SOIREE ARTISTIQUE D0RT1UNDER ACTIËN BIER Zeebad Domburg. - Badpaviljoen. CONCERT Groote Zaal van het Badpaviljoen. Dinsdag 12 Augustus 1902, (Jroote Zaal van het Badpaviljoen. DANSMUZIEK, Weener Dames Orckest, DANSMUZIEK, a> DOMBURGIANA. door Dames en Heeren Dilettanten. AA1TVA1TG 8 TT TT IR,. Entrée 50 cent waarvan de helft voor een lief dadig doel wordt bestemd. Éi tusschen 11 en 12 uren; aan huis yan 8148 Vi uur vrm. Voor het badseizoen zijn nog te huur: 1 kamer in Pension Wilhel- mina" noordstr C. W. de Bakker. 2 kamers en keiken id. F, Jobse. 3 kamers en keuken heeren straat W. de Voogd. 2 kamers weststr. C. Corré. 5 kamers en keuken id. van 1 Sept. J. Minderhoud. 4 kamers id. A. de Ligny. 4 kamers dorpstr. F. Janse. 2 bovenka mers noordstr na 18 Aug. wed Hendrikse 2 kamers en keuken markt. Mej.v. d Halen 2 kamers zuidstr. L Louwerse. 1 kamer id J Sinke. 3 kamers Brood- kist W. Kesteloo. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 10 Augustus. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9/2 uur Ds. C. v. d. Hoeven Je. Nam. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hooen. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hooen. Roomsch-Katholieke Kerk. Voorm. 9 uur. BADSTOELEN te huren tijdens den badtijd'. gedurende den tijd, dat de huurder achter eenvolgend den stoel bezet houdt. 0,10 per week1, maand3, seizoen 6, AMUSEMENTEN. Zaterdag 9 Augustus 1902, tooi- kinderen tot 9 ure. Entrée 25 cent. Aanvang 1 uur. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Woensdag 13 Augustus 1902, te geven dooe het onder directie van Fraulein Henriëtte Dürnberger. Entrée f 0,50. Aanvang 8 nnr. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. 25 Zaterdag 16 Augustus 1902, voor kinderen tot 9 unr. Entrée 25 cent. Aanvang 1 nnr. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. EEN KUNSTAVOND. Het was eene gelukkige gedachte van den Directeur der Zeebad-inrichting, den Heer van Iteeson, Zondag jl. de gasten te onthalen op eene „Soirée artistique". Wél meende de Heer van Essen, de arrangeur der soirée, bij voorbaat hare artisticiteit te moeten ontkennendoch we weten thans beter. We hebben ervaren dat hij een flink leider, een voorbeeldig begeleider is met eene krachtige stem; doch tevens bemerkten we dat in en nabij Domburg zich muzikale en rethorische talenten schuil houden, welke slechts ontdekt behoeven te worden, om ons een avond van waarlijk kunstgenot te doen smaken. Aan allen die hunne krachten leenden tot het welslagen van den zoo bijzonder goedgelukten avond past hier een woord van warmen dank. Trouwens, het daverend en somwijlen herhaald applaus was zóó welsprekend dat de erkentelijkheid van het auditorium, wel niet in twijfel zal worden getrokken. En nu wacht ons weldra nog een derge lijke avond, opnieuw onder de leiding van den Heer van Essen zoo werd ons vóór het naar huis gaan door den volijve- rigen Directeur toegezegd. Met vreugde nemen wij nota hiervan enverstouten ons tob een beschei den verzoekzouden Dames en Heeren medewerkers toch vóóral hunne keuze willen doen vallen op lichte, opgewekte kan het zijn óók op Nederlandsche muziek? Wij houden ons ervan overtuigd dat zij zal „inslaan", eveneens bij het „Deutsche Element in Domburg". O. (Verzameld uit een 12 tal werken over Domburg, o. a van Kesteloo, Nagtglas, Elout, enz (Slot.) Van de openbare school werd de eerste steen den 18d9n April 1902 gelegd; de vorige school, die thans gedeeltelijk afge broken zal worden, werd in 1797 gesticht, en tot kazerne bestemd, eerst in 1853 kreeg zij hare latere bestemming. De bijzondere school werd in 1878 in gebruik genomen, vóór dien tijd diende het gebouw als evangelisatie-lokaal. Het was als zoodanig gesticht door Mevrouw Snotjck Huegbonje-Schoeeb, de weduwe van een Middelburgschen predikant. De bewaarschool in de Zuidstraat werd in 1886 opgericht door Burgemeester Lantsheeb en zijne echtgenoote. Het armhuis op het Groentje werd in 1852 gebouwd, op die plaats stond vroeger het gasthuis van Domburg. De secretarie, tevens post- en telephoon- kantoor, kwam als zoodanig in 1899 in gebruik. Vroeger was de post" midden in het dorp. De gasfabriek doet hier sedert Augus tus 1900 een nieuw licht over de dingen vallen. De oude begraafplaats is in 1860 geopend; toen 40 jaar later, volgens gewoonte, mocht worden overgegaan tot de opruiming,, teneinde opnieuw aldaar te kunnen begra ven, bleek dat de kisten en hun inhoud nog nagenoeg gaaf waren, tengevolge van het zoutgehalte van den grond, zoodat men het profaan achtte, ze te verwijderen. Men moest alzoo overgaan tot het aan leggen eener nieuwe begraafplaats, die dan ook 1 Juni 1899 werd geopend. Hiermede zijn Domburgs openbare ge bouwen enz. zeer in 't kort behandeld. Tot slot nog met een enkel woord het ontstaan en den bloei van de badplaats herdacht. In het allereerste nummer van den allereersten jaargang van deze courant, dd. 7 Juli 1883 komt over dit onderwerp een stukje voor, geteekend K. Daaraan ontleen ik het volgende: De eerste baden werden hier genomen in 1834 met 2 bad koetsen, aangeschaft door de HH. Jhr„ J. H. Schobeb en Jhr. Mr. J. van Rei- geb9bebg Vebslüijs Het eerste badpa viljoen werd den 22 Juli 1837 voor het publiek opengesteld. Het kostte 8800. Koning Willem I schonk er 2000 voor^ De zaken gingen niet schitterend en in 1859 dacht men dan ook ernstig aan de opheffing daarvan. Kort daarop nam het bezoek aan Domburg echter zóó toe, dat hiervan niet alleen geen kwestie meer was, maar er zelfs allerlei uitbreidingsplannen voor de badplaats werden beraamd. Zoo werd in 1865 het Badhotel gebouwd. Het oude paviljoen, dat slechts uit ééne zaal bestond, moest wijken voor een nieuw, doelmatig gebouw, dat in 1889 werd ge sticht, en f 33,000 gekost heeft. In het vorige jaar werd de Naamlooze vennoot schap „Domburg8che Zeebadinrichting" opgericht met een kapitaal van 40,000. Reeds in 1880 was een comité tot stand gekomen „Tot bevordering der belangen van Domburg als badplaats"; in 1897 ontstond de thans bestaande Vereeniging van denzelfden naam. In 1888 werd het tegenwoordige Hotel de l'Europe gebouwd (toen villa Marina geheeten) en in 1898 het Strandhótel. Het oudste van alle logementen van Domburg is ongetwijfeld het Schuttershof, dat reeds in 1738 werd gesticht. Doch thans eindig ik. Wat de lezer hier voor zich heeft, is slechts een uiterst beknopt uittreksel van eenige op Domburg betrekking hebbende zaken. Ik hoop dat daardoor de lust moge opgewekt zijn, zich geheel op de hoogte te stellen van hetgeen aangaande deze merkwaardige smalstad bekend is. Er zijn verscheidene werkjes over geschreven, doch zonder aarzelen kan ik iederen weetgierige de lectuur aanraden van het door den heer H. M. Kesteloo zoo interessant geschre ven werk „Domburg en zijne geschiedenis". v. v. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. TTIEIRIECIRIJ" GHB-A-JAIR

Domburgsch Badnieuws | 1902 | | pagina 2