3> Blik op en door Veere. kan een bijwagen verzocht worden, mits minstens voor 4 plaatsen betaald wordt en een bijwagen te bekomen is. BADSTOELEN te huren tijdens den badtijd gedurende den tijd, dat de huurder achter eenvolgend den stoel bezet houdt. 0,10 per week1, maand B, seizoen6, Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (1' 2 uur). Naar de manteling over het landgoed West- hove en door het Overbosch van Duin vliet terug V4 uur). Naar het landgoed Schoonoord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (1V2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (312 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. De kaarten toegang gevende tot de buitenplaatsen Hoogduin, Westhove, Ber kenbosch en Duinbeek worden in het vervolg aan het badpaviljoen alleen op werkdagen van 's morgens 1012 uur afgegeven. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Illustrated London News. Hum. Album. Punch. Eigen Haard. L'Illustration. de Huisvrouw. Journal Amusant. Nederland. Revue des deux mondes Aarde en baar Volken. Die Gartenlaube. De Natuur. Fliegende Blatter. De Navorscher. Ned Spectator. Vragen van den dag. De Wereldkroniek Elsevier'sGeill.maandschr. Nederlandsche Illustratie. De Gids. Uilenspiegel COURANTFN. Nieuws van den dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. Indépendance. Utrechtsche Courant. Le Figaro Nieuwe Rotterdammer. Kölnische Zeitung. Algemeen Handelsblad Courier de Schéveningue. Weekblad Amsterdammer. Domburgsch Badnieuws. Haarlemsche Courant Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen ll en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. ïienwe voorschriften voor Wielrijders. (Wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland) Elke velocipede moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn, waar mede waarschuwingssignalen kunnen wor den gegeven welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoorbaar zijn en daar enboven, van een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang, van eene aan de voorzijde van de véloci- pède bevestigde, naar voren helder licht uitstralende lantaarn. De geleider van een rij- of voertuig is bij het tegenkomen van eene bereden velocipede verplicht, zoo de breedte van de rijbaan dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de wielrijder kan voorbij rijden. Hij is daartoe eveneens verplicht wan neer een van achter aankomende wielrijder door signalen tijdig zijn verlangen te kennen geeft om voorbij te rijden. De wielrijder is verplicht bij het tegen komen van een rij- of voertuig rechts, bij het van achteren voorbij rijden links uit te wijken. Wenken voor Wielrijders. Te Middelburg mag op de wandelwegen en paden (bolwerken) rond de stad, op de klinkerpaden en op het verhoogde gedeelte der Markt niet worden gereden. Te Vlissingen mag niet worden gereden op den Noordzee-boulevard en op de trot toirs. De trottoirs van den Badhuisweg 1 mogen wél bereden worden, doch niet des Zondags na 12 uur. In de kom der gemeente Serooskerke (W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan. In Oost- en West-Souburg mag niet op de klinker- of zijpaden worden gereden. Wenken voor eigenaren van Automobielen, die in de provincie zeeland willen bijden. I. Voor de wegen in beheer en onder houd bij het .Rijk, is vergunning noodig van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Deze wegen zijn: van Middelburg over den Sloedam, '8-Heer Arendskerke, Goes, Kloetinge, Kapelle naar Yersekendam van Gorishoek (eiland Tholen) over Scherpenis8e, Poortvliet naar Tholen; van Breskens over Schoondijke, Oost burg, Aardenburg naar de Belgische grens. II. Voor alle andere openbare wegen is vergunning noodig van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Beide vergunningen moeten worden aangevraagd op gezegeld papier van 15 cent (met opcenten 22 '/2 cent). In het verzoek moet worden opgegeven 1°. voor welke wegen vergunning ge vraagd wordt (het beste is, ze te vragen voor alle openbare wegen in de provincie); 2°. het type der machine; 3°. de grootste lengte van het rijtuig; j 4°. de grootste breedte van het rijtuig; i 5°. het totaal gewicht van het rijtuig; 6°. de beweegkracht; 7°. het totaal aantal paardenkrachten. Het is geraden de vergunningen tijdig, zoo mogelijk een drietal weken vóór men de reis onderneemt, aan te vragen. Bij de beschikkingen wordt als voor waarde gesteld o. m. dat aan de voorzijde en aan de achterzijde van het rijtuig de letter Z en een volgnummer in witte cijfers op zwarten grond of in zwarte cijfers op witten grond moeten aangebracht zijn dat de letter en het cijfer 12 c.M. lang en 6 c.M. breed moeten zijn; dat het rijtuig moet voorzien zijn van lantaarns, rem, bel of hoorn. Voorts worden enkele bepalingen gegeven betreffende maximum snelheid enz. De beschikking moet steeds in het rijtuig aanwezig zijn. (Slot.) Letten wij alleen op het schilderachtige van de kade, liare lengte, stilte, hare „magazijnen" van den derden graad, hare twee prachtig bewerkte, maar zeer geschon den antieke huizen „het Lammetje" en „het Schotsche huis" (het eerste gedoopt naar een' steen in den gevel waarop een schaap staat afgebeeld, het tweede naar den handel met Schotland, die eenmaal hier een zijner grootste koopmanshuizen had); letten wij op het ruime uitzicht dat men heeft aan haar Noorder-einde over den Scheldemond, waarlijk, dit alles is aantrekkelijk, moet spreken tot iederen 1 schoonheidslievenden blik. Aan den overkant van het niet breede havenwater glooit de grond een weinig; de logeergasten (veelal schilders) in een eenvoudig hotel op de kade, hebben het uitzicht op een groen dijkje met populieren, een stuk moesgrond en eene scheepstim mermanswerkplaats, waar vrij wat bedrij- I vigheid heerscht. Op gebied van hand arbeid zijn de Veerenaars niet in gebreke geblevenlandbouw en ambachten zijn er even bloeiend als in alle andere kleine plaatsen. Men hoort op de kade het vlijtig getimmer uit de werkplaats er tegenover en het ratelen en dreunen van boerenwagensin tegenstelling met de achterbuurten, waar eene kar (laat staan een rijtuig) eene hooge zeldzaamheid is. Wie eene studie wil maken van de archie ven in het stadhuis, zal niet worden afge leid; de geluiden van de markt, beneden, zullen maar zelden doordringen tot den ijverigen nasnuffelaar. Misschien ook wil hij liever in hetzelfde gebouw een' middag besteden aan de munten in de Oudheids kamer (de vroegere Vierschaar), en welwil lend zal men hem de brandkast openen waarin de kostbare oudheid staat afge slotende verguld-zilveren beker van Masimiliaan van Bourgondië, die „heer' van Veere was. Of, men kan bovenin het stadhuis wat gaan droomen in de „Raadzaal" nog steeds gebruikt voor de gemeentevergaderingen. De vuurroode bekleeding der deftige, lijvige stoelen, een paar schilderijen van stadhouders, het ruime en hooge van het vertrek zelf, zijn nogmaals herinneringen uit de tijden dat binnen deze kamer besluiten genomen werden, die in wijden kring moesten worden opgevolgd rond de welvarende stad. Recht op de haven staat het Hotel „de Campveersche Toren", waar men dus in letterlijken zin met zijn neus tegenaan loopen zou, als men, in eene droomerige stemming geraakt door de rustige omgeving, maar altijd wilde verder wandelen tus schen de huizenrij en de ijpeboomen. Even van het rijwiel gestapt en door deze houten poort in den zijmuur, aan de achterzijde van het Hotel en op het „hoofd" gekomen. De frissche zeewind, want het is immers reeds de mond van de rivierP waait mij tegen. Kleine golfjes klotsen en zieden, huppelen over de watervlakte. Te midden van dit vroolijk gemurmel vangt men geluiden op van het arbeiden aan de iets verder gelegen „sluizen". Achter mij verheft zich de ronde torenvorm van het Hotel „de Campveersche Toren" (zoo genoemd omdat men van hier „oversteekt" naar „Camper- land", een gedeelte van Noord-Beveland). Van af het platte dak op dezen torenvorm heeft men een nog mooier gezicht op het water en de Noord-Bevelandsche kust; boomen en enkele schuren djiar zijn duide lijk te onderscheiden. En, tusschen die kust en den beschouwer golft de breede riviermond. Ziet! om de punt van het eiland buigt zich eene kleine visschersvloot, Arne- muidsche garnalenschuitjes, die meestal den nacht doorbrengen in Veere's haven. Heel langzaam het is of zij stilligt, glijdt zij nader; zilveren golfjes stoeien voor haar uit. Zij stevent meer en meer op de haven afhet schitterende water klotst tegen hare flanken. Eindelijk, als zij heel nabij is, kan men de forsche visschersgestalten zien werken met roer en riemen; de garnalen worden onder het varen gekookt in wijde dampende ketels; een visschersknaap schudt daar eene nieuwe lading in uit;de arme, nog levende garnalen kruipen krie- welend over elkander In den winter is de binnenkomst der visschersvloot nog schilderachtiger, zelfs fantastisch. Iedere schuit heeft een lichtje in top; voorzichtig, de bakens raad plegend en vermijdend sturen de opva renden huiswaarts. De donkere gedaanten duiken op uit zee, de eene na de andere het lichtend oog ziet men reeds heel van ver, schijnbaar blikkende naar de veilige schuilplaats in den boezem van het ver vallen stadje. Ziet hier een blik op het stil, poëtisch- antiek stadje Veere! De blik is vluchtig, maar het rijwiel loopt snel. 1899. M.

Domburgsch Badnieuws | 1901 | | pagina 2