GROOT «WERK IN TOUTING DORTMUNDER ACTIËN BIER DANSMUZIEK. FAKKELOPTOCHT door de gemeente, Zeebad Domburg. - Badpaviljoen. Groote Zaal van het Badpaviljoen. Dinsdag 9 September 1902, KONINGINNEFEESTEN TE DOMBURG, Nogmaals, en nu voor de laatste maal, VAN HET TERRAS. opgeluisterd door Muziek. Entrée 50 cent. Houders van kaarten hebben vrijen toegang, VEBZRIJGBAAB burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Alles Spoortijd. op 30 Augustus 1902. Wij hebben feestgevierd, ja! al wonen we op een dorp van 1100 inwoners en op den uithoek van een eiland, we weten hier hoe men feestvieren moet, als het er op aankomt Reeds eenigen tijd geleden had zich hier eene feestcommissie gevormd onder prisi- dium van onzen energieken baddirecteur, den Heer D. F. H. G. van Iteeson. Het eere-voorzitterschap werd den Bur gemeester aangeboden, terwijl penningmees terschap en secretariaat in uitstekende handen waren bij de Heeren P. C. Labeijn en G. van de Putte. De overige bestuurs leden waren de HH. J. Dbabbb, W. A. Kopmels. J. Mindebhoud, J. F. van Essen en W. Kesteloo Jz. In de eerste verga dering werd besloten, eene lijst te laten circuleeren onder badgasten en inwoners, ten einde finantieel in staat te worden gesteld, de feesten zoo afwisselend en uit gebreid mogelijk te doen zijn. Hierop werd voor een aanzienlijk bedrag getee- kend, ook door de Duitsche kolonie, die zich bij onze nationale feesten nooit onbe tuigd laat. Was het oorspronkelijk het plan, de feestviering op Maandag 1 Sept. te doen plaats vinden, met het oog op het vertrek van vele badgasten op dien datum, moest daarvan worden afgeweken en werd beslo ten den 30sten Augustus daarvoor te be stemmen. De groote dag brak aan Wat zag onze badplaats er vroolijk en koket uit, met al die vlaggen en wimpels, die zoowel van de openbare gebouwen als van de wonin gen en villa's van particulieren luchtig in den wind flapperdenHet weer liet zich, na de stortbuien van den laatsten nacht, werkelijk niet kwaad aanzien, wat wel als eene bijzondere gunst van den wispelturigen en arroganten Pluvius mag beschouwd worden, die zich dit jaar op onverdraaglijke wijze van de heerschappij over de schoone Augustusmaand heeft meester gemaakt. Om 11 uur kwamen de leden van het Comité op het stadhuis bijeen, waarna men gemeenschappelijk op weg toog om de 3 scholen te bezoeken. Het spreekt van zelf dat de Domburgsche „spes patriae" in de meest opgewekte feeststemming ver keerde, waartoe de groote bakken met taartjes en de tallooze kogelfleschjes niet weinig bijdroegen. (Hoe benijdenswaardig is het toch, wanneer men nog in enthou siasme kan geraken door een vetten room horen.) De kinderen zongen menig Oranje liedje en werden door den Burgemeester toegesproken. Maar om half 2 begon eigen lijk eerst de „echte" feestpret. Achter de hier zoo welbekende „keet" van Mevrouw Elout (Pension Duinoord) hadden allerlei volksspelen plaats, die dikwijls aanleiding gaven tot uitbundige hilariteit. Vooral het appelhappen der Domburgeresjes en het tobbetjessteken van de glundere boeren- zeuns gaven tooneeltjes te aanschouwen, die den lever van zijne plaats dreigden te brengen. De commissieleden werden in hunne niet al te gemakkelijke taak bijgestaan door enkele vrijwilligers uit alle standen der maatschappij die zich dapper van hunne taak hebben gekweten. Tegen het einde van den middag ver zamelde het Comité zich in de „keet", waar de Heer en Mevrouw van Essen de honneurs waarnamen en door middel van een glas schuimenden champagne de even tueel verflauwende feeststemming weder deden ontvlammen. Om half vijf verzamelden allen zich voor de „keet", en met de muziek voorop begon de triomftocht door het dorp, het Comité natuurlijk direct achter de muzi kanten en daarachter alle deelnemers en het grootste deel van de bevolking van het dorp. Aan het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" uit Vlissingen (President den Heer W. Wysveld) komt een woord van wel verdiende hulde toe voor de uitstekende wijze waarop het zich 's middags en 'b avonds van zijne taak gekweten heeft. Zoowel de keuze der muziekstukken als de uitvoering daarvan verdienen allen lof. Om vijf uur had op het podium van het Badpaviljoen de prijsuitdeeling plaats door den wakkeren Directeur van het Zeebad, die alvorens hiertoe over te gaan eene toepasselijke rede hield, waarin hij o. a. verklaarde zich te verheugen over den uitstekenden afloop van de feestelijk heden van den dag en hulde bracht aan de Duitsche kolonie te Domburg voor hunne blijken van sympathie. De uitslag der prijsuitdeeling werd met gejuich begroet, en het was den deelnemers aan het zakloopen, mastklimmen (o, die zeep!), tobbetjessteken (brr!), geblindoekt loopen, appelhappen, vliegerwedstrijd en springhazen aan te zien, dat zij dol in hun schik waren met de diverse sigaren kokers, kettingen, porte-monnaies (alles met zilver gemonteerd) die van de bestuurs tafel naar hunne zakken verhuisden. Na de uitdeeling beklom de Burgemeester het podium om eerst het feest van den dag te herdenken en zijne beste wenschen te uiten voor het heil van onze geliefde Koningin Wilhelmina, wier kostbaar leven in het afgeloopen jaar zoo zwaar bedreigd was. Hij noodigde ten slotte alle aanwezigen uit eenparig een „Lang leve de Koningin uit te brengen, waaraan met groot enthou siasme gevolg gegeven werd. Daarna bracht hij hulde aan den ijver van het Comité, en in de eerste plaats aan de uit stekende en doeltreffende bemoeiingen van den Directeur, waardoor de feestviering van heden zoo uitstekend geslaagd was. Hij uitte den wensch dat de Heer van Iteeson nog lange jaren zijne functie te Domburg zou mogen vervullen, waarmede de aanwezigen hartelijk instemden. En hiermede was het zde deel van het l programma afgeloopen. Jammer dat er 's avonds een vrij sterke wind blies, wat geen goed deed aan de lampionverlichting van het Paviljoen. Toch kon het vuurwerk, geleverd door de firma van den Bboecke Jutting te Middelburg, doorgaan, dat zeer in den smaak viel van het talrijke publiek. Bengaalsch licht, chandelles romaines, zwermpotten, vuur pijlen met pyrotechnische muziek (zooge naamde fluiters), molentjes en gloria's volgden elkaar in knetterende verscheiden heid op, en deden talrijke „hè's" opgaan uit de bewonderende volksmenigte. Het leek wel of we te Scheveningen waren Dubbel orchest: de Vlissingers op het „terras" en het Philharmonisch duet van de Middelburgers in de „Kursaal!" Mein Liebchen, was willst du mehrP Er werd druk gedanst, en het deed aangenaam aan bij het einde van het seizoen te constateeren dat de „verbroede ring" tusschen het Hollandsche en Duitsche element, die door zoovelen als onmogelijk beschouwd werd, werkelijk is tot stand gekomen, getuigen de „kosmopolitische" paartjes, die zich over den dansvloer bewogen! Ja Domburg heeft ter eere zijner Koningin van harte feestgevierd DE SI' li I II. Vrijdagavond 29 Augustus heeft in het Bad-paviljoen de publieke verloting van de sprei plaats gehad door den Burge meester en Mr. Philips, advocaat te Am sterdam. De prijs is gevallen op No. 221, waarvan gelukkige eigenares bleek te zijn Mevrouw van deb Schalk uit Hilversum, tijdelijk vertoevende in het hotel de l'Europe alhier. Komt in de allereerste plaats de dank der Vereeniging toe aan de sympathieke vervaardigster, Mevrouw de douairière Wyckebheld Bisdom—van Iddekinge, ook aan hare schoondochter, Mevr. Wyckebheld BisdomSchober mag een woord van waar deering niet onthouden worden. De laatste toch is het die het onaangenaamste en minst dankbare deel van de taak op zich genomen heeft, nl. het vervaardigen van lijsten en loten en alles wat daaraan ver bonden is. Voorwaar geen benijdens waardige taak, waar heel wat geduld en toewijding voor noodig is! Het moge beiden dames eene voldoening zijn, dat de opbrengst prachtig geweest is: twee honderd en veertig gulden werden het Bestuur ter hand gesteld, namens hetwelk hier nogmaals zijn beleefden dank betuigt, L. J. VAN VOORTHUIJSEN, onder-voorzitter en loco-secretaris.

Domburgsch Badnieuws | 1902 | | pagina 2