amusementen" DOMBURG Reisgelegenheden. Omnibusdienst tusschen Domburg en Middelburg. Vertrek van Domburg: voorm. 8 ure. nam. 8,30 Vertrek van Middelburg: voorm. 12 ure. nam. 3,34 Vracht per persoon /0,75retour f 1, Van Serooskerke in beide richtingen f 0,25. Plaatsen zijn te bespreken a f 0,05 in het Hotel schuttershof (Domburg) in het Nederlandsch Koffiehuis, Markt (Middel burg.) Wanneer de plaatsen alle bezet zijn, kan een bijwagen verzocht worden, mits minstens voor 4 plaatsen betaald wordt en een bijwagen te bekomen is. Rijks Telegraaf- en Hulp-Postkantoor te Domburg. Rijks Telegraafkantoor: Geopend op werkdagen van 8,tot 12,u. 2,4, 6,— 8,— Zondagen 7,30 8,30 12,30 1,30 Hulp-Postkantoor: Geopend: op werkdagen van 8,302,30 en 5,306,30. Op Zondagen van 7,30 tot 8,30 voorm. en van 12,301,30 uren nam. Postrit MiddelburgDomburg. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,15 2,15 Bodeloop DomburgWestkapelle. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2.45 Aankomst te Domburg 6,15 2,15 Bodeloop DomburgAagtekerke. Vertrek van Domburg vrm. 6.45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,30 2,45 NB. Zondags vertrekken van Middel burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Alles Spoortijd. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hotels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van de menschen bij wie zij logeeren, bij den Directeur der Domburgsche zeebadinrich ting. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstelliiigrssooi-ci „-voor kinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iederen Woensdag:middag van S-4 „ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." Voor de wandelingen op Hoogduin (voor malig Overbosch van Duinvliet) zijn de vroeger verstrekte toegangskaarten ongeldig verklaard. Bezoekers van en tijdelijk verblijfhou- denden te Domburg kunnen een toegangs kaart bekomen persoonlijk of door bemid deling van hen bij wie zij inwonen, bij den heer J. A. Fbedebiks te Middelburg of bij den Directeur der Domburgsche Zeebadin richting. Ingezetenen van Domburg moeten zich ter verkrijging eener kaart wenden tot den boschopzichter Lous. Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (l'/2 uur). Naar de manteling over het landgoed West hove en door het Overbosch van Duin vliet terug uur). Naar het landgoed Schoonoord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3'/2 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Illustrated London News. Hum. Album. Punch. Eigen Haard. L'IUustration. de Huisvrouw. Journal Amusant. Nederland. Revue des deux mondes Aarde en haar Volken Die Gartenlaube. De Natuur Fliegende Blatter. De Navorscher. Ned Spectator. Vragen van den dag. De Wereldkroniek Elsevier'sGeill.maandschr. Nederlandsche Illustratie. De Gids. Uilenspiegel COURANTFN. Nieuws van den dag met Middelburgsche Courant. Zondagsblad. Indépendance. Utrechtsche Comrant. Le Figaro Nieuwe Rotterdammer. Kölnische Zeitung Algemeen Handelsblad. Courier de Schéveningue. Weekblad Amsterdammer. Domburgsch Badnieuws. Haarlemsche Courant. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Vreemdelingen, die inlichtingen wen schen omtrent Walcheren, behoeven niet verlegen te zijn. Zij kunnen ze gratis be komen, hetzij schriftelijk van de besturen der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg en te Vlissingen, hetzij mon deling aan de informatie-bureaux dier Vereenigingen, gevestigd: te Middelburg: Groote Markt, I 15; te Vlissingen: IJzeren Brug F 1-2. Tot het verstrekken van inlichtingen aan vreemdelingen zullen verder bereid bevon den worden de heeren H. M. Kesteloo, secretaris der gemeente Domburg, West straat D 20 aldaar, en J. W. Pebbels, bode der gemeente Veere. Wenken voor Wielrijders. Wielrijders moeten, op daartoe kenbaar gemaakt verlangen van voerman, berijder of geleider, bij het tegenkomen en het voorbijrijden van paarden hunne voertui gen tijdig doen stilstaan en zich aan de zijde van den voorbijrijder naast hunne voertuigen plaatsen (Prov. reglement op de wegen, art. 103 1). Zij mogen zonder tijdige waarschuwing geen paarden voorbijrijden (als boven 2). Te Middelburg mag op de wandelwegen en paden (bolwerken) rond de stad, op de klinkerpaden en op het verhoogde gedeelte der Markt niet worden gereden. Te Vlissingen mag niet worden gereden op den Noordzee-boulevard en op de trot toirs De trottoirs van den Badhuisweg mogen wél bereden worden, doch niet des Zondags na 12 uur. In de kom der gemeente Serooskerke (W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan. In Oost- en West-Souburg mag niet op de klinker- of zijpaden worden gereden. In de meeste gemeenten is voorschre ven, dat des avonds eene brandende lan taarn moet gevoerd worden. 8 Juli 1901. Sedert mijn vorig verslag, viel op Dom- burgs gebied niet veel voor, dat de belangstelling van daar buiten wonenden kan trekken, en ware het niet, dat ik zeer ongaarne een nommer van dit blad zonder mengelwerk zie verschijnen, dat eenige betrekking heeft op deze badplaats, dan had ik zeker mijn pen thans niet in de inkt gedoopt. Met genoegen kan evenwel gewezen worden op het feit, dat in de week die nu achter ons ligt, meer leven op ons badstrand viel waar te nemen dan in de laatste van Juni, getuige het zestigtal baden, dat van 17 dezer werd gebruikt, een cijfer dat volgens de beide badmannen, voor de eerste week na de opening van het badseizoen, bevredigend mag genoemd worden. Moest de grootere levendigheid zich hiertoe bepaald hebben, dan zou het uiterlijk van het plekje grond tusschen de twee paalhoofden, dat het bescheiden tooneeloppervlak van ons strandleven vormt, zijn wintertrek in mindere mate met zijn zomersch aanzien verwisseld hebben, indien niet velen het strand bezochten, die nog ongenegen, zich een poosje aan de ver sterkende werking van het zeewater over te geven, toch prijs schenen te stellen op het smaken van het genot uit de eerste hand van de heerlijke zeelucht, die de invloed der felle zonnestralen zoodanig temperde, dat het mengsel van wind en zon weldadig aandeed. Vooral ook de kinderen der hier aangekomen badgasten, vervroolijkten den aanblik van ons strand in hooge mate. Onvermoeid in het delven hunner drooge slooten, in verhouding hunner zwakke krachten en van den korten tijd, die de opvolging der getijden hun voor dien arbeid gunt, van afmetingen nog niet zoo klein, in het opwerpen der zanddijkjes die het poldertje voltooiden en beschermen moeten tegen overstrooming door het naderend vloedwater, tijgen zij dagelijks met vernieuwden lust aan het werk, niet ontmoedigd door het telkens falen hunner pogingen, hier en daar bij gestaan en aangevoerd door den krachtigen arm van een vader of broeder, die het werken in gezonde lucht ook voor zich zeiven niet ondienstig acht. Inmiddels ziet men op het vroon in de nog niet betrokken villa's toebereidselen maken tot de ontvangst der daar tehuis behoorenden, zoodat weldra ook op dit terrein het leven ten volle zal ontwaken. Tot mijn leedwezen staan in het dorp nog verscheidene huizen en kamers onver- huurd ter beschikking. Zou de vrees, in verband met de finantieele troebelen in Duitschland, waarvan in vorige dagen de couranten melding maakten, gewettigd zijn, dat een groote teleurstelling hier den verhuurders wacht? Voorloopig wil deze gedachte er bij mij nog niet in, en vlei ik mij met de hoop, zoo al eenigen, die het voornemen hadden dezen zomer Domburg te bezoeken, dat plan opgaven, omdnt zij betrokken werden in de ramp der Leipziger geld mannen, het aantal hunner niet zoo groot zal zijn, dat Domburg daarvan den terug slag zou moeten voelen. Onvolledig zou de verslaggever zijn, wanneer hij hier niet nog met een enkel woord de thans afgeloopen landbouw- feesten herdacht, die verleden week Mid delburg en omstreken in feeststemming hebben gebracht, te meer nu een dier feestelijkheden, de rijtoer, mede een der in de nabijheid van Domburg liggende buitenplaatsen gold, waar de eigenaar, tevens afdeelingsvoorzitter der Zeeuwsche Maatschappij van landbouw, den deelnemers een luisterrijke ontvangst bereidde. Aan ondankbaarheid zou hij zich schuldig maken, wanneer hij in deze regelen geen melding maakte van het bezoek, dat enkelen den 3en Juli ook brachten aan onze Zee badinrichting, hoewel het meerendeel zich in de dorpshoofdstraat bleef bewegen, waar door enkele gehuwde Domburgsche ingezetenen, een herhaling van het ring- steekspel werd gegeven, dat nog steeds door de Zeeuwsche landbouwers in eere wordt gehouden. Naar het mij voorkwam, volgde, hoewel door eene aanleiding gevende oorzaak gewettigd, om toeschouwers uit de gemeente te lokken, deze voorstelling wat kort op die, door de jongere elementen dezer gemeente eenige dagen te voren, als nummer van het hier jaarlijks wederkeerend kermisprogramma, ter aanschouwing ge bracht. Komen nu spoedig, na het intreden van den vacantietijd der schoolgaande jeugd, vele bezoekers opdagen, dan zullen wij weldra in de gelegenheid gesteld worden, ook van tijd tot tijd ter afwisseling met het gestadig ruischen der zee, een geheim zinnige muziek door sommigen met aan dacht beluisterd, eenig muziekaal genot van anderen aard te doen smaken, dat althans den levenslustigen bezoeker nog meer bevredigen zal. S. H.

Domburgsch Badnieuws | 1901 | | pagina 2