zijn beenenspel en zijne bescheidenheid. Domburg, 6 Augustus 1903. L. B. Domburg als uitspanningsplaats in vroeger tijd. „Die plaijsierighe ghelegentheit van dese plaetse, mach men hier uijt af nemen, dat gheestelijcke ende weereldtlijcke Heeren hier haer verlustinghe plachten te nemen als het huis Westhoven, een vierendeel uijrs van hier ghelegen, toebehoort heb bende den Abt van Middelburgh, de bos- schen, toebehoort hebbende de Abdije van Waterloose-weiven, ende de Commandeurs tot Middelburgh; de poorte van die van den edelen huijse van Schellaerts ende meer andere konnen ghetuijghen. Noch heden ten daghe is Domburch met het geboomte rondtsom cierlijcke bemantelt". Aldus zegt Bokhoen in de ten jare 1644 uitgegeven Krcniek van Zeeland, 't Was den kring misscliien wel wat ver uitgestrekt, tot het klooster Waterlooswerve, achter Aagtekerke, op een uur afstand. De bezit ting van de Commandeurs van Middelburg was Sint Jan ten Heere, onder Domburg. Aan beide geestelijke stichtingen houden boerderijen, die de oude namen dragen, de herinnering nog levendig. Met den heer van Schellaerts (Schellach's) poorte, wordt gedoeld op een huis, dat tegenover de kerk gestaan heeft en aan leden der familie van Bobssele van Schellach toebehoord heeft, al in de 16e eeuw, misschien nog vroeger. Andere leden van het oude Zeeuwsche geslacht van Bobssele hadden ook bezittingen te Domburg. Waar thans het hotel Het Schuttershof zich bevindt, hadden zij in de 16e eeuw een huis met tuin en bosch. Het tegenwoordige Hof te Domburg behoorde hun in de 17e en 18® eeuw. Waar vóór de reformatie de pastoor een hof bezat, was in later tijd de buitenplaats Duinenburg, op wier grond wij denkelijk binnenkort het tram-station zullen zien verrijzen. Het kasteelvormig gebouw, dat er eenmaal stond, werd in de 18® eeuw door een nieuw zomerverblijf vervangen. Een nakomeling van de bezitters uit die eeuw, de heer de Bbuijn van Melis- en Maeiekebke, is nog eigenaar der gronden. Ongetwijfeld heeft de boschrijkheid, waarvan de kroniekschrijver spreekt, aan leiding gegeven om aan eene buitenplaats den naam Loverendale te schenken. Ze lag waar nu het Badhotel staat. Daar naast was Landlust, een koepel aan een vijver, thans een rietpoel, als de kerpel- viever (karpervijver) hekend, vervolgens Hoogduin, waarvan het eilandje te midden van een vijver, waarop als de ijsgod het gedoogt, de jeugdige bevolking zich 's win ters vermaakt, nog een overblijfsel is. Onmiddellijk daaraan paalde (het oude) Duinvliet, waarmede de drie vorige zomer verblijven reeds in de 18® eeuw tot een bezitting vereenigd waren. Van Duin vliet is ook slechts het eilandje, als kersen boomgaard aangelegd, te midden van ééne vijver, over. Het huis, kort na den Eran- schen tijd afgebroken, bestaat nog in beeld, in bezit van den tegenwoordigen eigenaar, den heer L. Sommebhoff. Van de boerderijen aan den schelp weg naar Westkapelle strekten er in de 17® en 18® eeuw ook tot zomerverblijf van hare bezitters. Ze lagen in het geboomte verscholen en vormden, met de beplanting van het reeds genoemde Hof te Domburg, eene vrij uitgestrekte boschstreek, Gabgon kon dan ook, toen hij in 1715 de fFal- chersche Arcadia uitgaf, spreken van het uitgestrekte bosch van den heer Eanniüs, dat behoorde tot de nog bestaande hofstede Babel. Behalve van de reeds genoemde, is het van verscheidene huizen binnen het be bouwde gedeelte der gemeente bekend, dat ze weleer aan hunne eigenaars ten zomerverblijf dienden. Zoo was bet huis, waar nu de rustend-landbouwer Bobselaab woont, en wiens bloemrijke tuin menig wandelaar tot stilstaan noopt, in de tweede helft der 17® eeuw achtereenvolgens in het bezit van leden der Middelburgsche rege ringsfamilies de Haze, van Roübebgen en Schotte. Het huis van den timmerman de Voogt aan de Noordstraat, diende mede tot zomerverblijf, vóór het in het begin der 18e eeuw pastorie der Hervormde gemeente werd. Dat naast het Gemeente huis, nu pastorie der Gereformeerde kerk, strekte in het midden dier eeuw 's zomers ten verblijve van een lid der destijds aan zienlijke Vlissingsche familie van Dishoeck. Niet alleen dat verscheidene families hier 's zomers woonden, maar, zegt genoemde kroniekschrijver: „die van Middelburch ende andere omgheleghen plaetsen zijn ghewoon veel van de schoonste zomerdaghen hier door te brenghen, maeckende door het gheduerich uijt ende inrijden de plaetse seer levendich". Dit rijden, vooral het speelrijden of duinrijden, zooals men het ook noemde,, op Zondag, was aan de gezaghebbenden op kerkelijk gebied reeds in den aanvang der 17® eeuw een doorn in het oog. Jaar op jaar klopten zij bij het stadsbestuur van Middelburg aan om het te verhinderen, en wisten gedaan te krijgen, dat de stads poorten 's Zondags gedurende een groot deel van den dag in de zomermaanden gesloten bleven; althans werd er een ket ting voor gespaunenmaar daar er zoo bij herhaling op vernieuwing van het sluitings-bevel moest aangedrongen worden^ wekt dit het vermoeden, dat de ketting zoodanig was aangebracht, dat menig speel wagentje wist door te glippen. Dat het speelrijden in den smaak viel van velen en lang niet alleen van de kleine luiden, blijkt uit „Domburghe Reijse", zooals eene der poëtische bijdragen getiteld is in den Zeeuwsche Nachtegael, een dichtbundel „door verscheijden treffelijcke Zeeusche poëten bijeen gebracht" en in 1633 uitge geven, waarin deze betuiging „Onlangs als vrij door het landt Reden naer het Domburghs zand, Juist even op dat pas, Als het daer de peerd-merct was; Wat en hoe veel soetigheijdt, Ondermengt met nuttigheijt, Wat vermaeckingh, wat geklucht Diend' ons doen al voor genucht Men kon een tochtje van Middelburg naar Domburg met recht eene reis noemen, als men bedenkt, dat de weg een gewone aarden landweg was, die eerst in het midden der 17® eeuw tot Serooskerke bekeid werd en nog tot in het laatst der eeuw van daar herwaarts slechts gedurende enkele maanden des jaars bruikbaar was, in welken toestand toen evenwel door bezanding eenige verbetering werd aan gebracht. Hoe zacht nu ook een karretje op een zandweg rijdt, leert de lijdensgeschiedenis van een anderen weg in de buurt, in den laatsten tijd, dat zoodanige weg thans niet meer in den smaak valt. Moge deze zaak spoedig tot een goed einde worden gebracht. Moge het ghedue rich uijt ende inrijden bij voortduring de plaetse seer levendigh maken en er steeds meer en meer genoopt worden veel van de schoonste zomerdaghen hier door te brengen K. Verloren Voorwerpen. Een parapluie (nieuw) waarschijnlijk achtergelaten onder de veranda van het Badpaviljoen na afloop van het Smoking- Concert op 3 Augustus j. 1. I

Domburgsch Badnieuws | 1903 | | pagina 2