Advertentiën en Adressen. DE NIEUWE DOMBURGSCHE SPEELWAGEN. WALOHBRB1T, L. K. VAN BIB MARST JÜz.. Voor het badseizoen zijn nog te huur: Namen derverhunrders Straat, No. Aantal vertrekken. Gemeubileerde huizen. Mevr. Drabbe weststraat 7 kamers, keu ken en tuin A. de Ligny weststr E 6 a 6 kamers, keu ken en tuin. Mej. Sprenger heerenstraat 5 kamers, keu ken en tuin. J. C. Scheele Villa Duinzicht 7 kamers en keuken. J. de Voogt weststraat 9 kamers, keu- ken, tuin, koetshuis en stal Gemeubileerde kamers de Bakker noordstraat 8 kamers C. Coré weststr. D 16 2 kamers. H. J. van Engelen heerenstr-E82 3 kamers. Mej. v. d. Halen markt CIO 2 kamers. wed. v. d. Hage id. A 7 3 kamers en kenken wed. Hendriks noordstr. A 10 4 kamers F Jansse weststr A 5 4 kamers. F. Jobse nooi dstr A 2 5 kamers en keuken nu slechts 1 ka mer tot 15 Augustus. wed. Klopmeijer weststr. A 4 4 kamers en keuken. W. Kesteloo Pz. noord weg 6 kamers en keuken. L. Louwerse zuidstraat D 4 1 kamer. Jac Minderhond weststr. D 24 4 kamers, keu ken en dienst bodenkamer. van der Meule (Roode Leeuw) markt 3 kamers. van de Putte weststr. D 18 4 kamers. 6. Passenier schoitvlot- straat C 25 2 kamers. J. Sinke zuidstraat D 7 1 kamer. Schooneboom noordstr E 9 2 kamers. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gele genheid. Onder de vele liedeboekjes, die in de 17e en 18e eeuw het licht zagen, behoort ook De nieuwe Domburgsche speelwagen. Het is niet eene van die prachtedities, zooals er verscheidene zijn geweest, op fijn papier gedrukt, fraai gebonden en met koperen of zilveren slootjes voorzien, die van het eene geslacht tot het andere bewaard werden; althans het exemplaar, dat in mijn bezit is, is op vuil, grauwachtig papier gedrukt met eene vrij grove zoogenaamde bijbelletter en in een papieren omslag. Het is blijkbaar een boekje geweest, niet om door dames gehanteerd te worden, maar voor het volk, voor den boer. Het heeft aftrek gevonden, want mijn exemplaar is van den 5e druk, die te Amsterdam bij S. en W. Koene, in de Boomstraat ver scheen. Wanneer de le uitkwam is even min bekend, als om welken tijd de 5e het licht zag; ook niet of het nieuwe op den titel alleen doelt op den nieuwen druk dan wel op een ouderen bundel. Het boekje, in klein formaat, bevat 22 liedjes op 94 bladzijden, niet in den vorm van een vers gedrukt, maar de versregels van elk couplet achter elkander, denkelijk om plaats te winnen. Het moet, zeker de 5e uitgaaf, in het midden der 18e eeuw zijn verschenen, want op bladz. 84 vindt men een lied, dat tot onderwerp heeft „Het recht gedaan binnen Middelburg, den 16 September 1754 aan Pietee de Waal, dewelke zijn slaapbaas met een mes heeft dood gestoken, waarvoor dezelve na alvorens een zwaar berouw en hertelijk leetwezen betoont en beleden te hebben, door den scherprechter met het zwaart is onthalst." Weinig geschikt onder werp zal men zeggen, om op een speelreisje tot opvroolijking van het gezelschap te dienen. De woorden, daarop lette men vroeger zeker al zeer weinig. Zoo herinner ik mij dat een 40 a 50 jaar geleden, en nog al op de kermis een lied werd uitgeluid, waarin o. a. deze akeligheid voorkwam ,,'k Heb haar 't hoofd van 't lijf gesneden. En haar handjes allebei", en nog wel onder leiding van den straatzanger „Kobüs", die om het effect te verhoogen, daarbij zijn eigen brulstem accompagneerde met het liefelijk geluid van een Turkschen trom. De verzameling waarvan hier sprake is, had even goed den titel van Middel- burgschen of Vlissingschen speelwagen kunnen dragen, want er is geen liedje in, waarin Domburg genoemd wordt. Om het evenwel den schijn te geven, dat het hier t'huis behoorde, heeft men zeker het eerst opgenomen een „Nieuw lied voor de smelt- vangers." Dit wensch ik hier mede te deelen. Het kan, zooals er boven is aan gegeven, gezongen worden op de wijs van De blauwe vlagge. Op het oogenblik kan ik niet zeggen, waar die uithangt, maar als het mij gelukt dit na te sporen, beloof ik er de volgende week opgaaf van te zullen doen. Nieuw lied voor de smeltvangers. Buurman is uw wagen klaar, En uw volkje bij malkaar, Koom laat ons niet langer toeven; Is het alles wel besteld, Al het geen dat wij behoeven Tot het vangen van de smelt. Het is nu al op de been, Rijk en arme, groot en kleen. Na de strand al met behagen Ieder neerstig heenen sneld. Kijk wat rijdt er menig wagen Tot het vangen van de smelt. Sa, kom aan dat gaat u voor En die paarden steeken door. Wagtje daar voor ongelukken, Laat dat rijtuig maar voorbij, Of daar raakt ligt iets aan stukken En dan kwamen wij in lij. Laat ons deze weg in slaan, Want het zal hier beter gaan; Laat dien dollen Theun maar rijden. Wij zullen hem hier door 't land Makkelijk den weg afsnijden En wij komen eerst op strand. 't Is hier wonder fraai in 't hout, Kijk dien boomgaard eens aanschouwd. Daar zijn appelen en peeren, Ieder boom is volgelaan. Wagt! ik moet ter zijd wat keeren, Want daar komt een wagen aan. Daar krijg ik den duijn in 't oog. Maar mijn keel, die wordt zoo droog. Maatje krijgt de borrelflesse, Ziet eens hoe 't daar is gesteld, Elk een druppeltje vijf zesse, Want wij rijden dog om smelt. Nu het doosje uijt de zak. En daarop een pijp tabak, Dan nog eens een poos aan 't loopen, Want ik denke voor gewis En ik durve vastelijk hoopen Dat er smelt te vangen is. Lustig Neeltje met ons Zaar, Zingt een deuntje met malkaar; Laat je stemmetjes eens klinken Dat het schatert door het veld; Of, kom wil je nog eens drinken, Want wij rijden dog om smelt. Ziet, hier zijn we daar 't behoord. Zet de wagen nog wat voort. O wat is hier een krioelen, Wat al menschen ziet men daar Schielijk door malkander woelen Of het een heel leger waar! Zet de paarden aan den ploeg 't Water is al laag genoeg. Laat ons ook eens gaan probeeren, Een, twee drie; o, dat zal gaan! Smelt genoeg na ons begeeren; Maar ziet wat daar wagens staan. Yder wagen met een ploeg; Wel mij dunkt het is genoeg Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven; Och ik word het tellen moe! Daar nog twee, dat 's agt, dat 's negen,. Het staat vol, tot ginder toe. Daar, kijk daar, aan wederzijd Reptje wat, je bentze kwijt, Hebtje leeren vangen, Zeker 't komtje hier te pas, Want dit goedje wagt niet lange, 't Is er en 't is weg al ras. 't Komt hier alles op de baan, Zo met schoppen als met 'spaan. Yder schijnd om 't meest verbolgen Yder doet op 't meest geweld, Om een visje te vervolgen. 't Is dog al te doen om smelt. Lustig raapt maar wakker aan, Want het zal haast zijn gedaan, 't Water is al fraai aan 't wassen. Lustig, gauw, gauw, past daarop Zoo zou men ze ligt verrassen Daar is wêer een heele trop. Ginder sleepen zij het net, Met een paard daar voor gezet Om den tarrebot te haaien Uit de stroomen met geweld. Maar ik laatze in 't water dwalen En ik vange liever smelt. Hier en ben ik niet vervaard Van te vallen van het paard. Hoe ligt kan er iets mankeeren Aan het net of aan het wand En dan raakt men in verzeeren, 'k Visse liever in het zand. 't Is ook of die meid verstaat Om te vangen den garnaafc; Tot het middenlijf in 't water En tot boven 't hoofd besteld Neen ik vange liever smelt. Wilje garnaat vangen dan Wagtje voor den pieterman, Datge niet en word gesteeken En je hand of vinger zweld, En dan waar de kans verkeeken. Komt en vangt veel liever smelt. Na het zingen van deze negentien coupletten, veronderstel ik, dat er wel order zal gegeven zijn aan Maatje om de borrelflesch voor den dag te halen en alzoo pauze te houden. Ik doe dat ook en disch den gevangen, visch de volgende week op aan de lezers van dit blad. (Wordt vervolgd,) Geïllustreerde Guide illustré Illustrated Guide Gids door de of verkrijgbaar bij alle en vente chez to be had boekhandelaren tout les libraires at all booksellers voor 20 cent. 25 cent* 10 cent. Apotheek Apotheker POTTENMABKT - Middelburg. Limonade-Stroop in verschillende soorten, 85 cent per flesch met de fl. "Wed A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88. Bureau voor bakteriologisch en scheikundig onderzoek.

Domburgsch Badnieuws | 1901 | | pagina 2