DORTMUNDER ACTIËN BIER Zeebad Domburg. - Badpaviljoen. ReisgelegeDhedeD. Omnibusdienst tusschen Domburg en Middelburg. Dienstregeling van af 15 Sept. Driemalen 's weeks: Maandag, Donder dag en Zaterdag. Vertrek van Domburg: voorm 8,ure. nam. 8,30 Vertrek van Middelburg: voorm. 12, nam. 3,34 Vracht per persoon ƒ0,75; retour ƒ1, Van Serooskerke in beide richtingen 0,25. Plaatsen zijn te bespreken a f 0,05 in het Hótel Schuttershof (Domburg)in het Nederlandsch Koffiehuis, Markt (Middel- burg). Wanneer de plaatsen alle bezet zijn, kan een bijwagen verzocht worden, mits minstens voor 4 plaatsen betaald wordt en een bijwagen te bekomen is. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJ DöCHKIFTiöN. Illustrated London News. Hum. Album. Punch. Eigen Haard. L'Illustration. de Huisvrouw. Revue des deux mondes. Nederland. Die Gartenlaube Aarde en haar Volken. Fliegende Blatter. De Natuur. Ned. Spectator. De Navorscher. De Wereldkroniek. Vragen van den dag. Nederlandsche Illustratie. De Gids. Uilenspiegel. COURANTEN. Nieuws van den Dag met Haarlemsche Courant. Zondagsblad. Middelburgsche Courant. Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro. Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung. De Nieuwe Courant. Courier de Schéveningue. Weekblad Amsterdammer. Domburgsch Badnieuws. snelheid enz. De beschikking moet steeds in het rijtuig aanwezig zijn. Wenken Toor eigenaren Tan Automobielen, die in de provincie zeeeand willen bijden. I. Voor de wegen in beheer en onder houd bij het Kijk, is vergunning noodig van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Deze wegen zijn van Middelburg over den Sloedam, 's-Heer Arendskerke, Goes, Kloetinge, Kapelle naar Yersekendam; van Gorishoek (eiland Tholen) over Scherpenisse, Poortvliet naar Tholen; van Breskens over Schoondijke, Oost burg, Aardenburg naar de Belgische grens. II. Voor alle andere openbare wegen is vergunning noodig van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Beide vergunningen moeten worden aan gevraagd op gezegeld papier van 15 cent (met opcenten 22 V-2 cent). In het verzoek moet worden opgegeven: 1. voor welke wegen vergunning ge vraagd wordt (het beste is, ze te vragen voor alle openbare wegen in de provincie); 2. het type der machine; 3. de grootste lengte van het rijtuig; 4. de grootste breedte van het rijtuig; 5. het totaal gewicht van het rijtuig; 6. de beweegkracht; 7. het totaal aantal paardenkrachten. Het is geraden de vergunningen tijdig, zoo mogelijk een drietal weken vóór men de reis onderneemt, aan te vragen. Bij de beschikkingen wordt als voor waarde gesteld o. m. dat aan de voorzijde en aan de achterzijde van het rijtuig de letter Z en een volgnummer in witte cijfers op zwarten grond of in zwarte cijfers op witten grond moeten aangebracht zijn dat de letter en het cijfer 12 c.M. lang en 6 c.M. breed moeten zijndat het rijtuig moet voorzien zijn van lantaarns, j rem, bel of hoorn. Voorts worden enkele bepalingen gegeven betreffende maximum Nieuwe voorschriften voor Wielrijders. Elke vélocipède moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn, waar mede waarschuwingssignalen kunnen wor den gegeven welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar zijn en daar enboven, van een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang, van eene aan de voorzijde van de véloci pède bevestigde, naar voren helder licht uitstralende lantaarn. De geleider van een rij- of voertuig is bij het tegenkomen van eene bereden vélocipède verplicht, zoo de breedte van de rijbaan dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de wielrijder kan voorbij rijden. Hij is daartoe eveneens verplicht wan neer een van achter aankomende wielrijder door signalen tijdig zijn verlangen te kennen geeft om voorbij te rijden. De wielrijder is verplicht bij het tegen komen van een rij- of voertuig rechts, bij het van achteren voorbij rijden links uit te wijken. Wenken voor Wielrijders. Te Middelburg mag op de wandelwegen en paden (bolwerken) rond de stad, op de klinkerpaden en op het verhoogde gedeelte der Markt niet worden gereden. Te Vlissingen mag niet worden gereden op den Noordzee-boulevard en op de trot toirs. In de kom der gemeente Serooskerke (W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan. In Oost- en West-Souburg mag niet op de klinker- of zijpaden worden gereden. In de meeste gemeenten is voorgeschre ven, dat des avonds eene brandende lan taarn moet gevoerd worden. Eenige bijzonderheden omtrent de 15 villa's van Domburg. 1. De groote villa naast het Paviljoen, bekend onder den naam villa Aldenbruck, behoort aan Mevr. von Maassen, en werd in 1889 gebouwd voor den Heer Alden bruck uit Brühl bij Keulen. 2. De villa Anna van den Heer van Essen werd in 1883 gebouwd voor den Middelburgschen makelaar J. de Kanteb. Het huis dat vroeger op dezelfde plaats stond had eene eigenaardige 18de eeuwsche winkelpui, waarvan men eene afbeelding vindt in het bekende werk van Bachiene. Het werd schetsenderwijze de Kraton noemd. Het laatst werd het bewoond door Mevr. de wed. de Kanter uit Haarlem. 3. De villa van Jhr. Boddaeet, en 4. die van de familie Oortman Gee- lings hebben vroeger gestaan te Oost- Souburg en behoorden aan de familie Becius. De Heeren Jhr. J. P. Boddaeet en H. L, Boogaeet hebben ze laten bouwen. 5. De villa De Wael, thans bewoond door de familie van dee Feen, werd in 1883 gebouwd door Jhr. H. E. Boddaeet. Met den naam De Wael wordt de wal in herinnering gehouden, zooals eertijds het stuk grond geheeten was, waarop het huis verrees, dat weer een verbastering zal geweest zijn van de waeV\ onder welken het huis van den tolgaarder in eene koop akte van 1 Dec. 1668 voorkomt, als herin nering aan een vroegeren bewoner, een Waal van afkomst. De villa werd de laatste jaren bewoond door den vorigen Burge meester, Baron van Haedenbeoek. 6. Duinenburg, dezen zomer helaas on bewoond, werd in 1885 gebouwd voor den Heer W. J. Spbengee. 7. Villa Nehalennia, de bescheiden achteraf staande, maar zoo bekoorlijke woning van Mej. J. P. Luteijn, werd in 1887 gebouwd voor de bekende kinder schrijfster, Mej. A. H. Luteijn. 8. De villa van Mevr. Koëll, aan het einde der dorpstraat, werd in 1878 gebouwd door den onlangs overleden historieschrij ver en oudheidvorscher F. Nagtglas, die haar uit scherts steeds „de kurk" noemde. 9. De villa Carmen Sylva, waar thans de familie Fokkeb woont, heette aanvan kelijk villa Marie, en werd in 1887 voor meergemelden Heer Aldenbbuck van Brühl bij Keulen gebouwd. In 1889 kwam zij aan den Heer Ebbschloe, die haar tot- 1901 's zomers bewoonde. H.H. K.K. HH. de Prins en Prinses von Wied, alsmede H. M. de Koningin van Rümenië vertoefden er dikwijls als gasten. De laatste schreef bij haar vertrek uit Domburg de volgende woorden neer, die van Hare ingenomenheid met ons lief dorp getuigen„Auf unseren Dünen lassen wir all unsern Sang und Klang zuriick zum WiederfindenDom burg, 18 Sept. '89. Carmen Sylva." 10. De villa van Mej. C. Spbengee is wel eene van de oudste. Zij werd in 1859 gebouwd voor den toenmaligen burgemees ter van Domburg, den Heer J. J. I. Spben gee, die van '50 tot '66 dit ambt bekleedde. Het tegenwoordig huis werd gesticht in plaats van een houten gebouw, aldaar neer gezet door den Heer G. V. Meijnebs, die van 1811 tot 1813 alhier maire was, en zich bekend gemaakt heeft door zijne grillen en de vreemdsoortige feestelijkheden, die hij aanrichtte op „blokekermis", de door hem ingestelde en eerst in '77 weer afge schafte nadag der Domburgsche kermis. (De vrouwen moesten o. a. op dien dag houten schoeisel, z g. blokendragen.) 11. Thans volgt de patriarch Duinoord van Mevr. de douairière Elout. Deze villa nl. werd reeds gesticht in 1838, door Jhr. J. van Keigebsbeeg Verslüijb. Cab men Sylva behoorde tot de talrijke tijdelijke bewoners. 12. De mooie villa van den Heer L, Sommerhoff werd in 1887 gebouwd op de zoogenaamde „galghoogte", aldus genoemd omdat er vroeger een galg stond. Dit is nog te zien op eene bekende plaat van Smallegange. Nog in 1706 werd ze, volgens de stadsrekening, verplaatst. 13. Het bekoorlijke, zoo goed in stijl gehouden, (ook wat kleur betreft) Noorsche chalet van de freule's Van Diepenbrugge maakt sinds 1897 een sieraad uit van onze badplaats. 14. De kleine Noor „Strandholm" van de familie Bertuch dateert van 't zelfde ge- jaar. 15. Tot slot de allerjongste, eveneens Noorsche villa van Frau Dr. Blum, die eerst in 1902 voltooid is. En hiermee zijn de Domburgsche villa's afgehandeld; toch zou het lijstje onvolledig zijn, wanneer ik niet nog even in 't kort van de 3 villa's melding maakte, die wel niet officieel, maar dan toch door hunne ligging officieus tot de gemeente kunnen gerekend worden, nl. de fraaie villa Irma van Dr. Mezger, die in '87 gebouwd werd, villa Schoft(naar haar eigenaar geheeten), in 1899 uit Noorwegen geim- porteerd en op hare tegenwoordige plaats, den top van een der duinen neergezet, waar zij een allerbekoorlijkst effect maakt, en in de laatste plaats het fraaie buiten goed van den Heer Gerlach van St. Joosland, „Duinvliet". Behooren de beide eerste villa's tot de gemeente Oostkapelle, Aagtekerke mag roem dragen op het bezit van het mooie en zoo riant gelegen „Duin vliet". v. V.

Domburgsch Badnieuws | 1902 | | pagina 2